SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

11 nových stoloviek, pri ktorých ani nepostrehnete, že sa začal krátiť deň

Vyberie si z nich i náročný hráč.

1. Coatl

Odporúčaný vek: 10 +
Počet hráčov: 1-4
Herná doba: 30-60 minút
Vydavateľstvo: Blackfire

Blíži sa menovanie aztéckeho veľkňaza a všetci kandidáti na túto dôležitú funkciu musia preukázať svoje schopnosti na turnaji, v ktorom súperia o to, kto postaví najzaujímavešieho Coatla - opereného hada. Pomoc pri plnení tejto úlohy im poskytujú nielen chrámy božstva, ale i proroctvá bohov. Stačí byť všímavý a výhra môže byť vaša!

V stolovke Coatl hráči vytváraju z troch druhov rôznofarebných dielikov (hlava, trup a chvost) bájneho hada. Od toho, v akých farebných kombináciach hada vytvoria, závisí počet získaných bodov, ktoré rozhodujú o víťazstve v hre. Množstvo bodov a podmienky na ich získanie je znázornené na kartách chrámov a kartách proroctiev.

Skryť Vypnúť reklamu

Coatl je vcelku jednoduchá hra, kde sa hráči riadia niekoľkými základnými pravidlami. V každom kole sa hráč môže rozhodnúť, či si zo spoločnej zásoby vezme diel Coatla, stavia Coatla, alebo si vezme vyloženú kartu/karty proroctiev. Akonáhle jeden z hráčov postaví posledného Coatla, hra končí a nastáva záverečné bodovanie. Hráč s najvyšším počtom bodov sa stáva víťazom turnaja a získava titul aztéckeho veľkňaza.

Stručné hodnotenie:

+ jednoduchý princíp hry
+ lákavý dizajn, ktorý pritiahol i malých hráčov (7 rokov) a ktorí zvládli hru bez problémov odohrať
+ hra obsahuje i sólo variant

Loading

...

2. Ikonikus

Odporúčaný vek: 7
Počet hráčov: 3-10
Herná doba: 20 minút
Vydavateľstvo: Ludopolis

Prejaviť svoje emócie môžeme slovne, neverbálne a po novom i pomocou symbolov. Nie, nie je to žiaden nudný experitment psychológov, naopak! Ide o skvelú zábavnú novinku od vydavateľstva Ludopolis - hru Ikonikus.

Skryť Vypnúť reklamu

V nej sa hráči snažia odpovedať na otázku spoluhráča - rozprávača pomocou jednej z piatich kariet so symbolmi zobrazujúcimi určitý typ emócie. Následne rozprávač odhalí odpovede všetkých hráčov a vyberie spomedzi nich jednu, ktorá najlepšie vystihuje jeho pocity voči položenej otázke. Hráč, ktorého karta bola vybratá, získava jeden bod. Víťazom hry sa stáva ten, kto ako prvý nahrá tri víťazné body.

Stručné hodnotenie:

+ viacero verzií hry
+ zábavné otázky
+ možnosť vymyslieť si vlastné otázky i vlastné symboly, ktoré sa dajú dokresliť na 5 prázdnych kariet priložených k hre

Loading

...

3. Bananagrams

Odporúčaný vek: 7+
Počet hráčov: 1-8
Herná doba: 15 minút
Vydavateľstvo: Mindok

Scarabble na cesty, pomysleli sme si, keď sme po prvý raz držali v rukách hru Bananagrams. Táto hra totiž obsahuje veľké množstvo hracích kameňov s písmenami. No to je asi tak všetko, čo má so slávnou hrou spoločné.

Skryť Vypnúť reklamu

Podstatou hry Bananagrams je vytvoriť z vopred pridelených písmen vlastnú mriežku - tajničku. Hráči môžu dopĺňať slová len do vlastnej mriežky a snažia sa to urobiť tak, aby v čo najkratšom čase minuli všetky im pridelené písmená. Ak majú písmeno, ktoré nevedia využiť, môžu ho zameniť za tri náhodné písmená zo spoločnej zásoby.

