SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Nové stolovky, ktoré spríjemnia leto dospelým aj deťom

Tieto hry by nemali chýbať vo vašej prázdninovej výbave.

Za tento školský rok si nezaslúžia odmenu len deti, ale aj rodičia, ktorí počas mesiacov "korona prázdnin" nahrádzali ratolestiam učiteľov. A že to niekedy bolo poriadne náročné, o tom sa hádam ani nemusíme baviť.

Rodičia i deti si zaslúžia odmenu - relax pri dobrej, napínavej stolovke. Ideálne novej, ktorú ešte nehrali.

Vybrali sme stolové hry, ktoré spríjemnia leto dospelým aj deťom:

Hry pre školákov

1. Pohádkové bylinky

Odporúčaný vek: 6+
Počet hráčov: 2-6
Trvanie: 45-60 minút
Vydavateľ: Sváťovo dividlo

Skryť Vypnúť reklamu

Hovorí sa, že počas Svätojánskej noci majú liečivé bylinky najväčšiu moc. A sú to práve liečivé bylinky, ktoré zohrávajú hlavnú úlohu v originálnej autorskej hre Anežky Horváthovej.

Čertík Popleta sa jedného dňa zobudí a nič ho nebaví. Nič mu nechutí, je úplne bez nálady. Dokonca ani vymýšľať huncútstva sa mu nechce. To sa na neho vôbec nepodobá. Vyberie sa preto za lekárom, no ten tvrdí, že mu nič nie je.

"Bol by v tom čert, aby som si neporadil," povie si Popleta, otvorí starú kúzelnú knihu a tam to nájde! Zasiahla vo vlčia hmla, ktorú vylieči len nápoj Jasnozrivosti. Na jeho prípravu je potrebné zohnať dvanásť kúzelných prísad.

A tak sa Popleta vydáva spolu s kamarátom Gašparkom do ríše rozprávok na cestu za tajomnými prísadami. Stretne rôzne rozprávkové bytosti, ktorým pomôže a oni mu za odmenu pomôžu s ingredienciami na nápoj Jasnozrivosti. Pridajte sa na cestu za dobrodružstvom a naučte sa o liečivej sile rôznych byliniek.

Skryť Vypnúť reklamu

Naše hodnotenie:

Krásne spracovaná hra, pri ktorej deti spoznajú najznámejšie liečivé bylinky a ich využitie. Hráči cestujú po hracom pláne, stretávajú čarovné postavy a podľa toho, čo ich trápi, im pomôžu liečivou bylinkou. Hra má jednoduché, ľahko pochopiteľné pravidlá, text je doplnený ilustráciami, takže pri opakovanom hraní sa dá riadiť výlučne obrázkami. Palec hore aj za eko bezplastové prevedenie.

Loading

...

2. TACO KOČKA KOZA SYR PIZZA

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 2 - 8
Trvanie: 10 minút
Vydavateľ: Albi

Ak máte radi postrehovky, Taco kočka koza syr pizza je hra, na ktorú by ste sa rozhodne mali pozrieť zblízka. Na rozdiel od väčšiny postrehoviek tu nie je rozhodujúca rýchlosť hráčov, ale tempo hry. Zaváhaš, berieš kopu! A to bez milosti.

Cieľom hry je zbaviť sa všetkých kariet, ktoré má hráč na kôpke pred sebou, a to ich pravidelným vyhadzovaním. Hráči sa po jednom striedajú a pri vyhodení karty vždy vyslovia jedno slovíčko z opakujúcej sa "mantry " TACO KOČKA KOZA SYR PIZZA, bez ohľadu na to, aký obrázok sa na karte nachádza.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem obrázkov s tacom, mačkou, kozou, syrom a pizzou, obsahujú karty aj gorilu, svišťa a narvala, pri ktorých musia hráči znázorniť vopred stanovený pohyb (napríklad bušenie do hrude v prípade gorily). Ak však na karte padne symbol totožný so slovom, ktoré hráč práve vyslovil, musí čo najskôr položiť dlaň na kopu s vyhodenými kartami. Ten hráč, ktorý položí ruku ako posledný, berie kopu a vzdiaľuje sa od víťazstva.

Naše hodnotenie:

Nová postrehovka od vydavateľstva Albi vás dostane najmä šialeným tempom. Nebojte sa túto hru vytiahnuť aj medzi dospelých, budete milo prekvapení!

Loading

...

