SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

7 tipov na zaujímavé stolové hry, ktoré práve vychádzajú

September priniesol slušnú nádielku zaujímavých hier.

(Zdroj: Jana Husárová)

Novinky medzi detskými hrami

1. Lúka ako vyšitá

Uvijete tú najväčšiu kyticu z lúčnych kvetov skôr, ako stihnú odkvitnúť?

Odporúčaný vek: 6+
Počet hráčov: 2 - 4
Herná doba: 20 minút

Hra, ktorá na prvý pohľad môže pôsobiť ako montessori pomôcka, si zakladá na jednoduchom hernom princípe "zberu" kvetov tým, že cez otvor v ich strede prevlečiete šnúrku. Znie to celkom jednoducho, no v praxi to je oveľa zložitejšie.

V hre Lúka ako vyšitá majú hráči k dispozícii každý svoju šnúrku rozdelenú uzlami na dlhšiu a kratšiu časť, ktorú prevliekajú cez kvety na zelenej podložke znázorňujúcej rozkvitnutú lúku. Cieľom hry je získať čo najviac bodov tým, že pozbierate kvety s čo najväčším počtom lístkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kvety však musíte vyberať nielen podľa počtu lístkov, ale i podľa vzdialenosti, lebo v momente, keď sa vám minie šnúrka, hra pre vás skončila. Zábavnejšia časť prichádza s možnosťou uplatnenia kariet zvierat a kvetov, ktoré do hry prinášajú rôzne obmedzenia či zmeny pravidiel, čo zaručuje, že žiadne kolo hry nebude rovnaké.

Stručné hodnotenie:

+ možnosť ovplyvňovať obtiažnosť hry pridaním kariet zvierat rôznych úrovní

+ hru je možné hrať aj s menšími deťmi (3+), ak sa z hry vyradia karty a hrá sa len na počet nazbieraných lupienkov bez sťažovania pravidiel. Zároveň u nich hra slúži ako výborná pomôcka na rozvoj jemnej motoriky

+ vďaka tomu, že herné komponenty nie sú nijako objemné, je možné hru zbaliť do menšieho vrecka a využiť napr. na skrátenie čakania u lekára či pri cestovaní vo vlaku

Skryť Vypnúť reklamu

- záverečné počítanie bodov je asi najzdĺhavejší moment hry, pri ktorom už menšie deti mali problém obsedieť a počkať na vyhodnotenie

2. Diamantový les

Len raz za mesiac je tá magická noc, keď diamantový les vydáva svoje poklady - prekrásne farebné diamanty. Trpaslíci z neďalekého mestečka to dobre vedia a mesiac čo mesiac sa v čase splnu vydávajú na nebezpečnú cestu diamantovým lesom.

Odporúčaný vek: 5+
Počet hráčov: 2-4
Herná doba: 15 minút

V hre Diamanový les hráči v úlohe škriatkov putujú tajomným lesom, ktorý je plný rôznych nástrah. Dúfajú, že sa im podarí dostať k štyrom druhom diamantov skôr, ako sa im do cesty postaví nebezpečný pavúk, ktorý im cestu raz a navždy zahatá či prefíkaný škriatok Rarášek, u ktorého nikdy neviete, čo môžete čakať.

Skryť Vypnúť reklamu

Raz vám podá pomocnú ruku, inokedy vám svojimi výmyslami poriadne skomplikuje hľadanie. Hru vyhráva ten trpaslík, ktorý ako prvý nájde štyri typy diamantov a prinesie ich k východu z lesa.

Stručné hodnotenie:

+ originálna česká hra

+ typov kartičiek s nástrahami lesa je tak akurát, aby sa dali naučiť ich funkcie počas prvej partie hry aj menším deťom

+ možnosť škodiť súperom

+ hernú dobu a náročnosť hry je možné ovplyvniť odoberaním či pridávaním kartičiek lesa, ktoré tvoria herné pole

+ hra trénuje pamäť hráčov

Na polceste k dospelosti...

3. Krabčáci

Hon na "krabčákov" začína!

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 2-5
Herná doba: 20 minút

Sympaticky ilustrovaná kartová hra Krabčáci je ideálna voľba, ak hľadáte hru univerzálnu vekovo i pohlavím. Podľa našej skúsenosti ju zvládnu hrať už 6-ročné deti, ktoré už majú nejakú tú skúsenosť so stolovými hrami a poznajú čísla od 1 do 10.

Skryť Vypnúť reklamu

Úlohou hráčov je zbierať vtákov spomedzi siedmich druhov tak, aby vytvárali kŕdeľ. Vyhrať sa dá troma rôznymi spôsobmi: Buď sa hráčovi podarí vytvoriť kŕdeľ z každého zo siedmich druhov vtákov, alebo vytvorí tri malé kŕdle z dvoch druhov vtákov, prípadne vytvorí jeden veľký a jeden malý kŕdeľ z dvoch druhov vtákov.

V hre je príjemne zakomponovaná možnosť škodiť súperom, avšak nie vždy sa hráč "trafí" a správne odhadne taktiku súpera, čím môže viac uškodiť sebe.

Stručné hodnotenie:

+ pekná grafika

+ viac možností, ako vyhrať v hre

+ hra ideálna pre predškolákov na tréning počítania a rozpoznávania čísel

- herná doba - každá hra, ktorú sme s Krabčákmi odohrali, presiahla deklarovaných 20 minút, čo síce nie je nejaké zásadné negatívum, ale treba na tento fakt myslieť v prípade, ak na hru máte vyhradenú menej ako pol hodinu

Skryť Vypnúť reklamu

Pre dospelých

4. Pekelný stroj

Slávny Big Ben je v ohrození! Vydajte sa na boj s časom a pomôžte svojmu tímu zvíťaziť.

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 4-8
Herná doba: 15 minút

V hre Pekelný stroj stoja proti sebe dva tímy. Tím zloducha Moriartyho a Sherlockov tím, ktorý sa snaží deaktivovať výbušné zariadenie, ktoré práve Moriarty so svojou bandou nastražili, aby zrovnali Big Ben so zemou.

Strihajte káble, komunikujte, zavádzajte súpera. No nezabudnite, že váš čas sa neúprosne kráti!

Hra založená na blafovaní a tipovaní, kto je spojenec a kto zradca, poteší okrem vskutku vydarenej grafiky a námetu i jednoduchými pravidlami, ktoré je možné zhrnúť do pár viet a hra môže začať.

Hráči sa najskôr snažia zistiť, kto je spojenec a kto súper a vo svojich ťahoch prestrihávajú káble. Ak sa podarí Sherlockovmu tímu prestrihnúť všetky aktívne káble od výbušniny, podarilo sa mu bombu zneškodniť a v hre vyhráva, ak však dôjde k prestrihnutiu kábla pekelného stroja, alebo sa Sherlockovmu tímu nepodarí ani do skončenia štvrtého kola prestrihnúť aktívne káble v potrebnom množstve, víťazia súperi.

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ šikovné balenie "do vrecka"

+ možnosť škodiť súperom

+ napínavá hra s veľmi pekným námetom a ilustráciami

- vo väčšine prípadov je víťazstvo v hre založené na dosť vysokej miere náhody, čo síce zvyšuje napätie v hre, ale niektorým hráčom to môže vadiť

5. Medzi dvomi zámkami šialeného kráľa Ludvíka

Netradičného staviteľské zápolenie o najkrajší zámok pre kráľa Ludvíka.

Odporúčaný vek: 10+
Počet hráčov: 3-7
Herná doba: 45-60 minút

Ak máme spomedzi jesenných noviniek vybrať jednu, od ktorej sa nám najťažšie odchádzalo, je to práve novinka od MindOKu. Špeciálny kooperatívno-kompetitívny princíp hry, s ktorým sme sa stretli po prvý raz, urobil z hry výnimočný a herne lákavý počin.

Cieľom hry je získať čo najviac bodov za jeden z dvoch zámkov, na stavbe ktorého sa hráči podieľajú. Kooperatívny prvok spočíva v netradičnej spolupráci každého hráča s hráčom po jeho ľavici na jednom zámku a s hráčom po pravici na zámku druhom.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôležité je uvedomiť si, že ani jednu zo stavieb nemožno zanedbať, pretože záverečné body získavajú hráči za zámok, v ktorom získali MENEJ bodov. Preto je dobré mať vystavané oba zámky približne rovnakej bodovej hodnoty. Čím viac hráčov sa do hry zapojí, tým viac na význame naberá práve kompetitívna stránka hry.

Dobrou správou je, že tvorcovia hry mysleli aj na páry, ktoré by si radi zahrali len vo dvojici, a tak hra ponúka aj variant pre dvoch hráčov.

Stručné hodnotenie:

+ krásna grafika, každý dielik miestnosti či príslušenstva zámku je vykreslený do najmenších detailov

+ veľké množstvo miestností, z ktorých je možné zámok vystavať

- ak si chcete užiť lepší kompetitívny zážitok, odporúčame hru hrať s viac ako tromi hráčmi

6. Vitajte vo svojom vysnívanom domove

Projektantská súťaž pre neobmedzený počet hráčov.

Skryť Vypnúť reklamu

Odporúčaný vek: 10+
Počet hráčov: bez obmedzenia
Herná doba: 25 minút

Po úspechu letnej novinky Cesta za šťastím prichádzajú Rexhry s hrou, ktorá má ľahký retro nádych. Hráči sa prenesú do 50. rokov dvadsiateho storočia na územie USA a v úlohe architektov projektujú vybudovanie novej obytnej štvrte.

Tri ulice domov. Presne toľko priestoru máte na predvedenie svojich schopností. Na začiatku hry obdrží každý hráč rovnaký hárok papiera znázorňujúci štvrť, ktorú majú vybudovať.

Pri jej výstavbe budú okrem stavby a číslovania domov využívať rôzne akcie, ktoré prispejú k získaniu väčšieho počtu bodov. Na propagáciu domov môžu najať realitného agenta, prilákať kupcov však pomôže tiež výstavba bazénu či parku. Hru sťažuje skutočnosť, že hráči musia plniť zadania - projekty stanovené mestskou radou.

Skryť Vypnúť reklamu

Po skončení hry nastáva fáza vyhodnotenia, pričom víťazom hry sa stáva hráč s najväčším počtom dosiahnutých bodov.

Stručné hodnotenie:

+ neobmedzený počet hráčov

+ hra ponúka variant pre jedného hráča

- jediným obmedzením hry sú papierové hárky, na ktorých sa štvrť buduje. Tieto sú určené na jednorazové použitie. Našťastie ich je celkom slušná zásoba a v prípade, že by sa príliš rýchlo míňali, nie je problém ich skopírovať

7. Dračí palác

Tak trochu iný Mahjong.

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 1-4
Herná doba: 45 minút

Dino Toys prichádza s novinkou, ktorá na prvý pohľad oživí spomienky na (nielen) počítačovú hru Mahjong. Stolová hra Dračí palác však ponúka omnoho silnejší zážitok vďaka kvalitnému spracovaniu celej stolovky, krásnym ilustráciam a veľkému množstvu možností, ako hru hrať.

Skryť Vypnúť reklamu

Na začiatku hry je potrebné postaviť z hracích kameňov Dračí palác. Ten môže mať rôzny vzhľad, názorné príklady rozloženia kociek v Dračom paláci a rôzne tvary paláca nájdete v priloženom návode. Hra ponúka tiež verziu pre jedného hráča.

Po tom, ako zvládnete základné pravidlá Dračieho paláca, môžete si hru sťažiť pridaním kariet duchov a dračími kartami. Kým karty duchov umožňujú hráčom získať špeciálne schopnosti, dračie karty poskytujú možnosť získania bonusových bodov, ktoré sa hráčom pripisujú na záver hry.

Body je možné získať nielen za dračie karty, ale i za postavené svätyne. Prísť o ne môžete odpočítavajúcimi žetónmi, ak ich vlastníte. Hráč, ktorý v záverečnom spočítaní bodov získal najväčší počet bodov, sa stáva víťazom hry.

Stručné hodnotenie:

Skryť Vypnúť reklamu

+ hra na dlhé jesenné večery, ako stvorená na partičku s partnerom

+ mnoho možností ako postaviť Dračí palác, čím je každá hra osobitá

- hra začína trošku zdĺhavým krokom, ktorým je stavba Dračieho paláca. Po ňom si už ale hru užijete so všetkým, čo k nej patrí!

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 459
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 856
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 663
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 181
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 128
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 951
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 271
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 913
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 707
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 601
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Spoločenské hry

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Covidu podľahlo ďalších 71 pacientov.

13 h
Policajti zatýkajú muža počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Jekaterinburgu.

Na protestoch zadržali už vyše 1 600 ľudí.

8 h
Publicista Matúš Ritomský.

Je opodstatnené interpretovať dianie pomocou psychiatrických diagnóz?

21. jan
Larry King zomrel vo veku 87 rokov.

Začiatkom roka ho hospitalizovali s covidom.

4 h