SME
Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Vianočný špeciál: Tipy na stolové hry pre deti, náročných aj na párty

Nájdite pod stromčekom krabicu plnú zábavy šitej na mieru!

(Zdroj: Jana Husárová)

Stolové hry sú čoraz obľúbenejšou alternatívou zábavy pre deti i dospelých - na Fičí vám pravidelne prinášame prehľad herných noviniek aj tematické výbery hier.

Ak neviete, čo darovať vašim blízkym pod stromček, stolovka môže byť vhodný darček pre skúsených hráčov, ale aj pre tých, ktorí v hernom svete ešte nie sú ako doma. V článku nájdete tipy na:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Rodinné hry

 • Ubongo 3D family

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 1-4
Herná doba: 30 minút
Cena: 34,99 eur
Vydavateľstvo: Albi

Novinka v sebe spája prvky celosvetovo preslávenej hry Ubongo, nadstavbu vo forme 3D budovania a čerešničkou na torte je prispôsobenie zadaní všetkým vekovým skupinám hráčov.

Ide o logickú hru, v ktorej musí hráč zostaviť obrazec podľa karty so zadaniami z rôzne tvarovaných dielikov. Každý hráč má k dispozícii 10 dielikov a karty zadaní majú podľa náročnosti označenie od prvého po štvrtý. Ak hrajú seberovní hráči, ich zadania majú rovnaký stupeň náročnosti, ak hrajú deti s dospelými, stupeň sa zvolí primerane veku a schopnostiam hráčov.

Na začiatku kola sa podľa hodu kockou určí, ktoré zadanie z karty sa bude plniť, následne sa otočia presýpacie hodiny a preteky s časom začínajú. Odmenou pre úspešných hráčov sú drahé kamene. Hra končí deviatym kolom, po ktorom si hráči podľa diamantov spočítajú body, ktoré v hre získali.

Stručné hodnotenie:

+ hra je vhodná pre rôzne vekové kategórie hráčov, pretože každý môže dostať zadanie zodpovedajúce jeho schopnostiam

+ rozvíja priestorovú predstavivosť a logické myslenie

- ak ešte s Ubongom nemáte skúsenosti, odporúčame najskôr začať klasickým Ubongom, až následne prejsť na náročnejšiu 3D verziu

 • Railroad Ink

Odporúčaný vek: 8 +
Počet hráčov: 1-6
Herná doba: 30 minút
Cena: 14,99 eur
Vydavateľstvo: Albi

Spoločenská hra Railroad Ink je založená na princípe budovania infraštruktúry v siedmich hracích kolách. Každý hráč má k dispozícii herný plán, do ktorého fixkou zakresľuje časti ciest podľa toho, aký typ padol na hracích kockách.

Cieľom hráčov je spájať jednotlivé strany hracej karty vo výjazdoch, vybudovať čo najdlhšiu železnicu či diaľnicu a následne zinkasovať najvyššie bodové skóre.

Stručné hodnotenie:

+ k hre možno dokúpiť i druhú verziu z edície a ich spojením sa dá hrať až s dvanástimi hráčmi

+ kartičky, na ktoré sa zakresľuje, je možné vymazať a opätovne používať

- na hre nám trochu chýbala interakcia medzi hráčmi a možnosť zasahovať do ťahov súpera

 • Sabotér - Stratené doly

Odporúčaný vek: 10 +
Počet hráčov: 3-9
Herná doba: 45 minút
Cena: 26,59 eur
Vydavateľstvo: Albi

Na konci lesa na nachádza obrovský poklad. Aby ste ho získali, musíte byť nielen rýchli, ale tiež odvážni a opatrní. Na výpravu za pokladom sa totiž vydáva aj váš nepriateľ, odhodlaný zmocniť sa ho za použitia akýchkoľvek prostriedkov.

Hra nadväzuje na kartovú hru Sabotér a je založená na súperení dvoch tímov, ktorí musia postaviť cestu cez les až k pokladu. Príslušnosť hráča ku klanu určuje karta, ktorú si každý na začiatku hry vylosuje. Klan, ktorý sa zmocní pokladu ako prvý, sa stáva víťazom hry.

