SME

Z úloh materiál do pece. Ako sa deti v Žehre učia počas pandémie?

Z úloh materiál do pece. Ako sa deti v Žehre učia počas pandémie?

Narodiť sa, prepadnúť a zomrieť v osade.

Autor článku: Adam Blaško, Foto: Viktor Hlavatovič

Cigán alebo Gádžo. V okolí rómskej osady Dreveník vás málokto nazve inak. Buď patríte k tým alebo oným. Hanlivé pomenovania etnicít sa tu používajú tak často, že prestali byť nadávkami a začali byť štandardom.

Rómska osada Dreveník sa nachádza hneď vedľa hlavnej cesty. Chatrče sú postavené načierno. Preto sa značka obce nachádza až ďaleko za osadou a rýchlosť jazdy tu iba dobrovoľným spôsobom reguluje modrá päťdesiatka.

Pritom je cesta rušná a nebezpečná. Nie až tak dávno tu biela Felícia zrazila chlapca. V lete popri ceste ženy kočíkujú deti. V zime sa kočík stáva pracovným nástrojom muža. Kočík vyzlečie tak, že ostane len železná konštrukcia. Za jej pomoci prináša po hlavnej ceste do chatrče drevo. Často si preto vyslúži trúbenie okoloidúcich áut.

Rómska osada Dreveník patrí pod obec Žehra. Žehra je špecifická rýchlym nárastom počtu obyvateľov. Za posledných dvadsať rokov sa tu počet ľudí takmer zdvojnásobil. Žehra má 2 498 obyvateľov, z toho väčšina žije v osade Dreveník.

Ako miestni žijú, ako ich deti zvládajú školu a ako vyučovanie ovplyvnila pandémia koronavírusu?

V texte sa dozviete:

Tucet ľudí, dvadsať metrov štvorcových

Udržať v chatrči teplo je náročné. Na drevenej chajde nájdete ľahšie miesto, odkiaľ teplo uniká, ako miesto, odkiaľ nie. V kamenných základoch chatrčí sú diery. Cez tie v noci prechádzajú do vnútra potkany. "Také veľké sú!" skríkne Daniela Macková a ukazovákmi znázorňuje približne dvadsať centimetrov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Pochádza z Galanty, v súkromí je fotograf. Aktuálne je členom podcastového štúdia a je spoluautorom podcastu Piatoček. Stará sa aj o profil SME na Instagrame. Facebook, Instagram

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu