Fičí logo Fičí
Nedeľa, 21. apríl , 2019

Takmer prázdne zjazdovky a krásna príroda. Petrove fotky z Rakúska vás navnadia na lyžovačku

Ešte je len november, ale naplánovať si ju môžete už teraz.

Lyžovačka sa väčšine ľudí spája s drahými lístkami, preplnenými zjazdovkami a strediskami, v ktorých ledva nájdu ubytovanie. Slovák Peter Garai sa rozhodol vymeniť ich za stredisko, kde sa nečaká v radoch na vleky, Slováka tam len tak nestretnete a reklamu naň ste u nás ešte zrejme nevideli.

Rakúsky Zillertal je oblasť, v ktorej sa nachádza viacero menších lyžiarskych stredísk. Leží na pomedzí Salzburska a Tirolska a ak máte radi zjazdovky, na ktorých sa nemusíte tlačiť s tisíckami ďalších ľudí, mali by ste ju túto zimu navštíviť.

"Kto meria zo Slovenska cestu až sem, aby si užil zjazdovky, väčšinou zvolí známejší Kaprun alebo Hintertux. Preto v Zilletrali lyžuje menej ľudí a vládne tu autentická domáca atmosféra," hovorí fotograf Peter Garai, ktorý do Zillertalu chodí pravidelne už 4 roky. Zakaždým sa snaží zachytiť jeho atmosféru aj na fotkách.

"Jednotlivé strediská sú poprepájané, a tak sa dá ísť zo Salzburska, skočiť na šnicel do Tirolska a zas späť, a pritom si nevyzuť lyže. Odporúčam si to vopred časovo vyrátať a mať rezervu. Viem, o čom hovorím," radí.

Upozorňuje však, že tak, ako sa v Zillertali dá zažiť lyžiarsky raj, občas to je aj peklo. "Počasie sa dokáže zmeniť za pár minút z relatívne znesiteľného na snehovú víchricu. Pocit, keď sa vo vetre nedá nadýchnuť a nevidíte nič, iba bielu belobu, nie je nič moc," hovorí Peter.

***

***

Peter často schádza svahy s foťákom v ruke.

"Počasie a aj samotné podmienky sú sa svahu vždy nevyspytateľné. A neraz som s ním už aj skončil v záveji. Vždy ale rátam s tým, že celý set je odolný a prežije to. Počas fotenia ho nikdy nešetrím. Ale to je asi klasika každého outdoor fotografa. Prekvapilo ma zatiaľ jedine to, že to môj set zakaždým prežije," hovorí.

Ideálne fotogenické pohľady sa podľa neho nachádzajú mimo upravených svahov, v neporušených "prašanoch", kde občas treba aj vyzuť lyže a čo-to vyšliapať. "Rád obetujem jednu-dve jazdy výmenou za pokoj a krásne scenérie," dodáva Peter.

***

"Zopár fotiek vzniklo aj z lanovky, ale tie naozaj dronové sú fotené Mavicom. V Rakúsku sú zákony ohľadom dronov veľmi prísne, no zároveň pomerne dosť nejasné, takže moje dronovanie bol v podstate iba jeden 20 minútový let počas celého týždňa," priznáva Peter, ktorý sa foteniu venuje 10 rokov. Hoci už nafotil tri kalendáre, za profesionálneho fotografa sa nepovažuje.

***

Všetky fotky nájdete v galérii.

Viac Petrových fotiek nielen z Rakúska, nájdete na jeho Instagrame.

Prečítajte si tiež:Mladý fotograf zachytil krásy nočnej Bratislavy

Téma: Fotky, Fotografie a fotogalérie


Hlavné správy zo Sme.sk

Zničený kostol svätého Šebastiána v meste Negombo.
Peter Sagan.
Peter Colotka na archívnej snímke zo 6. marca 1980 počas oslavy MDŽ v Bratislave.
(ilustračné foto)

Neprehliadnite tiež

Filmy, vďaka ktorým si môžete zaspomínať na krásu Notre-Dame

Pukance do ruky a filmový maratón môže začať.