SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Osem kníh, na ktoré by ste sa túto jeseň mali vykašľať

Na povrch zase vyliezajú zombies z éry mečiarizmu.

Na Fičí vám pravidelne prinášame výbery kníh, ktoré podľa nás stoja za to. Každý mesiac vám predstavujeme dielo, ktoré je podľa nás hodné titulu Kniha mesiaca. Naposledy to bola kniha SuperŽENY od Andrey Kellö Žačokovej.

Knihy milujeme a myslíme si, že si zaslúžia pozornosť aj v tomto digitálnom veku. Ak ste jedným z knihomoľov, u ktorých patrí knihám každý mesiac, pridajte sa k nám do Knižného klubu Fičí.

Na trhu sa však okrem kvalitných kníh objavujú aj diela, ktoré by ste mali obchádzať oblúkom.

Kníhkupectvá pri nich upozorňujú čitateľov, že ich obsah je vnímaný ako kontroverzný a pri ich čítaní odporúčajú nezabúdať na kritické myslenie a názory odborníkov v danej oblasti.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Keďže nám záleží na tom, aby sa medzi ľuďmi nešírili konšpirácie a dezinformácie, vychádzajú u nás aj Knižné antivýbery Miroslava Kizáka.

Pravidelne vám v nich prinášame zoznam kníh, ktoré čitateľovi ponúkajú konšpirácie, skreslené a účelovo selektované informácie či tvrdú prokremeľskú propagandu. Namiesto nich vám ponúkame alternatívu, ktorá k danej téme ponúka kvalitnejšie informácie. Letný antivýber nájdete tu:

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Knižný antivýber: 8 kníh, na ktoré by ste sa toto leto mali vykašľať (+ alternatívy) Čítajte 

Na tieto knihy by ste sa túto jeseň mali radšej vykašľať:

1. Alexandr Dugin - Velká válka kontinentů (Adam B. Bartoš)

Ak aspoň trochu sledujete problematiku dezinformácií a ruskej propagandy, tohto "váženého človeka" vám nemusím predstavovať. V podstate platí, že ktokoľvek vlezie Putinovi a spol. niekam, Dugin tam účinkuje ako Svätý Peter pri nebeskej bráne.

Glorifikovaný zošit jedného z hlavných Putinových ideológov vychádza v novom vydaní vo vydavateľstve právoplatne odsúdeného českého nácka Adama B. Bartoša. Veríte, že sa USA a ďalší spriahli, aby zničili dokonalé Rusko? Tak šup šup, medzi inými to ponúka aj vychýrený nazi e-shop Náš Směr.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Čo si namiesto toho prečítať? Nic není pravda a všechno je možné od Petra Pomerantseva.

Autor kvalitne rozkrýva fungovanie proruskej propagady. Síce starší titul, ale stále relevantný.

Loading

...

2. Pavel Fendek - Evropa ve smrtelném sevření multikulturalismu a islámu (Lhoťan Lukáš)

Problematika multikulturalizmu alebo spolužitia moslimov s väčšinovou populáciou v Európe sa dá rozobrať seriózne, v portfóliu "vydavateľstva" Lukáša Lhoťana (islamofóbny kolega fellow xenofóba Konvičku, medzičasom oboch intelektuálne zatienil Tomio Okamura) reálne použiteľné informácie rozhodne nehľadajte.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Publikácia sa hodí maximálne ako dekorácia na nočný stolík niekoho, koho vzťah k Alahovi je v štýle Milana Mazureka.

Čo si namiesto toho prečítať? Identita od Francisa Fukuyamu.

Táto kniha vám pomôže zistiť, kde sa berie krajný nacionalizmus a iné príbuzné formy nenávisti.

Loading

...

3. Jürgen Elsässer - Válečné lži - Agrese NATO proti Jugoslávii (Naše Vojsko)

Naše Vojsko pokračuje v schizofrénii pri vydávaní titulov, kde pomedzi x kvalitných pridá podobné perly, za aké by sa nehanbili ani v kovanom proruskom propagandahause menom Torden. Podobne ako pri knihe Smrť národu. Útok na Juhosláviu od spomínaného vydavateľstva, aj tu sa recyklujú známe "argumenty" odporcov zásahu NATO proti Miloševičovi.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Čo si namiesto toho prečítať? Hocičo od Absyntu.

Skoro vždy, ked vidím podobnú knihu, odporúčam prehrabať sa ponukou vydavateľstva Absynt. Vydali niekoľko titulov o rôznych konfliktoch na Balkáne.

Loading

...

4. Jozef Pacher - Zašlá sláva slávnych Slávov (Eko Konzult)

Tentoraz aspoň použili relatívne normálny obrázok na obálku, čo sa nedá povedať o knihe Tajné dejiny Slovenov a Uhorska, kde použili obrázok z promo materiálov k Mount and Blade hrám.

Inak ide o klasický Eko Konzult produkt na tému Slovania everywhere, presnejšie povedané o akúsi antológiu rôznych príspevkov, kde si autor/autori krížom chvália svoje… vedomosti.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Seriózni historici podobné tituly zrejme používajú len ako dlhodobo lacnejšiu variantu ku komerčným preháňadlám.

Čo si namiesto toho prečítať? Stopy dávnej minulosti od Pavla Dvořáka.

Kvalitnej literatúry o Slovanoch je, samozrejme, dostatok, ale Dvořák je vždy istota.

Loading

...

5. Jiří Šifrin - Bůh synergie (JKP Developer)

Grandióznu ódu na Stalina sme tu už mali v podobe knihy Génius Stalin od Nitravy. Novodobý kult masového vraha zo spoločnosti Hitlera či Maa Ce Tunga sa poponáhľali šíriť aj v Česku.

Ku zvyčajnému mixu pridali nejaké to ospravedlňovanie Stalinových "menších chýb" a trochu duchovna, aby čítanie "povznášalo".

Skryť Vypnúť reklamu

Jednu vec na podobných publikáciách musím oceniť. Na ich vydanie musí ísť značné množstvo financií, autor si vie zrejme kvalitne zapýtať u prorusky naladených sponzorov.

Čo si namiesto toho prečítať? Stalin a Evropa od Timothyho Snydera a Raya Brandona.

Snyder vždy dodá kvalitku a jeho najnovší titul Stalin a Evropa, napísaný spolu s Rayom Brandonom, nie je výnimkou.

Loading

...

6. Lenka Mayerová - Perom pravdy (Mayer Media)

Šéfica v Mayer Media, ktoré publikuje plátok Extra Plus a mečiarizmu/konšpiráciám poplatné publikácie. Niektorí ju možno poznáte ešte z pôsobenia v kubišovskej STV, odkiaľ odišla "z politických dôvodov", čiže vyplakávanie typu Huďo.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

V roku 2014 ju ocenila Asociácia slovenských novinárov, čo je cháska asi tak blízka skutočným médiám ako Asociácia nezávislých médií, čiže snaha konšpiračnej stoky legitimizovať šírenie blábolov a nenávisti pomenovaním vlastných organizácií tak, aby vyzneli ako seriózne inštitúcie, ktoré niečo a niekoho reálne reprezentujú.

Aby sme ale agóniu nepredlžovali, tentoraz sme sa z portfólia Mayer Media dočkali horekovania priamo od šéfky. Keď sa práve nevychvaľuje za domnelé zásluhy pre slovenskú žurnalistiku, tak sa pasuje za akúsi prenasledovanú a hojne cenzurovanú martýrku. Aby to celkovo nebolo tak monotónne, pripletie sem zvyčajný konšpekačný arzenál ako NATO, EÚ, LGBT, multi-kulti a hádam všetko od bigotnej katolíckej agendy až po hnedé spektrum.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Čo si namiesto toho prečítať? Krajina hrubých čiar od Ivety Radičovej a Ľuby Lesnej a Harabin od Veroniky Prušovej a Mariána Leška.

Knižne vydaný rozhovor bývalej premierky Ivety Radičovej s novinárkou Ľubou Lesnou (dobre známou napríklad knihou Únos), už má zopár rokov za sebou, stále je však hodný prečítania.

Skúsiť môžete aj publikáciu Harabin od Veroniky Prušovej a Mariána Leška. Viacmenej akákoľvek kniha odkrývajúca éru mečiarizmu alebo jej aktérov je vždy účinným protijedom k portfóliu Mayer Media.

Súvisiaci článok Deväťdesiate roky na Slovensku boli plné drog, mafie a mečiarizmu Čítajte 

Loading

...

7. Vladimír Lexa st. - Lexove zápisky (Mayer Media)

Október je mesiac mimoriadne plodný pre Mayer Media. Keď práve nepracujú na oživení ďalšieho mečiarovského zombie, z plesnivej skrine dejín vytiahnu nejakého kovaného komunistu.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Potom je tu ešte tretia možnosť, že vydajú knihu červenú ako čínska vlajka, kde sa zároveň háji mečiarizmus. Brilantné. Chúďatko Ivan Lexa, stopercentne bezúhonný, slušný občan, tak nespravodlivo osočovaný cez nechutné štvavé kampane médií, oj, toľká hana!

Nemôže chýbať čisto náhodné kopnutie si do súčasného poradcu prezidentky Zuzany Čaputovej, Mariána Leška. Fakty nikoho nezaujímajú, tak sa zrecykluje obľúbená mantra o tom, ako vždy bol a bude komunista.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Daná argumentácia má akurát jednu malú chybičku - Leško priznal, že v minulosti napísal aj ľudovo povedané "kraviny", narozdiel od súčasných konšpekátorov sa z toho však poučil a už dlhé roky patrí medzi najlepších politických komentátorov na Slovensku

Titul Lexove zápisky bude mať isto úspech medzi ľuďmi, ktorí si želajú návrat do čias, keď Mečiar a podsvetie vládli nad Slovenskom krvavými rukami.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Čo si namiesto toho prečítať? Hocičo od Mariána Leška.

Keď už sa Lexa starší s takou chuťou pustil do Leška, zdravo uvažujúcemu čitateľovi ako prvé napadne zohnať si nejaký titul spojený s týmto skvelým komentátorom. Chudák každý, čo po nich tú káru bude ťahať ďalej od Premedie určite nesklame.

Loading

...

Tak a tu to teda máte. Ak chcete na Vianoce potešiť svojich konšpiračne naladených známych alebo priateľov, alebo na druhej strane uraziť, prípadne si vystreliť z niekoho, kto ešte nepodstúpil mentálnu lobotómiu, nech sa páči.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Ako sa pomaly blížia parlamentné voľby, kriesenie politických mŕtvol a vyťahovanie zombies z éry mečiarizmu sa zdá byť momentálnym hot trendom. Ešte viac ako pri ostatných spomínaných tituloch tu platí heslo "hlavne nenápadne".

Vďaka knižným bohom za Absynt a podobné kvalitné vydavateľstvá, pri ktorých stromy môžu umrieť v pokoji, lebo padli za správnu vec.

Súvisiaci článok Knižný antivýber: 8 kníh, na ktoré by ste sa toto leto mali vykašľať (+ alternatívy) Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Knižný klub

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

7 h

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

4 h