SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

4 skvelé kooperatívne hry, v ktorých na vás čakajú dobrodružné misie

Len dokonalá spolupráca môže viesť k víťazstvu nad hrou samotnou.

(Zdroj: Jana Husárová)

Možno vám pri nich zo stresu bude stekať pot po čele, možno vás bude mraziť strachom, no čo je hlavné, užijete si super zábavu, na konci ktorej buď všetci uspejete, alebo vás hra nemilosrdne prevalcuje. Vyskúšali sme tie najzaujímavejšie kooperatívky.

Zima mŕtvych: Cesty osudu

Všade je ticho, také strašné ticho, až počujete tlkot vlastného srdca. Máte strach sa čo i len pohnúť, no zostať v kolónii je rovnako nebezpečné, ako vydať sa na prieskum. ONI totiž môžu byť kdekoľvek - v troskách školy, na čerpacej stanici či v knižnici. Zlé rozhodnutie vás môže stáť život...

SkryťVypnúť reklamu

Počet hráčov: 2 - 5
Odporúčaný vek: 13 +

V hre Zima mŕtvych sa hráči ocitajú v postapokalyptyckom svete terorizovanom zombíkmi a snažia sa prečkať krutú zimu. Spoločne preskúmavajú okolie kolónie v snahe nájsť predmety potrebné na prežitie. Pomerne často však narážajú na zombies, ktorí sa nachádzajú všade vôkol.

Podstatou hry je nenechať sa zabiť zombíkmi, dokázať zohnať dostatok jedla pre svoju kolóniu a splniť nielen hlavný cieľ, na ktorom pracujú hráči spoločne, ale aj „tajné ciele“, ktoré má každý hráč iné. Zároveň si však treba dávať pozor, aby stupeň morálky v kolónii neklesol počas boja o prežitie na nulu, tým by hra pre vás definitívne skončila.

Zima mŕtvych je skvelá kooperatívna hra s individuálnymi prvkami. Tie nájdete jednak pri ochrane svojich postáv, ale najmä pri hrozbe zradcu, ktorým môže a nemusí byť ktorýkoľvek spoluhráč. Na svoje si teda prídu milovníci kooperatíviek i individuálnych hier.

SkryťVypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ Veľká variabilita: Hra obsahuje 60 postáv, s ktorými môžu hráči hrať. Každá postava má špecifické vlastnosti, ktoré ovplyvňujú rozhodnutia a ťahy. Zároveň každá hra má svoj samostatný hlavný cieľ a čiastkové úlohy, v rámci ktorých hráči musia vymýšľať nové stratégie.

+ Napätie: príbeh sa v rámci hry neustále mení novými čiastkovými úlohami, ktoré musia hráči splniť v každom novom kole, ale zároveň musia dávať pozor, aby spoločne pracovali aj na vyriešení hlavnej úlohy. Vďaka tomu je počas celej hry udržané napätie. Okrem toho každý hráč plní aj svoju „tajnú úlohu“, ktorá niekedy môže ísť proti ostatným hráčom, pokiaľ si na začiatku vyžrebuje kartičku „zradcu“.

+ Možnosť nastaviť si mieru zložitosti: to sa dá prostredníctvom vyžrebovania si hlavného cieľa, ktoré sú odstupňované (krátka herná doba 45-90 min., stredná 90 – 120 min. a dlhá 120 – 210 min.).

SkryťVypnúť reklamu

+ Veľmi pekný dizajn a grafika.

+ Perfektne vymyslené príbehy postáv, cieľov, ale aj krízových kartičiek, ktoré ovplyvňujú každý ťah hráčov.

+ Aj keď ťahy hráčov závisia od číselných hodnôt, ktoré hodia na kockách, stále majú možnosť voľby, čo urobia a ako to využijú.

