Týchto 20+1 rád sa oplatí držať, aby ste sa z ciest vrátili živí a zdraví

Miesto trička Milujem Benátky si radšej zabaľte zdravý rozum.

Chystáte sa na horskú túru do Apenín alebo sa vyvaľovať k moru na Krétu? Určite chcete dovolenku prežiť bez nepríjemností. Vrátiť sa domov v jednom kuse, aby ste mohli vyraziť na ďalšie dobrodružstvá. Týchto pár tipov vám s tým pomôže:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Zistite, kam to idete

Informácie o krajinách tisíce kilometrov vzdialených sú dnes dostupné na pár kliknutí. Plánovanie nám to uľahčí. Tiež sa ale zmietame medzi nafúknutými titulkami novín či prísnymi cestovnými odporúčaniami na jednej strane a šialenými príbehmi dobrodruhov motajúcich sa dakde po Sudáne, alebo nejakej podobne bezpečnej zemi, na strane druhej.

SkryťVypnúť reklamu

Nájdite zlatý stred. Nerozbehnite sa do centra hurikánu, ale pátrajte, kým krajinu odpíšete ako nebezpečnú. Pohľadajte si k tomu info o kultúre, zákonoch, bežných podvodoch a rizikách, a bude sa vám cestovať ľahšie.

2. Nešetrite na úkor bezpečnosti

Lety prilietajúce v noci niekam pánubohu za chrbát. Super lacný hotel v štvrti, kde sa „len občas“ strieľa. Podozrivo nízka cena potápačského výletu. Niekedy peňazí nemáme nazvyš, no sú situácie, kedy sa vám šetrenie môže predražiť a aj inak vypomstiť.

3. Stavte na dobré cestovné poistenie

Ak si nemôžete dovoliť zdravotné poistenie, nemôžete si dovoliť cestovať. Lepšie je „sťažovať“ sa, že vám bolo zase zbytočné, než sa zadĺžiť. Preskúmajte jeho podmienky starostlivo, aby ste vedeli, čo všetko máte zahrnuté. S vedomím, že ste dostatočne krytí, sa vám bude lepšie spať a cestovať.

SkryťVypnúť reklamu

4. Zoberte pri výbere destinácie do úvahy svoj zdravotný stav

Dlhšie pracujem v turizme a občas ma zarazí, ako sa ľudia dokážu preceniť. Vydať sa na cestu alebo turistiku, ktorá je očividne nad sily.

Netvrdím, že tí so zdravotným problémom musia sedieť doma. Stačí pri výbere realisticky zhodnotiť svoje schopnosti a zdravotné obmedzenia. Za predpokladu, že sa „do raja“ nechystáte s cieľom umrieť.

Prečítajte si tiež: Vozičkári môžu navštíviť Andy aj divokú amazonskú prírodu. Vďaka Slovákovi Čítajte 

5. Myslite na svoje zdravie aj na ceste

Nezabudnite na potrebné očkovania, ani na zásady čo (ne)jesť, (ne)piť a čoho sa (ne)dotýkať. Vybavte sa cestovnou lekárničkou. Nemusíte vedieť po ceste vybrať slepák, stačí základ. Už isto viete, čo vám nemôže chýbať ani doma.

Určite by ste nemali zabudnúť lieky, ktoré užívate. Na celú cestu, nie na doraz, a vždy v originálnych obaloch. A zistite, či nie sú v cieľovej destinácii protizákonné.

SkryťVypnúť reklamu

6. Zostaňte v kontakte

Kam má rodina poslať pomoc, kde začať hľadať, ak je posledná známa poloha bratislavské letisko alebo Čína? Uistite sa, že niekto vie a sleduje, kde sa nachádzate.

To platí dvojnásobne, ak cestujete sólo. Aspoň máte zámienku na denný check-in na sociálnych sieťach.

7. Zistite si, ako ostanete v kontakte

„Pripojím na nejakú wifinu a napíšem“ prekvapivo nefunguje všade. Informujte sa, čo všetko potrebujete, aby bolo vaše spojenie v cieľovej destinácii použiteľné.

8. Zásobte sa užitočnými aplikáciami

Existuje milión cestovných aplikácií, s ktorými je cesta jednoduchšia a bezpečnejšia. Mojimi osobnými favoritmi sú aplikácie na taxíky, zistenie kurzu lokálnej meny, offline mapa, prekladače a safety checker (umožní vám označiť sa, že ste v poriadku, napríklad po udalosti ako hurikán).

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: 8 šikovných aplikácií, ktoré vám uľahčia život na cestách Čítajte 

9. Informujte svoju banku, že cestujete

Nechcete predsa použiť svoju platobnú kartu a zistiť, že bola zablokovaná. To sa vám ľahko môže stať v niektorých „podozrivých“ krajinách.

10. Nebuďte turisti na prvý pohľad

Ľahko vás prezradia ľadvinky či obrie mapy, ale i drahé oblečenie, zlatá reťaz, perlové náušnice alebo fotoaparát okolo krku. Ideálne je zapadnúť, splynúť s davom a nerobiť zo seba terč. Čím horšia štvrť a chudobnejšia krajina, tým viac.

