SME
Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

10 filmov, ktoré ukazujú, aký ťažký a vyčerpávajúci je boj s depresiou

Základ je zdôveriť sa a nebyť sám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

1. Narušenie (Girl, Interrupted)

Hodnotenie ČSFD: 80 %
Hodnotenie IMDb: 7.4/10

"Zmýlili ste si niekedy sen so životom? Alebo ukradli niečo, keď ste mali peniaze?" pýta sa sedemnásťročná Susanna. Svoju zmätenosť spočiatku pripisuje životnému štýlu 60. rokov. Rodičia ju však objednajú k psychiatričke, ktorá jej stanoví viacero diagnóz a pošle ju na liečenie.

Tam Susanna spozná niekoľko osobitých žien vrátane Lisy. Pokiaľ chcete vidieť, ako vás nečakané priateľstvá dokážu dostať z depresie a Angelinu Jolie s blond vlasmi, táto snímka z roku 1999 je na to stvorená.

Načítavam video...

2. Charlieho malé tajomstvá (The Perks of Being a Wallflower)

Hodnotenie ČSFD: 82 %
Hodnotenie IMDb: 8.0/10

"Raz sa naše fotografie zmenia na staré obrázky. Staneme sa matkami a otcami. Tento moment bude minulosťou," zamýšľa sa Charlie po tom, ako ho prepustia z liečebne a opäť sa ho ujmú verní priatelia. Cíti sa lepšie a vie, že aj vďaka nim jeho život už nie je len smutným príbehom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

S depresiou vo filme zápasí aj gej Patrick a Sam, ktorá stále nenašla toho pravého. Všetci traja spoločne zisťujú, že nočná jazda autom a v prvom rade spoločnosť ľudí, ktorí ich chápu, sú najlepšia terapia.

Načítavam video...

3. It's Kind of a Funny Story

Hodnotenie ČSFD: 72 %
Hodnotenie IMDb: 7.1/10

"Dieťa strávi pár dní v nemocnici a už má byť vyliečené?" nechápe Craig. "Ja ešte nie som zdravý. Je mi lepšie, ale stále musím čeliť úlohám, škole, priateľom, otcovi."

Komédia z roku 2010 približuje strach tínedžerov z dospelosti. Craig sa dokonca cíti natoľko vystresovane, že sa dobrovoľne nechá zavrieť do liečebne. Čím dlhšie tam je, tým viac chápe, že ani zďaleka nie je so svojimi pocitmi sám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

4. Terapia láskou (Silver Linings Playbook)

Hodnotenie ČSFD: 73 %
Hodnotenie IMDb: 7.7/10

"Do nedele ti svet zlomí srdce ešte desaťkrát. To ti garantujem. Ale vieš čo? Aj tak mám znovu rád nedele," usmieva sa vyliečený Pat. Bola to však dlhá cesta. Učiteľ dejepisu stratil dom, prácu aj manželku, kým našiel nový zmysel života.

Pomohla mu v tom Tiffany, ktorú si zahrala Jennifer Lawrence. Za stvárnenie tejto postavy získala Oscara.

Načítavam video...

5. Cake

Hodnotenie ČSFD: 64 %
Hodnotenie IMDb: 6.4/10

"Povedz mi príbeh, v ktorom nakoniec všetko vyjde v prospech zlej čarodejnice," želá si Claire. Je sarkastická, zvedavá a trpí chronickými bolesťami, ktorej u nej vedú až k depresiám. Keď jej kolegyňa z podpornej skupiny spácha samovraždu, chce vedieť prečo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Odpovede ju privedú až k riešeniu svojej vlastnej situácie. Platí, že keď odíde psychická bolesť, vytratí sa aj tá fyzická.

Načítavam video...

6. Zmätená duša (Numb)

Hodnotenie ČSFD: 70 %
Hodnotenie IMDb: 6.7/10

"Myslím, že som toľko rokov počúvala o cudzích pocitoch, až som potlačila tie svoje," uvedomí si doktorka Cheryl. Scenárista Hudson jej dokonale rozumie. Toľko si vymýšľal cudzie príbehy, až sa prestal sústrediť na svoj, a teraz je prázdny.

Názov Zmätená duša vystihuje problém väčšiny postáv. Pokiaľ máte herca Matthewa Perryho zafixovaného len ako Chandlera z Priateľov, pri tomto filme zistíte, že je to oveľa univerzálnejší herec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

7. Hodiny (The Hours)

Hodnotenie ČSFD: 82 %
Hodnotenie IMDb: 7.6/10

"Ak budeš utekať pred svojím životom, nikdy nenájdeš pokoj, Leonard," hovorí spisovateľka Virgínia Woolfová v roku 1923, keď pracuje na románe Pani Dallowayová.

O takmer tridsať rokov neskôr sa čítaním tejto knihy utešuje žena v domácnosti Laura Brownová. A v roku 2001 zas Clarissa pripravuje oslavu pre básnika, ktorého miluje, no on zomiera na AIDS.

Tri ženy, tri rôzne obdobia. Všetky však spája depresia z toho, že im zomrel niekto blízky. Ako nájdu pokoj?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

8. Sylvia

Hodnotenie ČSFD: 64 %
Hodnotenie IMDb: 6.3/10

"Predtým, ako sme sa stretli, sme boli chodiace polovice s obrovskou prázdnotou v tvare ďalšieho človeka. Keď sme sa našli, konečne sme boli kompletní," opisuje Sylvia Plathová svoj začiatok vzťahu s manželom.

Ich nečakané šťastie však oboch prekvapilo natoľko, až ho nepozornosťou zničili a znova prišla prázdnota. Ako spisovateľke pomohlo umenie, môžeme vidieť v snímke z roku 2003.

Načítavam video...

9. Klub samovrahov (On the Edge)

Hodnotenie ČSFD: 69 %
Hodnotenie IMDb: 7.1/10

"Nechcem zomrieť, ale nechcem byť nažive," vyjadruje Jonathan svoju rozpoltenosť. Momentálne dospieva a všetky problémy prekrýva humorom. Až keď sa dostane sa do partie rovnako vnútorne stratených ľudí a spozná Rachel, začne vidieť v živote zmysel.

SkryťVypnúť reklamu

Mladý Cillian Murphy vám v írskej snímke z roku 2001 ukáže, ako brať situácie s nadhľadom a bojovať proti depresii vtipmi.

Načítavam video...

10. Otec šampión (World's Greatest Dad)

Hodnotenie ČSFD: 63 %
Hodnotenie IMDb: 6.9/10

Lance Clayton chcel byť slávnym spisovateľom, ale skončil ako osamelý stredoškolský učiteľ s problémovým synom. Pojem depresia pozná dôverne.

V snímke z roku 2009 si túto hlavnú postavu zahral Robin Williams, ktorý sa napokon o päť rokov neskôr neriadil svojou replikou:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Ak ste v depresii, požiadajte niekoho o pomoc, zdôverte sa mu. Pamätajte si, že samovražda je trvalým riešením na len dočasné problémy."

Načítavam video...

Ďalej vás môžu zaujať aj tieto filmy:

Prečítajte si tiež: 10+ filmov, ktoré ukazujú, aký ťažký je boj s rakovinou Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


a 3 ďalší 11. mar

Konečne poriadny diss!


a 2 ďalší 7. jan

Ďakujeme, že ste sa zapojili!


a 3 ďalší 31. dec

Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


a 3 ďalší 17. dec
SkryťZatvoriť reklamu