Navštívil 140 slovenských miest. Čo sa oplatí vidieť na Záhorí?

Z hlavného mesta to máte len kúsok.

Náš redaktor Dávid Slovák navštívil za tri roky 140 slovenských miest. V sérii článkov vám priblíži slovenské regióny, ich hlavné dominanty, odpovie na otázku prečo by ste ich (ne)mali navštíviť a ukáže vám, že Slováci nemusia byť hrdí len na Vysoké Tatry a Bratislavu.

V prvom článku Dávid prezradil, ako vznikol nápad vydať sa na tour de slovenské mestá a ako to dopadlo:

Prečítajte si tiež: Za tri roky navštívil 140 slovenských miest. Čo sa oplatí vidieť? Čítajte 

Dnes vám povie, ako to vyzeralo na Záhorí a čo sa v tomto regióne oplatí vidieť. V článku sa dozviete:

Keď sa povedia slová ako pigluvat, šlauf či ne-e, tak sa hneď pozná, že v našom putovaní Slovenskom začíname práve na Záhorí. Naše najzápadnejšie územie sa rozprestiera od rakúskych a českých hraníc až po hrebene Malých Karpát a začiatok Bielych Karpát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mix troch jazykov sa zrejme postará o to, že Záhorákovi nebudete rozumieť pár slov, o to viac si však vychutnáte atmosféru na cestách týmto regiónom a pri návštevách nespočetného množstva podujatí, ktoré sa tu organizujú.

Záhorie máte najmä z Bratislavy hneď "za rohom", pretože časti ako Záhorská Bystrica, Lamač, Dúbravka či Devínska Nová Ves sú technicky už za Karpatskými vrchmi, aby som však bol presný, to "oficiálne" Záhorie začína až Stupavou. To vie každý, kto navštevuje na prelome septembra a októbra Dni zelá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vďaka D2-ke sa tak dostanete z hlavného mesta na ľubovoľné miesto až po české hranice do jeden a pol hodinky.

Ja sa vám preto pokúsim ukázať 10 známych aj menej známych miest a dôvodov, prečo si nájsť čas na "Túr de Záhorí":

1. Renesancia Holíča

Mesto Holíč sa za posledné roky mení stále k lepšiemu. Nádherne zrekonštruované námestie dopĺňa plno sôch, k novému životu sa prebúdza kaštieľ aj veterný mlyn, ktorý je na Slovensku jediný svojho druhu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nachádza sa tu dokonca aj slovenský "Stonehenge" - najvýchodnejšie miesto výskytu menhirov (pravekých kamenných kultových pilierov, ktoré sú zasadené do zeme ako neotesané obelisky) na území Európy. Malú podprahovú reklamu si dovolím spraviť aj pivovaru WYWAR.

2. Fara v Hlbokom

Fara v Hlbokom pri Senici je asi našou najznámejšou. V júli 1843 sa práve tu stretli Štúr, Hurban a Hodža a došlo medzi nimi k dohode o uzákonení spisovného jazyka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

3. Myjava

Pri Štúrovi chvíľu zostaneme, pretože práve na Myjave prvýkrát v roku 1848 zasadla Slovenská národná rada a práve tu bola vyhlásená nezávislosť Slovenska od Uhorska. Dodnes tu stojí múzeum Slovenských národných rád.
Z pravej strany spoločenského domu inak nájdete najlepšiu bagetu pod slnkom, ktorej dávam 10/10.

4. Ján Hollý

Autor básne o Svätoplukovi pochádza z Borského Mikuláša, kde má sochu aj pamätný dom a často tu navštevoval aj Ságelskú studničku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu


5. Po stopách Štefánika

Neďaleko odtiaľ, v dedine Košariská, sa však narodil ďalší významný Slovák - Milan Rastislav Štefánik. Nachádza sa tu jeho rodný dom, múzeum a cez Brezovú pod Bradlom sa dá autom dostať až k jeho najznámejšiemu pamätníku - Mohyle.

6. Šaštín nielen pre pútnikov

Bazilika Panny Márie Sedembolestnej v Šaštíne - Stráže patrí medzi najvýznamnejšie slovenské pútnické miesta a Kostol sv. Alžbety Uhorskej je podľa poslednej rekonštrukcie zasa starý viac než 700 rokov. Ak hľadáte skôr nočný život, môžete zakotviť v Riverside clube, kde občas hrajú celkom slušné mená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

7. Veterné elektrárne

Prečo by práve tie mali byť zaujímavé? Hlavne preto, že máme na Slovensku iba tri, z toho sú dve fungujúce a obe sú na Záhorí. Jedna kúsok nad Myjavou a ďalšie turbíny sa točia nad Cerovou, kam sa dá dostať autom. Ak vás neláka pozerať sa na vrtuľky, môžete sa pešo vybrať na zrúcaninu Korlátko.

8. Smutný osud kaštieľov

Konkrétne toho v Jablonici. Za posledné roky sa našťastie už našli dobrovoľníci a organizácie, ktoré pomáhajú s jeho rekonštrukciou, pretože inak by tento krásny kaštieľ časom už len chátral ako mnoho jemu podobných na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

9. Najväčší kríž na Slovensku

Miléniový kríž (postavený samozrejme na prelome milénia) sa stal ihneď po dokončení oficiálne najväčším krížom na Slovensku. Nachádza sa na ceste 114 kúsok nad obcou a známymi kúpeľmi Smrdáky.

10. Kolo, kolo mlynské

V nenápadnom Hradišti pod Vrátnom sa nachádza krásne zrekonštruovaný vodný mlyn s točiacim sa kolesom a hneď oproti nemu sa dá pekne zaparkovať. Takže stačí cvaknúť, hodiť na Instagram a počkať si na srdiečka.

SkryťVypnúť reklamu

11. Najstarší kostol

Starý kostol sme tu už mali, avšak nie taký ako Kostol sv. Margity Antiochijskej na poli v Kopčanoch. Tento kostolík je totiž z približne polovice deviateho storočia, takže viac než tisícročný unikát je najstarším v strednej Európe. Za ním sa nachádzajú ruiny takmer tristo ročnej Kačenárne, odchytnej stanice pre divé kačky.

12. Hrady pre turistov aj lenivcov

V Karpatoch sa nachádzajú zrúcaniny ako Pajštún, Plavecký Hrad alebo Ostrý Kameň. Vedú k nim rôzne turistické cesty, ak však nemáte veľa energie, môžete navštíviť hrad Branč, ktorý má od seba parkovisko vzdialené len pár metrov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

13. V Skalici na kávu a ...

... ku káve si určite môžete dopriať trdelník, ktorého nápad nám bohužiaľ kradnú všade po svete, aj napriek ochrannému zemepisnému označeniu. Čo sa však ukradnúť nedá, je pohľad na mestskú pamiatkovú rezerváciu a centrum, ktoré patrí medzi jedno z najkrajších na Slovensku.

14. Piesky

Medzi Lakšárskou Novou Vsou a Plaveckým Mikulášom sa nachádza veľmi pekná cesta bez väčšej premávky, ale aj Slovenské piesky prezývané "Slovenská Sahara".
Na tomto území sú mohutné pieskové duny, ktoré využívajú moto nadšenci, keď tu práve neprebiehajú vojenské cvičenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

15. Najzápadnejší bod Slovenska

Nachádza sa práve v regióne Záhorie, pri kompe cez rieku Moravu. Tento bod je však len pomyselný, pretože sa tu momentálne nenachádza žiadna tabuľa. Západnejšie sa však už pri našom putovaní Slovenskom nedostaneme, preto spolu uvidíme, koľko inšpirácií v článkoch prinesiem, až kým sa dostanem do Novej Sedlice.

Prečítajte si tiež: Za tri roky navštívil 140 slovenských miest. Čo sa oplatí vidieť? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu