SME
Piatok, 16. apríl, 2021 | Meniny má Dana, DanicaKrížovkyKrížovky

Deväť stoloviek pre dvoch hráčov, s ktorými sa doma zabavíte počas lockdownu

Izolácia bez ponorky.

1. Únik z ALCATRAZU

Odporúčaný vek: 12+
Počet hráčov: 1-6
Herná doba: 60 minút
Vydavateľstvo: Albi

Prestaňte sa báť tlačoviek a správ z médií! Máme pre vás omnoho príjemnejšiu dávku napätia v podobe čerstvej novinky zo série Únikovka od vydavateľstva Albi. Ako už názov hry napovedá, jediným vaším cieľom je utiecť z obávanej väznice Alcatraz. Nachádza sa na ostrove obklopenom silným prúdmi, ktoré vás raz-dva stiahnu pod hladinu a nepustia, kým nevypustíte dušu. Poďme ale k samotnému príbehu...

To bola noc! Budíte sa so zvláštnym pocitom, že niečo nie je v poriadku a len čo otvoríte oči, zistíte, že vás inštinkty rozhodne neklamú. Namiesto vlastnej postele ležíte v smradľavej cele. V hlave vám hučí a nech sa akokoľvek snažíte rozpamätať, netušíte, čo sa minulú noc stalo a ako ste sa na toto pekelné miesto dostali. Jedno však viete celkom isto - musíte utiecť. A to čím skôr!

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ výborne vymyslený príbeh i lokalita, kde sa dej hry odohráva

+ zaujímavé rébusy na preverenie logického uvažovania

+ svižné tempo

+ stručné pravidlá

+ ak by na vás predsa len začala doliehať "ponorka", hrať môžete aj sólo

Loading

...

2. Jaipur

Odporúčaný vek: 10+
Počet hráčov: 2
Herná doba: 30 minút
Vydavateľstvo: Blackfire

Vyskúšajte si svoje schopnosti ako obchodník na trhu Blízkeho východu a ak sa vám bude dariť, môžete sa stať osobným obchodníkom samotného Maharadžu.

Kartová hra Jaipur je jednoduchá a vcelku rýchla hra, v ktorej je hlavný predpoklad úspechu dobré taktizovanie. Počas herného kola môže hráč kúpiť kartu tovaru na trhu, obchodovať výmenou kariet z ruky za karty na trhu alebo vymieňať tovar za žetóny s bodmi. Práve tie rozhodujú o tom, kto ako obstál. Hráč s najvyšším počtom bodov sa stáva víťazom hry.

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ dokonalá hra pre páry, pravidlá sú stavané pre hru vo dvojici, a tak nemusíte krkolomne študovať úpravu základných pravidiel na hru pre dvoch hráčov, ktoré málokedy majú rovnakú hráčsku hodnotu ako základná verzia

Loading

...

3. 7 divov sveta: Duel

Odporúčaný vek: 10 +
Počet hráčov: 2
Herná doba: 30 minút
Vydavateľstvo: Blackfire

Získať prevahu v dávnych časoch nebolo jednoduché. Podarí sa vám uspieť v tvrdej konkurencii?

Hra 7 divov sveta: Duel je strategická hra pre dvoch hráčov z úspešnej série hier 7 divov sveta (7 Wonders). Ide o kartovú hru rozdelenú do troch fáz hry - troch vekov. Úlohou hráčov je stavať vo svojom meste budovy, získavať peniaze a suroviny potrebné na postavenie niektorého z divov sveta. Stavba vojenských budov umožňuje hráčovi posúvať figúrku vojenského konfliktu smerom k mestu protihráča. Za vedecké budovy je možné zasa získať žetóny vedeckých symbolov.

Skryť Vypnúť reklamu

Hráč, ktorému sa podarí získať vojenskú prevahu (posunie meradlo konfliktu až k mestu súpera) či vedeckú prevahu (získa 6 vedeckých symbolov), sa stáva okamžite víťazom. Ak sa to žiadnemu z hráčov nepodarí do skončenia tretieho veku, stáva sa víťazom ten, kto má najviac bodov víťazstva.

Stručné hodnotenie:

+ krásne ilustrácie na kartách zobrazujú skutočné divy sveta

+ štúdium pravidiel nezaberie veľa času

+ víťazstvo je možné získať viacerými cestami, takže sa hráč musí rozumne rozhodovať, na čo sa v hre zameria

+ ak vás Hra 7 divov sveta: Duel oslovila, určite vás poteší informácia, že vydavateľstvo Blackfire vydalo pri príležitosti 10. výročia od vydania hry 7 divov sveta jej nové, z hráčskeho pohľadu vkusne upravené vydanie určené pre 3 - 7 hráčov

Skryť Vypnúť reklamu

Loading

...

4. Poznáte český film?

Počet hráčov: 2-6
Odporúčaný vek: 12+
Herná doba: 45 minút
Vydavateľstvo: Albi

Tiež vám partner tvrdí, že všetky dobré české (či česko-slovenské) filmy už videl toľkokrát, že ich už pozná naspamäť? Tak si spolu strihnite duel v hre Poznáte český film?. Novinka od vydavateľstva Albi overí vaše vedomosti hneď v šiestich kategóriách - rozprávky, filmy, herci a herečky, televízne programy, zaujímavosti a nami najobľúbenejšie filmové hlášky!

Hra je o to napínavejšia, že umožňuje hráčom, aby si sami vybrali mieru rizika a podľa toho i náročnosť otázky. Čím ťažšia otázka je, tým viac peňazí za ňu môžete získať. Najjednoduchšie otázky sú ohodnotené stokorunovou odmenu, stredne náročné dvomi stovkami a za správne zodpovedanie najťažšej otázky môžete získať až päťsto korún. Víťazom hry je hráč, ktorý po ukončení posledného herného kola získal najviac peňazí.

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ hra môže slúžiť ako inšpirácia na zhliadnutie dávno zabudnutých filmov

+ ak vás omrzí základná hra vo dvojici, môžete vyskúšať akčnejšiu variantu, ktorá je hrateľná už od troch hráčov - v nej môžete získavať peniaze nielen správnymi odpoveďami, ale tiež tipovaním, či hráč, ktorý je práve na rade, odpovie správne, či zvyšovaním hodnoty otázky jej nacenením vlastnou bankovkou

+ pri hre dvoch hráčov pravidlá stanovujú hru na štyri herné kolá, avšak nič vám nebráni ľubovoľne si počet kôl upraviť podľa toho, koľko práve máte času

Loading

...

5. Bananagrams

Odporúčaný vek: 7+
Počet hráčov: 1-8
Herná doba: 15 minút
Vydavateľstvo: Mindok

Scarabble na cesty. Táto hra obsahuje veľké množstvo hracích kameňov s písmenami. No to je asi tak všetko, čo má so slávnou hrou spoločné.

Skryť Vypnúť reklamu

Podstatou hry Bananagrams je vytvoriť z vopred pridelených písmen vlastnú mriežku - tajničku. Hráči môžu dopĺňať slová len do vlastnej mriežky a snažia sa to urobiť tak, aby v čo najkratšom čase minuli všetky im pridelené písmená. Ak majú písmeno, ktoré nevedia využiť, môžu ho zameniť za tri náhodné písmená zo spoločnej zásoby.

Vo chvíli, keď niektorý z hráčov minul všetky písmená, zvolá "PÍSMENO", čo je pokyn na to, aby si všetci hráči vrátane neho vzali nové písmeno zo zásoby. Písmená sa doberajú až do momentu, keď v spoločnej zásobe neostanú žiadne, prípadne ostane menej písmen, ako je hráčov. Víťazom hry sa stáva ten, kto na záver hry nemá v zásobe ani jedno neumiestnené písmeno. Pokiaľ sa to nepodarilo ani jednému z hráčov, víťazom je ten, komu sa podarilo zložiť najdlhšie slovo.

