V spolupráci so stránkou Zomri vám v našej Mémcyklopédii prinášame najznámejšie a najpoužívanejšie slovenské vtipy a mémy. Vysvetľujeme ich pôvod, pravidlá používania a uvádzame aj najlepšie vtipy.
Naposledy sme si odskočili od politiky a pozreli sme sa na nevtipného Petra Marcina.

Dnes sa pozrieme na to, ako vznikli vtipy o slovnom spojení hrádza proti extrémizmu.
Táto fráza stihla od roku 2016 zľudovieť. Vo svojich prejavoch ju často používal najmä bývalý premiér Robert Fico a strany Smer-SD, SNS, Most-Híd a #SIEŤ ňou argumentovali vznik novej vlády po voľbách v roku 2016. Najviac však s pojmom operoval predseda Smeru.
"Máme eminentný záujem všetku energiu v roku 2017 vrhnúť na domáci front. Najlepšou hrádzou proti extrémizmu a diletantom je, ak ľudia dôverujú vládnej štruktúre. Ak dôverujú, že je schopná prinášať výsledky, ale predovšetkým ak dobré hospodárske výsledky sa pretavia do každodenného života," povedal Robert Fico v januári 2017.
Toto o extrémizme hovorí programové vyhlásenie vlády:
- Vláda použije všetky právne i politické prostriedky, aby nedala extrémizmu šancu, a zastavila tak ďalšiu antisystémovú eróziu parlamentnej demokracie.
- Súčasťou vnútorných bezpečnostných rizík je politický extrémizmus, voči ktorému sa musí právny štát efektívne brániť. Vláda odmieta prejavy fašizmu a využije všetky zákonné prostriedky na ich potlačenie.
- Predkladaný program vlády sa otvorene hlási k európskym demokratickým tradíciám slobody, ľudskej dôstojnosti a tolerancie v boji proti fašizmu a pravicovému extrémizmu.
Teóriu by sme mali, ako to však vyzeralo v praxi?
Vtipy o hrádzi proti extrémizmu sú založené na jednoduchej premise - hrádzu od roku 2016 ničí najmä strana Smer tým, že spolupracuje s extrémistickou ĽSNS Mariána Kotlebu. Tu je aspoň pár príkladov v skratke:
Voľba ústavných sudcov (jeseň 2018)
V októbri 2018 chcel Smer zmeniť voľbu ústavných sudcov - navrhol, že ak kandidát na sudcu získa od poslancov aspoň 90 hlasov, stane sa ústavným sudcom automaticky a do rúk prezidenta len zloží sľub.
Návrh mal pomôcť Robertovi Ficovi v ceste na Ústavný súd, keďže vtedajší prezident Andrej Kiska by ho za sudcu nevymenoval. Hoci nakoniec neprešiel, k hlasom Smeru sa pridali aj všetci extrémisti z ĽSNS.

Dôchodkový strop (marec 2019)
Robert Fico prvýkrát otvorene priznal, že s kotlebovcami priamo spolupracoval na presadzovaní zmeny ústavy. Za zastropovanie veku odchodu do dôchodku hlasovali aj členovia ĽSNS, ktorým predseda Smeru aj verejne poďakoval.

- Obhajoba Milana Mazureka (september 2019)
Mazureka uznal súd vinným za výroky o Rómoch s rasistickým charakterom, ktoré odvysielalo žilinské Rádio Frontinus ešte v októbri 2016. Poslanec ĽSNS tak prišiel o poslanecký mandát.
A čo na to niekdajší premiér a staviteľ hrádze proti extrémizmu? "Milan Mazurek povedal to, čo si myslí takmer celý národ. Ak popravíte niekoho za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu," povedal Fico vo videu, ktoré pridal na svoj Facebook.
Dodal, že "ak má byť rozsudok najvyššieho súdu meradlom toho, čo je pri výrokoch na adresu Rómov trestným činom, to rovno môžu orgány činné v trestnom konaní vojsť do akejkoľvek krčmy na Slovensku a všetkých hostí vrátane ležiacich psov pozatvárať."

Toto sú najlepšie vtipy o hrádzi proti extrémizmu:
***

***

***

***

***

***

***

***


Pozrite si aj ďalšie časti Mémcyklopédie.
