Ak ste jedným z knihomoľov, u ktorých patrí knihám každý mesiac, pridajte sa k nám do Knižného klubu Fičí.
Knihy milujeme a myslíme si, že si zaslúžia pozornosť aj v tomto digitálnom veku. Čítame ich veľa, ale vieme, že aj vy, tak by sme sa chceli dozvedieť viac o vašich obľúbených knihách, diskutovať o novinkách či deliť sa o tipy.

Každý mesiac vyberieme jednu knihu, ktorá je podľa nás hodná titulu Kniha mesiaca. V marci by ste si podľa nás mali prečítať:
Fašizmus od Jakuba Drábika
Vydanie: Premedia, 2019
Počet strán: 643
Goodreads hodnotenie: 4.47/5
Termíny "fašizmus" a "fašista" patria k najpoužívanejším termínom druhej polovice 20. storočia tak medzi odborníkmi, ako ja medzi laickou verejnosťou. Za fašistov už boli označení takmer všetci. Od bývalého prezidenta Andreja Kisku cez bývalého premiéra Roberta Fica až po šéfa opozičnej strany Sloboda a Solidarita, Richarda Sulíka.
Jakub Drábik v knihe vysvetľuje, prečo nemôžeme za fašistu označiť každého a rozsiahlo popisuje, čo to vlastne fašizmus je. Ak však čakáte jednoduché čítanie, ste na omyle - kniha je písaná odborným jazykom historika, takže ak na čítanie odborných textov nie ste zvyknutí, môžete mať problém.
Vydesiť vás môže už definícia fašizmu ("je to populistická forma palingenetického ultranacionalizmu"), autor však zrozumiteľne vysvetľuje, čo táto definícia znamená. Na začiatku knihy sa okrem definície fašizmu venuje aj jeho hlavným znakom a koreňom fašizmu.
Zaujímavejšou časťou sú konkrétne príklady úspešných a neúspešných fašistických hnutí vo svete. Podrobne rozoberá fašistické hnutie v Taliansku a Nemecku a ako príklad krajín, kde hnutia zlyhali, uvádza Spojené kráľovstvo a Československo.
Čitateľa zrejme najviac zaujme časť o fašizme po roku 1945 - v nej autor vysvetľuje, ako treba vnímať politické strany, ktoré sa snažia svoj fašizmus skrývať. Podrobne dokazuje, že kotlebovcov môžeme jednoznačne označiť za fašistov.
Ak vás vydesil počet strán knihy (643), nebojte sa, nie je to až také strašné - keďže ide o odbornú publikáciu, časť z každej strany tvoria poznámky pod čiarou a takmer sto strán autor venoval odkazom, zoznamu použitej a odporúčanej literatúry, zoznamu skratiek a mennému registru.
Kto je autor knihy?
Jakub Drábik (33) je slovenský historik, ktorý sa primárne venuje výskumu fašizmu a pracuje v Historickom ústave SAV. Napísal knihy Mýtus o znovuzrodení (2014) a Fašista (2017), ktoré sa venujú britskému fašizmu. Vyučuje na Masarykovej univerzite v Brne a je zástupca šéfredaktora HistoryWeb.sk.
"Keď som sledoval v televízii dokumenty, fascinovalo ma, ako je možné, že toľko ľudí uverilo tomu, čo Hitler hovoril. Pre mňa bolo nad slnko jasnejšie, že ten chlap je zlosyn, a nechápal som, ako to mohli Nemci nevidieť. Tak som začal hľadať odpovede," odpovedal SME na otázku, prečo ho tak fascinuje fašizmus.
O svojej knihe sa rozrozprával aj v podcaste Lužifčák a ak ste sa nedokázali prelúskať odborným jazykom v knihe, toto pre vás bude určite zrozumiteľnejšie. A vtipnejšie.
Ako sa môžete zapojiť do Knižného klubu?
1. Pridajte sa do facebookovej skupiny Knižný klub Fičí.
V nej budete s nami a ďalšími členmi skupiny môcť diskutovať, dávať podnety či navzájom sa inšpirovať. Rovnako sa tam dostanete ku všetkým informáciám, ktoré o knihách vydáme na Fičí. Tu nájdete skupinu.
2. Prečítajte si knihu mesiaca a na základe nej nám i iným čitateľom odporučte podobné knihy.
Tie najlepšie tipy na knihy, ktoré čítať po knihe mesiaca, uverejníme a jeden z nich na konci mesiaca vyžrebujeme - jej autor/ka od nás získa nasledujúcu knihu mesiaca. Môžete to spraviť prostredníctvom komentárov pod príspevkom o knihe v skupine.
3. Sledujte @ficikniznyklub a označte knihu mesiaca na Instagrame.
Ak máte peknú fotku knihy mesiaca na Instagrame, pridajte k nej hashtag #kniznyklubfici.
