Sedemnásty november patrí k najvýznamnejším dňom českej a slovenskej novodobej histórie. V tento deň v roku 1989 sa spustil proces, ktorý nakoniec viedol k tomu, že Komunistická strana po 40 rokoch stratila moc a v Československu sa obnovila pluralitná demokracia.
Žiadna revolúcia by nemohla fungovať bez kľúčových osobností. Viete ktoré osobnosti určovali beh tej Nežnej a prvé roky po nej? Preverte svoje vedomosti v tomto v tomto kvíze:
1. Jednou z hymien Nežnej revolúcie bola známa skladba Sľúbili sme si lásku. Jej autorom je:
Zdroj: OISV, CC BY-SA 3.0, Wikimedia
- Karel Kryl
- Ivan Hoffman
- Martin Sarvaš
- Ján Štraser
2. V reakcii na zásah Verejnej bezpečnosti proti študentskej demonštrácii na Národnej triede neskôr vzniklo v českých krajinách hnutie Občianske fórum. Úvodné vyhlásenie OF spísal:
Zdroj: ThecentreCZ, CC BY-SA 4.0, Wikimedia
- Václav Havel
- Václav Klaus
- Petr Pithart
- Jan Urban
3. Jeden z tribúnov 17. novembra a spoluzakladateľ VPN sa v roku 2016 dostal do parlamentu na kandidátnej listine hnutia OĽaNO. Jeho meno je:
Zdroj: Karel x, CC BY-SA 4.0, Wikimedia
- Ján Budaj
- František Mikloško
- Fedor Gál
- Jaroslav Naď
4. Ďalší z tribúnov Nežnej revolúcie, Milan Kňažko, v októbri 1989 špeciálnym spôsobom vyjadril svoj nesúhlas s komunistickým režimom. Ako?
- Odmietol hrať vo filme Klement Gottwald
- Protestoval proti natočeniu filmu Klement Gottwald
- Ako jediný v histórii Československa vrátil titul zaslúžilý umelec
- Odmietol účinkovať v jednej z časti seriálu 30 prípadov Majora Zemana
5. Obdobou českého Občianskeho fóra bolo slovenské hnutie Verejnosť proti násiliu. Pre jeho vznik bolo kľúčové zhromaždenie umelcov a iných osobnosti v bratislavskej Umeleckej besede, ktoré sa uskutočnilo 19. novembra. Kto týchto ľudí informoval o štrajku pražských divadiel?
- Alexander Dubček
- Ján Budaj
- Milan Kňažko
- Ľubomír Feldek
6. Ktorý český disident, predstaviteľ Občianskeho fóra a neskorší predseda vlády 1. januára 2018 získal Rad Bieleho Dvojkríža od slovenského prezidenta Andreja Kisku?
Zdroj: Pelz, CC BY-SA 3.0, Wikimedia
- Jiří Dienstbier
- Dominik Tatarka
- Miroslav Kusý
- Petr Pithart
7. Jeden komunistický politik 23. novembra vystúpil v továrni ČKD v Prahe s prejavom, v ktorom povedal: "V žádné zemi, ani v rozvojové ani socialistické a kapitalistické neexistuje to, aby patnáctiletý děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být. A to se bohužel stalo“. Zhromaždení pracovníci ho za to vypískali. Kto to bol?
- Marek Čulen
- Ladislav Holdoš
- Peter Colotka
- Miroslav Štěpán
8. Dvanásteho októbra vystriedal komunistu Ľubomíra Štrougala nový predseda vlády, ktorý začal rokovať s opozíciou. Ako sa volal?
- Marián Čalfa
- Josef Korčák
- Ladislav Adamec
- František Pitra
9. Neskôr po odstúpení kľúčových komunistických politikov vznikla tzv. vláda národného porozumenia. Pri moci bola až do prvých slobodných volieb. Jej predsedom bol:
- Marián Čalfa
- Petr Pithart
- Milan Čič
- Jiří Dienstbier
10. Ktorý známy disident bol ministrom zahraničných vecí a zároveň podpredsedom vlády národného porozumenia?
Zdroj: dablyk – Flickr, CC BY-SA 2.0, Wikimedia
- František Mikloško
- Ladislav Hejdánek
- Jiří Dienstbier
- Dominik Tatarka
11. Po novembri sa do politických funkcií vrátil aj známy Alexander Dubček. Zo začiatku sa uvažovalo, že bude prezidentom. No 28. decembra sa mu ušla iná funkcia. Aká?
Zdroj: Jaroslav Kučera, CC BY-SA 3.0, Wikimedia
- Minister práce, sociálnych vecí a rodiny
- Minister školstva
- Predseda Federálneho zhromaždenia
- Podpredseda federálnej vlády
12. Ktorý z disidentov sa prejavil bizarným nápadom – navrhol, že Československo sa pred vstupom do EÚ rozdelí a do zoskupenia vstúpia obe republiky samostatne?
- Ján Čarnogurský
- Fedor Gál
- František Mikloško
- Milan Kňažko
Viac kvízov nájdete tu.