- Častá smrť postáv: keďže takmer každý pohyb postáv, ktoré hráč ovláda, ovplyvňuje hod kockou osudu, nehovoriac o nutnosti hodiť kockou po súboji so zombíkom, dochádza k častému zabitiu postáv. Takto hráč s každou novou postavou a jej špecifickými vlastnosťami musí neustále meniť svoju stratégiu a pri všetkých úlohách, ktoré musí splniť, to dokáže byť trochu zmätočné.

- Priveľa úloh, na ktoré si hráč musí dávať pozor.

Temné znamenie

Neveria nám. Myslia si, že sme blázni. Šialenci, ktorí chcú vydesiť ľudí. Nechápu, že chceme presný opak. Zabrániť Prastarému precitnúť a chopiť sa krutovlády nad naším svetom. Nedovoliť mu zotročiť nás, či dokonca premeniť nás na praobyčaný prach ... Tik – tak, tik – tak, hodiny Miskatonického univerzitného múzea odbíjajú polnoc. Čas sa neúprosne kráti a my otvárame bránu múzea a vstupujeme do boja.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčaný vek: 14+
Počet hráčov: 1 - 8

V hre Temné znamenie hráči vstupujú do hry v úlohách vyšetrovateľov, ktorí v Miskatonickom univerzitnom múzeu bojujú s netvormi, zbierajú rôzne bežné i vzácne predmety, vyslovujú zaklínadlá, a to všetko s jediným cieľom - zabrániť Prastarému precitnúť z driemot. Ak sa im to nepodarí, majú poslednú šancu na záchranu ľudstva - zviesť s ním víťazný súboj.

Temné znamenie je hra založená najmä na hádzaní kockami. Práve tie určujú, či vyšetrovateľ splnil dobrodružstvo a získava zaň odmenu, alebo naopak, bude potrestaný za neúspech.

Hráči spoločne zbierajú žetóny temných znamení podľa toho, koľko týchto žetónov je potrebné na zapudenie Prastarého späť do temnoty. Zároveň však musia dávať pozor na ubúdajúce žetóny vlastného zdravia a príčetnosti, aby pre nich súboj neskončil predčasne.

SkryťVypnúť reklamu

Počas hry pribúdajú na kartu Prastarého žetóny skazy (napríklad za neúspešné zvládnutie dobrodružstva). Len čo sa na karte Prastarého zaplní posledné voľné políčko skazy, Prastarý precitá z driemot a začína posledná zúfalá bitka s ním.

Stručné hodnotenie:

+ Najjednoduchšia hra na pochopenie, hráč sa prakticky riadi podľa kartičiek, ktoré mu stanovujú, čo má splniť, aby úspešne zvládol jednotlivé dobrodružstvá, za ktoré získava body, aby tak spoločne porazili netvora.

+ Každá karta dobrodružstva a iného sveta má svoj vlastný príbeh, ktorý síce nijak neovplyvňuje samotnú hru, ale aspoň pridáva na atmosfére.

+ Rýchlosť hry.

- Úspešnosť hráčov do veľkej miery závisí od šťastia pri hodoch kockami.

- Samotné postavy a ich príbehy nie sú až také prepracované.

SkryťVypnúť reklamu

T.I.M.E. Stories

Hľadáte vzrušujúcu prácu s určitou dávkou nebezpečenstva? Agentúra T.I.M.E. hľadá časových agentov na plnenie rôznych zaujímavých misií. Pri ich plnení sa prenesiete do minulosti či budúcnosti, nie však na neobmedzenú dobu. Na každú misiu je presne vyhradený čas. Ak misiu nesplníte, musíte sa vrátiť naspäť do reality.

Na cestu do minulosti či budúcnosti bola vynájdená prevratná metóda. Vaša myseľ bude oddelená od tela. Myseľ sa uloží do časovej schránky, kde sa dokonale prispôsobí dobe, do ktorej práve mieri. Ešte malé upozornenie, pri plnení misií hrozí nebezpečenstvo pomiatnutia, ale nemusíte mať strach, je takmer minimálne, aspoň myslíme. Pripravení začať?