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ výborná hra pre mladších žiakov na trénovanie gramatiky a slabikovania

+ veľa herných variantov, ktorými hru prispôsobíme počtu hráčov či času, ktorý na hru máme

+ k hre nie je potrebné špeciálne miesto na hranie, dá sa odohrať prakticky kdekoľvek, stačí kúsok rovnej plochy

+ ideálna hra do školskej družiny

Loading

...

6. V kocke! PLUS

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 1-8
Herná doba: 15 + minút
Vydavateľstvo: Albi

Trénovať pamäť treba v každom veku, a tak sa tešíme, že po úspechu rady pamäťových hier zo série V kocke! prichádza vydavateľstvo Albi s úplne novou sériou pamäťoviek pod názvom V kocke! Plus. Aby uspokojili čo najširšiu vekovú i záujmovú skupinu, vydávajú hneď niekoľko druhov tejto hry. Najmenším hráčom je určená hra Moje prvé obrázky, školákom pri zdolávaní prvých písmen isto pomôže hra Abeceda. Starší hráči môžu svoju pamäť potrápiť pri hre Česko či Svet.

Skryť Vypnúť reklamu

Čím sa ale hra V kocke! Plus líši od jej predchodcu? V prvom rade ide vlastne o dve hry v jednom. Princíp prvej hry ostáva rovnaký - v časovom limite vytýčenom presýpacími hodinami si hráč musí dôkladne prezrieť vylosovanú kartičku a snažiť sa zapamätať si čo najviac detailov.

Následne prichádza inovácia a tou je ruleta so strelkou. Po zatočení strelka ukáže, ktorú dvojicu otázok z opačnej strany karty má hráč zodpovedať. Každá správna odpoveď je ohodnotená jedným žetónom a áno, i žetóny sú prídavkom oproti pôvodnej verzii. Hráči tak majú ľahší prehľad o bodoch a odpadá nudné zapisovanie bodov a hlavne zháňanie papiera a pera a určovanie "zapisovateľa".

Ďalším výrazným vylepšením hry je doplnenie druhej časti, v ktorej hráči môžu získať žetóny navyše a to tak, že si v časovom limite pozrú zdanlivo jednoduchý obrázok a následne budú musieť rovnaký obrázok vyfarbiť na čiernobielej makete s priloženými zmývateľnými fixkami.

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ možnosť vybrať si verziu hry podľa vlastných preferencií

+ sami si viete hernú dobu upraviť pridaním alebo odobratím kartičiek z kopy

+ veľmi oceňujeme vylepšenia oproti pôvodnej verzii hry. Hra je zaujímavejšia a variabilnejšia

+ okrem tréningu pamäte sa hry dajú výborne použiť i pri výuke. Moje prvé obrázky pri preškolákoch, Abeceda u prvákov, Svet a Česko pri prehlbovaní vedomostí z geografie

Loading

...

7. Flora

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 2
Herná doba: 20 minút
Vydavateľstvo: Blackfire

Nie je umením zasadiť, ale vypestovať tie najkrajšie kvety v okolí! Flora je rozhodne jednou z hier, ktoré si nejde nevšimnúť. Krásne farebná, pohodová hra na partičku pri šálke čaju.

Flora je hrou pre dvoch hráčov, ktorí v úlohe záhradníkov sadia 6 známych i menej známych druhov kvetov - ruže, kosatce, tulipány, vlčí mak, hrachor a riečnu ľaliu.

Skryť Vypnúť reklamu

Úlohou hráčov je kvety sadiť do kvetináčov a akonáhle podrastú na požadovanú dĺžku, môže ich šikovnejší záhradník odstrihnúť. Body v hre sa získavajú za počet kariet s kvetmi, ktoré hráč získal, ale i za počet druhov kvetín. Hráč, ktorý získa najviac bodov, je víťazom hry.

Stručné hodnotenie:

+ jednoduché pravidlá vhodné i pre začínajúcich hráčov, takže si rovnako dobre zahráte s partnerom, dcérou či babkou

+ možnosť využitia špeciálnych akcií, ktorými môžete získať rôzne výhody oproti súperovi

+ viacero herných variantov, kde hru viete upraviť tak, aby bola hrateľná i pre deti či väčší počet hráčov (troch), prípadne si môžete hru sťažiť, ak vás už základný variant omrzel

+ odporúčame najmä začínajúcim hráčom, prípadne tým, ktorí nechcú hre obetovať viac ako pol hodiny času

Skryť Vypnúť reklamu

8. Goblíci jedlíci

Počet hráčov: 2
Odporúčaný vek: od 5 rokov
Herná doba: 10 minút
Vydavateľstvo: Mindok

Pozor na goblíkov! Tieto roztomilé bytosti sa totiž radi navzájom pojedajú. Väčší zje menšieho a neberie ohľad, či je váš alebo súperov. Stihnete zarovnať svojich goblíkov do radu skôr ako váš súper?

Goblíci jedlíci je spoločenská hra založená na princípe piškvoriek. Tvorcovia však z obyčajných piškvoriek urobili zábavnú hru, ktorá cibrí nielen strategické rozmýšľanie, ale i pamäť. Goblíkov prikladáte na herný plán, no zároveň ich môžete stohovať. Čiže väčší goblík môže zjesť menšieho. No to nie je všetko. Chcete použiť už nastohovaného goblíka? Tak si najskôr spomeňte, koho goblík sa pod ním skrýva, aby tento ťah nebol váš posledný!

Veselí Goblíci zaujmú na prvý pohľad pekným dizajnom. Deti aj dospelí si pri nej potrénujú strategické myslenie a zároveň pamäť.

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ rýchlosť hry

+ stohovanie Goblíkov dáva hre ďalší rozmer

+ krátka herná doba

Loading

...

9. Zábavný sex: 1000 hier

Odporúčaný vek: 18+
Počet hráčov: 2
Herná doba: 30+ minút
Vydavateľstvo: Blackfire

Ešte stále máte málo napätia? Chcelo by to zrýchliť tep? Nuž, aj na túto požiadavku máme tip! Je ním hra výlučne pre dospelých s názvom Zábavný sex: 1000 hier. Aby sa nakoniec nestalo, že vám tých 10 dní izolácie nebude stačiť. Pri tejto hre to rozhodne riskujete, ale ako sa vraví, kto neriskuje...

Stručné hodnotenie:

+ mnoho hier v jednom balení

+ príjemné osvieženie partnerského stereotypu

+ hra, pri ktorej zabudnete na svet okolo seba a to je viac než žiadané, nie?

Súvisiaci článok 11 nových stoloviek, pri ktorých ani nepostrehnete, že sa začal krátiť deň Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič
 2. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 3. Po celý rok ako na dovolenke. Tak sa žije v Čerešniach
 4. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 5. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 6. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 7. Vyskúšajte pravidelné spravodajské emaily SME
 8. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 9. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 10. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 1. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 2. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 3. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 4. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 5. Reverzné inžinierstvo na FVT
 6. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 7. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 8. Vyskúšajte pravidelné spravodajské emaily SME
 9. Lesné plody - Sila zo samotného srdca prírody
 10. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 48 876
 2. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 19 466
 3. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 16 533
 4. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 12 913
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 11 052
 6. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 8 271
 7. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 7 807
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 756
 9. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19 6 396
 10. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 5 781
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Očkovanie v dennom stacionári v Nižnej Sitnici.

Viac vakcín by malo ísť na západ, kde je o ne väčší záujem.

11 h

Prieskum Globsecu hovorí o vzťahu Slovákov k Rusku.

5 h
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Zasmejme sa s OĽaNO

Peter Tkačenko

Sľuby o zvyšovaní transparentnosti sú dnes smiešne, ale zákony stále platia.

14. apr

Neprehliadnite tiež

Voloďa sa rozbehol a Matovič je sexistický tragéd týždňa.

9. apr