SME
Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Matej Majerský: Mladí sa o životné prostredie zaujímajú, ale často len povrchne

Má len 21 a vzdeláva učiteľov aj žiakov.

Téma životného prostredia dostáva čoraz viac priestoru v médiách, ale aj v celospoločenskej diskusii. Viac sa o ňu zaujímajú aj mladí, ktorých združuje aj program Mladí reportéri pre životné prostredie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho ambasádor Matej Majerský má len 21 rokov, no životnému prostrediu sa v programe venuje už päť rokov. Od jeho prvej reportáže o zápachu v jeho rodnom Pezinku sa vypracoval spolupracovníka koordinačného tímu a aktuálne pomáha s projektom OBJEKTív 21, kde natáča edukačné videá pre školy. V súčasnosti je študentom masmediálnej komunikácie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

V rozhovore prezradil:

  • Či je ťažšie pracovať so študentmi alebo učiteľmi,
  • či sa slovenské médiá dostatočne venujú životnému prostrediu,
  • aké témy chýbajú žiakom v školách,
  • či sa mladí zaujímajú o životné prostredie,
  • prečo je pre mladých dôležitá mediálna gramotnosť.

Zaujíma súčasnú generáciu mladých téma ochrany životného prostredia?

Určite. Dôkazom je mnoho mladých ľudí na klimatických štrajkoch, či ich záujem o swapy alebo nakupovanie v secondhandoch. Druhým dychom však musím dodať, že nie vždy to siaha za hladinu povrchnosti.

Myslím si, že nikto z nás nie je „svätý“ a sem-tam si každý kúpi niečo v jednorazovom obale, alebo niekam ide autom aj napriek tomu, že by nemusel. Mám však pocit, že veľa mladých ľudí o ochrane životného prostredia len rozpráva, ale nič pre to prakticky nerobí.

Je výchova žiakov v tejto oblasti dostatočná?

Nie celkom, určite by sa tejto téme mohlo venovať viac pozornosti. Pravdou je, že v školskej lavici som už dlho nesedel a nejaké veci sa mohli za ten čas zmeniť. Zatiaľ sa však enviro témy dostávajú do škôl skôr z iniciatívy pedagóga ako z nejakých nariadení alebo učebných osnov.

Človek nepotrebuje v ôsmom ročníku vedieť trebárs presnú stavbu oka, keď chce byť v budúcnosti napríklad automechanik. Ale to, ako rozumne nakladať s odpadom, či ako funguje územné plánovanie, sú veci, ktoré riešime, alebo ešte len budeme riešiť úplne všetci.

Ak sa aj o životnom prostredí učí, tak sa skôr hovorí o tom, aká je dôležitá separácia a recyklácia. Áno, musíme triediť odpad, ale omnoho lepšie je, ak sa tvoreniu odpadu predchádza. Všetko však má svoj čas a verím, že sa tieto témy v zdravej miere dostanú nie len do škôl, ale aj do povedomia širokej verejnosti.

V čom je podľa vás rozdiel medzi klasickou žurnalistikou a tou enviromentálnou?

Myslím si, že zásadný rozdiel tam nie je. Možno v tom, že dnešná "enviro žurnalistika" sa snaží ukazovať aj riešenia problému na úrovni jednotlivca.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


a 3 ďalší 11. mar

Konečne poriadny diss!


a 2 ďalší 7. jan

Ďakujeme, že ste sa zapojili!


a 3 ďalší 31. dec

Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


a 3 ďalší 17. dec
SkryťZatvoriť reklamu