SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

12 kníh o Slovenskom štáte, ktoré vám priblížia temné obdobie dejín

Aby sa to už nikdy nezopakovalo.

Štrnásty marec a s ním aj každoročné návštevy pomníkov Jozefa Tisa a iných zločincov spojených s vojnovým slovenským štátom sa blížia. K týmto miestam sa zhŕknu rôzni pohrobkovia režimu, bývalí aj súčasní ľudáci a iní sympatizanti vtedajšieho klérofašistického zriadenia. Radšej by mali ostať doma a prečítať si knihy, ktoré kvalitne približujú temné obdobie slovenských dejín.

Tieto knihy o Slovenskom štáte by ste nemali chýbať ani vo vašej knižnici:

James Mace Ward - Jozef Tiso
Ivan Kamenec - Tragédia politika, kňaza a človeka

Ak si chcete prečítať prepracované diela o Jozefovi Tisovi bez zľahčovania jeho zločinov (ukazujem na vás, PostScriptum a Matica Slovenská), alebo občasnej glorifikácie (Milan Ďurica a František Vnuk, napríklad), prvou voľbou na slovenskom knižnom trhu je určite Ivan Kamenec. Na tému napísal už množstvo kníh aj článkov a pravidelne sa zúčastňuje aj diskusií.

Preklad diela J.M. Warda sa pomerne dlho odkladal, nakoniec sa ho však podarilo vydať. Nepokrýva len obdobie Tisa ako prezidenta, ale aj jeho pôsobenie kňaza, ministra a priestor venuje aj jeho postupnej radikalizácii.

Možno sa pýtate, ako môže dané udalosti kvalitne spracovať "niekto z Ameriky". Nuž, stačí kvalitný výskum a najmä nadhľad, ktorý niektorým miestnym autorom môže chýbať.

Loading

...

Anton Hruboň - Alexander Mach
Anton Hruboň - Ľudácka čítanka

Pomerne nový historik na slovenskej scéne (publikuje už dlhší čas, do povedomia širšej čitateľskej verejnosti sa však dostal až relatívne nedávno) sa v krátkom rozmedzí uviedol hneď dvoma kvalitnými titulmi.

V prvom komplexne a pri dodržaní objektivity rozoberá kontroverznú osobnosť jednej z vedúcich osobností vojnovej republiky a zároveň veliteľa neslávne známych Hlinkových gárd.

V Ľudáckej čítanke každú kapitolu uvádza základným prehľadom faktov o danom aspekte fungovania, ktorý následne názorne ukáže na úryvkoch prejavov alebo článkov predstaviteľov štátu. Napríklad pri židovskej otázke si môžete prečítať, čo k nej povedali Tuka či Tiso.

Tieto knihy sú skvelé aj na porovnanie rétoriky vtedajších a súčasných fašistov a extrémistov. Koncom júna 2020 vychádza aj zbierka textov k téme od Hruboňa a ďalších mladších historikov pod názvom Fašizmus náš slovenský.

Loading

...

Kolektív autorov - Slovenský štát (edícia Živá historie)

Diela typu "múzeum v knihe" predstavujú skvelý a pomerné interaktívny spôsob zoznamovania sa s históriou. Popri textovej zložke obsahuje titul aj množstvo vyberateľných kópií dobových dokumentov, od bankoviek cez vyhlášky alebo vydania novín. Ani tenokrát nechýba CD s autentickými nahrávkami predstaviteľov daného obdobia.

Loading

...

Bohunka Koklesová - V tieni tretej ríše
Ľudovít Hallon - Kronika slovenského štátu 1939 - 1941

Oba tieto tituly ukazujú dobové dianie najmä cez objektív fotoaparátov. Zobrazujú rôzne aspekty života vo vojnovej republike, armádu, politické udalosti, ako aj každodennosť.

Okrem niektorých už notoricky známych záberov tu nájdeme aj mnohé donedávna nevydané snímky. Autori sa snažia pútavo a prehľadne aj pomocou sprievodných komentárov zasadiť publikované fotografie do kontextu doby. Skvelý doplnok k väčšinou textovým rozborom témy.

Loading

...

Juraj Špitzer - Nechcel som byť žid
Anton Baláž - Dva slovenské osudy: Špitzer – Mach

Svedectiev o hrôzach vojny, špeciálne o holokauste, vyšlo na Slovensku pomerne veľa. Knihy Špitzera a Baláža neopisujú len túto kapitolu, prinášajú aj osobné výpovede o živote v tých časoch.

Špitzer pokrýva nielen samotnú vojnu, ale aj obdobie po nej, keď antisemitizmus stále pretrvával, aj keď v zmenenej podobe.

Baláž k nemu do kontrastu stavia aj osobnosť Alexandra Macha, a to na základe nielen stretnutí s ním, ale aj jeho osobných denníkov.

Loading

...

Madeline Vadkerty - Slovutný pán prezident

Dôležitý a potrebný príspevok k problematike. Máločo dokáže ilustrovať obludnosť a temnotu doby ako listy, ktoré častokrát zúfalí občania adresujú svojmu prezidentovi v snahe zachovať si dôstojnosť vlastnej existencie či holý život. Kniha vychádza 21. marca vo vydavateľstve Absynt.

Loading

...

Heather Dune Macadam - The Nine Hundred

Táto kniha sa zatiaľ nedočkala prekladu, ale to sa, dúfajme, onedlho zmení. Autorka zasvätila vyše 20 rokov zbieraniu informácií o prvom transporte do Osvienčimu, ktorý tvorilo 997 slovenských dievčat/žien, prevažne v tínedžerskom veku.

Rozoberá nie len samotné okolnosti, ale aj symboliku a ďalšie osudy dievčat, z ktorých sa len zopár podarilo prežiť hrôzy tábora. Na základe knihy a ďalších materiálov sa pripravuje aj dokumentárny film, ktorý je vo finálnej fáze produkcie.

Loading

...

Jakub Drábik - Fašizmus

Máločo malo v minulom roku na slovenský trh v tomto segmente taký dopad ako práve Fašizmus od Jakuba Drábika. Obsiahlu časť z pomerne obsiahlej publikácie tvorí rozbor toho, čo to vlastne fašizmus je či ako sa prejavuje. Následne sa venuje rôznym podobám režimu, ako aj povojnovému vývinu fašizmu ako ideológie.

Neobchádza pri tom ani najnovšiu inkarnáciu u nás - ĽSNS a príbuzné strany či hnutia. Povinné čítanie, základ každej kvalitnej knižnice čitateľov, ktorí majú vážny záujem o tému, a naša kniha mesiaca marec.

Súvisiaci článokKniha mesiaca marec: Fašizmus od Jakuba Drábika Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Knižný klub

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

11 h
Policajti zatýkajú muža počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Jekaterinburgu.

Na protestoch zadržali už vyše 1 600 ľudí.

7 h
Larry King zomrel vo veku 87 rokov.

Začiatkom roka ho hospitalizovali s covidom.

3 h
Joe Biden a jeho manželka Jill počas štátnej hymny počas inaugurácie nového prezidenta.

Navaľnyj ukázal marketingovú zručnosť.

21. jan