SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Fičíme so Zmudri #8: Videá vám priblížia obdobia, ktoré ste nestihli prebrať na dejepise (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Asi to tak bude vzdy

Prevladat jeden nazor a nevysvetlit preco sa jednoducho hodii.
Ale ludia si musia uvedomit ze ci uz kapitalisticky alebo socialisticky rezim ma svoj plus a minus. Pozerat sa nato cierno bielo je hlupost. Davat do kontextu len jednu vec je rovnako hlupost. Vraviet ze jeden rezim je lepsi ako druhy je protizakonne rovnako ako to bolo za totality a vela ludi bolo zato prenadledovanych ako moze byt prenasledovanych dnes ked ma niekto na iny rezim iny nazor. Kazdemu vyhovuje iny rezim, pre pracujucich a nizsiu vrstvu a teda aj vacsinu obyvatelstva by podla boha pravdy mal byt lepsi ten socializmus a pre monarchov zemepanov a otrokorav je lepsi kapitalizmus. Kedze nizsiu vrstvu tvoria menej inteligenty ludia co si ani neuvedomuju aky su hlupy tak sa nechaju lahko zmanipulovat a veria svojim panom ze kapitalizmus je pre nich lepsi lebo mozu cestovat za ich ubohe platy po celej zemeguli a pracovat pre inych otrokarov
 

 

tomu, že tento národ spasí totalita, či už nacistická (národný socializmus) od kotlebu alebo komunistická od smeru verí polovica národa, niet pomoci :(
 

 

budme presní. Socializmus ano, prečo nie ale v pluralitmej demokracii a nie v totalitnom štáte. taký nemôžu chcieť ani pracujúci a nižšia vrstva. Takže je treba vysvetľovať a neustále dookola omielať, že režim, ktorý tu existoval medzi rokmi 1948 - 1989 bol zvrátený a proti ludskej prirodzenosti.Trpeli v ňom, okrem malej skupinky ludí, aj tí pracujúci, ktorých mal chrániť..nielen porazené spoločenské triedy.
 

 

Nuž každý si pod slovom trpeli zrejme predstavuje niečo iné.
Ak dnes hovoríme, že väčšina obyvateľstva je pasívna, je jej všetko jedno, tak presne tak to bolo aj za socializmu. Ak sa človek nemiešal do politiky a netúžil ako šikovný podnikateľ utiecť na západ, nemal problém.
Škola zadarmo, po základnej vojenskej služba sa oženiť, dostať byt od štátu alebo firmy. Pracovná doba do tretej, popoludní oddych, záhradka, šport, práce okolo domu. Auto Škoda, každý rok dovolenka v Bulharsku, liečenie 4 týždne za 180 Kčs, rekreácie ROH, energie lacné. Po pár rokoch možno stavba domu svojpomocne. Peňazí bolo dosť, výber tovaru slabý (viď dlhé rady na Škody Favorit alebo stavebný materiál).
Jediná starosť ako zohnať niečo zahraničné (rifle, televízor, práčku). V 80-tych rokoch už bolo dostupných veľa vecí.

Najväčšou chybou novodobých vysvetľovačov histórie je, že nerozlišujú medzi socializmom 50. rokov (politické procesy, združstevňovanie), 60. rokov (uvoľnenie, možnosť študovať v zahraničí, anglicky spievajúce kapely), 70. rokov (normalizácia, obrovská bytová výstavba, podpora rodín, tzv. Husákove deti) a 80. rokov (uvoľnenie, zahraničný tovar).
Je samozrejmé, že každý kto žil v určitej dobe vníma socializmus inak.

Záver: Každý spoločenský systém má pozitíva aj negatíva. Každý vyhovuje niekomu inému. Ak funguje dlho jeden, ľudia už majú dosť negatív a zvolia si druhý (nástup socializmu po hospodárskej kríze) Ak funguje dlho druhý ľudia už majú dosť negatív a chcú prvý (viď prieskumy, kde polovica mládeže v Nemecku a v USA dáva prednosť socializmu pred kapitalizmom - drahé byty, diktát peňazí).

"Sedmdesát procent Němců označilo chudobu za velký problém. Více než devadesát procent uvedlo v průzkumu Evropské komise, že rozdíl mezi bohatými a chudými je příliš velký. V jiné anketě prohlásilo šest z deseti dotázaných, že kapitalismus dělá bohaté bohatšími a chudé chudšími. Samotný pojem kapitalismus má pro polovinu Němců negativní nádech."

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/za...
 

Žil som na západe.

Moji príbuzný v socialistickej vlasti boli lepšie informovaný ako ja o tom aké moderné veci sa dajú kúpiť a očakávali, že ich pošlem alebo prinesiem.
Moje deti sa pýtali prečo nemáme farebný televízor, prečo ich sesternice dostanú odo mňa barbie- a oni to kvôli predraženiu nemôžu dostať.
 

 

nesúhlasím. Komunizmus tým, že nivelizoval všetko a potláčal súkromnú iniciatívu bol proti ludskej prirodzenosti, na čo aj sám zakapal. samotný režim, ktorý tu vládol bol navyše totalitný a pre vacsinu obyvateľstva zlý - Všetci boli chudobní, až na pár vyvolených. Najhoršie bolo, že nebolo v silách konkrétneho človeka to zmeniť, každý bol nútený žiť v tom marazme a ked sa chcel mať lepšie, musel kradnúť alebo byť vysokým papalášom. Takže nemám problém so sociálnym štátom, ale v rámci demokratického štátu kde funguje pluralita a sloboda . Režim, ktorý tu fungoval medzi rokmi 48-89 treba apriori odmietnuť a ani neuvažovať nad tým ako o alternatíve k dnešnému zriadeniu. I
 
Hodnoť

Videá

Videá v ktorých sa viac kecá ako animuje stoja na prd
 
Hodnoť

Začal som s prvým

príspevkom. Dozvedel som sa o prevrate ale vlastne sa o ňom samom nepovedalo nič. Veľmi povrchné informácie a hovorca, ktorý nepozná rozdiel medzi rozumel a pochopil.
Tak som to vypol- navždy.
 
Hodnoť

Ako niekto , kto

nemá ani tušenie, čo je dejepis tu ponúka nejaké videá, ktoré z dejepisom nesúvisia? Prečo netvrdí, že sa to neučí v zemepise alebo biológii? Skadial pramení tá úporná snaha presadzovať zjavenú pravdu ,a to i v školách, za každých okolností? Prečo Fičí nie je na stránkach manipulátorov a šíriteľov hoaxov?
 


Najčítanejšie na Fičí.sk