11. Ostaňte "v strehu"

Ponorte sa do pamiatok a hudby zo slúchadiel to takej miery, aby ste vedeli, čo sa okolo vás deje. Tvárte sa suverénne, aj keď práve nemáte tušenie, čo robíte a kam idete.

12. Buďte trochu podozrievaví

Na vás, lepšiu dvojku, zrazu berie desiatka. Alebo s vami nejaký fotograf chce v jeho štúdiu za rohom fotiť kalendár. Nemusí to byť práve takýto do očí bijúci malér, ale netreba hneď každému dôverovať a vykvákať celý cestovateľský plán.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré sólo cestovateľky si zvykli hovoriť o sebe v množnom čísle. Navodiť dojem, že ich niekto niekde čaká.

13. Dávajte si pozor na veci

Vyberte si ten smartfón zo zadného vrecka nohavíc. Zložte si batoh z chrbta na preplnenom mieste. Obzrite sa späť, keď odchádzate, a občas si nenápadne skontrolujte peňaženku, telefón, kľúče. Stojí za to dôležitým veciam venovať extra pozornosť.

Super sú napríklad menšie, vodotesné vaky, s ktorými môžete ísť aj plávať. V hoteli odporúčam používať trezor. V hosteli je zase lepšie nenechávať svoje (cenné) veci rozhádzané po izbe, najmä ak ju zdieľate s neznámymi ľuďmi. Stretla som ľudí, ktorým takto zmizlo i oblečenie.

Prečítajte si tiež: Nebojte sa hostelov. Čo od nich môžete čakať a ako si vyberať tie najlepšie? Čítajte 

14. Nepchajte platobnú kartu hocikam

Napríklad do nejakého pochybne vyzerajúceho bankomatu v strede ulice. Čo nemusí byť problémom u nás alebo vo „vyspelejších“ častiach Európy, sa vám môže niekde v Mexiku poriadne vypomstiť. Používajte bankomaty bánk.

SkryťVypnúť reklamu

15. Rozdeľte si zdroje

Strata dokladov a finančných zdrojov je poriadny prúser. A začína tým, že máte na jednom mieste všetky peniaze a platobné karty. Nosíte všetky doklady, kam netreba.

Rozdeľte pre istotu aj lieky. Len nezabudnite, kam ste si veci „skryli“. Ja som si takto skoro vyhodila pas.

16. Spravte si kópie dokladov

Najlepšie niekoľko. Kópie pasu, víz a informácií k platobnej karte či poisteniu uložte na bezpečné miesto, oddelene od originálov. Výborné je ich mať uložené (šifrovane) elektronicky.

17. Chráňte svoje digitálne dáta

Nechcete, aby niečo zmizlo? Zálohujte. Pozor ale hlavne na citlivé dáta. Veľa ľudí sa neodhlasuje, čo je pohodlné. Pre nás, aj pre zlodeja.

Uistite sa pomocou aplikácií, že ak sa zariadenie stratí, dáta sa nedostanú do nepovolaných rúk. Pozor tiež na nechránené wifi pripojenia. Zvážte nutnosť pripojenia na takéto siete. Alebo používajte VPN.

SkryťVypnúť reklamu

18. Neprepite (nezdrogujte) sa do druhej dimenzie

Väčšina „okradli ma“ príbehov začína vetou: „Boli sme v bare a...“ Nepozerala som oficiálne štatistiky, skôr hovorím zo skúsenosti niektorých kamarátov. Ak niekoho okradli alebo sa niečo stalo, zásadne vtedy, keď boli na výlete viacerí. Po tom, čo sa hecovali do pitia. Sólo mali pred alkoholom väčší rešpekt.

Pokúste sa piť aspoň tak, aby ste sa vrátili v jednom kuse a so všetkými dôležitými vecami. A ak nevydržíte bez drog, prehodnoťte nutnosť cestovať (aspoň do niektorých krajín). Napríklad v Indonézii môže byť zatknutie za drogy to posledné, čo vo svojom živote urobíte.

19. Hrdinstva sa radšej vyvarujte

„Chalani, nič mu nedávajte, ja ho prebijem.“ Niekedy si dávate pozor i na vlastný tieň, a aj tak vás prepadnú. Telefón ani peňaženka, bez ohľadu na to, čo v nej je, nestojí za život.

SkryťVypnúť reklamu

20. Rozlišujte medzi dobrodružstvom a hlúposťou

Isto ste už videli typického dovolenkového týpka na skútri. Na diaľnici, v žabkách, bez helmy alebo inej ochrany (nie, kondóm vo vrecku nepočíta).

Chystáte sa na niečo šialené, vyskúšať vodný skúter alebo potápanie? Len do toho, ale vyberte si dobrodružstvo, ktoré prežijete. Napríklad, že nebudete skákať z útesu, ak neviete plávať.

21. Zdieľajte s mierou alebo vôbec to, že ste preč

Hlavne, ak nechávate domov prázdny. Vrátite sa síce celí, ale možno do vykradnutého bytu.

Prečítajte si tiež: Tipy, ktoré vám pomôžu úspešne zvládnuť výlet s parťákom Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu