SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Kde sa dvaja bijú, tretí relaxuje. Ako vyzerala diskusia Sulík, Mihál, Meravý

Sulík zase raz ponúkal divákom svoju kuchárku.

Na Fičí vám pravidelne prinášame výbery vtipov o tom, čo sa v spoločnosti deje. V Mémcyklopédii vysvetľujeme, ako vznikli najznámejšie slovenské mémy, a pravidelne sa venujeme aj prešľapom našich politikov.

Keďže sa blížia voľby, rozhodli sme sa navštíviť mítingy politikov s voličmi, aby ste vy nemuseli.

Až do 29. februára vám budeme prinášať reportáže zo stretnutí politikov, ktorí sa pár týždňov pred voľbami snažia získať hlasy ľudí na Slovensku. Prvým bol predseda strany Sloboda a Solidarita.

Súvisiaci článok Priniesol kuchárku, dal si pivo. Ako vyzeralo stretnutie Sulíka so študentmi Čítajte 

Vybrali sme sa aj na diskusiu troch politikov, ktorí sa tento rok chcú dostať do parlamentu.

Týždenník .týždeň zorganizoval 8. januára diskusiu, ktorej hosťami boli:

Skryť Vypnúť reklamu
 • Richard Sulík (Sloboda a Solidarita)
 • Jozef Mihál (PS/Spolu)
 • Tomáš Meravý (Za ľudí)

Téma debaty sa mala niesť prevažne v duchu hospodárskych a ekonomických otázok, ako to však býva vo zvyku, nechýbali výmeny názorov, poukazovanie na to, kto je starý a nový politik, a aj príbehy zo života.

Ako to na diskusii vyzeralo?

18:50 Ako prvý na pódium prichádza Jozef Mihál. Netvári sa práve nadšene. Asi zistil, že Miro Beblavý zase niekomu nepozvane vtrhol na stranícky snem, mával vytlačeným prieskumom v ruke a poúčal o spájaní.

19:00 Diskusiu otvára otázka o tom, ako si politici predstavujú ideálny štát a čo tento štát má a nikdy nemá robiť.

Slova sa ako prvý chytá Tomáš Meravý, ktorý hneď prezradí, že sa považuje za človeka orientovaného od stredu doprava. To zjavne malo bližšie špecifikovať jeho názor, keď vyhlásil, že sa štát nemá hrať na podnikateľa, ktorý by však mal mať silnú úlohu v školstve, zdravotníctve a sociálnom systéme.

Skryť Vypnúť reklamu

Mihál o sebe vyhlasuje, že sa celý život považuje za pravičiara a štát by podľa neho mal robiť len to, čo je jasne danou úlohou štátu, pričom fungovanie ekonomiky by malo byť postavené na súkromnom sektore.

19:02 Počas svojho prehovoru sa Mihál dostáva do vôd sentimentality a opisuje, čo vek 54 rokov, ktorý teda aktuálne má, obnáša. Na záver monológu spomína, že sem prišiel napriek zápalu pľúc. Miestami tento prehovor pripomína charizmatický umelecký prednes, a tak sa naskytá otázka, či Mihál nemá viacej charizmy ako celé PS a Spolu dokopy. Odpoveď asi všetci poznáme.

19:04 K slovu sa dostáva Richard Sulík a sme svedkami prvej väčšej perly: "Dobre ste povedali, že sme pravicová strana, ak o nás niekto povie, že sme krajne pravicová strana, tak s tým viem úplne v pohode žiť."

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte aj moderátor sa Sulíka pre istotu pýta, či tuší, čo je krajne pravicová strana. Predseda SaS odpovedá, že radšej o sebe povie, že sú krajne pravicová strana, ako stredopravá strana bližšie k stredu. Žeby sa črtala nová koalícia?

19:15 Mihál sa pýta publika, či vie, čo sú indexové fondy. Odpovedáme mu, že nevieme. "Ak neviete, tak si to, prosím vás, naštudujte." Ďakujeme, si vysvetlil.

19:29 Debata sa stáča na problém, ktorý podľa všetkých trápi tento štát. Mihál hovorí, že Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny len ťažko nájde človeku slušnú prácu, a preto by o túto právomoc mal v prípade novej vlády prísť s tým, že by prešla na niekoho iného.

Všetci debatujúci sa zhodujú na tom, že úrady a ministerstvá sú preľudnené. Následne každý jeden vymenoval niekoľko subjektov, ktoré by buď zrušili pre ich neopodstatnenosť, alebo znížili počet zamestnancov, pretože ich majú zbytočne veľa. Medzi nimi boli aj Cargo, Národná banka Slovenskej republiky, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny alebo prokuratúra a polícia.

Skryť Vypnúť reklamu

19:35 Politici odpovedajú na otázku, čo konkrétne chcú ich strany spraviť s tým, aby štát dosiahol vyrovnaný, ideálne prebytkový rozpočet. Mihál priznáva, že v programe PS/Spolu sa "nachádzajú veci", ktoré by pri realizácii stáli rozpočet nemalé milióny eur. Keď máte program rozsiahlejší ako Biblia, človek v priebehu písania aj zabudne, na renováciu čoho všetkého tie peniaze sľuboval.

19:35 Pomôcť sa mu snaží Sulík, ktorý mu šepká: "Povedz odvodový bonus." Mihál prikývne, tak ako už niekoľkokrát počas diskusie.

19:46 Debata sa vyostruje. Sulík sa pri otázkach moderátora podráždi rýchlejšie ako pri ohlásení Rajtárových a Galkových ambícií na predsedníctvo v SaS. Vyprovokovala ho otázka o tom, aké nepopulárne opatrenia by musela prijať vláda, aby sa dosiahol vyrovnanejší rozpočet.

Skryť Vypnúť reklamu

Sulík vylučuje debatu o zrušení vlakov zadarmo tak oduševnene, až sa z toho spotil a očervenel. Hovorí, že prebytkový rozpočet nie je ideálny, pretože to vytvára priestor pre tých, čo tam prídu, aby ten prebytok rozkradli.

19:52 Mihál vyťahuje kartu "ako starý skúsený politik". Ešteže má v strane okolo seba toľko mladých politikov, ktorých môže poúčať.

19:54 Meravý poukazuje na to, že on, na rozdiel od starých skúsených politikov, ktorí sedia vedľa neho, je mladý a idealistický ekonóm. Idealistický ako predstava Andreja Kisku v premiérskom kresle. Ale však skromne. Každý máme svoje sny.

20:01 Meravý sa ofenzívne pýta Sulíka, či všetko to, čo predseda SaS počas svojej vlády zaviedol, predstavovalo ten super liberálny štát a znižovanie daní. Svoj výstup zakončil drsným "Hej? Hej?".

Skryť Vypnúť reklamu

Sulík odpovedá, že z Meravého nielenže hovorí neskúsenosť, ale aj nevedomosť a odporúča mu najskôr si veci naštudovať, pretože potom sa menej strápni. Ach, ten pakt o neútočení, to je ale roztomilá vec, že?

20:06 Kým sa Meravý a Sulík dohadujú, Mihál oddychuje medzi nimi. Asi ako percentá PS/Spolu na nehybnom bode za posledné dva mesiace.

20:15 Meravý a Mihál sa zhodli na tom, že dôchodkový systém predstavuje novú rovinu mnohých problémov. Ten vidí Mihál najmä v zle nastavenom systéme valorizácie dôchodkov. Meravý pripustil, že niektoré riešenia, ktoré možno budú chcieť presadiť, neprejdú. Sulík si počas tejto debaty drzo vytiahol telefón. Možno aktualizácia Excelu.

20:26 Ďalšia otázka pre politikov je, či budú odvody do dôchodkových pilierov prerozdelené rovnakým podielom. Mihál si predstavuje viacej odvodov do druhého piliera a Sulík odkazuje na stranícky program, v ktorom chcú dosiahnuť 9 % výšku odvodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď sa Meravý konečne dostáva k slovu, priznáva, že ani netuší, na čo reagovať, pretože Sulík toho za ten čas prediskutoval naozaj veľa. Po krátkom zrekapitulovaní od moderátora potvrdí, že so slovami svojich kolegov principiálne súhlasí. Podľa jeho slov by sa zameral skôr na rekonštrukciu dôchodkového piliera so zameraním sa na tretí pilier.

20:35 Je ťažké nevšimnúť si, ako Meravý krúti očami vždy, keď Sulík rozpráva. Ale však hlavu hore, za ľudí!

20:40 Meravý považuje dosiahnutie uhlíkovej neutrality za jeden z veľmi dôležitých cieľov. Za zásadný problém považuje izolovanie Európy a medzinárodný rozmer riešenia problému uhlíkovej neutrality – riešiť by sa to malo s tými, ktorí sú zato zodpovední najviac (Čína, USA).

Mihál sa s myšlienkami Meravého stotožnil a tým potvrdil, že tandem Za ľudí a PS/Spolu funguje. Aspoň zatiaľ. Sulík chce ušetrené peniaze zo štátneho rozpočtu použiť na znižovanie deficitu a tým pádom na zníženie uhlíkovej stopy.

Skryť Vypnúť reklamu

20:42 Sulík otvára tému o elektrine a o tom, aký podiel znečistenia majú atómové elektrárne. Zdá sa, že je nejaký neistý. Neistota sa nevypláca, z publika dostáva kritickú otázku: "Z čoho sa robí elektrina?". Sulíkova istota klesla rovnako ako Kiskova hodnovernosť po ohlásení, že vstupuje do politiky. Predseda SaS by si asi mal cez sviatky sadnúť za knihy o výrobe elektrickej energie a nečakať na rožky pred zavretým obchodom.

20:43 Posledná otázka sa týka toho, ako znížiť počet mladých ľudí, ktorí odchádzajú do zahraničia. Zaznieva riešenie v podobe zatiaľ hypotetického skvalitnenia slovenských škôl. Meravý vidí problém v tom, že mladým ľuďom prekáža v štáte rodinkárstvo a korupcia. Sulík si myslí, že mladých ľudí sa podarí vrátiť do štátu len prostredníctvom zvýšenia životnej úrovne.

Skryť Vypnúť reklamu

20:45 Diskusia sa končí. Sulík pristúpi bližšie k ľuďom a ponúka svoju jedinečnú kuchárku s odkazom, že bude rád, ak si z toho publikum niečo uvarí.

20:55 Klub pod lampou sa premenil na pojazdnú verziu Bibliotéky z Incheby. Pred východom sa nachádza stôl s množstvom kníh, či už z dielne Štefana Hríba, alebo Jozefa Mihála. Dá sa však nájsť aj Sulíkova kuchárka. Beriem si pár výtlačkov (kuchárka medzi nimi nie je) a bežím preč skôr, než sem Matovič vtrhne s A4 vytlačených nadpisov a obrázkov. Veď pri ňom nikdy neviete.

Súvisiaci článok 10 rád pre politikov, vďaka ktorým sa už nebudú strápňovať na tlačovkách Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 2. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Budovanie zelenej značky
 7. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 8. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 26 238
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 189
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 066
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 989
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 611
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 388
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 599
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 480
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 313
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 303
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Politika s humorom

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Plošný skríning sa končí dnes.

Mestá chcú o ďalšom testovaní ešte rokovať.

21 h
Peter Tkačenko

Možno sa ich za tie peniaze aspoň zbavíme.

3 h
Vakcína Comirnaty sa musí skladovať až pri mínus 70 stupňoch Celzia.

Zaočkovať sa môžu seniori nad 75 rokov.

11 h
CYNICKÁ OBLUDA

Vytlačený Uhrík

Kotleba najskôr Uhríka vytlačil z čela strany a teraz už úplne. Aj s Mazurekom a ďalšími Gruppenführermi.