Ako zorganizovať beániu? Vysvetľuje študentka, ktorá si to vyskúšala

Čím viac sponzorov a pomocných rúk, tým lepšie.

Vysokoškolské štúdium nie je iba o bifľovaní sa a písaní seminárok. Každý zimný semester príde aj obdobie beánií a takzvaných katedrálok, na ktorých sa študenti navzájom lepšie spoznajú a zistia, že učitelia sú tiež ľudia, čo vedia aj tancovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto podujatia si však od študentov vyžadujú niekoľko týždňov intenzívnych príprav a organizačné schopnosti. V týchto dňoch robia posledné úpravy v programe aj študenti Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.

Ako vznikala tohtoročná Beánia architektov, nám v rozhovore priblížila šiestačka Alexandra Müller.

Na príprave beánie pracujú spolu s tebou aj Alexander Kupko a Michal Souček. Prečo ste sa rozhodli byť súčasťou organizačného tímu?

Pretože robenie zadaní a chodenie do školy sa človeku veľmi rýchlo zunuje. A chvíľkový pocit zadosťučinenia je v tomto prípade nahradený dlhodobejšími spomienkami a zábavou. Snažíme sa takto prelomiť stereotyp dní a vytvoriť priestor na nadväzovanie kontaktov mimo študovne a internátov.

SkryťVypnúť reklamu

Študenti koľkého ročníka sú podľa teba najschopnejší pripraviť beániu?

Určite piataci a šiestaci. Celá organizácia je o time-managemente, prebdených nociach a fungovaní napriek únave. Tieto vlastnosti musia mať už aj prváci, aby prežili štúdium. Keď sa chce, tak sa dá.

Ako získavate financie?

Predovšetkým cez sponzoring väčších (architektonických, pozn. red.) ateliérov a rôznych reklamných partnerov. To tvorí približne tretinu, zvyšok je financovaný zakúpenými lístkami. Celá akcia je prakticky nezisková, robíme to preto, že nás to baví a nechceme sa po škole nudiť.

Podľa čoho ste vyberali sponzorov?

Podľa vzťahov, máme už overené adresy. Aj veľa pedagógov našej školy nás týmto spôsobom podporuje, za čo sme naozaj vďační. Mimo školy sú to buď ateliéry, s ktorými škola spolupracovala, alebo jednoducho tí, ktorí ešte nie sú dlho von zo školy a vedia, akú radosť z toho my, úbožiatka, máme.

SkryťVypnúť reklamu

Tiež sa tým prezentujú vo výbornom svetle pred ostatnými študentmi. Nikto nechce pracovať v nudnom office. Takto firmy a ateliéry ukazujú, že ponúkajú študentom kreatívne prostredie.

Na základe čoho ste vybrali, ktoré kapely chcete mať na beánii?

Chceli sme mať v programe rôzne žánre, ktoré zároveň vedia vytvoriť skvelú atmosféru. Tento rok sa nám teda o zábavu postarajú Malalata, Medial Banana, Boy Wonder a Says.

Ako vybrať vhodný priestor na takéto podujatie?

Pocitovo treba zhodnotiť, či sa dá v podniku vytvoriť dobrá atmosféra. V Bratislave existovali priestory ako stvorené na študentské akcie, napríklad bývalá Fuga a Bateliér. Česť ich pamiatke.

Taktiež ide o kapacitu, lokalitu budovy a ústretovosť majiteľov. YMCA je legendárna budova v Starom meste a doterajšia spolupráca bola výborná, preto v nej pokračujeme.

SkryťVypnúť reklamu

Ako prebiehalo vymýšľanie a vytváranie dizajnu fb stránky, lístkov a propagačných materiálov?

Veľmi spontánne. Myslím, že ja som bola po opici. Dávame si záležať na grafike, predsa len architekti majú nejakú vizuálnu kultúru a nepôjdu hocikam. Už niekoľko ročníkov to hráme na farebný minimalizmus (čiernobielo).

Tento ročník sa nesie v duchu odhaľovania zahaleného, cenzúry v architektúre, dizajne, ale aj v umení ako takom. Sústredíme sa jednoducho na slobodu vyjadrovania. Súvisí s tým aj otvorenosť nového vedenia, ktoré chce priamo a necenzúrovane komunikovať so študentmi, nezakrývať problémy, ale ich počúvať a riešiť.

Zasahujú vám do príprav aj študenti mimo organizačného tímu? Zisťovali ste, ako si predstavujú beániu oni?

Samozrejme. Takúto spoluprácu a skryté talenty vlastne vyhľadávame. Tento rok nám ilustrácie robila naša spolužiačka Janka Novacká.

SkryťVypnúť reklamu

Pocity študentov si overujeme neustále, človek sa zarozpráva pri káve, a hneď zistí, že to techno minulý rok vlastne nebolo až tak fresh a že prváci majú deskriptívnu geometriu na druhý deň, a tak sa im na beániu nechce ísť, a podobne.

Akými spôsobmi sa snažíte prilákať študentov na beániu?

Cez sociálne siete, plagáty, vizuálne pútavé lístky, až po verbálny nátlak (smiech).

Čo sa ti zdá na príprave tohtoročnej beánie najťažšie?

Časovo zladiť všetky aktivity - škola, práca, behačky, stresy. Občas sa to na človeku podpíše, a potom len odpočítava dni do akcie.

Aké skúsenosti a zručnosti ti to dalo do života?

Zistenie, že všetko sa dá. Dokonca aj to, o čom som bola presvedčená, že nie je možné. Ale keď máš viac pomocníkov, ide to rýchlejšie a lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

Treba rátať s tým, že veci sa vždy skomplikujú. Vtedy musíš byť kreatívny a nerobiť si z toho ťažkú hlavu, nejde predsa o život.

Prečítajte si tiež: Indexy študentov otravujú, no zachraňujú im krk. Prečo ich univerzity stále používajú? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu