SME
Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Bratislavčanky tam chodili hľadať manželov. Ako sa zmenila Mladá Garda

Pozrite si porovnanie historických fotiek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Internáty v Mlynskej neboli vždy centrom rušného študentského života.

Ešte pred nimi bol najväčším internátnym komplexom v Bratislave študentský domov Mladá Garda na Račianskej ulici v Novom Meste.

Dnes už technické odbory študuje viac dievčat, no v minulosti to bola hlavne pánska záležitosť. Tak vyzeralo aj obsadenie internátu Slovenskej technickej univerzity (STU), kde bývali najmä stavbári, chemici, strojári či elektrikári.

A tí vedeli žiť (a asi aj vypiť). „Treba vidieť tie rady, aby človek pochopil popularitu spoločenských večierkov v Mladej garde. Darmo je, technici majú medzi bratislavskými dievčatami dobrý kurz,“ opisujú noviny Technika život na Mladej garde v septembri 1961.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bratislavčanky chodili žúrovať na Mladú Gardu s udicou nahodenou na lov budúceho inžiniera. A nebolo to len jednostranné, pretože pri prideľovaní umiesteniek mali väčšiu šancu dostať miesto v Bratislave, ak sa oženia s miestnou devou.

Aby chlapci neboli drevá a mohli zvŕtať dievčatá do rytmov vychytených bratislavských kapiel tej doby, mohli navštevovať kurzy spoločenských tancov, kde ich naučili aj slušnému správaniu. Využili to napríklad na obľúbených „čajoch o piatej“, čo boli vlastne podvečerné tanečné zábavy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dnes už spoločenská miestnosť na Garde cez víkendy, ale aj počas väčšiny akademického roka zíva prázdnotou. Občas ju roztancuje niektorá z beánií.

***

Viete si predstaviť, že by ste si internát museli postaviť vlastnými rukami?

Presne to sa niektorým prihodilo v prípade internátneho komplexu Mladá Garda.

Vláda Roberta Fica sľúbila dať v roku 2015 na opravu internátov 50 miliónov, ale ani v roku 2018 z tých peňazí študenti na svojom ubytovaní veľa nevideli. Pritom v roku 1953 vtedajšia vláda prijala rozhodnutie postaviť nový internát v máji, na čo mal architekt Emil Belluš len dva týždne na prípravu projektu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


a 3 ďalší 11. mar

Konečne poriadny diss!


a 2 ďalší 7. jan

Ďakujeme, že ste sa zapojili!


a 3 ďalší 31. dec

Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


a 3 ďalší 17. dec
SkryťZatvoriť reklamu