Stručné hodnotenie:

+ zaujímavým herným prvkom je losovanie rolí, kde okrem úlohy príslušníka jedného z klanov môžete získať tajnú pozíciu zradcu

+ najlepšie si hru vychutnáte vo väčšom počte hráčov, pokojne teda môžete zapojiť celú rodinu, ktorá sa u vás počas sviatkov zíde

- hra nie je určená pre menej ako troch hráčov

 • Quartino

Odporúčaný vek: 7+
Počet hráčov: 2-4
Herná doba: 20 minút
Cena: 21,99 eur
Vydavateľstvo: Loris games

Hra Quartino na prvý pohľad zaujme jednoduchým dizajnom, no zároveň kvalitným spracovaním. Väčšina herných komponentov je vyrobených z dreva. Ide o logickú hru českého autora Petra Doubka, v ktorej hráči ukladajú a odoberajú farebné žetóny na hraciu dosku tak, aby dosiahli štyri Quartiná, teda rozmiestnenie štyroch žetónov na hracej doske v súlade so zadaním na hracej karte hráča. Hráč, ktorý ako prvý zahrá štyri Quartiná, je víťazom hry.

Stručné hodnotenie:

+ jednoduché pravidlá príliš nezaťažujú hráča, naopak, poskytujú dostatočný priestor na sústredenie sa na hernú taktiku

+ kvalitné spracovanie

+/- vo dvojici je hra naozaj svižná, pri väčšom počte hráčov však stráca na dynamike

- obmedzené možnosti taktizovania pri maximálnom povolenom počte hráčov

2. Kartové hry

 • Kombo Afrika

Odporúčaný vek: 10+
Počet hráčov: 2-4
Herná doba: 20 - 40 minút
Cena: 10,99 eur
Vydavateľstvo: Loris games

Pôvodná slovenská hra autora a ilustrátora Ondreja Sovu je svojimi rozmermi ideálna ako súčasť batožiny, ak sa chystáte napríklad na zimnú dovolenku a okrem toho, že svoje telo potrápite na svahu, chcete príjemne zamestnať i svoje mozgové závity.

Kombo Afrika je kartová hra, v ktorej sa hráči snažia nazbierať čo najviac bodov vytváraním skupín zvierat na hracej ploche s rozmermi 5x5 kariet za pomoci špeciálnych schopností jednotlivých zvierat. Hráči skladajú kombá - skupiny zvierat a za každé získavajú body podľa hodnoty uvedenej na hracej karte. Hra končí v momente, keď niektorý z hráčov dosiahne hranicu 77 bodov.

Súvisiaci článokVydať dobrú stolovku? Všetko začína na kartóne, hovorí autor spoločenských hier Čítajte 

Stručné hodnotenie:

+ cenová dostupnosť

+ jazykovo nezávislá hra

+ možnosť upraviť dĺžku hry stanovením vyššej alebo nižšej hranice bodov, ktoré treba dosiahnuť pre víťazstvo

 • Zmeňte osud

Odporúčaný vek: 12 +
Počet hráčov: 2-6
Herná doba: 45-90 minút
Cena: 11,72 eur
Vydavateľstvo: Albi

Koľkokrát ste si už želali zmeniť minulosť? Edícia hier s názvom Zmeňte osud dáva hráčom do rúk zvláštny dar, ktorý im umožní ovplyvniť konanie osôb, rozhodovať o ich osude a ak budú mať šťastie, zachránia im svojimi rozhodnutiami život.

Každý z príbehov začína smrťou hlavnej postavy. Následne sa hráči vracajú na začiatok príbehu. V ruke držia 25 veľkých a 60 malých kariet. Krok po kroku idú v stopách obete a dúfajú, že sa im podarí nájsť križovatku, aby odvrátili krutý osud, ktorý hlavnú postavu postihol.

Stručné hodnotenie:

+ napínavé príbehy, pri ktorých vás často zachráni dobrá intuícia

+ z edície Zmeňte osud aktuálne vyšli už tri tituly, takže ak vás hra chytí, môžete sa po dohratí vrhnúť na ďalšiu výzvu

+ veľmi prijateľná cena

- obmedzená znovuhrateľnosť. Akonáhle prídete na dôvod úmrtia hlavného hrdinu, hra prestáva byť hráčsky atraktívna. Môžete ňou ale urobiť radosť niekomu, kto ju ešte nehral.

 • Lama

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 2-6
Herná doba: 20 minút
Cena: 8,99 eur
Vydavateľstvo: MINDOK

Ak hľadáte krátku a svižnú hru, ktorá vás finančne nezruinuje, odporúčame vyskúšať novinku LAMA. Je to jednoduchá kartová hra s pravidlami, ktoré vysvetlíte tak rýchlo, že do päť minút od otvorenia krabičky sa môžete rovno pustiť do hry a to ešte stihnete aj zamiešať a rozdať karty.

O čo v Lame ide? Hráči vyhadzujú karty tak, aby po sebe nasledovali čísla od 1 do 6, posledné číslo sedem je nahradené lamou. Ak hráč nemá číslo o jedno väčšie ako to, ktoré bolo práve vyhodené, môže vyhodiť rovnaké číslo, alebo zložiť karty a ukončiť svoje účinkovanie v danom kole, pričom si pripíše toľko trestných bodov, koľko mal kariet v ruke.

Ak nemá žiadnu kartu na vyloženie a chce pokračovať v hre, musí si dobrať kartu z doberacieho balíčka, čím ale navyšuje počet kariet, ktoré má v ruke. Práve vyhodnocovanie miery rizika robí z primitívnej hry, ktorú by boli schopné hrať už deti predškolského veku, zaujímavý počin, ktorý určite osloví aj dospelých hráčov.

Stručné hodnotenie:

+ jednoduchá, finančne nenáročná hra

+ vhodná pomôcka pre deti predškolského veku na učenie čísel a matematickej postupnosti

+ krátka herná doba

 • Siegestorm

Odporúčaný vek: 12+
Počet hráčov: 2
Herná doba: 30 minút
Cena: 22,79 eur
Vydavateľstvo: Albi

Siegestorm je kartová fantasy hra zameraná na súboj hráčov. Každá karta môže byť v hre použitá rôznymi spôsobmi. Môže ju použiť na rozšírenie armády, napadnutie hráča alebo ako platidlo. Cieľom hry je zlikvidovať protivníka skôr, ako sa vám minú zdroje a on zlikviduje vás.

Stručné hodnotenie:

+ hra poteší vyznávačov fantasy žánru

+ možnosť spestriť hru rozšíreniami

- žáner, ktorý vyhovuje užšej skupine hráčov

3. Detské hry

 • Dokáže prasa lietať? Plus

Odporúčaný vek: 5 +
Počet hráčov: 2-4
Herná doba: 15 minút
Cena: 26,59 eur
Vydavateľstvo: Albi

Ako dobre poznáte zvieratá? V tejto hre si môžu hráči overiť vedomosti o 92 domácich a exotických zvieratách. Hra pozostáva z piatich herných kôl, v každom sa vyloží jedno zviera a hráči sa snažia položiť svoje žetóny na kartičky s vlastnosťami, ktoré sa daného zvieraťa týkajú. Za každý správny tip môže hráč posunúť svoje prasiatko o políčko vpred, za nesprávny zasa o políčko vzad. Hráč, ktorého prasiatko je po skončení piateho kola najďalej, sa stáva víťazom hry.

Stručné hodnotenie:

+ jednoduchá hra, ktorá overuje nielen vedomosti, ale i to, ako rýchlo viete reagovať

+ dĺžku hry môžete upraviť pridaním alebo odobratím počtu kôl

+ súčasťou brožúry s pravidlami je priradenie správnych vlastností ku každému zvieraťu, ale i ďalšie zaujímavé informácie o zvieratách a malá maľovanka

 • Osadníci z Katanu - Junior

Odporúčaný vek: 6 +
Počet hráčov: 2-4
Herná doba: 30 minút
Cena: 20,99 eur
Vydavateľstvo: Albi

Rokmi overená klasika vo verzii Junior je ideálna na zaškolenie malých hráčov do sveta Katanu tak, aby mohli časom plynule prejsť na klasickú verziu.

