SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky

Na Súmračnú chodila ako na klavír, kým sa dostala k Ficovi

Lucia Kašová nakrútila dokument o Robertovi Ficovi.

(Zdroj: Maxim Kľujev/Expremiéri)

Robert Fico sa v júni tohto roku zaradil do zástupu bývalých slovenských premiérov. Pre tvorcov dokumentárnej série Expremiéri to znamenalo veľkú výzvu.

Stihnú o ňom pripraviť do jesene takmer polhodinový dokument?

Tejto neľahkej úlohy sa zhostila mladá dokumentaristka Lucia Kašová.

Stala sa tak jednou z režisérov cyklu dokumentov, ktoré zachytávajú siedmich slovenských expremiérov očami mladých ľudí, študentov Ateliéru dokumentárnej tvorby Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave.

Cyklus nadväzuje na rovnomenný projekt Českej televízie, a rovnako ako u susedov, aj u nás ho vysielala verejnoprávna televízia.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Na Dvojke sa jedna 26-minútová časť o premiéroch od Milana Čiča po Roberta Fica objavovala od 29. októbra každý pondelok o 21:30.

Poslednú časť o Ficovi odvysielala RTVS 10. decembra.

Načítavam video...

Lucia a jej tím strávili s posledným expremiérom dva dni.

Počas nich nakrúcali napríklad vo Ficovej bývalej škole, na Topoľčianskom hrade či na hrádzi pri Dunaji. V úvode dokumentaristka vydala svojmu štábu pokyn, aby nahrávacie zariadenia nevypínali ani vtedy, keď oficiálne nenakrúcajú. Získali tak neformálne zábery, ktoré vytvárajú komplexnejší obraz o osobe Roberta Fica, ktorý na nakrúcanie privolil len pod podmienkou, že sa nebudú rozprávať o politike.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Keď Lucii zavolala producentka Zora Jaurová, či by šla do tohto projektu a nakrútila dokument o Robertovi Ficovi, najprv od nadšenia zvýskla. Rýchlo však zistila, že to nebude prechádzka ružovou záhradou.

Prečo ste sa potešili, keď ste dostali ponuku nakrúcať dokument o Robertovi Ficovi?

Lebo zo všetkých tých expremiérov je najzaujímavejšia osoba, aspoň pre mňa. Zažila som jeho vlády a nie je to pre mňa vzdialená historická postava. Tiež som mala radosť, že budem môcť poskytnúť nejakú reflexiu toho, kto je a čo robí.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Nemali ste ťažšiu pozíciu v tom, že ešte len skončilo jeho obdobie a nebol čas na skutočnú reflexiu?

Áno, moje šťastie po pár týždňoch prieskumu vystriedala obrovská depresia. Dopracovali sme sa k tomu, že hlavne v tomto období, keď má na neho každý vyhranený názor, je to veľmi ťažké. Aj ja som mala naňho vyhranený názor, preto opustiť tie svoje stanoviská bolo na tom najťažšie.

Ale ako dokumentaristi nie sme reportéri. Takže som sa ním snažila rozprávať otvorene, tak isto, ako by som sa rozprávala s upratovačkou alebo s masovým vrahom, s hocikým. Snažila som sa nájsť také to ľudské v ňom.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Bolo ťažké sa k nemu dostať a dohodnúť nakrúcanie?

Bolo to ťažké. Chodila som asi mesiac na Súmračnú na vypočutia, šla som po tom hierarchickom rebríčku hore až k nemu, a teda som ich presvedčila, že nie som nejaký záškodník. (smiech)

Do momentu tohto rozhovoru Robert Fico na dokument ešte nereagoval, lebo ste mu ho poslali len deň predtým. Nebojíte sa, že sa ten film bude snažiť nejako zatrhnúť?

Na začiatku sme sa báli, ale myslím si, že v RTVS je ešte stále natoľko autonómne prostredie, že by to bolo ťažké. Uvidíme.

Mali ste aj počas nakrúcania nejaký strach? Napríklad, že sa skrátka zdvihne a odíde?

Strach sme z toho nemali. Keďže sme zvolili koncept, že bude vo filme, snažila som sa ho úplne nevytočiť. Podľa mňa je však taký ostrieľaný politik, že aj keď som sa pýtala na politické veci, on má už naučené odpovede. A tie sú z filmu vystrihnuté, lebo to nič neznamenalo. To je to, čo vidíme na jeho tlačových konferenciách.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Keby si vytrhol mikrofón a odišiel preč, v tom prípade by sme nemali film v tejto podobe a museli by sme sa uchýliť k archívom.

V tých momentoch, ktoré sú vo filme zobrazené mimo oficiálnych záberov, naozaj nevedel, že sa stále zaznamenáva zvuk a nakrúca sa?

Nie, nevedel. Mali sme akoby dvojité nakrúcanie, „on record“ a „off record“. Je tam veľa zákulisných scén, z ktorých sa dalo niečo vyskladať.

Snažil sa vás vmanipulovať do obrazu, ktorý chcel o sebe vytvoriť on?

Samozrejme, že áno, celý film. (smiech) Myslím si, že je to tam aj vidieť, ako si to koriguje, režíruje. Ale myslím si, že je natoľko sebavedomý, že si bol istý, že nevypustí nič, za čo by sa potom musel zodpovedať.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Jeho asistent mi povedal: „Pán premiér vie rozprávať o hocičom.“ V strihu som sa snažila vyskladať to tak, aby sme mali obraz o jeho realite.

Prečítajte si tiež: Fico vyzeral v televíznej diskusii strhane. Naložil mu Sulík aj internet Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Rokovať o Mikulcovi a policajnom prezidentovi Kovaříkovi žiada Sme rodina.


2 h
Potvrdenie o očkovaní potrebujete na vstup na Eiffelovku, od víkendu pribudnú aj interiéry reštaurácií a barov. Mnohé miesta ponúkajú aj rýchlotesty priamo na mieste.

Zdravotníkov povinne očkujú viaceré štáty.


9 h
Peter Tkačenko

So vstupom do Európskej únie sa zrodil nárok na život ako v Štokholme či v Berlíne.


7 h
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová prichádza na predsedníctvo strany v Bratislave.

Kolíková zatiaľ svoj ďalší postup neoznámila


TASR 4 h

Neprehliadnite tiež

Vypočujte si nový diel humorného podcastu.


a 3 ďalší 16. júl