Fičí logo Fičí
Nedeľa, 19. január, 2020 | Meniny má Drahomíra, Mário

10 geniálnych komiksov, ktoré navždy zmenili žáner

Tie najlepšie z najlepších.

Komiksy nie sú len predlohou pre superhrdinské filmy z dielne Marvelu alebo DC - niektoré vo svojej dobe nezriedka spôsobili revolúciu a titánskym písmom sa zapísali do histórie literatúry.

Ich autori totiž dokázali uchopiť vysmievané a podceňované médium a jeho prostredníctvom vyrozprávať úchvatné príbehy s mnohými inovatívnymi prvkami.

Tento článok nie je žiadny rebríček najlepších komiksov, kedže pre ich rozmanitosť by bolo náročné ich definitívne zoradiť.

1. Preacher

Za komiksovou sériou Preacher stojí scenárista Garth Ennis a kresliar Steve Dillon. Možno ho poznáte aj z pomerne slušnej seriálovej adaptácie, ktorej sme sa dočkali v roku 2016.

Článok pokračuje pod video reklamou

Hlavným hrdinom komiksu je Jesse Custer, kazateľ v malom texaskom mestečku Annville. Jeho telo však posadne nadprirodzená bytosť menom Genesis, ktorá mu prepožičia niekoľko nevšedných schopností, predovšetkým dar presviedčať ostatných ľudí.

V spletitom príbehu vystupujú démoni, Boh, diabol či upíri. Celé dielo by sa dalo popísať ako originálny a zábavný koktejl fantasy, hororu, mysteriózneho thrilleru, westernu, gangsterky a satiry.

Podľa tohto popisu sa vám môže zdať, že ide o hrozný guláš, ale nie je to tak. V skutočnosti je séria Preacher gejzírom originálnych nápadov, šťavnatých dialógov a postáv, ktoré si zamilujete.

Loading

...

2. Persepolis

Autobiografický komiks Persepolis sme v našich končinách mohli čítať v dvoch dieloch a následne aj v jednej knihe. Jeho autorkou je Marjane Satrapi, okrem iného aj úspešná filmová režisérka (napríklad hororová komédia Hlasy). Persepolis rozpráva o jej detstve a ranej mladosti, ktorú prežila v rodnom Iráne.

Prostredníctvom jednoduchej, ale pôsobivej kresby popisuje detstvo formované náboženskou teokraciou, neslobodu, ale aj túžbu po rebélii a vzopretí sa autoritám.

Persepolis je silným, emotívnym kúskom, ktorý dokáže pobaviť, dojať a chytiť za srdce. Zároveň ponúka zaujímavý pohľad na dejiny Iránu. V roku 2003 bol časopisom Time označený za najlepší komiks roku. Odniesol si aj viacero ocenení a Marjane Satrapi neskôr spolupracovala aj na jeho animovanej filmovej adaptácii z roku 2007.

Loading

...

3. Hellblazer

S postavou Johna Constantina ste sa mohli stretnúť vo fantasy horore Constantine z roku 2005, ako aj v seriáli Constantine, ktorý ale vydržal len prvú sériu. Svoj pôvod má však v komiksoch.

Úplne prvýkrát s ním čitatelia mali tú česť v sérii Swamp Thing od Alana Moora a neskôr dostal aj vlastnú sériu s názvom Hellblazer.

Ide o jednu z najúspešnejších a najdlhších sérií vôbec a vystriedalo sa pri nej mnoho schopných tvorcov. V prvom rade to boli Garth Ennis, Neil Gaiman, Brian Azzarello či Grant Morrison.

John Constantine je mimoriadne vďačnou postavou a nie je ťažké si predstaviť, prečo mal práve jeho komiks taký úspech. Večne fajčiaci cynický detektív, ktorý sa špecializuje na okultné a nadprirodzené prípady, si čitateľov okamžite získal. Svojho času Hellblazer ponúkol inovatívne skĺbenie detektívnej fikcie s nadprirodzenými či fantasy elementmi, okorenené hororom.

Pre mnohých ďalších tvorcov sa Hellblazer stal kľúčovým dielom a akýmsi pomyselným míľnikom. Samotná postava Johna Constantina je dnes už pevnou súčasťou popkultúry a pravidelne sa umiestňuje v rebríčkoch najlepších komiksových postáv všetkých čias.

Loading

...

4. V ako Vendeta

V predchádzajúcom príspevku sme už zmienili meno Alana Moora. Pokiaľ to s komiksom myslíte vážne, tak by ste si ho mali zapamätať. Moore je dnes považovaný za jedného z vôbec najlepších a najoriginálnejších komiksových scenáristov.

Práve jemu sa často pripisuje, že dokázal komiks vykopnúť do sféry všeobecného záujmu a vysmievačom dokázal, že znesie tie naprísnejšie hodnotiace a estetické kritériá.

V ako Vendeta je Moorovým prvým komiksovým románom. Moore na ňom spolupracoval s kresliarom Daveom Lloydom a predstavil v ňom pochmúrnu víziu Veľkej Británie v blízkej budúcnosti. Po tretej svetovej vojne sa totiž chopila moci fašistická strana Norsefire.

Odporcovia režimu, homosexuáli, Židia a ľudia inej farby pleti skončili v koncentračných táboroch a zvyšok populácie žije v strachu. Potom sa však zjaví tajomný maskovaný anarchista s prezývkou V a je to práve on, kto sa rozhodne dostať režim na kolená.

Už vo V ako Vendeta je možné vidieť mnohé prvky charakteristické pre Moorovu tvorbu. Ide o dospelé, myšlienkovo silné a brilantne napísané a nakreslené dielo, ktoré sa právom stalo kultom, a v roku 2005 sa dočkalo taktiež slušnej filmovej adaptácie od Jamesa McTeiguea.

Loading

...

5. Sandman

Meno spisovateľa a komiksového scenáristu Neila Gaimana je ďalšou jasnou hviezdou na komiksovom nebi. Komiksov tento talentovaný tvorca vytvoril viacero, ale najväčšej slávy a úcty sa nepochybne dostalo jeho epickému dielu Sandman. Táto séria sa do veľkej miery inšpirovala snami a čerpala z mytologických príbehov, ale aj z Biblie.

Spletitý príbeh Morpheusa, pána snov, ktorý je uvrhnutý do pozemského sveta a musí sa vydať na dlhú púť, aby opäť získal svoju moc, uchvátil mnohých čitateľov a slúžil ako výrazný inšpiračný zdroj pre ostatných tvorcov.

Spisovateľ Norman Mailer Sandmana označil ako „komiks pre intelektuálov“. S týmto hodnotením musíme súhlasiť. Sandman totiž rozpráva pomerne náročný a veľmi košatý príbeh, ktorý na poli žánru dark fantasy patrí do absolútnej špičky. Mnohí kritici ho radia k naprelomovejším komiksom vôbec.

Loading

...

6. Z pekla

Ďalší ohromný epos Alana Moora, ktorý tentokrát vytvoril v spoluprácii s Eddiem Campbellom. Moore sa vo svojom románe vydal do roku 1888 a mimoriadne nevšedným spôsobom nazrel na neslávne známe vraždy Jacka Rozparovača. Ten v skutočnosti nikdy nebol odhalený a Moore vo svojom mrazivom diele predkladá jednu z možných teórií, ako sa všetko mohlo udiať.

Nejde však o žiadnu prvoplánovú detektívku. Napokon, to, kto je vrah, vieme už od samotného začiatku a moment prekvapenia nie je v tomto ohľade vôbec dôležitý. Moore sa totiž zaoberá komplexným a podrobným pohľadom na to, prečo sa tieto vraždy udiali, čo im predchádzalo, čo sa dialo po nich a aký mali dosah.

Využíva pri tom svoje ohromné znalosti literatúry, filozofie, architektúry, odkazuje na spisovateľov, umelcov, vedcov či významné historické udalosti a všetko spája do jedného obrovského príbehu.

Súčasťou knihy je aj bohatý poznámkový aparát, ktorý čitateľom podrobne vysvetľuje zobrazené udalosti (a je nutné ho čítať zároveň s príbehom) a dokresľuje celý príbeh v jeho obrovskej šírke.

Loading

...

7. Sin City

Sin City od Frank Millera je ďalšou „známou firmou“ v našom zozname. O tejto komiksovej noir gangsterke počuli snáď všetci, aj keby len sprostredkovane vďaka filmovým adaptáciám od Roberta Rodrigueza (na ktorých sa režijne podieľal aj sám Miller). Dá sa tiež povedať, že ide snáď o najlepšie Millerove dielo (fanúšikovia 300 nám určite prepáčia).

Medzi jeho prelomové komiksy patrí aj Marv, Dwight McCarthy, Nancy Callahan či John Hartigan. V samotných príbehoch nie je núdza o poriadnu dávku temnej atmosféry, melancholickej poetiky, ale aj neprikrášlenej brutality.

To všetko podčiarkuje Millerova špecifická, ale svojím spôsobom ideálna kresba, ktorá veľmi umne strieda čiernobiele momenty s občasnými farbami. Celý komiks tak dostáva mimoriadne originálny nádych. Zväzky Sin City si odniesli mnoho ocenení, vrátane „komiksového Oscara“ Eisnerovej ceny.

Loading

...

8. Maus

Ak by sme predsa len mali vybrať nejaký komiks, ktorý by si mal prečítať každý (teda aj ten, kto komiksom neholduje), asi by sme odporúčali práve Maus od Arta Spiegelmana. Autor v ňom rozpráva silný príbeh svojho otca Vladka Spiegelmana, poľského Žida, ktorý spolu so svojou ženou Anjou dokázal prežiť peklo druhej svetovej vojny a holokaust.

Príbeh sa odvíja v dvoch líniách. V tej prvej čitateľ sleduje Vladkovo rozprávanie, v ktorom popisuje, ako sa mu podarilo prežiť nacistické besnenie. Druhá línia sa odohráva koncom sedemdesiatych rokov v Amerike, kde svojho starnúceho otca navštevuje syn Art.

Okrem toho, že počúva jeho neuveriteľný príbeh, s otcom príliš nevychádza. Pre jeho neznesiteľnú povahu, ktorá mu síce počas vojny mnohokrát pomohla, ale pre jeho blízkych je život v jeho prítomnosti veľmi náročný.

Maus je ohromným umeleckým dielom, ktoré dokáže provokovať už svojou výtvarnou stránkou, keďže nacisti sú zobrazení ako mačky a Židia ako myši. Zároveň ide o veľmi silný a ľudský príbeh, ktorý sa stal predmetom mnohých esejí a nadšených recenzií.

Skúmajú sa v ňom témy vyrovnania sa s minulosťou, viny, odpustenia či spomienok. Maus sa dočkal vôbec tej najväčšej možnej pocty – doteraz bol, ako jediný komiks, ocenený prestížnou Pulitzerovou cenou. Pôvodne vyšiel v dvoch knihách a minulý rok sme sa dočkali aj slovenského prekladu oboch dielov v jednej knihe.

Loading

...

9. Návrat temného rytiera

Dostávame sa na predposledné miesto. Ale úprimne povedané, vytvárať nejaké poradie v prípade týchto komiksov, nie je možné. Je to hlavne kvôli ich žánrovej rozmanitosti. Predsa len však panuje medzi fanúšikmi názor, že medzi jeden z tých najprelomovejších komiksov všetkých čias patrí práve Návrat temného rytiera od nám už známeho Franka Millera.

Miller v ňom vzal postavu Batmana a ďalšie postavy z DC univerza a vdýchol im na svoju dobu nevšednú dávku realistickosti. 55-ročný Bruce Wayne sa po dlhšom čase vracia ako Batman, ale už dávno to nie je ten hrdina, ktorý sa zo všetkého hravo a efektne vyseká. Stal sa zatrpknutým mužom, ktorý si uvedomuje svoje pribúdajúce roky a sám váha, či jeho boj proti zlu má vôbec nejaký význam.

V tejto skúške bude musieť čeliť nielen starým známym záporákom, akými sú Joker či Two-Face, ale aj nespokojným členom polície Gothamu a vláde Spojených štátov. Komiks je skvelým čítaním, a to nielen pre batmanovských fanúšikov. Miller dokázal nazrieť na superhrdinský žáner úplne novou optikou a pridať doň mnoho dospelých tém a postáv, ktoré sa vzpierajú čiernobielym škatuľkám na ľahko identifikovateľné dobro a zlo.

Práve preto sa Návrat temného rytiera dodnes teší obrovskej popularite a prakticky priamo ovplyvnil aj filmové stvárnenie Batmana (napríklad filmy Christophera Nolana).

Loading

...

10. Watchmen

Pre mnohých komiksových fanúšikov je práve komiks Watchmen synonymom skutočnej revolúcie na poli obrázkových príbehov s bublinami. Postaral sa oň opäť geniálny Alan Moore, tentoraz v spoluprácii s Daveom Gibbonsom. Watchmen je radikálnou dekonštrukciou superhrdinského žánru a na problematiku maskovaných hrdinov sa pozerá vážne a bez kompromisov.

Celý príbeh sa odohráva v alternatívnej realite v Spojených štátoch, ktoré sú vo vrcholiacej studenej vojne so Sovietskym zväzom. Dej odštartuje vražda maskovaného hrdinu Edwarda Blaka alias Komedianta, ktorý pracoval pre americkú vládu. Jeho bývalí kolegovia na čele s Rorschachom, Silk Spectre II, Dr. Manhattanom, Ozymandiasom či Nite Owlom II majú pocit, že niekto sa z nejakého dôvodu snaží zlikvidovať bývalých maskovaných hrdinov. Snažia sa teda vypátrať, kto za touto vraždou stojí. Zistenie však hlboko otrasie všetkým, čomu dovtedy verili.

Moore opäť neostal svojej povesti nič dlžný a stvoril majstrovské dielo. Zabudnite na hláškujúcich superhrdinov, títo „hrdinovia“ sú často morálne skazení, ovládaní nenávisťou, plní komplexov, agresivity či predsudkov. Sú to skrátka ľudia z mäsa a kostí. Moore ich navyše dokázal dokonale začleniť do alternatívnej reality Spojených štátov.

V jeho diele sa skúmajú témy vojenskej agresie, chladnej a bezcitnej politickej pragmatickosti či morálnej nejednoznačnosti a rasizmu. Svet na pokraji nukleárneho holokaustu sa zmieta v neistote a strachu, a tieto pocity na vás pri čítaní doľahnú obrovskou silou. Watchmen si už roky drží status "najlepšieho komiksu, aký bol kedy napísaný“, o čom svedčí aj fakt, že si okrem mnohých iných cien odniesol aj prestížnu cenu Hugo a umiestnenie v rebríčkoch najlepších anglicky písaných románov histórie.

Dočkal sa aj celovečernej adaptácie, animovaného seriálu a hraného seriálu od HBO, ktorý však nie je adaptáciou komiksu, ale novým príbehom, odohrávajúcim sa v roku 2019.

Loading

...

Súvisiaci článok Dobrá stolovka? Len nápad nestačí, rozpracujte ho, hovorí vydavateľ Čítajte 

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 2. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 3. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 4. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých
 5. Prichádza nová doba: firmy, ktoré riešia spoločenské problémy
 6. Viete, prečo sú dôležité ekologické predajne?
 7. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je?
 8. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár
 9. Nové VIVO! Bratislava žne úspechy
 10. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami
 1. V košickom Kauflande pribudol nový McDonald´s
 2. Duálna akadémia: Na strednej škole sa vzdelávajú, aj zarábajú
 3. SEAT získal titul Company of the Year na CES 2020
 4. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 5. Česko-Slovenský ples sa blíži, v predaji sú posledné vstupenky
 6. Nezabudnite na svoju povinnosť do konca januára 2020!
 7. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 8. myhive Polus Towers menia meno na myhive Vajnorská
 9. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 10. Ako na nový rok… Za toto rozhodne neplaťte!
 1. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých 13 629
 2. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 13 102
 3. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je? 10 977
 4. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár 10 202
 5. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami 8 920
 6. Obraz, ktorý chceli komunisti do každého bytu, ide na kreditky 8 231
 7. Miesta na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli 8 100
 8. Vydávajú tých, ktorých sa iní báli. Vydavateľstvo Absynt 7 965
 9. Keď okolo neho kráčali, vždy spal. Čo prežívajú zachránení 7 692
 10. Ako na nový rok… Za toto rozhodne neplaťte! 7 186

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Kotlebovci hľadajú odborníkov

Z kandidátky ĽSNS je zrejmé, že je to v prvom rade strana primitívnych bitkárov. Ale čo ak budú potrebovať odborníkov?

S Kočnerom na jachte bola aj Tománková z Čistého dňa

Tóth si nespomínal, kto bol na jachte.

Zuzana Tománková (na fotografii vpredu) na člne s Marianom Kočnerom počas dovolenky v lete 2017. Žena vedľa nej sa podobá na manželku Petra Tótha. Žena vzadu je Kočnerova manželka Karolína.

Považovali ich za šifry, ktoré nikto nikdy neprelomí

Keď rozlúštili písmo Roberta Walsera, objavili nové básne a poviedky.

Haky-baky sú v skutočnosti Walserovým záznamom rôznych úvah, poviedok aj básní.
AUTORSKÁ STRANA IVANA MIKLOŠ

Keď sa chcete zasmiať, pozrite si minulé predpovede (píše Ivan Mikloš)

V predvídaní sa vyznal bejzbalista Berra.

Na snímke z 24. februára 2011 komunikuje Yogi Berra (vpravo) s nadhadzovačom CC Sabathiom. Legendárny bejzbalista zomrel vo veku 90 rokov.