3. Dúhové historky

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 2+
Trvanie: 2-20 minút
Vydavateľ: MINDOK

Vydavateľstvo MINDOK už roky vydáva úspešnú sériu kartových hier s názvom Čierne historky, o ktorých sme už písali. Zaujímavé krimi prípady boli postupne rozširované o príbehy s nadprirodzenými javmi či prípady s ľahko pikantnou zápletkou.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálne MINDOK prichádza na trh s novinkou zameranou najmä na detské publikum s názvom Dúhové historky. Hra obsahuje 50 kariet s päťdesiatimi detektívnymi príbehmi zo sveta víl, škriatkov a čarodeníc.

Rovnako ako v ostatných hrách z tejto edície, i v Dúhových historkách je jeden z hráčov rozprávač. Môže si prečítať tú stranu karty, kde je opísaný celý príbeh, a následne ostatným hádačom prečíta opačnú stranu karty so stručným zadaním typu: "Diabol sľúbil remeselníkovi pomoc. Dostalo sa mu protislužby, ktorá ho rozzúrila". Akú pomoc diabol prisľúbil a akej protislužby sa mu dostalo? Skúste uhádnuť! A nezabudnite, rozprávač môže odpovedať len slovami "áno" a "nie".

Naše hodnotenie:

Dúhové historky zaručene oživia nejednu oslavu či posedenie pri táboráku. Za hlavnú výhodu považujeme to, že ich môže hrať neobmedzený počet hráčov.

Skryť Vypnúť reklamu

Loading

...

4. Zbodni šalát

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 2-6
Trvanie: 15 - 30 minút
Vydavateľ: MINDOK

K letu určite patrí čerstvá zelenina a šaláty z nej. Skúste si namiešať ten najvýživnejší šalát a získať zaň zaslúženú odmenu vo forme víťazstva!

Kartová hra od vydavateľstva MINDOK je založená na princípe vytvárania sád kariet, ktoré predstavujú namiešané šaláty. V hre nájdete karty šiestich druhov zeleniny, ktoré hráči získavajú na trhu. Každá karta je obojstranná, z jednej strany má funkciu bodovacej karty, z druhej je kartou zeleniny. Je len na hráčovi, z akej strany kartu využije a aký bodový zisk si tým vyslúži.

Hra obsahuje vyše sto spôsobov získania bodov a to je dostatočné množstvo na vymýšľanie vhodnej stratégie na výhru.

Naše hodnotenie:

Oceňujeme, že hra je jazykovo nezávislá. Po prečítaní stručných pravidiel hry sa hráči dozvedia všetko, čo o kartách potrebujú vedieť, zo symbolov na samotných kartách. Preto je vhodná aj pre mladších hráčov, ktorí ešte nevedia čítať, ale už majú skúsenosti so stolovými hrami.

Skryť Vypnúť reklamu

Loading

...

5. SIMILO

Odporúčaný vek: 7+
Počet hráčov: 2+
Trvanie: 10+ minút
Vydavateľ: Albi

Ďalšia novinka od Albi je opäť kartová hra. Ide o súbor troch hier SIMILO - Rozprávky, História a Báje, ktoré možno hrať samostatne, no dajú sa i vzájomne kombinovať.

Každá hra obsahuje 30 kariet postáv. Okrem mena či názvu postavy je k nej uvedený i stručný popis, takže hráči sa napríklad dozvedia, kto to bol Charles Darwin, či to, že Artemis bola bohyňou lovu, mesiaca a divej zveri.

Na rozdiel od ostatných skôr spomínaných hier ide o kooperatívnu hru, kde sa jeden hráč snaží napovedať spoluhráčom tak, aby uhádli, akú kartu si vybral na začiatku hry. Nápovedy však nevyjadruje slovne, ale len vyložením tej-ktorej karty inej postavy či jej otočením o 90 stupňov.

Naše hodnotenie:

Výhodou hier SIMILO sú malé rozmery, takže môžu s deťmi cestovať celé prázdniny. Vďaka krátkej hernej dobe sa s nimi môžete zabaviť počas cesty vlakom, na kúpalisku či počas poobednej siesty. Nenáročné pravidlá a minimum textu na kartách garantujú dokonalú oddychovú hru s bonusom v podobe nových vedomostí o historických osobnostiach či bájnych postavách.

Skryť Vypnúť reklamu

Loading

...

Hry pre rodičov

6. Prekliatie sfingy

Odporúčaný vek: 12+
Počet hráčov: 1-6
Trvanie: 60+ minút
Vydavateľ: Albi

Naháňanie detí do písania domácich úloh a nočné študovanie príkladov z fyziky vám mohlo zdvihnúť adrenalín, no vydavateľstvo Albi ponúka omnoho lákavejšiu formu zábavy v podobe vreckovej únikovej hry s názvom Prekliatie sfingy.

Čaká vás v nej vytúžená dovolenka v Egypte a výlet až k starovekým pyramídam. Ak ste si mysleli, že niekoľko mesiacov domácej izolácie počas korony bolo peklom, vedzte, že to, čo vás čaká, bude omnoho horšie! Zostanete totiž uväznení v tajomnej komnate pyramídy a dostať sa z nej môžete len ak sa vám podarí rozlúštiť tajné staroveké šifry. Aby toho nebolo málo, v pätách je vám neustále rozzúrená múmia.

Naše hodnotenie:

Únikové hry sa v súčasnosti tešia veľkej popularite a únikovka Prekliatie sfingy bude podľa nášho názoru hitom leta. Keď už nebudeme cestovať do Egypta k moru, tak si ho užime aspoň v hre. Veľkou výhodou tejto únikovky je, že je možné ju hrať aj sólo. A hlavne, žiadne zdĺhavé štúdium pravidiel!

Skryť Vypnúť reklamu

Loading

...

7. Detektívna únikovka

Odporúčaný vek: 18+
Počet hráčov: 1-5
Trvanie: 90 minút
Vydavateľ: Albi

Trojdielna detektívna hra začína v prostredí psychiatrickej liečebne, z ktorej sa musí Mária, hlavná postava príbehu, dostať, a čím skôr nájsť svojho syna. Hra má prvky únikovky, a tak hráči môžu Máriu dostať z liečebne len pomocou riešenia rébusov a hádaniek. Pomoc pri hre im poskytujú nápovedy, ktoré môžu hráči získať z mobilu alebo tabletu, ktoré k hre budú potrebovať, okrem iného i na zadávanie rozlúštených kódov.

Naše hodnotenie:

Detektívna únikovka Kyvadlo zosnulých a jej ďalšie pokračovania Biely spánok a Leopoldov osud nás ihneď pohltili, tak ako to má u správnej detektívky byť. Oceňujeme, že hra má i pokračovanie, a tak sa po odohratí jedného scenára nemusíme s hlavnou postavou lúčiť, ale sledujeme pokračovanie jej príbehu. Herná doba je trochu dlhšia, ale kompenzuje ju výborný herný zážitok.

Skryť Vypnúť reklamu

Loading

...

8. Detektívka

Odporúčaný vek: 12+
Počet hráčov: 1-6
Trvanie: 60 + minút
Vydavateľ: Albi

Pod názvom Detektívka vydalo vydavateľstvo Albi hneď dva napínavé scenáre - Krvavo červené ruže a Pohľad ducha. Obe hry sú navzájom nezavislé, avšak fungujú na rovnakom princípe. Základom je vždy kriminálny prípad, ktorý sa snaží skupina hráčov vyriešiť. Pomocou herných kariet si vytvoria 3D model miesta činu a následne zbierajú a triedia stopy, ktoré by mali smerovať k objasneniu prípadu. Na záver hry musia hráči odpovedať na niekoľko otázok a podľa svojich odpovedí zistia, ako v hre uspeli.

Naše hodnotenie:

Ak vás pri hrách odrádza štúdium pravidiel, obe Detektívky vás milo prekvapia. Žiadne zdĺhavé pravidlá, otočíte prvú kartu a ste rovno v hre! V porovnaní s Detektívnymi únikovkami boli Detektívky menej náročné a aj obsahovo sú vhodnejšie aj pre hráčov mladších ako 18 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Loading

...

Súvisiaci článok Stolovka mesiaca: Trosečníci, akčná hra pre deti aj dospelých Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 155
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 643
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 146
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 17 936
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 043
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 713
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 286
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 251
 9. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 7 240
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 093
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Spoločenské hry

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič na stredajšej tlačovej konferencii.

Otázny je semafor aj školy.

4 h

Pretestovali takmer tri milióny ľudí.

6 h
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ďalší testovací „úspech“

Peter Tkačenko

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.

7 h
Peter Sagan.

Slovák začne sezónu na konci februára.

3 h