SME
Pondelok, 5. jún, 2023 | Meniny má Laura

9 spoločenských hier, ktorými navodíte tajomnú dušičkovú atmosféru

Ak máte radi napätie, tieto hry sú pre vás ako stvorené.

(Zdroj: Jana Husárová)

1. Escape Room – Úniková hra

Prebúdzate sa v chladnej miestnosti, otvárate oči a zisťujete, že to nie je sen! Ste vo väzení. Dokážete vylúštiť záhadné rébusy skôr, ako sa vráti väzenská stráž? Je to vaša jediná šanca dostať sa von, no čas sa neúprosne kráti...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počet hráčov: 3 – 5

Odporúčaný vek: 16+

Escape rooms sú obrovským hitom po celom svete, a tak bolo len otázkou času, kedy prídu na trh v podobe stolových hier.

Prečítajte si tiež: Radi riešite hádanky a záhady? Toto sú tie najlepšie escape rooms na Slovensku Čítajte 

Escape Room – Úniková hra ponúka 4 scenáre s odlišnou náročnosťou – útek z väzenia, vírus, jadrová hrozba a chrám Aztékov. Ku každému scenáru sú zvlášť zadania umiestnené v oddelených obálkach. Základným komponentom, ktorý budete potrebovať pri každom scenári, je Chrono dekodér. Ten jednak odpočítava čas, ktorý máte na vyriešenie zadania, ale zároveň slúži ako dešifrovací prístroj s viacerými metódami dešifrovania.

SkryťVypnúť reklamu

V priebehu hry máte právo nahliadnuť do kariet s pomôckami, na nahliadnutie ste vždy vyzvaní dvojitým pípnutím Chrono dekódera. Každý scenár pozostáva z troch častí, pričom v každej sa snažíte prísť na kód pozostávajúci zo štyroch kľúčov, ktoré zasúvate do Chrono dekódera. Ak sa vám podarí nájsť tri správne kľúče v časovom limite 60 minút, Chrono dekóder vás odmení víťaznou melódiou.

Nestihli ste vylúštiť úlohy včas? Nevadí, z dekódera síce zaznie zvuk prehry, no zároveň začne znovu odpočítavať čas a vy môžete pokračovať v hre, akurát bez nároku na víťaznú melódiu.

Nevýhodou tejto skvelej hry je, že len čo odohráte všetky scenáre, opakované hranie už stráca na zaujímavosti. Môžete ale urobiť radosť svojim blízkym a prenechať im ju, pretože všetky herné komponenty, ktoré sa pri hre popíšu či inak poškodia, je možné stiahnuť na internete a vytlačiť.

SkryťVypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ skutočne náročné úlohy

+ pomôcky, ktoré vás môžu posunúť ďalej, ak ste sa "zasekli"

+ Chrono dekóder, odpočítavajúci čas, dodáva hre na dramatickosti

+ možnosť doplnenia hudby do hry prostredníctvom appky na stránke výrobcu

+ možnosť dotlačiť použité komponenty z hry

- opakovaným hraním hra stráca atraktivitu

2. EXIT úniková hra - Opustená chata

Konečne dovolenka! Vyrážate na cestu plní očakávaní a posledné, po čom túžite, je pokazené auto. Ešte k tomu uprostred ničoho, v búrke a bez mobilného signálu.

Ešte horším sa váš výlet stane v momente, keď sa úplne nelogicky rozhodnete opustiť bezpečie auta a vyrazíte do lesa, kde nájdete opustenú chatku, v ktorej prečkáte noc. Ráno sa zobudíte a zisťujete, že dvere sú zamknuté zámkom na kód a na všetkých oknách sú mreže. Ak sa chcete z tejto chaty ešte niekedy dostať na slobodu, zostáva vám jediné - vyriešiť sadu rébusov, nájsť ten správny kód k otvoreniu zámku a to všetko skôr, ako sa vráti váš šialený hostiteľ.

SkryťVypnúť reklamu

Počet hráčov: 1 - 6

Odporúčaný vek: 12+

Druhá únikovka s názvom Opustená chata vás privíta zaujímavým príbehom. Sami seba si predstavujete v zatuchnutej starej chatke a siahate po návode na hru, aby ste sa čím skôr z toho hrozného miesta dostali.

Čo táto hra ponúka? Pomerne malá krabica v sebe ukrýva všetko, čo k hre potrebujete - hracie karty, zvláštne predmety, knihu, ktorou sa vám hostiteľ prihovára, pravidlá a najdôležitejšiu vec - dešifrovací kotúč. V porovnaní s ESCAPE ROOM, Opustená chata nemá odpočítavač času (ten si môžete stopovať sami), takže časový stres pociťujete omnoho menej ako u tikajúceho Chrono dekódera. Musíme však vyzdvihnúť, že hru môže hrať aj jeden hráč a je cenovo dostupnejšia ako síce viac vybavený, no drahší ESCAPE ROOM.

SkryťVypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ cenová dostupnosť

+ môže ju hrať aj menší počet hráčov

- nie je možné opätovné hranie, pretože hrací materiál sa počas hry ničí (popisuje, strihá či skladá)

3. Čierne historky

Veštkyňa prorokovala: „Zabije vás biely holub.“ Krátko nato bol muž nájdený mŕtvy. Zaujíma vás, ako sa to mohlo stať? Potom je pre vás hra Čierne historky ako stvorená!

Počet hráčov: 2+

Odporúčaný vek: 12+

Zatiahnite žalúzie, zhasnite svetlo, zapáľte sviečky... Nie, nechceme po vás, aby ste išli vyvolávať duchov. Len ponúkame spôsob, ako navodiť temnú atmosféru, v ktorej si dokonale vychutnáte túto hru. Čierne historky obsahujú 50 tajuplných príbehov, ku ktorým vám dá rozprávač stručnú nápovedu.

Vašou úlohou potom bude prostredníctvom otázok adresovaných rozprávačovi zistiť, ako sa príbeh udial. Pátranie po pravde je sťažené tým, že rozprávač môže na vaše otázky odpovedať len slovami „áno“ alebo „nie“.

SkryťVypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ vďaka skromným rozmerom krabičky je možné hru pribaliť do kabelky a pokojne ju vytiahnuť vo vlaku či aute a spríjemniť si ňou cestu

+ lákavé zadania historiek

+ neobmedzený počet hráčov

+ hrateľné kdekoľvek bez špeciálnych príprav

- opakované hranie je zaujímavé len v pozícii rozprávača, pretože hráč už pozná riešenia prípadov

4. Shadow master

Prechádzate sa tmavou nocou, všade ticho, počuť len ozvenu vašich krokov. Znepokojne sa obzeráte okolo seba, no nevidno živej duše. Zrazu zbadáte tieň presahujúci spoza kríka, len kúsok od brány vášho domu. Zarazíte sa, z kabelky vyberáte skladací dáždnik, no vtom zbadáte, že žiadny útočník za kríkom nečíha, to len smetiak a starý vešiak, čo ste k nemu odhodili, vrhajú taký zlovestne vyzerajúci tieň.

SkryťVypnúť reklamu

Počet hráčov: 3 - 6

Odporúčaný vek: 8+

Spoločenská hra Shadow master preverí vašu fantáziu i rýchlosť reakcií. Dokážete v na prvý pohľad nezmyselnej motanici tieňov identifikovať konkrétne predmety?

Každý hráč dostane zástenu, malú kartičku s deviatimi farebnými políčkami a malé čierne žetóny. Po tom, ako bola odhalená karta s tieňmi, musia z predlohy s reálnymi vecami určiť, ktorým veciam tiene patria. Ak je hráč presvedčený, že pozná správnu odpoveď, siahne po žetóne s najväčším počtom bodov zo stredu hracieho plánu.

Postupne ostatní hráči berú ďalšie žetóny až na posledného, tomu sa žiadne body neujdú. Víťazom je hráč, ktorý sa najrýchlejšie dopracuje do cieľa posúvaním o body získané za správne riešenie úloh.

Stručné hodnotenie:

+ rozvíja fantáziu

SkryťVypnúť reklamu

+ zadania nie sú rozpoznateľné na prvý pohľad, takže sa pri niektorých pekne zapotíte, kým prídete na riešenie

+ vyhráva ten, kto má „lepšie oko“, čo robí z detí a dospelých rovnocenných súperov

- čiastočné znevýhodnenie hráčov nazerajúcich na kartu zboku

5. Inkognito

Vitajte v Benátkach! Tmavými ulicami Benátok sa zakráda štvorica agentov v prestrojení. Nenápadne splývajú s davom a myslia na jediné: čím skôr splniť tajnú misiu, ktorou boli poverení. No kým začnú, musia nájsť svojho komplica. Ako to však urobiť, keď nepoznajú jeho identitu?

Počet hráčov: 3 – 5

Odporúčaný vek: 13+

Inkognito je tímová hra plná šifier, ktorá vás udrží v napätí až do samotného konca. Ako to už u strategických hier býva zvykom, je potrebné si na ňu vyčleniť minimálne hodinu času - čo ale počas nadchádzajúcich sychravých upršaných dní nie je až taký problém.

SkryťVypnúť reklamu

Hra je rozdelená na dve časti. V prvej je vaším cieľom nájsť svojho spojenca. Cestujete po mape, zbierate indície a keď ho konečne nájdete, vhupnete do druhej časti hry, v ktorej robíte všetko pre to, aby ste spoločne spnili misiu, ktorou vás poverili.