Vo chvíli, keď niektorý z hráčov minul všetky písmená, zvolá "PÍSMENO", čo je pokyn na to, aby si všetci hráči vrátane neho vzali nové písmeno zo zásoby. Písmená sa doberajú až do momentu, keď v spoločnej zásobe neostanú žiadne, prípadne ostane menej písmen, ako je hráčov. Víťazom hry sa stáva ten, kto na záver hry nemá v zásobe ani jedno neumiestnené písmeno. Pokiaľ sa to nepodarilo ani jednému z hráčov, víťazom je ten, komu sa podarilo zložiť najdlhšie slovo.

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ výborná hra pre mladších žiakov na trénovanie gramatiky a slabikovania
+ veľa herných variantov, ktorými hru prispôsobíme počtu hráčov či času, ktorý na hru máme
+ k hre nie je potrebné špeciálne miesto na hranie, dá sa odohrať prakticky kdekoľvek, stačí kúsok rovnej plochy
+ ideálna hra do školskej družiny

Loading

...

4. Spoj to

Odporúčaný vek: 10+
Počet hráčov: 1-10
Herná doba: 30-45 minút
Vydavateľstvo: Blackfire

Ako dobre sa vyznáte v gastronómii? V novej kooperatívnej hre Spoj to si môžete svoje gastronomické vedomosti vyskúšať hneď na piatich úrovniach obtiažnosti. Podarí sa vám spojiť nápovedy so správnou kartičkou slova, ktoré sa nápovedy týka? Ak sa vám zdá jednoduché spojiť ryžu so sushi, nemyslite si, že hra bude k vám rovnako milosrdná aj na vyšších úrovniach! Prvé kolo je totiž len zahrievacie. Tá pravá zábava začne po postupe na vyšší level.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak vás gastro téma príliš neláka, skúste Spoj to - Cestovanie. Hra má rovnaký princíp, no je o trocha ťažšia.

Stručné hodnotenie:

+ prvá úroveň je náročnosťou vhodná aj pre hráčov od 6 rokov
+ svižné tempo hry
+ jednoduchá kontrola správnosti odpovede
+ hru je možné hrať aj vo väčšej skupine (maximálne 10 hráčov)

Loading

...

5. Klub detektívov

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 4-8
Herná doba: 45+ minút
Vydavateľstvo: Albi

Elitný Klub detektívov prijíma nových členov! Uspieť však môže len ten, kto zloží skúšku. Tou je hra na informátora, sprisahanca a detektívov. Na začiatku hry si informátor tajne určí jedno slovo. To sa bude snažiť v priebehu hry charakterizovať prostredníctvom dvoch kariet.

Tajné slovo zapíše do zápisníkov a rozdá ich ostatným hráčom (detektívom) - až na jedného - ten bude hrať úlohu sprisahanca a bude sa snažiť dané slovo uhádnuť a zároveň nedať najavo, že nevie, o aké slovo ide. Podarí sa detektívom odhaliť sprisahanca, alebo bude šikovnejší a prejde im cez rozum? Skúste si na vlastnej koži, aké je to byť kanditátom na detektíva.

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ hra rozvíja fantáziu a dedukciu
+ jednoduché pravidlá
+ kartičky s obrázkami nie sú jednoznačné v tom, čo presne zobrazujú, dajú sa vysvetliť rôznymi spôsobmi, čo robí hru náročnejšou a zároveň zábavnejšou
+ počas hry sa hráči prestriedajú v každej pozícii, takže si každý môže vyskúšať nielen úlohu detektíva, ale i informátora či sprisahanca
+ praktický a hlavne odolný plechový obal

Loading

...

6. Odysea

Odporúčaný vek: 10+
Počet hráčov: 3-5
Herná doba: 20 minút
Vydavateľstvo: Mindok

Blahoželáme! Máte tú česť stať sa jedným z astronautov, ktorí si vydajú na cestu do vesmíru s cieľom preskúmať, či existuje bájna deviata planéta. Tá by sa mala nachádzať na hranici slnečnej sústavy, no názory odborníkov sa rôznia. Jedni sú o jej existencii skalopevne presvedčení, druhí tvrdia, že je to sci-fi a výplod fantázie pár šialencov. Na vás je zabezpečiť dôkaz, ktorý by tento spor ukončil raz a navždy.

