Fičí logo Fičí
Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka

Garáže pod Prístavným mostom ukrývajú subkultúru. Ako tam vyzerajú koncerty?

Vyrástla tam napríklad kapela Iné Kafe.

Aj keď počas leta nie je o koncerty či festivaly núdza, nie každý si vychutná hudbu na rozpálenom letisku, veľkom klube alebo na hrade. Zároveň vám nemusia vyhovovať ani tradičné "mainstreamové" hudobné žánre a interpreti. Ak ste sa v tomto úvode našli, tak určite čítajte ďalej.

Vybrali sme sa na miesto, ktoré buď milujete, alebo ho ani ako rodení Bratislavčania vôbec nepoznáte. A pritom sa nachádza rovno pod Prístavným mostom, neďaleko nákupného centra.

Je to miesto, kde okrem najundergroundovejších punkových či metalových kapiel vyrastalo aj Iné Kafe a koncerty sem už roky chodia hrávať interpreti z celého sveta.

Vitajte vo svete koncertov na garážach.

Čím sú obyčajné garáže vlastne zaujímavé? Už v minulom storočí poskytovali útočisko mnohým punkovým a metalovým kapelám, ktoré v nich našli miesto pre svoju skúšobňu. Počas deväťdesiatych rokov sa tu začali organizovať prvé koncerty s nádychom undergroundu, ktoré si vyžadovali organizáciu na štýl "urob si sám".

Článok pokračuje pod video reklamou

Kapely sa samé pripravili, nazvučili, navarili si a samotné udalosti boli akýmsi stelesnením punkovej subkultúry. Za roky sa tu vystriedali mnohé skupiny, z tých známejších napríklad Ine Kafe, Lavagance či Žena z Lesoparku. Aktuálny zoznam koncertov nájdeš na facebookovej stránke Koncerty na garážach.

Ako vyzerajú garáže dnes? Vybrali sme sa na jeden z koncertov.

Z nákupného centra na Dunaji sa tam dostanete aj pešo. Na pláne boli 15. augusta štyri kapely, z toho jedna pochádzala až z ďalekej Brazílie a do bratislavskej kolísky undergroundu zavítala počas svojho európskeho turné.

Pódium by ste na týchto koncertoch hľadali márne.

Príprava letnej verzie minikoncertov pripomína garážový výpredaj, keďže sa proste len otvorí garáž, ktorá v sebe ukrýva celú aparatúru, nástroje, ozvučenie a všetko je pripravené za pár minút.

Aj keď ide o skúšobne, ktoré sú hlboko popretkávané minulosťou viacerých slovenských kapiel, pár minút pred príchodom ešte nič nepripomína, že by malo ísť o dejisko hudobnej akcie.

Konzervatívnejších čitateľov možno potešíme správou, že na rozdiel od minulosti, dnešní fanúšikovia tvrdších žánrov radi vymenia prepravku piva za tetrapak džúsu a pečené klobásy za vegánske burgre či falafel.

Tu by sme však naše rozprávanie nečakane ukončili.

Garáže sú subkultúrou samé osebe a ich jedinečnosť spočíva práve v tajomnosti, ktorú dokonale poznajú len členovia "partie" kapiel a fanúšikov, ktorí toto miesto navštevujú už desiatky rokov. V tomto prípade určite platí, že kto nezažije, ten nepochopí.

Ak by ste však chceli predsa zistiť niečo viac, určite vám odporúčame tento blog, v ktorom nájdete zápisky množstva ľudí, pre ktorých toto miesto znamená niečo viac ako len garáže pod Prístavným mostom.

My pre vás máme fotogalériu jedného z koncertov, ktoré sme spolu s naším fotografom navštívili.

Súvisiaci článokFotograf zachytil svet MMA a boxu, dostal sa aj do zákulisia Tomiho Kida Čítajte 

Hlavné správy zo Sme.sk

Cez Thomas Cook sú v zahraničí aj Slováci, ich počty nie sú známe

Najstaršia cestovná kancelária na svete skrachovala.

Cestovka skrachovala, lietadlá s dovolenkármi neodleteli.

Od sebavedomia k panike. Ako sa zmenil Kočner v Threeme

Kočner poslal správu aj Jánovi Kuciakovi.

Podnikateľ Marian Kočner.
Župa prekvapila ponukou na odkúpenie závodu za jedno euro.
Ilustračné foto.