Zaujímavým prvkom hry je Fantóm osudu, hrôzostrašne vyzerajúca veľká čierna postava s bielou maskou cez tvár, ktorou sa určuje pohyb hráčov. Hráč, ktorý je na ťahu, zatrasie Fantómom a v dolnej časti postavy Fantóma sa zobrazia tri farebné guľôčky. Tie určujú cesty, akými sa figúrky hráča vydajú v tomto ťahu.

Azda ani netreba dodávať, že vyhráva tá dvojica agentov, ktorá ako prvá splní svoju misiu.

Stručné hodnotenie:

+ zaujímavé rozhodovanie o pohybovaní prostredníctvom Fantóma osudu

+ výrobca sa pekne vyhral s figúrkami, každá (okrem ambasádora) má maskovanie - škrabošku na tvári a na hlave klobúk

SkryťVypnúť reklamu

+ aby ste našli svojho spojenca, musíte súperom klásť otázky, oni však neodpovedajú slovne, ale predložením kariet, z ktorých nie všetky musia hovoriť pravdu a je na vás zistiť, ktorá karta prezrádza pravdu o agentovi

- hra je najlepšie hrateľná vo štvorici, preto na ňu budete potrebovať dostatok parťákov

6. Duch!

Duch Balduin sa už niekoľko týždňov znudene túlal po hrade. S prichádzajúcou jeseňou do hradu zavítavalo čoraz menej návštevníkov, a tak si nemohol užívať svoju obľúbenú aktivitu – strašenie. Jedného dňa však našiel starý fotoaparát. Razom bol koniec nudy. Lieta po hrade a fotí si svoje obľúbené predmety a nezabúda ani na selfíčka! No zdá sa, že starý fotoaparát si robí čo chce. Veď sa pozrite... Z bieleho ducha je modrý, červené kreslo sa zmenilo na zelené a... Aha! Modrá myš!

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčaný vek: 6+

Počet hráčov: 2 - 6

Zábavná hra Duch! Je vhodná pre všetky generácie hráčov. Milá grafika a kvalitné spracovanie drevených dielov sú ďalším veľkým pozitívom hry.

Hra pozostáva z kartičiek a drevených komponentov – ducha, kresla, fľaše, knihy a myšky. V každom kole sa vyloží kartička s obrázkom a úlohou hráčov je najskôr zistiť, či sa na karte nachádza niektorý zo spomínaných predmetov. Ale pozor, zobrazený musí byť v správnej farbe!

Ak hráč zistí, že žiaden predmet nie je zobrazený správne, jeho úlohou je nájsť predmet, ktorý na karte nie je a zároveň sa na karte nenachádza ani farba tohto predmetu. Zdá sa vám to jednoduché? Tak si hru vyskúšajte a zistíte, že táto v podstate detská hra dá zabrať aj dospelým.

Stručné hodnotenie:

SkryťVypnúť reklamu

+ šikovná malá krabička skrývajúca veľa zábavy

+ tvári sa ako detská hra, ale rozhodne poteší i dospelých

+ môžete ju hrať i s mladšími deťmi, u nich ale treba počítať s pomalšími reakciami

- hráč, ktorý vykladá kartu, je časovo znevýhodnený, pretože niekedy o úspechu rozhoduje zlomok sekundy

7. Tajná výprava čarodejů

Hodiny odbíjajú polnoc. Je to čas, kedy začína polnočný trh pre čarodejníkov. Nájdete na ňom lietajúce metly, hovoriace mačky i rôzne kúzelné predmety. A tak ani vy, žiaci kúzelníckej akadémie, neodoláte a pod rúškom noci sa vykradnete do čierneho lesa, aby ste včas prišli na miesto, o ktorom ste už toľko počuli – polnočný trh.

Užívate si jeho atmosféru, keď tu... Rovno za vami sa zjaví duch Bludovít. Jeho cieľ je jasný - pochytať všetkých previnilcov a zaistiť ich potrestanie. Utekáte preto späť do čierneho lesa a za pomoci malých bludičiek sa snažíte dostať späť do akadémie skôr, ako vás dobehne Bludovít.

SkryťVypnúť reklamu

Počet hráčov: 2 - 6

Odporúčaný vek: 6+

Kooperatívna hra, v ktorej sa ocitáte v pozícii čarodejníckych učňov, preverí najmä vašu pamäť. Aby ste sa dostali z čierneho lesa až do akadémie, musíte hľadať na žetónoch umiestnených v korunách stromov bludičky, ktorých symboly vám padnú pri hode tromi hracími kockami.

Ak raz bludičku nájdete, je dôležité si zapamätať jej pozíciu. Svetlo bludičky totiž potrebujete, ak sa chcete posunúť vpred. Bez nej musíte ostať stáť na mieste, vydaní na nemilosť približujúceho sa Bludovíta.

Stručné hodnotenie:

+ ľahko pochopiteľný princíp hry

+ trénuje pamäť

+ podporuje spoluprácu hráčov

- hráči sú takí silní, ako silný je ich najslabší článok (stačí, ak duch chytí jedného žiaka a hra končí, resp. žiaci zvíťazia, až keď sa posledný z nich dostane do akadémie)

SkryťVypnúť reklamu

8. Monstermania

Pozor, blíži sa kolónia príšeriek. Majú veľké oči, šesť nôh a rôzne farby. Podarí sa vám pospájať ich?

Počet hráčov: 2 – 5

Odporúčaný vek: 5+

Hra Monstermania vychádza z herného princípu domina. Hráči spájajú kartičky s príšerkami, a to tak, že prikladajú nohy s prísavkou vždy rovnakou farbou k sebe. S čím väčším počtom nôh príšerky spojíte, tým skôr sa priblížite k víťazstvu.

Za tri rovnaké nohy môžete odložiť ľubovoľnú kartu, čo máte v ruke, naopak, ak nepripojíte žiadnu nohu alebo len jednu, musíte si vziať ďalšiu kartičku z kopy a tým sa vám výhra vzďaľuje. Cieľom hry je zbaviť sa všetkých kariet.

Stručné hodnotenie:

+ vďaka jednoduchým pravidlám vhodná aj pre najmenších hráčov

+ trénuje rozpoznávanie farieb

+ skladnosť vďaka šikovnému malému baleniu

SkryťVypnúť reklamu

- o víťazstve rozhoduje vo veľkej miere šťastie pri žrebovaní kariet

9. Monstars

Príšerky sú majstrami prevlekov. Menia svoju podobu, ako sa im zapáči, a na vás je zapamätať si ich prevlek skôr, ako znovu zmiznú z dohľadu. Ak to zvládnete, víťazstvo v hre je vaše.

Počet hráčov: 2 – 4

Odporúčaný vek: 6+

Monstars je krásne spracovaná hra, pri ktorej sa zabaví celá rodina. Podstatou hry je zapamätať si vyloženú kartu s obrázkom príšerky a po zakrytí karty vyskladať príšerku z priesvitných kartičiek a všeobecnej karty s telom.

Každý hráč má k dispozícii kartičky s rôzne zafarbenými telami príšeriek, na ktoré vrství priesvitné kartičky s očami, rohami, nohami, okuliarmi a inými časťami tela. Výber je veľký a preto vyskladať príšerku správne nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

SkryťVypnúť reklamu

Hru je možné hrať i vo verzii pre najmenšie deti, keď hráči zostavujú príšerku podľa predlohy, ktorá počas skladania ostáva na stole k nahliadnutiu. Táto verzia je vhodná už pre deti od 4 rokov.

Alebo si dajte preteky v tom, kto vytvorí najsmiešnejšiu príšerku. V hre Monstars sa fantázii medze nekladú! Ak máte deti, čo pri hre dlho neobsedia, s Monstars u nich zabodujete.

Stručné hodnotenie:

+ možnosť prispôsobiť náročnosť hry veku hráčov

+ zaujímavé spracovanie, priesvitné karty oslovia takmer iste všeky deti

+ dynamická hra, pri ktorej sa veľa nasmejete

- najmladší hráči môžu mať problém s naskladaním viacerých priesvitných kariet, ktoré sa po sebe trocha kĺžu

Prečítajte si tiež: 11 najlepších detských spoločenských hier, s ktorými zaručene zabodujete (nielen u detí) Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
     2. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
     3. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
     4. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
     5. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
     6. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
     7. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
     8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
     1. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
     2. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
     3. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
     4. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
     5. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
     6. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie
     7. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
     8. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
     1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 944
     2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 576
     3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 188
     4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 473
     5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 838
     6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 5 294
     7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 025
     8. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 4 755
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Nemocnicu Rázsochy sa podarilo nedostavať a zbúrať.

     Dôjde vám to keď (ne)budete ležať v Rázsochách.


     4. jún
     ONLINE: Anna Karolína Schmiedlová - Cori Gauffová (osemfinále, Roland Garros 2023).

     Zápas sledujeme online.


     Sportnet 6 h
     Heger ohlásil spojenie s Jablkom.

     Voliči Demokratov by podľa prieskumu uprednostnili spojenie s KDH a OĽaNO.


     4 h
     Wagnerovci mávajú ruskou vlajkou a vlajkou wagnerovcov na vrchole poškodenej budovy v Bachmute.

     Oficiálne neexistujú, na Ukrajine ich bolo asi 30-tisíc.


     8 h

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu