Na Slovensku je odboj proti komunistickému režimu spájaný hlavne so 17. novembrom 1989 (Nežná revolúcia) a 25. marcom 1988 (Sviečková manifestácia). Pred 31 rokmi sa však v Prahe uskutočnila aj séria demonštrácii, známa pod názvom Palachov týždeň, alebo aj palachiáda, ktorá bola predohrou marcových a novembrových udalostí revolučného roka.
Invázia vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 ukončila nádeje občanov ČSSR na demokratickejší systém. V uliciach českých a slovenských miest sa usadili vojaci a tanky a takto to napríklad vyzeralo v Bratislave v porovnaní s dneškom:

K odporu sa začiatkom roka 1969 pokúsil ľudí vyburcovať mladý študent Jan Palach.
Ten sa 16. januára polial benzínom a zapálil na Václavskom námestí. Jeho príbeh približuje napríklad filmová trilógia Horiaci ker, v ktorej si hlavné úlohy zahrali Táňa Pauhofová, Vojtěch Kotek či Ivan Trojan.
Jan Palach zomrel tri dni po tom, čo bol s rozsiahlymi popáleninami prevezený do nemocnice. Jeho odkaz však ostal živý a 20 rokov po jeho sebaupálení sa naštartovali zmeny, ktoré postupne viedli až k pádu režimu.
Ako to celé začalo?
V súvislosti s Gorbačovovou perestrojkou sa pomaly začínali prebúdzať aj ľudia u nás. Pätnásteho januára 1989 v Prahe chceli rôzne disidentské skupiny (České děti, Charta 77, Mírový klub Johna Lennona,...) usporiadať pietne zhromaždenie pri príležitosti 20. výročia Palachovho činu.
Verejná moc to, samozrejme, nedovolila a minister vnútra František Kinc bol v pohotovosti. Napriek tomu sa predstavitelia vyššie spomínaných skupín pokúsili položiť kvety k soche sv. Václava. Skončilo to stretmi s políciou a mnohí z nich boli zatknutí.

Na ďalší deň sa disidentskí predstavitelia opäť pokúsili o položenie kvetín, dokonca sa k nim pripojili aj náhodní ľudia. Opäť sa zopakoval aj brutálny zásah poriadkových síl.
Demonštrácie sa nakoniec konali aj počas ďalších dní, posledná z nich bola 20. januára 1989. Padali heslá ako Pusťte Havla, Svobodu!, Ať žije Charta či Palachovi Desku.
S výnimkou 18. januára Verejná bezpečnosť, Ľudové milície a ďalšie orgány vždy tvrdo zasiahli proti zhromaždeným. Nechýbali obušky, vodné delá a masové zatýkanie.
Takto o udalostiach informovali vtedajšie médiá:
Rudé právo, 20. januára 1989:
V tomto týdnu v centru Prahy probíhají výtržnosti. Hesla, která jsou na Václavském náměstí skandována, hesla proti socialistickému státu, proti komunistické straně, objasňují charakter demonstrací jako demonstrací protistátních. Jde o demonstrace, za kterými stojí političtí ztroskotanci z let 1968-1969, ale i nové protisocialistické skupiny, opírající se o politickou i hmotnou podporu reakčních sil zemí Severoatlantického paktu, především Spojených států. Záminkou k nedělnímu provokačnímu vystoupení antisocialistických sil na Václavském náměstí se stal sraz k 20. výročí nesmyslné a tragické smrti studenta Jana Palacha.
Palachov týždeň je dodnes považovaný za akúsi predohru k novembrovým udalostiam. Občania Československa ukázali celému svetu, že odmietajú akceptovať spoločenské pomery.
"Pre pád režimu bol Palachov týždeň veľmi dôležitý. Ak by januárové demonštrácie v Prahe pokračovali ďalej, koniec totality mohol prísť skôr," hovorí Petr Blažek z Ústavu soudobých dějin českej Akadémie vied.
