SME
Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Dobrá stolovka? Len nápad nestačí, rozpracujte ho, hovorí vydavateľ

Rozprávali sme sa s Mirkom Tlamichom.

Stolové hry sú čoraz obľúbenejšou alternatívou zábavy pre deti i dospelých - na Fičí vám pravidelne prinášame prehľad herných noviniek aj tematické výbery hier. Už sme pre vás vybrali hry o cestovaní v čase, stolovky inšpirované počítačovými hrami či hry, ktoré fičali počas socializmu.

Ako vzniká herné vydavateľstvo, s akým nápadom ho zaujmete a s akým, naopak, za vydavateľom vôbec nemáte chodiť?

Aj to v rozhovore prezradil Miroslav Tlamicha (34), zakladateľ českého vydavateľstva TLAMA games, ktoré je na scéne len rok. Mirek študoval psychológiu na FFUK, už počas štúdia sa venoval designu a grafike. Následne založil grafické a tlačové štúdio. Žije s manželkou a dvojročným synom v Prahe.

V rozhovore sa dozviete:

  • Aké ťažké je založiť vlastné vydavateľstvo
  • Ako sa presadiť, ak vám konkurujú veľké vydavateľstvá
  • Aké hry by odporučil pod stromček

Myslíte, že sa v súčasnosti ešte dá prísť s originálnym nápadom na stolovú hru?

Určite áno, je to však stále ťažšie a ťažšie a predstavuje to stále väčšiu výzvu. Autori však neprestávajú prekvapovať tým, že v hernom svete je stále čo vymýšľať a objavovať.

Ešte stále prevládajú medzi prototypmi, ktoré k vám autori nosia, kopírované verzie známych hier ako Monopoly, alebo sa stretávate aj s originálnymi nápadmi?

Bohužiaľ, originálnych hier je naozaj len málo. Viacmenej už sme na niektorých zaujímavých projektoch nadviazali spoluprácu a určite sa nájdu také, ktoré stoja za to. Prípadných autorov však prosíme, aby neprichádzali len s nápadmi, ale pokiaľ je to možné, rozpracovali ich, testovali a ladili, než s nimi prídu za vydavateľom. Je to rovnaké, ako keby prišiel neznámy spisovateľ do vydavateľstva s tým, že má skvelý koncept knihy. Čo by mu asi tak vydavateľ povedal? Skvelý nápad. Tak ju napíšte a potom príďte.

Aké máte kritériá pre výber hry, ktorú sa rozhodnete vydať?

Hra musí byť v prvom rade dobrá v zmysle herných mechanizmov, ktoré používa. Musí zaujať i grafickým spracovaním a ideálne i témou. Mala by byť niečím zaujímavá a inovatívna, aby sme nenosili drevo do lesa. Pretože hier je na trhu veľa. Chceme, aby sa naše hry nepredávali dobre kvôli dobrej reklame, ale proste preto, že sú dobré.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


a 3 ďalší 11. mar

Konečne poriadny diss!


a 2 ďalší 7. jan

Ďakujeme, že ste sa zapojili!


a 3 ďalší 31. dec

Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


a 3 ďalší 17. dec
SkryťZatvoriť reklamu