SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Najlepšie stolovky, ktorými zabavíte najmenšie deti aj seba

Nové i rokmi overené stolovky, ktoré môžete darovať aj pod stromček.

1. Dragomino

Odporúčaný vek: 4+
Počet hráčov: 2 - 4
Herná doba: 15 minút
Vydavateľstvo: MINDOK

Získať licenciu dračieho jazdca nebolo jednoduché, no konečne ju máte vo vrecku a môžete sa vydať na prieskum ostrova plného drakov. Podarí sa vám obstáť v konkurencii ďalších hľadačov? Kto objaví najviac dračích mláďat?

Novinka od vydavateľstva MINDOK, vnúčatko rokmi osvedčenej hry KINGDOMINO, prichádza na trh rovno pred Vianocami, aby potešila najmä najmenších hráčov.

Tí v hre postupne prikladajú každý na svoju plochu domino dieliky. Tie predstavujú kombináciu rôznych oblastí ostrova - púšte, ľadové pláne, lúky, lesy, hory i nebezpečné sopky.

Skryť Vypnúť reklamu

Vždy, keď hráč priloží k sebe dva rovnaké dieliky krajiny, získava žetón dračieho vajíčka a jeho otočením odhalí, či sa v ňom ukrýva dračie mláďa, alebo je škrupinka už prázdna. Za každého objaveného draka získava hráč jeden bod, hráč s najvyšším počtom nazbieraných drakov sa stáva víťazom hry.

Stručné hodnotenie:

+ jednoduchý princíp hry je ozvláštnený tým, že hráč musí premýšľať, aby prikladal dieliky krajiny tak, aby v každom ťahu získal čo najviac políčok rovnakého druhu a tým pádom i vajíčok

+ herná doba 15 minút je prispôsobená výdrži najmenších hráčov

+ aby sa vám hra tak rýchlo nezunovala, okrem základného variantu obsahuje i rozšírenie pravidiel s názvom "Smädné dráčiky" pre skúsenejších hráčov

Loading

...

2. Jurská sváča a Jurská véča

Odporúčaný vek: 6+
Počet hráčov: 2
Herná doba: 15 minút
Vydavateľstvo: MINDOK

Skryť Vypnúť reklamu

Majú vaše deti radi dinosaury? Tak potom máme pre vás tip na nádhernú stolovku. Dve novinky od vydavateľstva MINDOK - Jurská sváča v hlavnej úlohe s "brontíkmi" a T-Rexami a Jurská véča s "topsíkmi" (triceratopsami) a velociraptormi potešia každého drobca. Každú hru môžete hrať samostatne, no ak sa neviete rozhodnúť, ktorú si vybrať, pokojne siahnite po oboch, dajú sa totiž spojiť a hrať naraz, čím viete rozšíriť počet hráčov na štyroch.

Každý hráč hrá so svojimi "dobrými" dinosaurami - "brontíkmi" či "topsíkmi" jednej farby a jeho úlohou je kŕmiť svoje stádo, čiže zbierať žetóny trávy, zabezpečovať zachovanie rodu (na niektorých žetónoch trávy je symbol novonarodeného mláďatka, umožňujúceho hráčovi dosadiť do hry ďalšiu svoju figúrku) a najmä vyhýbať sa krvilačným T-Rexom a velociraptorom. Každý žetón, ktorý hráč v priebehu hry získa, je obodovaný jedným, dvomi alebo tromi bodmi. Víťazom hry je hráč, ktorý za svoje žetóny získa najviac bodov.

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ hra je krásne spracovaná tak, aby nielen tematicky, ale najmä vyhotovením prilákala deti

+ jednotlivé dinosaury ako hracie figúrky sú neštandartne veľké, takže sa s nimi na rozdiel od obyčajných figúriek typu "človeče" ľahko manipuluje aj malým deťom

+ aj keď hry majú podobný dizajn a mohlo by sa zdať, že sa líšia len v type hracích figúriek, nie je to pravda. Jurská véča má iné efekty na hracích žetónoch a je o máličko náročnejšia

Loading

...

3. V kocke! PLUS Moje prvé obrázky

Odporúčaný vek: 4+
Počet hráčov: 1-8
Herná doba: 15 + minút
Vydavateľstvo: Albi

Novinka od vydavateľstva Albi je určená najmenším hráčom už od štyroch rokov. Hravou cestou deti naučí zamerať pozornosť na zapamätanie si čo najväčšieho počtu detailov na zobrazenej kartičke v časovom limite desiatich sekúnd.

Skryť Vypnúť reklamu

Po uplynutí času odpočítavaného priloženými presýpacími hodinami ruleta so strelkou určí dvojicu otázok, ktoré má hráč zodpovedať. Každá správna odpoveď je ohodnotená jedným žetónom. Hráči tak majú ľahší prehľad o získaných bodoch.

Bonusom k hre je doplnenie druhej časti, v ktorej hráči môžu získať žetóny navyše a to tak, že sa v časovom limite pozrú na zdanlivo jednoduchý obrázok (z druhého balíčka kariet) a následne budú musieť rovnaký obrázok vyfarbiť na čiernobielej makete s priloženými farebnými zmývateľnými fixkami.