Odporúčaný vek: 12+
Počet hráčov: 2 - 4

Hra T.I.M.E. Stories vás prenesie do budúcnosti, keď človek vynašiel prevratnú metódu cestovania v čase prostredníctvom tachyonovej injektáže.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto cestovanie predstavuje mnohé riziká, i nebadaná zmena minulosti môže mať katastrofálny dopad na súčasnosť. A tak vznikla špeciálna agentúra T.I.M.E., podporovaná vládami krajín z celého sveta, aby zabránila zneužívaniu cestovania v čase.

Hráči predstavujú agentov tejto agentúry, podnikajúcich výpravu v čase, aby splnili super tajnú misiu. Keďže je cestovanie v čase finančne náročná záležitosť, na splnenie misie majú len obmedzený čas.

T.I.M.E. Stories patrí do kategórie tzv. jednorazoviek, keď odohratím konkrétneho scenára už nie je možné hru hrať znova, respektíve možné to je, ale pre hráčov už to nie je atraktívne, pretože ich čakajú tie isté zadania.

Keďže vás nechceme ukrátiť o zážiok z hry a jej prekvapení, nemôžeme detailnejšie opísať obsah scenára, ktorý hra obsahuje. Azda len načrtneme, že jeho názov je Sanaprium a že pôjde o cestu v čase na začiatok 20. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Vydáte sa na cestu do francúzskej psychiatrickej liečebne, kde hrozí narušenie časového kontinua. Budete hľadať indície, skúmať ich a spájať tak, aby ste úspešne splnili svoju misiou.

Stručné hodnotenie:

+ Krásna grafika.

+ Zaujímavá lokalizácia scenára do psychiatrického sanatória pôsobí pomerne hrôzostrašne, čo umocňuje dojem z hry.

+ Možnosť použiť základnú verziu hry na odohratie ďalších scenárov (ktoré treba samozrejme dokúpiť).

- Problémy s opätovnou hrateľnosťou.

- Hra obsahuje len jeden scenár.

- Vyššia cena.

Unlock

Tmavé koľajnice metra osvetľuje lúč svetla, vychádzajúci z malého otvoru. Sotva by sa ním pretiahol človek. Prichádzate bližšie a zbadáte rebrík spustený nadol do miestnosti pripomínajúcej kanceláriu. V hlave si prehrávate pokyny, ktoré ste dostali. Musíte ho nájsť a s ním jeho "dielo". Podarí sa vám to včas?

SkryťVypnúť reklamu

Z reproduktora sa ozval hlas oznamujúci odpočítavanie 60 minút, po uplynutí ktorých dôjde k samodeštrukcii. Nie je na čo čakať. Vrháte sa do dobrodružstva s nejasným koncom a snažíte sa nevnímať tikot hodín, odpočítavajúcich váš čas.

Odporúčaný vek: 10 +
Počet hráčov: 2 - 6

Prečítajte si tiež: 9 spoločenských hier, ktorými navodíte tajomnú dušičkovú atmosféru Čítajte 

V jednom z predchádzajúcich článkov o spoločenských hrách sme vás uviedli do sveta únikoviek, teda hier inšpirovaných únikovými miestnosťami. V poslednom čase akoby sa s nimi roztrhlo vrece.

A nečudujeme sa. Únikovky sú prudko návykovou aktivitou.

Vyskúšajte jednu a budete mať chuť hrať ďalšiu a ďalšiu. Nepotrebujete na ne žiadne špeciálne vedomosti. Len zmysel pre detail, trpezlivosť a chladnú hlavu.

Nepodľahnúť stresu z odpočítavania času totiž pri nich zohráva kľúčovú úlohu. Čas je váš nepriateľ číslo jeden.