Skryť Vypnúť reklamu

Nová kartová hra od vydavateľstva Mindok hráčov vysiela na nebezpečnú misiu mimo planétu Zem. Keďže prežiť vo vesmíre nie je zrovna jednoduché, budú potrebovať spojiť sily a počas celej hry spolupracovať. Hráčov pri hre sprevádza Lodný denník, v ktorom sa nachádza 50 misií. Tie musia hráči spoločnými silami splniť.

Stručné hodnotenie:

+ kedže ide o kooperatívnu hru, je ideálna pre tých, ktorí nemajú radi vzájomné súperenie s ostatnými hráčmi

+ vďaka rôzne zameraným misiám je každá hra iná a tak sa vám Odysea tak rýchlo neobohrá

+ napriek tomu, že je hra určená primárne pre väčší počet hráčov (3-5), obsahuje aj variant pre dvoch hráčov

Loading

...

7. Jaipur

Odporúčaný vek: 10+
Počet hráčov: 2
Herná doba: 30 minút
Vydavateľstvo: Blackfire

Máte voľný večer a radi by ste s partnerom vyskúšali nejakú stolovku pre dvoch? Novinka od vydavateľstva Blackfire je pre tento prípad ako stvorená. Vyskúšajte si svoje schopnosti ako obchodník na trhu Blízkeho Východu a ak sa vám bude dariť, môžete sa stať osobným obchodníkom samotného Maharadžu.

Skryť Vypnúť reklamu

Kartová hra Jaipur je jednoduchá a vcelku rýchla kartová hra, v ktorej je hlavný predpoklad úspechu dobré taktizovanie. Počas herného kola môže hráč kúpiť kartu tovaru na trhu, obchodvať výmenou kariet z ruky za karty na trhu alebo vymieňať tovar za žetóny s bodmi. Práve tie totiž rozhodujú o tom, kto ako obstál. Hráč s najvyšším počtom bodov sa stáva víťazom hry.

Stručné hodnotenie:

+ dokonalá hra pre páry, pravidlá sú stavané pre hru vo dvojici, a tak nemusíte krkolomne študovať úpravu základných pravidiel na hru pre dvoch hráčov, ktoré málokedy majú rovnakú hráčsku hodnotu ako základná verzia

+ milo potešil kovový žetón pribalený v rámci limitovanej edície

Loading

...

8. Strašiak

Odporúčaný vek: 5+
Počet hráčov: 2-6
Herná doba: 10 minút
Vydavateľstvo: DINO Toys

Skryť Vypnúť reklamu

Pri hrách pre najmenších nás vždy poteší, ak majú ľahké pravidlá, ktorých vysvetlenie zaberie len pár minút, sú zábavné a len tak ľahko sa deťom nezunujú. Raz začas takáto hra vyjde a teší nás, že s jednou takouto hrou práve prichádza na trh vydavateľstvo Dino toys. Strašiak je jednoduchá postrehovka, v ktorej hráči vyhadzujú karty s rôznofarebným obrázkom strašiaka.

Strašiaci majú oblečenie fialovej, žltej, zelenej a modrej farby, pričom musia sledovať, ktorá časť oblečenia je na vyloženej karte bez farby, čiže biela. Medzi svojimi kartami musia obratom nájsť kartu, na ktorej je presne tá istá časť odevu vo farbe, aká na vyloženej karte chýba. Cieľom hry je zbavovať sa kariet na ruke ich vykladaním. Ten, komu sa ako prvému podarí zbaviť všetkých kariet, sa stáva víťazom hry.

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ hra vhodná pre najmenšie deti
+ krátka herná doba
+ nízka cena

Loading

...

9. City Blox

Odporúčaný vek: 6+
Počet hráčov: 2-4
Herná doba: 15 minút
Vydavateľstvo: DINO Toys

Ak máte v rodine malého milovníka jednej z najznámejších stavebníc a chcete trocha potrápiť jeho mozgové závity, skúste si zahrať City Blox, novinku od vydavateľstva Dino toys.

Podstatou hry je postaviť malú komunitu pozostávajúcu z domu, školy a supermarketu, každú na zvlášť podložke. Ku každej podložke dostanú hráči karty krajiny s výrezom. Tvar výrezu si musia dobre prehliadnuť, pretože podľa neho umiestňujú na hraciu podložku stavebné kocky.

To, či kocky umiestnili správne, zistia priložením karty s výrezom na stavbu. Hráč, ktorému sa podarí ako prvému správne splniť zadania na všetkých troch kartách krajiny, sa stáva víťazom hry.

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ lákavý dizajn hry
+ viacero úrovní obtiažnosti
+ hra je výborná na rozvíjanie priestorovej predstavivosti a logického myslenia

Loading

...

10. Hex Up!

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 2-4
Herná doba: 10 minút
Vydavateľstvo: DINO Toys

Originálnych českých či slovenských hier na trhu pribúda síce pomalšie ako tých zahraničných, no keď vyjde nejaký zaujímavý kúsok, stojí to za to.

Tentokrát sme zbystrili pozornosť pri hre Hex up!, ktorá je zaujímavým tréningom pozornosti hráčov. V základnej verzii hráči ukladajú hracie karty (hexy) s farebnými krúžkami a výrezmi na základnú kartu so šiestimi kolieskami rôzne farebnými krúžkami. Základná karta je umiestnená na dne plastového podstavca. Ostatné hexy sú voľne rozložené okolo základnej karty. Hexy sa ukladajú na základnú kartu tak, aby farby na krúžkoch nad základnou kartou boli totožné s krúžkami na základnej karte. Ak sa vám základná verzia zunuje, hra ponúka ešte ďalšie zaujímavé, no náročnejšie varianty.

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ originálny princíp hry
+ veľa herných verzií pre spestrenie hrania
+ konečne náročnejšia postrehovka pre dospelých, ktorá vás príjemne potrápi
+ v kategórii hier pre dospelých sa táto hra môže pýšiť veľmi prívetivou cenou

Loading

...

11. Únikovka JUNIOR

Odporúčaný vek: 9+
Počet hráčov: 1 +
Herná doba: 30 - 60 minút (podľa zvolenej úrovne obtiažnosti)
Vydavateľstvo: Albi

Únikové hry pre dospelých sú posledné dva roky veľkým hitom na trhu, konečne však prichádza tento obľúbený formát i v junior verzii. Vydavateľstvo Albi práve vydáva rovno dve atraktívne novinky pre deti - Uväznení vo vesmíre a Operácia pizza. Obe hry sú plné zaujímavých rébusov a hádaniek šitých na mieru malým pátračom dychtiacim po napätí.

Stručné hodnotenie:

+ veľmi zaujímavý námet a príbeh, ktorý prestupuje celou hrou
+ každý rébus je iného typu
+ hry dopĺňajú veľmi vydarené ilustrácie
+ hru zvládnu odohrať i mladší hráči, ako sú uvedení v odporúčaní výrobcu
+ hra je vyrobená formou "pracovného zošita", takže všetky strany sú spolu zviazané a nehrozí strata niektorej časti
+ nízka cena

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Nové stolovky, ktoré spríjemnia leto dospelým aj deťom Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 2. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Budovanie zelenej značky
 7. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 8. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 26 238
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 189
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 066
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 989
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 611
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 388
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 599
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 480
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 313
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 303
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Spoločenské hry

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Plošný skríning sa končí dnes.

Mestá chcú o ďalšom testovaní ešte rokovať.

21 h
Peter Tkačenko

Možno sa ich za tie peniaze aspoň zbavíme.

3 h
Vakcína Comirnaty sa musí skladovať až pri mínus 70 stupňoch Celzia.

Zaočkovať sa môžu seniori nad 75 rokov.

11 h
CYNICKÁ OBLUDA

Vytlačený Uhrík

Kotleba najskôr Uhríka vytlačil z čela strany a teraz už úplne. Aj s Mazurekom a ďalšími Gruppenführermi.