
Na Slovensku už zrejme neexistuje nikto, kto by nepoznal youtuberov Goga, Exploiteda či Selassieho.
Slovenský a český Youtube však nepatrí len im - niektoré kanály sa snažia používateľov zaujať tým, že im okrem zábavy ponúkajú aj učenie. Videá s popularizačno-vedeckým obsahom vám tak môžu pomôcť nielen v škole, ale aj mimo nej.
Týchto 10 slovenských a českých vzdelávacích Youtube kanálov by ste mali začať sledovať:
Zamerali sa na samostatné (a hlavne aktívne) kanály, nie na tie, ktoré sú súčasťou rôznych stránok.
1. BeWise
BeWise patrí k najkvalitnejším kanálom tohto typu. Jeho autor Peťo sa divákom väčšinou prihovára v podobe kreslenej postavičky. V približne 10-minútových videách rieši témy ako biológia, fungovanie mozgu či filozofia. Raz za čas vydá aj špeciálne video, v ktorom odpovedá na otázky divákov.
2. Dejepis Inak
Radi sa dozviete niečo nové o histórii? Tak potom je pre vás ideálny kanál Dejepis Inak. Mladá Slovenka Sandra, ktorá vyštudovala učiteľstvo filozofie a histórie, no žije v Rakúsku, na ňom rozpráva o rôznych témach. A to nielen historických, ale aj filozofických.
3. Juraj Vie
Kanál Juraj Vie vám odpovie na otázky, ktoré vám od detstva nestihol nikto vysvetliť - prečo je všetko drahšie ako kedysi, prečo sa vám chce močiť, keď vidíte vodu, či prečo v Európe nie sú hurikány.
Kanál sa venuje najmä ekológii, ekonómii a vesmíru. Videá tvoria iba obrázky a hlas a väčšinou sú krátke, nemajú viac ako 10 minút.
5. Vědecké kladivo
Martin Rota je jedným z najpopulárnejších českých youtuberov. Má viacero kanálov, zrejme najznámejším je kanál Naprosto Retardovaný, kde sarkastickým spôsobom reaguje na vážne aj menej vážne udalosti.
Okrem toho je aj súčasťou niektorých projektov zameraných na vedu. Jedným z nich je Vědecké kladivo, kde pútavým štýlom rozoberá veci z oblasti fyziky či chémie. Videá sú väčšinou krátke, majú okolo 5 minút.
6. Patrik Kořenář
Patrik Kořenář pôsobil ako redaktor v rôznych časopisoch – Epocha alebo Epocha plus. Jeho kanálu dominujú videa zo série Fakta vítězí. Rôzne záhady tam skúma vedeckým štýlom – snaží sa oddeliť mýty od skutočnosti. Do videí s označením Faktstream sa môžu zapájať aj diváci. Trvajú však pomerne dlho – hodinu aj viac.
7. Zvědátori
Zvědátori je spoločný projekt Patrika Kořenářa a Martina Rottu. Vo videách diskutujú o rôznych fyzikálnych či biologických záhadách. Ich dĺžka sa pohybuje v rozmedzí od dvadsiatich minút až do pol hodiny. Martin aj Patrik často vystupujú aj na rôznych akciách, či už spolu (Veltrh Vědy), alebo oddelene.
8. Farky
Názov kanálu vznikol podľa prezývky jeho vlastníka – Michala Farkaša, obyvateľa českej dediny Dolnej Radechovej. Videa sa zameriavajú na vedu a techniku.
Vydáva pravidelné série (napríklad T.I.P - týždenný informačný podcast o vedeckotechnických novinkách), ale aj nepravidelné, v ktorých sa zaoberá vesmírom či zemepisom. Videá majú niečo cez 10 minút.
9. Roman Štec
Čech Roman Štec sa na svojom kanáli venuje hlavne elektronike - súčasnej aj historickej. Vďaka nemu sa môžete dozvedieť, ako vyzerali a fungovali počítače v 80. rokoch, staré magnetofóny alebo aj staručké počítačové hry a softvéry.
10. Zmudri
Kanál Zmudri od septembra spolupracuje s Fičí a vďaka tomu vám prinášame videá, ktoré by vám mohli pomôcť prekonať problémy počas štúdia.
Videokurzy od Zmudri vysvetľovali napríklad ako voliť hlavu štátu, pričom sa v nich objavovali napríklad Martin Jakubec, Meky Žbirka, Shrek či Hermiona z Harryho Pottera. Podobný kurz autori vymysleli aj pri májových eurovoľbách.
V poslednom videokurze sme sa pozreli na to, ako sa nezblázniť z návalu povinností.
