SME
Sobota, 8. máj, 2021 | Meniny má IngridaKrížovkyKrížovky

Harabin aj Blaha. Knihy, na ktoré by ste sa tento rok mali vykašľať

Radšej ich vymeňte za poctivú literatúru faktu.

Na Fičí vám pravidelne prinášame výbery kníh, ktoré podľa nás stoja za to. Každý mesiac vám predstavujeme dielo, ktoré je podľa nás hodné titulu Kniha mesiaca. Knihy milujeme a myslíme si, že si zaslúžia pozornosť aj v tomto digitálnom veku. Ak ste jedným z knihomoľov, u ktorých patrí knihám každý mesiac, pridajte sa k nám do Knižného klubu Fičí.

Súvisiaci článokEseje, komiksy aj sci-fi. Začnite rok s týmito desiatimi knihami Čítajte 

Na trhu sa však okrem kvalitných kníh objavujú aj diela, ktoré by ste mali obchádzať oblúkom.

Kníhkupectvá pri nich upozorňujú čitateľov, že ich obsah je vnímaný ako kontroverzný a pri ich čítaní odporúčajú nezabúdať na kritické myslenie a názory odborníkov v danej oblasti.

Keďže nám záleží na tom, aby sa medzi ľuďmi nešírili konšpirácie a dezinformácie, Knižné antivýbery Miroslava Kizáka sú od minulého roka doma u nás na Fičí.

Pravidelne vám v nich prináša zoznam kníh, ktoré čitateľovi ponúkajú konšpirácie, skreslené a účelovo selektované informácie či tvrdú prokremeľskú propagandu. Namiesto nich vám ponúkne alternatívu, ktorá k danej téme ponúka kvalitnejšie informácie.

Na tieto knihy by ste sa začiatkom roka 2020 mali radšej vykašľať:

1. Štefan Harabin - Naša vlasť (Izkona)

Časy, keď stačilo ku kampani zopár letákov s "programom" a k tomu konzerva gulášu, prípadne žetón do nákupného vozíka, sú nenávratne preč. Dnes fičí vydávanie programu knižne. Nemusí ísť vždy o zbierku žvástov, napríklad taký Plán Bratislava sa v podstate aj dal čítať.

Lenže Ha-ra-bin je večný víťaz vo všetkom, len nie v rozumových schopnostiach a morálnom nastavení. V knihe Naša vlasť preto namiesto adresovania reálnych problémov nájdete rovnakú paletu tých zástupných, akými sa oháňajú aj zelení fašouni či dôstojne chladní národniari. Čiže migranti, LGBT, džendžer a podobne. Nahliadnuť či nebodaj čítať len na vlastnú zodpovednosť. Varoval som vás.

Čo si namiesto toho prečítať? Plán Bratislava od Matúša Valla a kolektívu

Keď už kampaň v knihe, tak takto. K zaujímavému obsahu dodáva aj modernú grafickú podobu. Je otázne, koľko z knihy sa podarí pretaviť do reality, ale ako vízia predostiera rozumný plán.

Loading

...

2. Ľuboš Blaha - Nové statusy Ľuboša Blahu: Slniečkam s láskou (Mayer Media)

Nové verbálne splašky poslanca, ktorého meno sa nevyslovuje, sú ešte nezmyselnejšie ako minule. Zvyčajne by som skončil niekde tu. Avšak to by sa autor nemohol pre knihomolníka veľmi zaujímavým spôsobom zviditeľniť.

Jedna z dvoch najväčších sietí kníhkupectiev na Slovensku od istého času umiestňuje na ten najťažší kaliber knižného odpadu (napríklad Mein Kampf) nálepku, ktorá upozorňuje, že sa s obsahom knihy ako predajca nestotožňuje.

I sa stalo, že pán poslanec si v nešpecifikovanej predajni pri obliadke svojho veľdiela všimol, že daná nálepka skrášľuje aj jeho tvár. Podľa svedkov, ktorí boli na mieste, spustil tirádu hodnú primadony a dožadoval sa nápravy. Jeho priaznivci sa následne po sérii pomerne farbistých statusov rozhodli, že budú akože vtipní a začali nálepky premiestňovať na knihy o Martinovi Poliačikovi. Level osobitná škôlka, gratulujem!

Ale späť ku knihe - je v nej presne to, čo by ste čakali. Konšpirácie, opľúvanie politických oponentov, bludy... jednoducho všetko, čo nájdete v Blahových statusoch.

Čo si namiesto toho prečítať? Názov (R) bol vymazaný od Klubu Strážov

Tak ako na bežné choroby sú známe konkrétne lieky, aj na Blahu existuje spoľahlivý protijed v knižnej podobe. Samozvaný šampión slobody slova si maže negatívne komentáre oponentov, tie však viete nájsť v papierovej podobe.

Načítavam video...

3. Ján Dudáš - Škola života (Eko Konzult)

Tituly nie sú zárukou múdrosti či morálky. Ťažko nájsť lepší príklad ako tohto vysokoškolského docenta a DrSc z Technickej univerzity v Košiciach. V novinke pokračuje v prskaní na veci západné a liberálne, presne v duchu názvu, ktorým sa poväčšine hrdia najmä jej absolventi z radov vymletencov.

Súvisiaci článokMémcyklopédia: Ako vznikli vtipy o Vysokej škole života Čítajte 

Prekvapuje ma len fakt, že tento autor stále akosi uniká pozornosti lovcov konšpirátorov, aj keď svoje diela už propaguje aktívne aj cez rádio InfoVojna. To vysvetľuje, prečo sa jeho tituly začali zrazu tak dobre predávať oproti minulosti.

Čo si namiesto toho prečítať? Prečo ľudia veria nezmyslom od trojice Marek Jurkovič, Vladimíra Čavojová a Ivan Brezina

Dudáš obvykle pokryje široké spektrum tém, preto sa ako najvhodnejšia možnosť, ako doliečiť mozgové bunky po tomto výplachu, javí táto všeobecne postavená publikácia, ktorá odhaľuje mechanizmy fungovania takýchto nezmyslov.

Loading

...

4. Jozef Pacher - Tajomstvo stratenej Tartárie (Eko Konzult)

Čo by bol poriadny antivýber bez knihy z kategórie Slovania, Slovania everywhere. Kto to vie lepšie, ako starý dobrý Eko Konzult? Všetko, čo vás v učebniciach dejepisu učili, je lož kúpená Sorošom, ktorý sa portol do minulosti a všetkých podplatil. Kiežby vedel vážený historik Dvořák aspoň na pár dní obživnúť a vyfliaskať autora a jemu podobných za pseudohistorické žvásty, ktorými znesväcujú papier. Aspoň sa na nich dá zasmiať, to treba uznať.

Čo si namiesto toho prečítať? V podstate hocičo od Pavla Dvořáka

... alebo od vydavateľstva Rak, čiže publikácie založené na reálnej práci s historickými prameňmi, nie na ich dezinterpretácii či inej forme zneužitia cez argumentačné fauly.

Loading

...

5. Noam Chomsky - Juhoslávia. Mier, vojna a rozpad. (Torden)

Zlé USA a podobne whataboutisticky (ačohentisticky) ladené príspevky od Tordenu idú v jednej z línií prokremeľskej propagandy o zločineckom charaktere zásahu síl NATO v Srbsku. Od Chomského príspevky tohoto charakteru taktiež neprekvapujú, keď tak obdivuje režim vo Venezuele a nemilý mu nie je ani sám báťuška Putin.

Čo si namiesto toho prečítať? Průmysl lži od Alexandry Alvarovej

Alternatíva: Průmysl lži - popisuje fungovanie dezinformácií v podaní najmä putinovského Ruska a spríbuznených subjektov.

Loading

...

Tak ako Kotlebovcov na námestiach, aj na knižnom trhu našťastie kvalitná produkcia aspoň nateraz aj kvantitatívne predčila dezinfomety.

Súvisiaci článokFašisti sú hanba, znelo v Levoči. Boli sme na zrušenom mítingu ĽSNS Čítajte 

Prečítajte si aj ďalší knižný antivýber:

Súvisiaci článokKnižný antivýber: 8 kníh, na ktoré by ste sa toto leto mali vykašľať (+ alternatívy) Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nezažili SME, ale nezabudli sme.

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

18 h

V strane podľa odchádzajúcej členky prebieha diskusia o výmene líderky.

1 h
Talian Filippo Ganna.

Ganna bol lídrom aj v roku 2020.

57m
Hore plochá cestovina pred varením, dole po uvarení.

Do cesta ide iba múka a voda.

7. máj

Neprehliadnite tiež

Ak bol niekedy Pročko tragéd, tak teraz.

7. máj

Miloš Zeman vyšiel na svetlo sveta a bola to sranda iná.

30. apr

Pat a Mat znova útočia.

23. apr