SkryťVypnúť reklamu

Hra Unlock - únikové dobrodružstvá ponúka hneď tri scenáre v jednej krabici - Formula, Písk a Páras a Ostrov doktora Gooresa. Veľkou výhodou je, že hru si môžete vyskúšať "nanečisto" na desaťkartovom výukovom balíčku, predstavujúcom mini misiu.

Ak ste nikdy únikovku nehrali, odporúčame výukový balíček nepreskočiť. S veľkou pravdepodobnosťou by ste tým zmarili svoj úspech v ďalších scenároch, ktoré vychádzajú z podobného princípu, no sú omnoho náročnejšie.

O detailoch jednotlivých scenárov nebudeme viac rozprávať, rovnako ako pri T.I.M.E. stories by sme vás tým ukrátili o zážitok z hry. Azda len dodáme našu skúsenosť s hrou.

Výukový scenár sa nám podarilo pomerne ľahko zvládnuť, čo sa však nedá povedať o Formule, kde nám nemilosrdne nabiehali trestné minúty, o ktoré sa skracoval náš čas hry. Najväčší problém nám robili tzv. stroje, ku ktorým bolo treba nájsť spôsob fungovania, aby ste sa mohli posunúť ďalej v hre. A tak náš prvý scenár skončil dohratý ďaleko za stanovenou hernou dobou 60 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie dva scenáre neboli o nič jednoduchšie, hlavne posledný - Ostrov doktora Gooresa dá zabrať i skúseným hráčom únikoviek. Neberieme to ale ako negatívum, pretože práve náročnosť hry spôsobuje takmer posadnutosť túžbou odohrať scenár až do úplného konca, nech sa deje, čo sa deje.

Stručné hodnotenie:

+ V rámci svojej kategórie prijateľná cena (cca 10 eur /1 scenár).

+ Tri scenáre v jednej hre.

+ Najväčšie pozitívum je určite výukový scenár, na ktorom sa ľahko dá naučiť herný princíp.

+ Dejová odlišnosť scenárov.

+ Hra pokračuje i po uplynutí 60 minút, no prekročenie časového limitu sa odráža na celkovom hodnotení.

+ Pomôcky- počas hry môžete požiadať o pomôcky k jednotlivým kartám. Rozsah využívania kartičiek sa však tiež odrazí na celkovom hodnotení plnenia scenára.

SkryťVypnúť reklamu

- K hre potrebujete mať stiahnutú aplikáciu, (ktorá našťastie pri hraní funguje i bez pripojenia na internet), keďže v priebehu hry zadávate do aplikácie kódy či žiadate o pomôcky.

- Možnosť dohrať hru po uplynutí časového limitu je v priamom rozpore s princípom hry (splnenie zadania do 60 minút).

- Problém s opätovnou hrateľnosťou (ako to býva u všetkých únikoviek).

Prečítajte si tiež: 8 logických spoločenských hier, v ktorých sú vám vedomosti nanič Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
     2. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
     3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
     4. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
     5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
     6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
     7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
     8. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
     1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
     2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
     3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
     4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
     5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
     6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
     7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
     8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
     1. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 463
     2. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 5 435
     3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 018
     4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 638
     5. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 4 022
     6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 921
     7. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 778
     8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 531
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Ukrajinskí vojaci v Lymane, na budovách vztyčujú ukrajinské vlajky.

     Na pád Lymanu môže doplatiť aj minister obrany Šojgu.


     2 h
     Ekonómovia a finanční odborníci rada, ako naložiť s peniazmi v časoch rýchlo rastúcich cien.

     Neoplatí sa špekulovať a hľadať riešenia s vysokým výnosom a nízkym rizikom.


     30. sep
     Ukrajinskí vojaci pri Siversku.

     Vojna na Ukrajine pokračuje.


     a 4 ďalší 8 h
     Násilnosti na zápase indonézskej prvej futbalovej ligy.

     Na štadióne bolo asi o štyritisíc ľudí viac, ako je povolená kapacita.


     ČTK 2 h

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu