Fičí logo Fičí
Streda, 23. október, 2019 | Meniny má Alojzia

4 skvelé kooperatívne hry, v ktorých na vás čakajú dobrodružné misie

Len dokonalá spolupráca môže viesť k víťazstvu nad hrou samotnou.

(Zdroj: Jana Husárová)

Možno vám pri nich zo stresu bude stekať pot po čele, možno vás bude mraziť strachom, no čo je hlavné, užijete si super zábavu, na konci ktorej buď všetci uspejete, alebo vás hra nemilosrdne prevalcuje. Vyskúšali sme tie najzaujímavejšie kooperatívky.

Zima mŕtvych: Cesty osudu

Všade je ticho, také strašné ticho, až počujete tlkot vlastného srdca. Máte strach sa čo i len pohnúť, no zostať v kolónii je rovnako nebezpečné, ako vydať sa na prieskum. ONI totiž môžu byť kdekoľvek - v troskách školy, na čerpacej stanici či v knižnici. Zlé rozhodnutie vás môže stáť život...

Článok pokračuje pod video reklamou

Počet hráčov: 2 - 5
Odporúčaný vek: 13 +

V hre Zima mŕtvych sa hráči ocitajú v postapokalyptyckom svete terorizovanom zombíkmi a snažia sa prečkať krutú zimu. Spoločne preskúmavajú okolie kolónie v snahe nájsť predmety potrebné na prežitie. Pomerne často však narážajú na zombies, ktorí sa nachádzajú všade vôkol.

Podstatou hry je nenechať sa zabiť zombíkmi, dokázať zohnať dostatok jedla pre svoju kolóniu a splniť nielen hlavný cieľ, na ktorom pracujú hráči spoločne, ale aj „tajné ciele“, ktoré má každý hráč iné. Zároveň si však treba dávať pozor, aby stupeň morálky v kolónii neklesol počas boja o prežitie na nulu, tým by hra pre vás definitívne skončila.

Zima mŕtvych je skvelá kooperatívna hra s individuálnymi prvkami. Tie nájdete jednak pri ochrane svojich postáv, ale najmä pri hrozbe zradcu, ktorým môže a nemusí byť ktorýkoľvek spoluhráč. Na svoje si teda prídu milovníci kooperatíviek i individuálnych hier.

Stručné hodnotenie:

+ Veľká variabilita: Hra obsahuje 60 postáv, s ktorými môžu hráči hrať. Každá postava má špecifické vlastnosti, ktoré ovplyvňujú rozhodnutia a ťahy. Zároveň každá hra má svoj samostatný hlavný cieľ a čiastkové úlohy, v rámci ktorých hráči musia vymýšľať nové stratégie.

+ Napätie: príbeh sa v rámci hry neustále mení novými čiastkovými úlohami, ktoré musia hráči splniť v každom novom kole, ale zároveň musia dávať pozor, aby spoločne pracovali aj na vyriešení hlavnej úlohy. Vďaka tomu je počas celej hry udržané napätie. Okrem toho každý hráč plní aj svoju „tajnú úlohu“, ktorá niekedy môže ísť proti ostatným hráčom, pokiaľ si na začiatku vyžrebuje kartičku „zradcu“.

+ Možnosť nastaviť si mieru zložitosti: to sa dá prostredníctvom vyžrebovania si hlavného cieľa, ktoré sú odstupňované (krátka herná doba 45-90 min., stredná 90 – 120 min. a dlhá 120 – 210 min.).

+ Veľmi pekný dizajn a grafika.

+ Perfektne vymyslené príbehy postáv, cieľov, ale aj krízových kartičiek, ktoré ovplyvňujú každý ťah hráčov.

+ Aj keď ťahy hráčov závisia od číselných hodnôt, ktoré hodia na kockách, stále majú možnosť voľby, čo urobia a ako to využijú.

- Častá smrť postáv: keďže takmer každý pohyb postáv, ktoré hráč ovláda, ovplyvňuje hod kockou osudu, nehovoriac o nutnosti hodiť kockou po súboji so zombíkom, dochádza k častému zabitiu postáv. Takto hráč s každou novou postavou a jej špecifickými vlastnosťami musí neustále meniť svoju stratégiu a pri všetkých úlohách, ktoré musí splniť, to dokáže byť trochu zmätočné.

- Priveľa úloh, na ktoré si hráč musí dávať pozor.

Temné znamenie

Neveria nám. Myslia si, že sme blázni. Šialenci, ktorí chcú vydesiť ľudí. Nechápu, že chceme presný opak. Zabrániť Prastarému precitnúť a chopiť sa krutovlády nad naším svetom. Nedovoliť mu zotročiť nás, či dokonca premeniť nás na praobyčaný prach ... Tik – tak, tik – tak, hodiny Miskatonického univerzitného múzea odbíjajú polnoc. Čas sa neúprosne kráti a my otvárame bránu múzea a vstupujeme do boja.

Odporúčaný vek: 14+
Počet hráčov: 1 - 8

V hre Temné znamenie hráči vstupujú do hry v úlohách vyšetrovateľov, ktorí v Miskatonickom univerzitnom múzeu bojujú s netvormi, zbierajú rôzne bežné i vzácne predmety, vyslovujú zaklínadlá, a to všetko s jediným cieľom - zabrániť Prastarému precitnúť z driemot. Ak sa im to nepodarí, majú poslednú šancu na záchranu ľudstva - zviesť s ním víťazný súboj.

Temné znamenie je hra založená najmä na hádzaní kockami. Práve tie určujú, či vyšetrovateľ splnil dobrodružstvo a získava zaň odmenu, alebo naopak, bude potrestaný za neúspech.

Hráči spoločne zbierajú žetóny temných znamení podľa toho, koľko týchto žetónov je potrebné na zapudenie Prastarého späť do temnoty. Zároveň však musia dávať pozor na ubúdajúce žetóny vlastného zdravia a príčetnosti, aby pre nich súboj neskončil predčasne.

Počas hry pribúdajú na kartu Prastarého žetóny skazy (napríklad za neúspešné zvládnutie dobrodružstva). Len čo sa na karte Prastarého zaplní posledné voľné políčko skazy, Prastarý precitá z driemot a začína posledná zúfalá bitka s ním.

Stručné hodnotenie:

+ Najjednoduchšia hra na pochopenie, hráč sa prakticky riadi podľa kartičiek, ktoré mu stanovujú, čo má splniť, aby úspešne zvládol jednotlivé dobrodružstvá, za ktoré získava body, aby tak spoločne porazili netvora.

+ Každá karta dobrodružstva a iného sveta má svoj vlastný príbeh, ktorý síce nijak neovplyvňuje samotnú hru, ale aspoň pridáva na atmosfére.

+ Rýchlosť hry.

- Úspešnosť hráčov do veľkej miery závisí od šťastia pri hodoch kockami.

- Samotné postavy a ich príbehy nie sú až také prepracované.

T.I.M.E. Stories

Hľadáte vzrušujúcu prácu s určitou dávkou nebezpečenstva? Agentúra T.I.M.E. hľadá časových agentov na plnenie rôznych zaujímavých misií. Pri ich plnení sa prenesiete do minulosti či budúcnosti, nie však na neobmedzenú dobu. Na každú misiu je presne vyhradený čas. Ak misiu nesplníte, musíte sa vrátiť naspäť do reality.

Na cestu do minulosti či budúcnosti bola vynájdená prevratná metóda. Vaša myseľ bude oddelená od tela. Myseľ sa uloží do časovej schránky, kde sa dokonale prispôsobí dobe, do ktorej práve mieri. Ešte malé upozornenie, pri plnení misií hrozí nebezpečenstvo pomiatnutia, ale nemusíte mať strach, je takmer minimálne, aspoň myslíme. Pripravení začať?

Odporúčaný vek: 12+
Počet hráčov: 2 - 4

Hra T.I.M.E. Stories vás prenesie do budúcnosti, keď človek vynašiel prevratnú metódu cestovania v čase prostredníctvom tachyonovej injektáže.

Takéto cestovanie predstavuje mnohé riziká, i nebadaná zmena minulosti môže mať katastrofálny dopad na súčasnosť. A tak vznikla špeciálna agentúra T.I.M.E., podporovaná vládami krajín z celého sveta, aby zabránila zneužívaniu cestovania v čase.

Hráči predstavujú agentov tejto agentúry, podnikajúcich výpravu v čase, aby splnili super tajnú misiu. Keďže je cestovanie v čase finančne náročná záležitosť, na splnenie misie majú len obmedzený čas.

T.I.M.E. Stories patrí do kategórie tzv. jednorazoviek, keď odohratím konkrétneho scenára už nie je možné hru hrať znova, respektíve možné to je, ale pre hráčov už to nie je atraktívne, pretože ich čakajú tie isté zadania.

Keďže vás nechceme ukrátiť o zážiok z hry a jej prekvapení, nemôžeme detailnejšie opísať obsah scenára, ktorý hra obsahuje. Azda len načrtneme, že jeho názov je Sanaprium a že pôjde o cestu v čase na začiatok 20. storočia.

Vydáte sa na cestu do francúzskej psychiatrickej liečebne, kde hrozí narušenie časového kontinua. Budete hľadať indície, skúmať ich a spájať tak, aby ste úspešne splnili svoju misiou.

Stručné hodnotenie:

+ Krásna grafika.

+ Zaujímavá lokalizácia scenára do psychiatrického sanatória pôsobí pomerne hrôzostrašne, čo umocňuje dojem z hry.

+ Možnosť použiť základnú verziu hry na odohratie ďalších scenárov (ktoré treba samozrejme dokúpiť).

- Problémy s opätovnou hrateľnosťou.

- Hra obsahuje len jeden scenár.

- Vyššia cena.

Unlock

Tmavé koľajnice metra osvetľuje lúč svetla, vychádzajúci z malého otvoru. Sotva by sa ním pretiahol človek. Prichádzate bližšie a zbadáte rebrík spustený nadol do miestnosti pripomínajúcej kanceláriu. V hlave si prehrávate pokyny, ktoré ste dostali. Musíte ho nájsť a s ním jeho "dielo". Podarí sa vám to včas?

Z reproduktora sa ozval hlas oznamujúci odpočítavanie 60 minút, po uplynutí ktorých dôjde k samodeštrukcii. Nie je na čo čakať. Vrháte sa do dobrodružstva s nejasným koncom a snažíte sa nevnímať tikot hodín, odpočítavajúcich váš čas.

Odporúčaný vek: 10 +
Počet hráčov: 2 - 6

Prečítajte si tiež: 9 spoločenských hier, ktorými navodíte tajomnú dušičkovú atmosféru Čítajte 

V jednom z predchádzajúcich článkov o spoločenských hrách sme vás uviedli do sveta únikoviek, teda hier inšpirovaných únikovými miestnosťami. V poslednom čase akoby sa s nimi roztrhlo vrece.

A nečudujeme sa. Únikovky sú prudko návykovou aktivitou.

Vyskúšajte jednu a budete mať chuť hrať ďalšiu a ďalšiu. Nepotrebujete na ne žiadne špeciálne vedomosti. Len zmysel pre detail, trpezlivosť a chladnú hlavu.

Nepodľahnúť stresu z odpočítavania času totiž pri nich zohráva kľúčovú úlohu. Čas je váš nepriateľ číslo jeden.

Hra Unlock - únikové dobrodružstvá ponúka hneď tri scenáre v jednej krabici - Formula, Písk a Páras a Ostrov doktora Gooresa. Veľkou výhodou je, že hru si môžete vyskúšať "nanečisto" na desaťkartovom výukovom balíčku, predstavujúcom mini misiu.

Ak ste nikdy únikovku nehrali, odporúčame výukový balíček nepreskočiť. S veľkou pravdepodobnosťou by ste tým zmarili svoj úspech v ďalších scenároch, ktoré vychádzajú z podobného princípu, no sú omnoho náročnejšie.

O detailoch jednotlivých scenárov nebudeme viac rozprávať, rovnako ako pri T.I.M.E. stories by sme vás tým ukrátili o zážitok z hry. Azda len dodáme našu skúsenosť s hrou.

Výukový scenár sa nám podarilo pomerne ľahko zvládnuť, čo sa však nedá povedať o Formule, kde nám nemilosrdne nabiehali trestné minúty, o ktoré sa skracoval náš čas hry. Najväčší problém nám robili tzv. stroje, ku ktorým bolo treba nájsť spôsob fungovania, aby ste sa mohli posunúť ďalej v hre. A tak náš prvý scenár skončil dohratý ďaleko za stanovenou hernou dobou 60 minút.

Ďalšie dva scenáre neboli o nič jednoduchšie, hlavne posledný - Ostrov doktora Gooresa dá zabrať i skúseným hráčom únikoviek. Neberieme to ale ako negatívum, pretože práve náročnosť hry spôsobuje takmer posadnutosť túžbou odohrať scenár až do úplného konca, nech sa deje, čo sa deje.

Stručné hodnotenie:

+ V rámci svojej kategórie prijateľná cena (cca 10 eur /1 scenár).

+ Tri scenáre v jednej hre.

+ Najväčšie pozitívum je určite výukový scenár, na ktorom sa ľahko dá naučiť herný princíp.

+ Dejová odlišnosť scenárov.

+ Hra pokračuje i po uplynutí 60 minút, no prekročenie časového limitu sa odráža na celkovom hodnotení.

+ Pomôcky- počas hry môžete požiadať o pomôcky k jednotlivým kartám. Rozsah využívania kartičiek sa však tiež odrazí na celkovom hodnotení plnenia scenára.

- K hre potrebujete mať stiahnutú aplikáciu, (ktorá našťastie pri hraní funguje i bez pripojenia na internet), keďže v priebehu hry zadávate do aplikácie kódy či žiadate o pomôcky.

- Možnosť dohrať hru po uplynutí časového limitu je v priamom rozpore s princípom hry (splnenie zadania do 60 minút).

- Problém s opätovnou hrateľnosťou (ako to býva u všetkých únikoviek).

Prečítajte si tiež: 8 logických spoločenských hier, v ktorých sú vám vedomosti nanič Čítajte 

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. Komerčné priestory v Jarabinkách: Istí zákazníci = isté tržby
 2. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 3. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 4. Eva Kováčová: Motivácia vzdelávať sa je spojená s nádejou
 5. Unikát medzi značkami. CUPRA
 6. Zabudni na prvoplánové kostýmy. Tu sa budeš skutočne báť
 7. Rehabilitačná lekárka radí: Aj sedieť treba vedieť.
 8. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 9. Deti jedia málo ovocia a zeleniny. Multivitamíny ich nenahradia
 10. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 1. Eva Kováčová: Motivácia vzdelávať sa je spojená s nádejou
 2. Grafickí dizajnéri ukázali, ako možno zmeniť charakter miesta
 3. Komerčné priestory v Jarabinkách: Istí zákazníci = isté tržby
 4. Zabudni na prvoplánové kostýmy. Tu sa budeš skutočne báť
 5. Rehabilitačná lekárka radí: Aj sedieť treba vedieť.
 6. Zdravotné stoličky Adaptic sú v predaji tiež na Slovensku
 7. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Tretia časť
 8. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 9. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 10. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 18 137
 2. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 13 061
 3. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 9 913
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 9 012
 5. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 8 444
 6. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu 5 999
 7. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 5 138
 8. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 4 864
 9. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 4 744
 10. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 4 709

Téma: Spoločenské hry


Hlavné správy zo Sme.sk

Matovič zverejnil celú údajnú komunikáciu Glváča s Kočnerom

Komunikácia mala prebehnúť v období roku 2014 až 2017.

Martin Glváč.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Na zastavenie Danka je už neskoro

Na radosť z koaličnej paralýzy je už neskoro.

Peter Tkačenko

Danko reagoval na neúspech v parlamente, útočil na premiéra

Most-Híd nepodporil tri návrhy zákonov z dielne SNS.

Andrej Danko.
Cynická obluda

Hrozí nám Kollár vo vláde?

Kalkulačka povolebných koalícií bez Smeru je momentálne veľmi krutá. Ale zároveň aj veľmi milosrdná.