Fičí logo Fičí
Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Aby ste polovičku neurazili. Poznáte symboliku kvetín?

Nie je kvet ako kvet.

Reč kvetín, alebo aj selam, údajne vznikla v háremoch. Išlo o prepracovaný kódovaný jazyk, ktorý ženy z háremu využívali na posielanie odkazov svojim milencom. Vo viktoriánskych časoch zažila reč kvetín renesanciu a knihy venujúce sa výkladu a významu jednotlivých kvetov či ich kombinácií zažívali skutočný boom.

Keďže sviatok svätého Valentína predstavuje cca 25 % objemu všetkých za rok predaných kvetov, bude pre vás možno zaujímavé dozvedieť sa, čo svojím kvetinovým darom hovoríte, prípadne čo vám ním chce jeho darca povedať.

Článok pokračuje pod video reklamou

Aj symbolika kvetín prebehla vývojom.

Význam kvetín sa po stáročia menil a prevracal pod vplyvom nových myšlienok prinášaných z iných krajín. U mnohých sa význam v reči kvetín modernizoval, u iných len upravil, zjemnil alebo zosilnil.

V dobách národného obrodenia v Česku sa spojili českí spisovatelia Němcová, Jurenka a Stránický a snažili sa vytvoriť prvú čisto českú reč kvetín, ktorú nazvali pôvodným orientálnym menom – Selam alebo květomluva.

Aký je význam ruží, chryzantém, tulipánov, ľalií a gerber?

1. "To, čo ružou zveme, pod iným menom tiež by voňalo."

V reči kvetín ruže všeobecne znamenajú lásku a krásu, pričom platí, že čím je tmavšia farba ruže, tým silnejšie city ňou vyjadrujeme. Čo vyjadrujú jednotlivé farby?

 • Jasnočervená ruža vyjadruje "Som veľmi blažený tvojou láskou".
 • Červená ruža je symbol túžby, lásky, romantiky, obdivu a vášne. Vyjadruje myšlienku "Láska zvíťazila, si kráľovnou môjho srdca" alebo prosté "Milujem ťa". Kytica červených ruží je vyjadrením vďaky.
 • Tmavočervená ruža symbolizuje hanbu a zahanbenie, ale aj eleganciu.
 • Purpurovočervená ruža znamená pôvab a očarenie.
 • Biela ruža znamená mier, lásku a nové začiatky. Tiež znamená srdce nepoznamenané a vyjadruje otázku "Som ťa hodný?", "Som hodný tvojej lásky?", prípadne "Ty mnou pohŕdaš? Nech som teda obeťou lásky beznádejnej." Môže vyjadrovať aj pocit "Súžim sa, lebo si mnou opovrhla".
 • Puk bielej ruže znamená dievčenský vek, snobizmus, srdce ignorujúce lásku alebo myšlienku "Si príliš mladá na lásku". Plný kvet bielej ruže značí "Si božská."
 • Žltá ruža je symbolom radosti a šťastia, znamená dosiahnutie dokonalosti, ale značí aj neveru, priateľstvo, krehkosť. V Česku žltá ruža znamená žiarlivosť alebo vyjadruje myšlienku: "Ty mi závidíš?" či "Žiarlim na teba."
 • Oranžová ruža je znamením vitality a energie, fascinácie, v Česku značí túžbu.
 • Ružová ruža predstavuje nevinnú lásku a priateľstvo, milosť, šťastnú lásku a myšlienku "Naša láska musí byť tajná".
 • Fialová ruža znamená moc a vášeň.
 • Broskyňová ruža vyjadruje skromnosť.
 • Červená a biela ruža spolu v jeden kytici znamenajú jednotu a červená a žltá ruža znamenajú "Blahoželám."
 • Plne rozkvitnutá ruža akejkoľvek farby je symbolom krásy alebo zasnúbenia, polorozvitá ruža znamená nesmelú lásku a puk ruže hovorí "Si mladá a krásna".

2. "Ak chceš byť celý život šťastný, pestuj chryzantémy."

Chryzantéma je okrem symbolu jesene a vitality aj symbolom dlhého života. Kvitne na jeseň, keď ostatné kvety vädnú a umierajú. Chryzantéma je preto v čínskom umení používaná ako symbol schopnosti ostať krásnym v čase nepriazne a nedostatku.

V reči kvetín je chryzantéma symbolom veselosti v období nešťastia, optimizmu, priateľstva a šťastia. Znamená ochranu, dlhý život, želanie toho najlepšieho, radosť a pravdu. Bronzová chryzantéma znamená nadšenie, červená zdieľanie alebo lásku, biela pravdu, žltá tajného ctiteľa alebo lásku opovrhovanú. Biele chryzantémy v svadobnej kytici hovoria o úprimnom a čistom charaktere nevesty.

Chryzantéma je kvetinou 13. výročia svadby. Ako symbol šľachetnosti a dokonalosti pripomína manželom, aby sa k sebe naďalej správali ako k niečomu vznešenému. Chryzantémy sú okrem toho kvetmi prinášajúcimi šťastie.

3. "Tulipán toť švihák a hejsek bez mravního základu."

Tmavý stred u tulipánu v reči kvetín predstavuje milujúce srdce spálené žiarom vášne. Celý tulipán je symbolom horúcej lásky, ale aj lásky naplnenej, vyjadruje myšlienku "Tvoja krása nemá vnútornej hodnoty" alebo otázku "Stačí ti moje skutočná láska?"

Jeden kvet červeného tulipánu sa považuje za vyjadrenie pravej lásky, nehynúcej lásky, majestátnosti a honoru, vyjadruje proste myšlienku "Milujem ťa."

Žltý tulipán vyjadruje šťastné myšlienky a je symbolom večnej odluky, extravagancie, slávy a nešťastnej lásky. Viacfarebný tulipán hovorí "Máš krásne oči" a je symbolom výrečnosti a naplnenia. Bielym tulipánom sa žiada o odpustenie. Kytica tulipánov, bez ohľadu na farbu, predstavuje eleganciu, priazeň, vďačnosť a láskavosť.

Podľa Selamu tria Němcová, Jurenka, Sránický tulipán vyjadruje prosté "Pane, vy ste mudrc". Tulipán je ale aj kvetinou jedenásteho výročia svadby.

4. "Rastie, kvety rozvíja, jedna žltá ľalia."

V reči kvetín ľalia symbolizuje majestátnosť, bohatstvo, hrdosť, nevinnosť, čistotu a vznešenosť.

Biela ľalia predstavuje čistotu a skromnosť, hlavne v spojení s nevestami či svadbami. Biela ľalia tiež môže vyjadrovať panenskosť, majestátnosť, a obdarovanému hovorí "Je nebom byť v tvojej blízkosti" alebo myšlienku "Nevinnosť víťazí", prípadne "Verím ti, že si nevinná, nič nedám na ľudské reči" či myšlienku "Skromnosť a nevinnosť zdobí teba."

Oranžová ľalia znamená nenávisť alebo predstavuje plameň, "ktorým moje srdce horí pre teba." Žltá je kvetinou znamenajúcou falošnú krásu alebo vyjadrujúcou myšlienku "Som v siedmom nebi, keď som s tebou". V súčasnosti je tiež považovaná za symbolickú kvetinu párov rovnakého pohlavia. Červená ľalia znamená "Nebaž po bohatstve."

Selam hovorí, že darovaná ľalia znamená "Rád by som ju, fraily, pobozkal, ale mám namaľované fúzy." Ľalia je kvetinou spájanou s deťmi narodenými v máji a kvetom 30. výročia svadby.

5. Juhoafrická kráska pána Traugotta

Gerbera symbolizuje krásu a nevinnosť. Základný význam v reči kvetín je u nej viazaný na radosť, veselosť a kytice gerber patria hlavne k príležitosti narodenín či želaní skorého uzdravenia. Taktiež sú obzvlášť vhodné v kytici, ktorou gratulujeme k narodeniu dieťaťa.

Červená gerbera značí, že "Vo vzduchu je niečo viac, ako len oči môžu vidieť" a jej plný kvet symbolizuje plnosť lásky. Biele gerbery symbolizujú radosť, sú ideálnym kvetom pre tých, ktorí sa cítia smutní a opustení. Žltá gerbera prináša pocit tepla a slnka, je symbolom priateľstva a hovorí "Budem sa snažiť viac, aby som ťa získal."

Oranžová gerbera vyjadruje povzbudenie, podporu a podporuje v divákovi kreativitu či vitalitu. Hovorí "Si slnkom môjho života." Ružová gerbera je symbolom priateľstva, svetlo ružová gerbera značí súcit s niekým blízkym, tmavo ružová vyjadruje uznanie. Gerbera je kvetom spájaným zo znamením leva.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

Neprehliadnite tiež

Čo viete o hnutí OĽaNO? Otestujte sa v predvolebnom kvíze

Pamätáte si ešte na Matovičove začiatky?

Predvolebný kvíz: Čo viete o Smere a Robertovi Ficovi?

Viete, aká bola téma predsedovej záverečnej práce?

Koho volíte, keď sa rozhodnete nevoliť? (video)

Čo by sa stalo, keby všetci šli voliť?

Predvolebný kvíz: Čo viete o Kotlebovej ĽSNS?

Čo všetko členovia strany (ne)napísali na Facebook?

Hlavné správy zo Sme.sk

Minúta po minúte: Poslanci schválili zrýchlené konanie o dôchodkoch

Pri diaľničných známkach však plénum nebolo uznášaniaschopné.

Predseda strany SNS Andrej Danko.
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Kočner mal plán, ako s Bödörom oblafnúť Haščáka. V Markíze

Mal plán, ako získať podiel v televízii, keď ju kúpi Penta.

Norbert Bödör, Jaroslav Haščák.

Čo musí Kiska vysvetľovať a kto je kto vo video kauze

Vysvetlenie žiadajú opoziční lídri.

Líder strany Za ľudí Andrej Kiska.
Komentár Zuzany Kepplovej

Kiska by mal povedať, že takto nie

Partnerom exprezidentova minulosť prekáža.

Zuzana Kepplová.