SME
Sobota, 22. január, 2022 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Fašisti sú hanba, znelo v Levoči. Boli sme na zrušenom mítingu ĽSNS

Levoča na chvíľu porazila extrémizmus.

Levoča. Mesto na severovýchodnom Slovensku v Prešovskom kraji, ktoré je domovom pre približne 15-tisíc ľudí. Tí sa na ulici nie zriedka vzájomne zdravia. Sú to priatelia, bývali spolužiaci, známi, alebo sa poznajú z videnia. Pravidelne na seba narážajú v mäsiarstve, kaderníctve, divadle, no najmä v krčme.

Levoča totiž v prepočte na množstvo obyvateľov patrí medzi špičku miest v počte krčiem. Pri pive sa tu miestni zhovárajú o športe, sledujú Ligu majstrov alebo rozoberajú svoje osobné problémy. Občas dokonca ostane čas aj na politiku.

Práve tá sa stala stredobodom pozornosti 21. januára, keď sa v meste mali konať dve udalosti - míting Kotlebovej ĽSNS na Námestí Majstra Pavla a predvolebné stretnutie s lídrami strany Za ľudí v Mestskom divadle. A my sme boli pri tom.

V reportáži sa dozviete:

  • Prečo ĽSNS nakoniec míting zrušila a ako Milan Mazurek zase raz klamal
  • Ako svoju účasť na mítingu extrémistov obhajoval holohlavý 40-tnik s fľašou vína v ruke
  • Ako si v rovnaký večer (nielen) obyvatelia mesta uctili pamiatku 868 obyvateľov, ktorí sa stali obeťami nacizmu
  • Ako proti kotlebovcom vystupovali predstavitelia PS/Spolu, Za ľudí a KDH
  • Že najhlasnejšími účastníkmi protestu boli Rómovia, ktorí často iniciovali skandovanie

Klamstvá Milana Mazureka

Už pred obedom kotlebovci premávali autom po meste a ohlasovali, kde a kedy majú ich podporovatelia byť. Ani to ale extrémistom nepomohlo zhromaždiť na námestí viac než zopár desiatok ich fanúšikov.

Pätnásť minút pred štvrtou sa na námestí nachádzala odhadom tisícka odporcov ĽSNS, ktorá veľmi jasne prezentovala svoj názor pískaním a skandovaním slov ako fašisti, hanba alebo fuj.

Skôr, než hodinová ručička ukázala na štvrtú hodinu, sa na pódium postavil odsúdený rasista Milan Mazurek. Ruky držal dominantne od seba. Krik a piskot protestujúcich sa exponenciálne zvýšil.

Mazurek burácajúcemu davu najskôr povedal, že dostali oznámenie od polície, že sa medzi protestujúcimi nachádzajú zaplatení ľudia pod vplyvom alkoholu, ktorí sú pripravení "urobiť zlé veci". Na toto tvrdenie sme sa po skončení prejavu pýtali polície. Tá slová kandidáta ĽSNS poprela. Podľa policajtov bolo jeho vystúpenie založené na klamstve. A nebolo to prvýkrát.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Konečne poriadny diss!


a 2 ďalší 7. jan
Skryť Zatvoriť reklamu