Stručné hodnotenie:

+ hra výborná na tréning pamäte a koncentrácie

+ hernú dobu si viete upraviť pridaním alebo odobratím hracích kartičiek z kopy

Loading

...

4. Kto to bol?

Počet hráčov: 3-6
Odporúčaný vek: 6+
Čas hrania: 15+ minút
Vydavateľstvo: Blackfire

Skryť Vypnúť reklamu

V kartovej hre Kto to bol? sa hráči škriepia o to, koho domáci maznáčik urobil "bobek" a kto ho teda bude musieť odpratať. Každý hráč má k dispozícii rovnakú škálu domácich maznáčikov (od akváriovej rybky cez škrečka, zajaca či papagája) a postupným vyviňovaním hráči odhadzujú kartu zvieratka, ktoré bolo práve z bobka obvinené. Ak niekto obviní zviera, ktoré už nikto v ruke nedrží, prehráva a bobek musí odpratať on.

Vtipná hra do vrecka, ktorá nie je vôbec nejako výrazne finančne zaťažujúca, je uzavretá v praktickom obale na magnet, takže nemusíte mať strach, že sa vám jej obsah v nestrážnej chvíli kdekoľvek vysype.

Stručné hodnotenie:

+ hra, pri ktorej sa predovšetkým dobre zasmejete

+ hracie karty neobsahujú žiadne čísla ani písmená, takže

Skryť Vypnúť reklamu

Loading

...

5. Moje zlato

Odporúčaný vek: 5+
Počet hráčov: 2-4
Herná doba: 10 minút
Vydavateľstvo: Blackfire

Skrz Atlantik sa plavia bandy pirátov smerujúce k bájnemu pokladu. Komu sa podarí vyniesť na svoju loď najviac truhlíc a ukoristiť väčšinu z pokladu?

Tentokrát nebudeme hádať, ktoré z nich nechalo hovienko v obývačke, ale spoločne či každé zvlášť sa vydajú ako pirátski kapitáni do vĺn Atlantiku hľadať truhlice s pokladom. Nájdené truhlice následne musia otvoriť a odniesť na svoju loď.

Praktickú krabičku so zatváraním na magnet, na ktorú sme zvyknutí už z hry Kto to bol? ocenia všetci, ktorí sa s Mojím zlatom vydajú na cesty, pretože magnet naozaj výborne drží a nehrozí, že sa vám obsah krabičky vysype do batohu.

Herný materiál pozostáva z kartónových dielov zobrazujúcich lode, obojstranných dielikov v tvare truhlíc a štyroch kociek. Podľa symbolov, ktoré hráči na kockách hodia, môžu buď ukoristiť truhlicu, alebo ju otvoriť.

Skryť Vypnúť reklamu

Akonáhle hráči otvoria poslednú truhlicu, majú právo na posledný ťah, kým začne záverečné spočítavanie bodov. Ako tomu už u bodovacích hier býva, víťazom hry sa stáva hráč, ktorý vo svojich truhliciach objavil najviac diamantov.

Stručné hodnotenie:

+ dynamická hra s hernou dobou prispôsobenou najmenším hráčom

+ praktické balenie

+ téma hry lákavá najmä pre chlapcov

+ jednoduché pravidlá

+ viacero variantov hry závislých od veku hráčov

Loading

...

6. Chyť leva!

Odporúčaný vek: 5+
Počet hráčov: 2
Herná doba: 5 minút
Vydavateľstvo: MINDOK

Chyť leva je hra vychádzajúca z japonskej tradičnej hry ŠÓGY (japonské šachy). Spája v sebe jednoduché pravidlá a nutnosť vopred premýšľať nad svojimi ťahmi. Nie, nepomýlili sme sa v odporúčanom veku hráčov, naozaj hru zvládnu už deti od piatich rokov a sami sa budete diviť, ako sa budú pri hre postupne zlepšovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Hráč má k dispozícii 4 zvieratá (lev, žirafa, kura a slon), pomocou ktorých sa pohybuje po hracom pláne a ktoré plná jasný pokyn: "Chyť leva" (samozrejme súperovho).

Každé zviera má obmedzený spôsob, akým sa môže pohybovať po hracom pláne tvorenom štvorcami rozmiestnenými do 4 radov a 3 stĺpcov. Aby to mali deti jednoduchšie, spôsob pohybu má každé zviera znázornený na svojej karte pomocou červených bodiek.

Ak hráčovo zviera stúpi na pole, na ktorom sa nachádza súperovo zviera, môže si toto vziať a v niektorom z nasledujúcich kôl ho použiť ako svoje vlastné. Hra končí v momente, keď sa podarí niektorému z hráčov chytiť súperovho leva, alebo ak sa hráč svojím levom dostane na územie protihráča bez toho, aby bolo možné tohto leva v ďalšom ťahu protihráčom zajať. Okrem výhry môže skončiť hra i remízou, a to v prípade, ak hráči tri kolá po sebe zopakujú rovnaké ťahy.

