Fičí logo Fičí
Utorok, 23. apríl , 2019

Čo vedieť pred 8. sériou Game of Thrones (otázky a odpovede)

Skoro dvojročné čakanie je na konci.

Písal sa rok 1997, a kým väčšina mileniálov dúfala, že sa dovolajú do Maxihry, George R.R. Martin získaval literárne ocenenia za prvú časť knižnej série Hra o tróny. Dnes je jej seriálová adaptácia televíznym fenoménom.

Len poslednú časť 7. série sledovalo v priamom prenose 16,5 milióna divákov. A koľkí sa už, po devätnástich mesiacoch konšpirovania, nevieme dočkať finále? Zostáva iba necelý týždeň a v nedeľu 14. apríla 2019 sa môžeme naplno oddať šesťtýždňovej piesni ľadu a ohňa.

Zrekapitulovali sme všetko dôležité, na čo by ste si mali spomenúť, ak sa vám nechce znova trpieť spolu s už mŕtvymi postavami a pozerať všetky série od začiatku.

Varovanie: článok obsahuje spoilery a ak ste nevideli všetky série (najmä siedmu), čítajte len na vlastné riziko.

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si pozriete 8. sériu Game Of Thrones?

1. Koľko častí uvidíme?

Záverečnú sériu bude dokopy tvoriť 6 epizód (poslednú odvysielajú 19.mája). Prvé dve epizódy by mali trvať hodinu a zvyšné štyri až 80 minút. Na Slovensku ich bude možné sledovať prostredníctvom satelitného HBO alebo online streamovacej služby HBO GO.

Načítavám video...

2. Kto sú skutoční rodičia Jona Snowa?

Najväčšie odhalenie siedmej série: R+L=J, potvrdilo teóriu fanúšikovskej základne o tom, že Jon Snow (Kit Harington) nie je bastardom Neda Starka (Sean Bean). V skutočnosti je synom Nedovej sestry Lyanny Stark a Rhaegara Targaryena.

Jonovi tak pripadá určitý nárok na Železný trón. On sám o tom však ešte nevie, a tak si zatiaľ užíva čas strávený v posteli so svojou tetou Daenerys Targaryen (Emilia Clarke). Incest vo svete Georga Martina síce nie je ničím netradičným, ale bude určite zaujímavé sledovať, ako Jon s touto informáciou naloží. Herci, ktorí stvárňovali hlavných aktérov, už svôj názor majú.

3. Ako padla stena?

Od prvej série sme boli varovaní, že zima prichádza. Nočná hliadka a všetci na juh od ľadovej steny majú smolu - zima je už tu. Bieli chodci s armádou modrookých zombíkov sú pripravení dobyť Sedem kráľovstiev.

Ľadová stena, ktorá celé generácie kráľovstvá ochraňovala, padla po útoku Viseriona - Daenerysinho draka, ktorého má po novom v moci Nočný kráľ. Jeho skutočné zámery a identita zostávajú zatiaľ neobjasnené.

4. Ako sa dajú poraziť Bieli chodci?

O Nočnom kráľovi vieme, že je neskutočne silný a ovláda určitý druh telepatie. Na rozdiel od Bielych chodcov, ktorí môžu byť zničení dračím ohňom, dračím sklom alebo Valyrijskou oceľou, sa Nočný kráľ javí oveľa odolnejšie. Valyrijská oceľ sa neosvedčila, nakoľko sa po jeho dotyku rozsypala na prach.

5. Ako sú na tom Starkovci?

Mladí Starkovci minulé série nezaháľali. Napríklad taký Bran už naplno stalkuje ako Trojoká vrana. V tretej epizóde siedmej série Bran hovorí svojej sestre Sanse: "Vidím všetko. Všetko, čo sa kedy komu stalo. Všetko, čo sa deje práve teraz."

Spomínaná Sansa aj so setrou Aryou zase vykopali vojnovú sekeru, ale len preto, aby ňou podrezali hrdlo najväčšiemu manipulátorovi v hre - Malíčkovi. Petyr Baelish totiž nepočítal s Branovým jasnovidectvom, ktoré doplnilo pár chýbajúcich častí jeho intrigánskeho života - Bran vedel, že im zabil tetu, oklamal mamu a spôsobil, že im zabili otca.

6. Čo sa dialo v Kráľovom prístavisku?

Práve tam sa naposledy stretli všetci hlavní hráči - Cersei, Jaime a Tyrion Lannisterovci, Euron Greyjoy, Jon Snow a Daenerys Targaryen aj s drakom. Jon s Daenerys sa snažili presvedčiť Lannisterovcov o dočasnom prímerí, ktoré by im umožnilo sústrediť sa na reálny problém - armádu Nočného kráľa.

Ako vizuálnu pomôcku použili jedného z nemŕtvych, ktorého nedokázal zastaviť ani Houndov meč. Tehotná Cersei, otrasená nemilým výjavom, skoro uzavrela pakt o vzájomnom neútočení. Nakoniec z toho však vzišlo, keďže Jon si už vybral kráľovnú, ktorej chce slúžiť.

V neskoršom rozhovore medzi Cersei a Tyrionom sa Cersei nečakane vyjadrila, že pošle svoje armády na sever, aby bojovali proti Bielym chodcom. Zároveň mu pripomenula, aby si zapamätal jej láskavosť. Škoda len, že sa jej nedá veriť.

Veľa otázok a uniknuté odpovede

Po skoro dvoch rokoch čakania nám neostáva nič iné, len dúfať, že posledná séria zodpovie na to množstvo otázok, ktoré zostali tak dlho neobjasnené.

Čo je cieľom Nočného Kráľa? Ako bude vyzerať stretnutie Jona a Arye? Uvidíme ešte Nymeriu? Kto je skutočný Azor Ahai? Jeden z britských online portálov si kladie ďalších 37 dôležitých otázok. Herečka Maisie Williams (seriálová Arya Stark) odporúča pozrieť si znova prvú sériu.

Verní čitatelia sú na tom porovnateľne horšie, nakoľko knižnej predlohe stále chýbajú dve záverečné pokračovania. George R.R. Martin sa vyjadril, že šiesty diel vyjde najskôr tento rok, ale nechce si dávať záväzné termíny, pretože ho to stresuje. Nechal sa tiež počuť, že knižný koniec sa od toho seriálového bude líšiť.

Či si potrebuje čakanie skrátiť len o pár dní, či o pár rokov, môže vám s tým pomôcť aj tento polhodinový rozbor traileru:

Načítavám video...

A ak máte radi podcasty, určite sledujte aj nový podcast denníka SME s názvom Pozeráme Game of Thrones.

Redaktori SME v ňom budú každý týždeň rozoberať udalosti najnovšej epizódy seriálu. Chceme sa rozprávať o príbehu, postavách, špekulovať o tom, čo bude ďalej a zastaviť sa aj pri remeselnej kvalite každej epizódy.

Prečítajte si tiež:Fanúšikovia Game of Thrones môžu zabiť čakanie na novú sériu hrou

Téma: Hra o tróny


Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Samuela Marca

Bugárov paradox: bez neho je to iba horšie (píše Samo Marec)

Most je zaslúžene a konečne pod piatimi percentami. Problém je v tom, že to nie je dobre.

Béla Bugár odovzdal podpisy na prezidentskú kandidatúru.

Ochrana Fica stojí desaťtisíce, no podľa Sakovej mu ju treba

O predĺženú ochranu žiadal expremiér aj v roku 2010.

Robert Fico.
Dnes píše Ondej Prostredník

Prečo útočili na kresťanov na Srí Lanke

Útočníci využívajú etnické a náboženské rozdiely na oživenie občianskej vojny.

Evanjelický teológ Ondrej Prostredník
Ľubomír Višňovský hovorí o zážitkoch v slovenskej hokejovej reprezentácii.

Neprehliadnite tiež

Filmy, vďaka ktorým si môžete zaspomínať na krásu Notre-Dame

Pukance do ruky a filmový maratón môže začať.