Fičí logo Fičí
Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kvíz: Zvládli by ste tohtoročnú maturitu zo slovenského jazyka a literatúry? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Bože, a mojej manželky - matematikárky sa v škole žiaci pýtajú, načo im to v živote bude...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Relevantna otazka.

Zajimalo by ma, co im odpovedala...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Odpovedala protiotázkou - prečo sa to nepýtate na slovenčine?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Načo je športovcovi, napríklad futbalistovi, denne behať niekoľko kilometrov? Veď keď nastúpi na zápas proti súperovi, ktorý vôbec nebeháva, tak zápas sa začína za stavu 0:0 tak či tak, nie?

Či čakáte, že deckám sa právne vyvinie a precvičí mozog, keď budú mať 'školu hrou' a doma čumieť do televízora?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hej, ale väčšina populácie je presvedčená, že mozog si najlepšie precvičíš tak, keď sa naučíš, že vo vete "Vytiahol som malého z gatí" sa nachádza spodstatnené prídavné meno vo funkcii priameho predmetu...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Treba ale brať do úvahy, že každý má nadanie na niečo iné. Niekomu ide matematika, niekomu sadne práve tá Slovenčina, iní sa ľahšie učia veci naspamäť a ďalším zase systematizovanie a triedenie, či cudzie jazyky. Preto je v škole viacero predmetov. Vylepšovať sa to však dá, to určite.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

predmetov je viacero ale iba zo SJ je povinna maturita ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To ani náhodou.

Iba chcem povedať, že preslávený kapitáñ Danko určite z takejto maturity zo slovenčiny určite jednotku.

Aj preto mu nikto nerozumie....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

je pravda že keby sa to učím 4 roky vkuse tak odpovedám ináč... teraz by som to asi už nedal :P... napriek tomu si nedovolím hovoriť že sú to hlúposti... napríklad fyzike a matike som sa vyhýbal ako čert kríža a nakoniec som aj tak skončil na výške s matikou fyzikou a aby toho nebolo málo aj s chémiou... a vo výsledku na sebe sledujem že úplne inak pristupujem k fyzikálnym (už len v súvislosti s jednotkami SI) alebo matematickým problémom ako ľudia ktorí nemali taký objem učiva ako som mal napríklad ja. Je pravdou tie derivácie nevyužívam dodnes ale ak sa s nimi raz v živote stretnem tak viem "vo co go...".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak ja to poviem.

Sú to z veľkej časti úplne zbytočné hlúposti. Znalosť jazyka, to beriem -- aj keď si myslím, že vedomosti, ktoré sa na maturitu požadujú, sú často výsostne akademické a pre veľkú väčšinu populácie vrátane elity sú nevyužiteľné. Oveľa viac by pomohlo sústrediť sa na podstatné veci, a nežiadať z toho 33%, ale aspoň 80%.

No ale vyžadovať od študenta, aby poznal postavy z diela Statky-zmätky, to sa mi javí dokonale absurdné. Toto je doplnková otázka na štátnicu zo slovenskej literatúry, nie niečo, čím by mala prejsť väčšina populačného ročníka. Orol tatranský detto. Ba čo viac, keď tak na tú otázku pozerám, skôr sa mi tisne na jazyk "A nie je to úplne jedno?".

A zmeniť to asi nepôjde. Primnoho učiteľov proste potrebuje zdôvodniť svoju existenciu. Takže učia to, čo vedia, a nie to, čo skutočne treba. O základy ekonomiky, daňový systém alebo zdravú životosprávu som počas celej strednej školy nikde ani nezakopol. Zato za nemathelminthes, daimonion a Timravu akoby zlatom platili.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Uplne mi to pripomenulo moju maturitu z literatury. Kedze som nevedel vymenovat ani jedneho autora medzivojnovej poezie, predsedkyna sa ma opytala, kam to chcem v zivote dotiahnut. Odpoved, ze dufam, ze dalej ako ona, sa nestretla tak celkom s pochopenim. :D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

touché :D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A okrem toho Orol tatranský nebol ani v požiadavkach na vedomosti a zručnosti zo SJL. Takže tá otázka tam nemala ani byť. Preštudoval som si celý ten dokument a fakt sa tam Orol Tatranský nenachádza.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Su to hluposti. Ci sa v stredoveku najviac pisali legendy alebo romany, je naozaj marginalne vyuzitelna informacia. V pripade potreby velmi lahko dohladatelna.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

musel som si znovu zbehnúť všetky otázky... musím Vám dať za pravdu je tam dosť sprostostí :D ... hlavne ten orol tatranský mal byť dejepis? :D prednedávnom som na tú informáciu paradoxne narazil v historickej revue ale že by som si ju pamätal... tá slovenčina by mala byť iba po základku... ešte si spomínam že ja som na mature hovoril celý životopis konštantína a metoda a mal som hovoriť o indoeurópskej jazykovej rodine (!) bol to teda pekný fail...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V tohtoročnom teste bolo veľa nepodstatných vecí. Autori (autorky) by mali vrátiť honorár. Tento test bol vyslovene postavený na zavádzajúcich a nepodstatných javoch. Mnohé veci neboli ani v cieľových požiadavkách pre maturantov zo SJL. Napr. taký Orol Tatranský. Na mnohé otázky existovali dve správne odpovede. Zaujímalo by ma, prečo je tak dôležité určiť v diele typ rozprávača. Pre život vyslovene nepodstatný jav. Test bol postavený tak, aby ho na 33% zvládol aj ***** ale dosiahnuť aspoň 90% je mimoriadne náročné. Skôr demotivoval snaživých a poctivých žiakov. Akoby bolo cieľom týchto testov vypriemerovať slovenských žiakov. Autorky testu museli byť zakomplexované staré devy, ktoré sa takto chceli pomstiť mladým ľuďom, prípadne to bol nejaký senila, ktorý nevie, čo je školská prax. Alebo kombinácia týchto dvoch odborníkov. Mali by im do budúcnosti zakázať zostavovať maturitné testy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

K+

.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prave otazka Orol tatransky

bola formulovana velmi nestastne.

Spravna odpoved, ktora v teste vobec nebola uvedena je "Vladko, orol tatransky" (Agent STB Meciar - zakladatel bananovej republiky a domacej kapitalotvornej vrstvy na Slovensku).

Co tam po nejakych novinach...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Španiel by povedal, že

sú to také juyoviny, kde autori chceli nasilu ukázať svoju - s prepáčením - inteligenciu! Táto tendencia pri maturitách pretrváva už asi 50-60 rokov a výsledkom je, že istý pán Ing a CSc,ináč skutočný odborník vo svojom "fachu" urobí v dvoch vetách tri "hrúbky"!
Spomínam si, že náš slovenčinár, keď prišiel do triedy, nadiktoval "z hlavy" niekoľko akýchkoľvek viet, do konca hodiny ich vyhodnotil a o prestávku už boli známky v tabuľke, ktorá visela na stene. Tí, ktorí neuspeli, sa snažili naučiť sa tých niekoľko gramatických pravidiel a na výsledkoch to bolo poznať.
Nečudujem sa, že gramatická "kultúra" dnes je taká aká je, pretože to, čo produkujú autori týchto testov je praobyčajný exhibicionizmus , svedčiaci o ich inteligenčnej subnorme. Howgh!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

30 rokov po maturite

9/14
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na Fičí.sk