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ hra rozvíjajúca logické myslenie

+ kvalitné spracovanie, žetóny zvierat sú vyhotovené z dreva

+ výborná predpríprava na šach

Loading

...

7. Strašiak

Odporúčaný vek: 5+
Počet hráčov: 2-6
Herná doba: 10 minút
Vydavateľstvo: DINO Toys

Pri hrách pre najmenších nás vždy poteší, ak majú ľahké pravidlá, ktorých vysvetlenie zaberie len pár minút, sú zábavné a len tak ľahko sa deťom nezunujú. Strašiak je jednoduchá postrehovka, v ktorej hráči vyhadzujú karty s rôznofarebným obrázkom strašiaka.

Strašiaci majú oblečenie fialovej, žltej, zelenej a modrej farby, pričom musia sledovať, ktorá časť oblečenia je na vyloženej karte bez farby, čiže biela. Medzi svojimi kartami musia obratom nájsť kartu, na ktorej je presne tá istá časť odevu vo farbe, aká na vyloženej karte chýba. Cieľom hry je zbavovať sa kariet na ruke ich vykladaním. Ten, komu sa ako prvému podarí zbaviť všetkých kariet, sa stáva víťazom hry.

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ hra vhodná pre najmenšie deti

+ krátka herná doba

+ nízka cena

Loading

...

8. Skákajúci králiček

Počet hráčov: 2-4
Odporúčaný vek: 4+
Herná doba: 10 minút
Vydavateľstvo: Blackfire

Skákajúci králiček je zaručene najzábavnejšou hrou pre deti. Zvládnu ho hrať aj úplne najmenší hráči, pokojne od dvoch-troch rokov a keď deti zaspia, občas po nej siahnu i dospelí.

Prečo je dobré ju mať? Nečakajte nejaký veľký edukatívny prvok, v Skákajúcom králičkovi ide čisto o "psinu", lebo vyťahovať mrkvu, s napätím čakať, kedy zajac vyskočí a biť sa, kto ho chytí ako prvý, je proste neodolateľná sranda bez ohľadu na vekovú kategóriu či výšku promile.

Stručné hodnotenie:

+ hra, pri ktorej sa stierajú vekové rozdiely, všetci hráči majú rovnakú šancu na víťazstvo

Skryť Vypnúť reklamu

+ napriek tomu, že ide o platovú hru, je dostatočne kvalitne spracovaná, už vyše dvoch rokov odoláva pravidelnému "testovaniu"

Loading

...

9. Tajná výprava čarodejů

Odporúčaný vek: 6+
Počet hráčov: 2 - 6
Herná doba: 20 minút
Vydavateľstvo: MINDOK

Hodiny odbíjajú polnoc a začína polnočný trh pre čarodejníkov. Nájdete na ňom lietajúce metly, hovoriace mačky i rôzne kúzelné predmety. A tak ani vy, žiaci kúzelníckej akadémie, neodoláte a pod rúškom noci sa vykradnete do čierneho lesa, aby ste včas prišli na miesto, o ktorom ste už toľko počuli – polnočný trh.

Užívate si jeho atmosféru, keď tu... Rovno za vami sa zjaví duch Bludovít. Jeho cieľ je jasný - pochytať všetkých previnilcov a zaistiť ich potrestanie. Utekáte preto späť do čierneho lesa a za pomoci malých bludičiek sa snažíte dostať späť do akadémie skôr, ako vás dobehne Bludovít.

Skryť Vypnúť reklamu

Kooperatívna hra, v ktorej sa ocitáte v pozícii čarodejníckych učňov, preverí najmä vašu pamäť. Aby ste sa dostali z čierneho lesa až do akadémie, musíte hľadať na žetónoch umiestnených v korunách stromov bludičky, ktorých symboly vám padnú pri hode tromi hracími kockami.

Ak raz bludičku nájdete, je dôležité zapamätať si jej pozíciu. Svetlo bludičky totiž potrebujete, ak sa chcete posunúť vpred. Bez nej musíte ostať stáť na mieste, vydaní na nemilosť približujúceho sa Bludovíta.

Stručné hodnotenie:

+ ľahko pochopiteľný princíp hry

+ trénuje pamäť

+ podporuje spoluprácu hráčov, pretože hráči sú takí silní, ako silný je ich najslabší článok (stačí, ak duch chytí jedného žiaka a hra končí, resp. žiaci zvíťazia, až keď sa posledný z nich dostane do akadémie)

Skryť Vypnúť reklamu

Loading

...

Súvisiaci článok Deväť stoloviek pre dvoch hráčov, s ktorými sa doma zabavíte počas lockdownu Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 2. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 3. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 4. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 5. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 7. Hygge ako životný štýl
 8. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 42 480
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 40 035
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 13 816
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 376
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 933
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 874
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 307
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 179
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 036
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 917
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Spoločenské hry

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava: Jozef Brhel, Milan Fiľo, Jaroslav Haščák a Juraj Široký.

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

11 h

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.

51m

Nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí.

22. jan