SME
Nedeľa, 16. máj, 2021 | Meniny má SvetozárKrížovkyKrížovky

Krásne fotky vám ukážu, prečo navštíviť Grónsko, kým je ešte čas

Krajinu ohrozujú výkyvy teplôt aj topenie ľadovcov.

Dovolenka nemusí znamenať len pláž, more a teplo. Slováci čoraz viac cestujú aj na sever či do európskych krajín, ktoré majú od klišé predstavy leňošenia pri mori poriadne ďaleko.

Svoje o tom vie aj fotograf Pavol Kulkovský, ktorého na internete preslávili fotky zasneženej Oravy.

Súvisiaci článokSlovák zachytil dronom krásu zimnej Oravy. Úchvatné fotky pripomínajú Škandináviu Čítajte 

Pavol odvtedy navštívil napríklad Slovinsko či Maroko, vrcholom jeho výletov je najnovšie Grónsko.

Do krajiny severovýchodne od Kanady sa vybral spolu s ďalšími šiestimi mladými ľuďmi zo Slovenska a v mestečku Kangerlussuaq strávil 10 dní. Navštívil miestnu školu, zachytil život pižmoňa severského či soba polárneho v prirodzenom prostredí, videl polárnu žiaru a navštívil aj najznámejší bod na Arctic Circle -takzvaný Point 660, ktorý býva označovaný ako brána na Grónsky ľadovec.

Spolu s ďalšími mladými ľuďmi z Európy zažil Pavol na vlastnej koži následky ekologických zmien.

"Až táto skúsenosť mi ukázala kritickosť situácie a jej dopad. V mestečku Kangerlussuaq, kde sme bývali, posledné roky ludia bojujú s extrémnymi výkyvmi teplôt. Minulý rok tam bolo v tomto období mínus 43 stupňov a ľudia mali zákaz vychádzania, tento rok tam bolo okolo nuly," hovorí Pavol.

Krajina je podľa neho pôsobí presne tak, ako sa o nej hovorí - nedostupná a chladná. "Miestni však boli vždy ochotní s úsmevom na tvári odpovedať na všetky naše otázky. Ani raz za 10 dní sa mi nestalo, že by ma niekto z miestnych nepozdravil. Bolo jedno, či bol v aute alebo niekolko metrov ďaleko, vždy nahodil úprimný úsmev a zakýval," spomína.

Jeho krásne fotky vás presvedčia o tom, že krajinu by ste mali navštíviť, kým je ešte čas.

Aké problémy sužujú Grónsko?

Okrem viditeľného a hrozivého topenia sa ľadovcov, pre ktoré do Grónska putujú desiatky vedcov a environmentalistov, trápia Grónsko aj extrémne výkyvy teplôt. Posledné roky padajú rekordy v najteplejších aj najmrazivejších dňoch.

"V meste, kde sa projekt odohrával, vyschýňa koryto rieky. Kedysi sem prichádzali lode, dnes uvidíte iba samý piesok. Teplota v strede novembra bola dosť často okolo 0 stupňov, ešte tu nesnežilo. Ako vravia miestni, majú tu druhé leto a rok čo rok sa extrémy prehlbujú," vysvetľuje Peter Ďubek, zakladateľ organizácie Mother Flower, ktorá bola slovenským partnerom pre medzinárodný projekt Back to Green Land. Ten vznikol s podporou Erasmus+.

Túra na ľadovec Greenland ice sheet a na známe miesto Point 660 ukázal medzinárodnej výprave, ako veľa už z grónskeho ľadovca ubudlo za posledné roky.

"Niekoľko desiatok kilometrov kameňa a piesku bolo kedysi pokryté ľadom. Podľa miestnych každoročne ubudne z tohto miesta ďalších 30 metrov ľadu, ktoré sa po lete neobnovia. Je unikátne tu byť, zažiť ten pocit, no človeku príde neskutočne smutno z tejto hrozivo-rýchlej zmeny a ničenia niečoho tak majestátneho. Človek si uvedomí bezmocnosť jedinca a zároveň obrovský dopad spoločnosti," hovorí Barbora Floreková z organizácie Mother Flower.

Menšie grónske mestá bojujú aj so spracovaním odpadu. Neexistujú v nich infraštruktúry, chýbajú cesty a miestnym neostáva nič iné, ako pravidelne svoj odpad spaľovať. Robia to neďaleko obydlí a zmes škodlivín z horiaceho odpadu stúpa niekoľkokrát mesačne priamo do ovzdušia. Čo nezhorí, to pribudne do lokálnej skládky. S veternými búrkami cestuje ľudský odpad nakoniec aj do neobývaných častí ostrova - do panenskej prírody.

Všetky Pavlove fotky nájdete v galérii:

Súvisiaci článokTalentovaný slovenský fotograf strávil s partiou 8 dní na Islande. Jeho zábery vás uchvátia Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Návrh z dielne vicepremiéra spôsobil mimoriadny rozruch.

14. máj
Oligarcha Andrej Babiš.

Babiš mladší už únos súdne riešiť nechce. Nedôveruje českej polícii.

9 h
Makroekonóm VÚB banky Michal Lehuta.

V dobiehaní Západu zaostávame, upozorňuje analytik Michal Lehuta.

14. máj
Autorská strana Evy Borušovičovej

Tajné miesta povál a rodov

Ilustračné foto.

Mohlo by sa zdať, že celá táto výprava bola lekciou o pominuteľnosti a histórii.

14. máj

Neprehliadnite tiež

Tragédom je politická strana.

14. máj

Ak bol niekedy Pročko tragéd, tak teraz.

7. máj

Miloš Zeman vyšiel na svetlo sveta a bola to sranda iná.

30. apr

Pat a Mat znova útočia.

23. apr