Úlohou hráčov je zbierať suroviny - drevo, železo, vlnu, ananásy a zlato, za ktoré môžu postaviť pirátske základne, nakupovať lode či podplatiť pirátskeho papagája, ktorý im pomôže získať rôzne výhody v hre.

Plány hráčov sa snaží zmariť čierny pirát pohybujúci sa po hernom poli. Kým piráta hráči nepremiestnia, nedostanú z políčka, na ktorom pirát stojí, žiadne suroviny. Hra končí v momente, keď sa jednému z hráčov podarí postaviť poslednú, siedmu základňu.

Stručné hodnotenie:

+ téma osloví deti bez ohľadu na pohlavie

+ vhodný úvod do sveta hier

+ po pár kolách hru deti zvládnu hrať aj bez asistencie dospelého

 • V kocke! Malý cestovateľ

Odporúčaný vek: 6 +
Počet hráčov: 1+
Herná doba: 10 minút
Cena: 12,99 eur
Vydavateľstvo: Albi

Nový prírastok do edície V kocke! od vydavateľstva Albi ponúka na 55 kartách zaujímavé informácie o rôznych cestovateľsky lákavých destináciach sveta. Hráči si musia počas desiatich sekúnd dôkladne prezrieť kartu, prečítať stručnú informáciu na nej a následne zodpovedať niektorú zo šiestich otázok z opačnej strany karty podľa čísla, ktoré padne na hracej kocke.

Stručné hodnotenie:

+ hra nabitá zaujímavosťami

+ výborná na tréning pozornosti a pamäte, nie len pre deti, ale i starých ľudí

+ neobmedzený počet hráčov

 • Rytier Klzko

Odporúčaný vek: 7+
Počet hráčov: 1-4
Herná doba: 30 minút
Cena: 22,99 eur
Vydavateľstvo: MINDOK

Nechajte deti vydýchnuť od vedomostných a logických hier a doprajte im priestor na poriadnu dávku zábavy a napätia! V hre Rytier Klzko si vyskúšajú šikovnosť a schopnosť spolupracovať na dosiahnutí cieľa.

Úlohou hráčov je za pomoci naklápania hernej plochy presunúť Klzka pomedzi prekážky až do cieľa a vyhnúť sa pritom jamám. Hra určená pre minimálne dvoch a maximálne štyroch hráčov sa odohráva na dvadsiatich herných plánoch - mapách, ktorých náročnosť sa postupne stupňuje. K víťazstvu v hre je potrebné prejsť všetky mapy tak, aby hráčom zostal na počítadle aspoň jeden život.

Stručné hodnotenie:

+ hra vyžadujúca dokonalú spoluprácu medzi hráčmi

+ rôzne úrovne náročnosti a viacero verzií hry

+ hra, ktorá sa tvári ako detská, no hrozí, že pri jej názornom predvádzaní sa pri nej "zabudnete"

 • Bioblo Fun Box

Odporúčaný vek: 3 +
Počet hráčov: 1+
Herná doba: od 20 minút
Cena: 46,90 eur
Vydavateľstvo: Piatnik

Hra Bioblo je dôkazom, že v jednoduchosti je krása. Najmenším pomôže s tréningom jemnej motoriky, trpezlivosti, koncentrácie či koordinácie očí a rúk. U škôlkarov sa dá využiť pri učení farieb a úplne najširšie využitie má v kategórii školákov.

Bioblo veľmi dobre poslúži ako matematická pomôcka, pomocou ktorej hravo vysvetlíte sčítanie, odčítanie či násobilku. Vďaka veľkému počtu dielov je Bioblo vhodné na tvorbu naozaj veľkých stavieb, čím krásne rozvíja fantáziu detí. Zároveň učí nutnosti prihliadať na stabilitu a ťažisko stavby, a tým nenápadne vťahuje malých hráčov do sveta fyziky.

Stručné hodnotenie:

+ veľa spôsobov využitia hry

+ rozvíja kreativitu

+ hra, ktorá dokáže osloviť každú vekovú kategóriu detí

4. Vedomostné hry

 • Kto je to?

Odporúčaný vek: 14 +
Počet hráčov: 2-4
Herná doba: 40 minút
Cena: 22,06 eur
Vydavateľstvo: DAJAMA

Po prevažne geograficky orientovaných hrách Poznáš Slovensko? či Poznáš Európu? prichádza vydavateľstvo DAJAMA so zaujímavou novinkou. Vedomostná hra, v ktorej proti sebe môžu stáť jednotlivci alebo skupiny hráčov, preveruje vedomosti o súčasných, ale i historických osobnostiach.

Hra obsahuje dve sady kariet s otázkami o slovenských, českých a svetových osobnostiach. Každá sada je ešte rozdelená do štyroch tematických okruhov, a to osobnosti z oblasti histórie a politiky, vedy a cestovania, umenia a kultúry a napokon z oblasti športu.

Hra má dve verzie, každá sa hrá na inej strane herného plánu. Karty so zadaním obsahujú tri indície, pričom hráč sa posúva vpred podľa toho, koľko indícií mu bolo poskytnutých. Čím viac indícií využije, tým pomalší je jeho postup. Víťazom hry sa stáva ten, kto ako prvý dorazí so svojou figúrkou do cieľa.

Stručné hodnotenie:

+ veľmi kvalitné spracovanie hry, dôraz autorov na detail sa premieta i na grafickom podklade herného plánu, ktorý tvorí koláž z historických periodík

+ v balení hry nenájdete jediný plastový prvok, všetky herné komponenty sú buď z dreva, alebo papiera

+ 600 kartičiek s osobnosťami a 2000 indícií zaručuje veľmi slušnú znovuhrateľnosť

- jediné mínus je samotný žáner hry, keďže vedomostné hry nemusia osloviť každého hráča

 • Poznáte Európu?

Odporúčaný vek: 12+
Počet hráčov: 2-6
Herná doba: 45 minút
Cena: 21,85 eur
Vydavateľstvo: Albi

Ak sa vám podarí správne odpovedať na otázky, peniaze za odpoveď sú vaše, ak nie, tak nezískavate nič a na rade je ďalší hráč s novou otázkou. Ten, komu sa podarí za svoje odpovede získať najviac peňazí, vyhráva.

Stručné hodnotenie:

+ pozitívne hodnotíme, že si hráč môže sám určiť kategóriu, na ktorú chce odpovedať, rovnako ako aj úroveň otázky

+ po odohratí niekoľkých partií základnej verzie môžete vyskúšať akčný variant hry, kde už hráč nemôže určovať sumu, o ktorú v danom kole hrá

- prijali by sme väčšiu mieru "škodenia" súperom

 • Tipni si!

Odporúčaný vek: 12+
Počet hráčov: 3-6
Herná doba: 30 minút
Cena: 25,99 eur
Vydavateľstvo: Albi

V tejto hre ani tak nezáleží na tom, aké máte vedomosti, ale na tom, ako dobre viete tipovať. Neviete správnu odpoveď, ale myslíte, že protihráč odpoveď pozná? Stavte si na jeho odpoveď a inkasujte body spolu s ním.

V hre Tipni si! hráči hádajú správne odpovede na vyše tisíc otázok rozdelených do šiestich kategórií: spoločnosť, fauna a flóra, veda a technika, stalo sa, šport a rôzne. Každé kolo hry pozostáva zo štyroch fáz. V prvej jeden z hráčov vyberie tému a prečíta k nej otázku, v druhej hráči napíšu svoje tipy a zobrazia ich pred súpermi. V tretej fáze majú hráči možnosť staviť si na správnu odpoveď spomedzi všetkých odpovedí, pričom použiť môžu až päť žetónov. V poslednej etape nastáva bodovanie. Hráči získavajú body za svoju správnu odpoveď, ako aj za správny tip.

Stručné hodnotenie:

+ rýchla hra, ktorej dĺžku možno upraviť stanovením väčšieho alebo menšieho počtu kôl

+ rôznorodosť a veľké množstvo otázok sú zárukou, že si v hre každý môže nájsť oblasť, ktorej lepšie rozumie

+ hra nie je vhodná pre dvoch hráčov

5. Párty hry

 • Jedným slovom

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 3-7
Herná doba: 20 minút
Cena: 19,90 eur
Vydavateľstvo: Blackfire

Ak namiesto dlhého premýšľania uprednostňujete dynamickú a vtipnú hru, odporúčame siahnuť po tejto kooperatívnej hre. Úlohou jedného z hráčov je uhádnuť slovo, ku ktorému mu ostatní hráči poskytnú jednoslovné nápovedy. Tie zapisujú zmývateľnými fixkami na priložené stojany.

Na uhádnutie slova má hráč vždy len jeden pokus, pričom úloha hádajúceho sa v každom kole posúva smerom doľava. Hra pozostáva z trinástich kôl, po skončení ktorých si hráči spočítajú, koľko z trinástich slov sa im podarilo uhádnuť a podľa priloženej tabuľky získajú slovné hodnotenie úspechu či neúspechu.

Stručné hodnotenie:

+ všetko, čo k hre potrebujete, nájdete v krabici, nie je potrebné zháňať perá či zápisníky, ako tomu býva u hier tohto typu

+ jednoduchý herný princíp

- k hre potrebujete mať aspoň od troch hráčov. Zároveň platí, že čím viac je hráčov, tým väčší je zážitok z hry

 • Play! Staň sa hviezdou internetu! Gold

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 2-6
Herná doba: 30-60 minút
Cena: 26,99 eur
Vydavateľstvo: MINDOK

Hra pre všetkých fanúšikov YouTube a youtuberov, ktorí si na vlastnej koži môžu vyskúšať, aké náročné je získavať followerov. Hrací plán predstavuje okruh s farebnými políčkami. Podľa toho, na aké políčko sa figúrka hráča dostane, musí splniť zadanie jednej z troch kategórií (Challenges, My life a Stories).

Kým v kategórií Challenge musí hráč splniť tajnú alebo verejnú výzvu, za ktorej úspešné zvládnutie získa nových followerov, v kategórii My life rovno vyvoláva účinok, napríklad: "Zanedbávaš rodinu, občas je potrebné sa jej venovať. Dve kolá nehráš." Posledná kategória Stories testuje vedomosti hráčov z oblasti YouTube a internetu, pričom hádajú, či určité konštatovanie je založené na pravde, alebo nie.

Pri správnej odpovedi získajú hráči taký počet followerov, aký určuje karta, pri nesprávnej získajú followerov súperi. Hra končí v momente, keď niektorý z hráčov dosiahol milión fanúšikov.

Stručné hodnotenie:

+ aktuálna hra, ktorá je kategórii teenagerov šitá na mieru

+ okrem zábavy sa hráči dozvedia veľa zaujímavých informácií o internete

- kým v cieľovej skupine, ktorej je hra určená, pravdepodobne nemá výraznejšiu

konkurenciu, pre mladších či starších hráčov už nemusí byť tak atraktívna

 • Team 3

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 3-6
Herná doba: 30 minút
Cena: 21,84 eur
Vydavateľstvo: Albi

Dať na prvý dojem sa nevypláca. A dvojnásobne to platí pri hre Team 3. Jednofarebná krabica so známym obrázkom troch opíc, kde jedna má zakryté oči, druhá uši a tretia ústa, nič nenapovedá o tom, aká zábava sa v nej skrýva. A verte, že hra Team 3 ako zdroj dobrej zábavy na party rozhodne nesklame. Lebo keď sa spoja traja stavbári, hluchý stavbyvedúci, slepý stavebník a nemý architekt, môže to skončiť naozaj všelijako.

Team 3 je tímová hra pre trojčlenné skupiny hráčov, ktoré sa snažia postaviť z farebných dielikov stavbu podľa zadania na kartičke.

Stručné hodnotenie:

+ súčasťou balenia je i minirozšírenie

+ hra Team 3 má dve verzie (zelenú a ružovú), ktoré sú navzájom kombinovateľné a ich spojením sa dá zapojiť do hry ešte väčšie množstvo hráčov

- do balenia hry by bolo dobré pribaliť ešte merač času, tento nedostatok ale dokážete bez problémov odstrániť použitím stopiek na mobile

6. Pre náročných

 • Únikové príbehy: Precitnutie

Odporúčaný vek: 16+
Počet hráčov: 1-4
Herná doba: 180-360 minút
Cena: 29,99 eur
Vydavateľstvo: REXhry

Nová úniková hra sa začína v nemocničnej izbe, kde v kóme leží už niekoľko mesiacov Lizzy - dievča, ktoré je podľa lekárov úplne zdravé, no z nejakého nevysvetliteľného dôvodu sa im ju nedarí prebrať a čo je horšie, jej stav sa zo dňa na deň horší.

Hráči v úlohe Lizzinho otca Sama v v zúfalej snahe zachrániť dcéru navštívia Marka, otca s podobným osudom, ktorého syn sa po päťmesačnej kóme jedného dňa zázračne prebudil. Mark po istom váhaní odovzdá Samovi zvláštnu, v koži viazanú knihu s názvom Rituál precitnutia. Tá by mu mala pomôcť dcéru zachrániť. "Cesta k pravde a záchrane milovanej osoby však nebude jednoduchá," upozorňuje Mark a my dodávame, že nič iné sme ani od dobrej únikovky nečakali.

Stručné hodnotenie:

+ hru od začiatku sprevádza napätie z odhaľovania neznámeho príbehu dievčaťa v kóme, čiže nejde "len" o únik z uzamknutej miestnosti či budovy, ale odhalenie celého príbehu záhadného "spánku" Lizzy

+ podľa krokov, ktoré hráči zvolia, môže mať hra rôzne konce

- hru je možné hrať len s pomocou mobilnej aplikácie, ktorú počas celej hry používate

 • Dreamscape

Odporúčaný vek: 12 +
Počet hráčov: 1-4
Herná doba: 25 minút
Cena: 40,00 eur
Vydavateľstvo: Tlama games

V tejto hre si budujete vlastné sny počas cestovania po rôznych lokáciach, v ktorých zbierate čriepky snov. Tie následne slúžia na plnenie osobných cieľov hráča, ale i spoločných cieľov.

Hra pozostáva zo šiestich kôl, pričom každé kolo má tri fázy - počiatočná fáza, cestovanie a tvorba snov. Keďže v snoch nikdy nie sme sami, potichu sa nimi zakráda Nočná mora. V hre Dreamscape ju predstavuje zlovestne vyzerajúca červená figúrka s čiernym klobúkom a bielou tvárou pripomínajúca smrtku.

Stručné hodnotenie:

+ hra nás uchvátila zaujímavým motívom a krásnymi ilustráciami

+ pozitívne hodnotíme i to, že všetky figúrky a väčšina žetónov je z dreva

- k hre sú zatiaľ k dispozícii len pravidlá v angličtine

 • Architekti Západného kráľovstva

Odporúčaný vek: 12 +
Počet hráčov: 1-5
Herná doba: 60 - 90 minút
Cena: 39,99 eur
Vydavateľstvo: TLAMA games

V tejto hre sa hráči prenesú ďaleko do minulosti, konkrétne do Karolínskej ríše, obdobia okolo roku 850 nášho letopočtu, kde sa v úlohe kráľovských architektov snažia upútať na seba pozornosť kráľa budovaním rôznych stavieb v jeho novej ríši.

Konkurenčný boj medzi architektmi je veľký a mnohí neváhajú použiť intrigy, aby súpera znevážili a zabránili mu dopracovať sa k úspechu. Na to, aby mohli kráľovskí architekti plniť svoje odvážne plány, majú k dispozícii dvadsať služobníkov, ktorí im, okrem iného, zabezpečujú dostatočný prísun surovín.

Zaujímavým a zároveň dôležitým faktorom ovplyvňujúcim herné možnosti hráča je stupeň jeho počestnosti. Čestní hráči majú oprávnenie pustiť sa do stavby najdôležitejšej budovy, ktorou je katedrála. Avšak byť nečestným má tiež svoje výhody - nečestní architekti síce nemôžu stavať katedrálu, no ako kompenzácia sa im otvára prístup na čierny trh, kde si dokážu zaobstarať výhody, ku ktorým sa čestný architekt tak ľahko nedostane. Ktorou cestou sa teda vydať?

Stručné hodnotenie:

+ hra, ktorej cieľom je síce získať čo najviac víťazných bodov, ale v skutočnosti záverečné hodnotenie ustupuje do úzadia v porovnaní s mimoriadnym zážitkom z hry

+ veľké množstvo akcií, z ktorých si môže hráč v každom ťahu vyberať

+ zaujímavým prvkom je možnosť zajať služobníkov spoluhráča a umiestniť ich do veže, odkiaľ sa dostanú, len ak budú vykúpení svojim pánom

- treba počítať s dlhšou hernou dobou

 • Palatínovia Západného kráľovstva

Odporúčaný vek: 12 +
Počet hráčov: 1-4
Herná doba: 90 - 120 minút
Cena: 39,99 eur
Vydavateľstvo: TLAMA games

Je rok 900 nášho letopočtu, nepriatelia sa nebezpečne približujú k Západofranskej ríši. Pohraničné mestá zúfalo potrebujú rýchlu pomoc. Kráľ posiela na pomoc palatínov, no je treba urobiť omnoho viac. Budovať opevnenia, zhromažďovať zdroje, naverbovať cudzincov či šíriť vieru.

V hre má každý hráč na starosti jedno pohraničné mesto, o ktorého rozvoj sa stará. K dispozícii má svoj relatívne veľký herný plán, s ktorým počas celej hry pracuje. Na vykonávanie jednotlivých akcií hráč používa figúrky poddaných. Cieľom hry je získať čo najväčší počet víťazných bodov. K tým sa hráči dopracujú budovaním opevnení, šírením viery do okolitých osád či bojom s cudzincami.

Stručné hodnotenie:

+ hra s množstvom prepracovaných herných komponentov

+ v prípade, ak na tento typ hry nemáte súpera, môžete využiť sólo variant hry

+ herné komponenty obsahujú minimum textu, význam všetkých políčok i kariet je zrozumiteľne znázornený symbolmi

- malá možnosť interakcie medzi hráčmi. Väčšinu času hráč buduje svoje vlastné mesto bez väčšej možnosti škodiť súperovi

Súvisiaci článokDobrá stolovka? Len nápad nestačí, rozpracujte ho, hovorí vydavateľ Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dom s garážou, hospodárskou budovou aj s rozľahlým pozemkom v Revišskom Podzámčí kúpila Enter AD Michala Gučíka v roku 2020

Gučík tvrdí, že sa ku kauze tunelovania Vojenského spravodajstva nemôže vyjadriť.


6 h
Americká výskumná stanica McMurdo na Antarktíde.

Prípady sa dejú dlhodobo.


10 h
Peter Schutz

Na mastnú pokutu z Bruselu má Slovensko peňazí dosť.


8 h
Marián Pavla, predseda družstva Lovčica-Trubín

Bez dotácií nedokážu slovenskí farmári konkurovať Západu ani Ukrajine.


15 h

Neprehliadnite tiež

Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


a 3 ďalší 11. mar

Konečne poriadny diss!


a 2 ďalší 7. jan

Ďakujeme, že ste sa zapojili!


a 3 ďalší 31. dec

Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


a 3 ďalší 17. dec
SkryťZatvoriť reklamu