Fičí logo Fičí
Streda, 16. október, 2019 | Meniny má Vladimíra

Spoločenské hry, ktoré vás prenesú do rozprávkového sveta

Doprajte deťom zažiť vzrušujúce príbehy na vlastnej koži

Majesty - Moja koruna, moje kráľovstvo

Prilákajte do svojho kráľovstva najviac obyvateľov, odolávajte nájazdom chamtivých konkurentov a nemilosrdne útočte. Len tak si udržíte kráľovské žezlo v tej najbohatšej a najmocnejšej ríši.

Odporúčaný vek: 7+
Počet hráčov: 2 - 4
Herná doba: 20 - 30 min.

Hra Majesty - Moja koruna, moje kráľovstvo (ďalej len "Majesty") je typickým príkladom univerzálnej hry. Má natoľko jednoduché pravidlá, že ju zvládnu hrať i mladší školáci (či dokonca predškoláci), zároveň však poskytuje dostatočný priestor pre taktizovanie, takže spoľahlivo poslúži i ako hra pre dospelých.

Článok pokračuje pod video reklamou

Každý hráč začína hru s ôsmimi rovnakými kartami zobrazujúcimi jeho panstvo, ktorého súčasťou je mlyn, pivovar, chatrč čarodejnice, strážna veža, kasárne, krčma, zámok a nemocnica. Do týchto budov sa snaží nalákať obyvateľov, ktorí mu budú svojou prácou zarábať peniaze.

Šesť kariet s postavami obyvateľov sa na začiatku kola vyloží pred hráčov. Každý hráč si vyberie postavu, pričom prvá postava zľava je zdarma, za každú ďalšiu musí "zaplatiť" figúrkou pomocníka. Ide o drevené figúrky umiestnené na figúrkovej kartičke hráča, kapacita kartičky je päť pomocníkov.

Po tom, ako si hráč vezme niektorú z kariet s postavou obyvateľa, umiestní ju do príslušnej budovy a vezme si peniaze, podľa hodnôt zobrazených na kartách budov. Osobitný efekt má umiestnenie vojaka do kasární, ktoré predstavuje útok na ostatných hráčov, pričom títo sa útoku ubránia len vtedy, ak majú vo svojej strážnej veži minimálne rovnako vojakov, ako útočník v kasárňach. V opačnom prípade útok prehrali a musia jednu postavu z panstva umiestniť do nemocnice (karta "špitál"). Dostať do hry sa môže len získaním karty čarodejnice, ktorá má schopnosť liečiť ranených.

Hra končí odohraním dvanásteho kola. Potom nastáva fáza spočítavania peňazí. V tejto fáze môžu hráči získať bonusové peniaze, napríklad za najviac obyvateľov niektorej stavby či najviac druhov obyvateľov v panstve.

Hráč s najväčším počtom peňazí sa stáva víťazom hry a má právo byť korunovaný za cisára resp. cisárovnu.

Stručné hodnotenie:

+ jednoduché pravidlá, nenáročné na vysvetľovanie

+ i keď hra nie je braná ako tradične detská, je možné do nej zapojiť deti už od päť rokov

- výhoda začínajúceho hráča by mohla byť nejakým spôsobom kompenzovaná u ostatných hráčov, či už iným benefitom, alebo striedaním sa v tom, kto kolo začne

Začarovaná veža

Celé kráľovstvo je na nohách! Princezná bola unesená zlým černokňažníkom, ktorý ju uväznil v začarovanej veži a kľúč od nej skryl v tajomnom lese. Podarí sa Robinovi zachrániť princeznú skôr, ako sa po ňu černokňažník vráti?

Odporúčaný vek: 5 +
Počet hráčov: 2 -4
Herná doba: 15 - 25 min.

Začarovaná veža je zábavná hra, v ktorej si zmerajú sily dvaja hráči - jeden v úlohe černokňažníka schová pod jedným z kruhových dielikov hracieho plánu kľúč od veže, druhý v úlohe Robina sa snaží kľúč objaviť.

Loading

...

Figúrka Robina má v spodnej časti umiestnenú magnetku a tak, ak skočí na dielik, pod ktorým je skrytý kľúč, ten sa automaticky prichytí k figúrke. Tento moment majú malí hráči veľmi radi.

S nájdeným kľúčom potom putuje Robin k veži a vloží ho do jedného zo šiestich zámkov. Ak našiel ten správny, princezná mu skočí z veže rovno do náručia.

Zlý zámok? Hra začína odznova, černokňažník znova ukryje kľúč, postaví sa na začiatok herného plánu a spolu s Robinom súťažia o princeznú.

Stručné hodnotenie:

+ veľmi veselá, dynamická hra, pri ktorej nie je potrebné nejako veľa premýšľať. Zvládnu ju aj najmenší hráči, pokojne od štyroch rokov

+ herná doba prispôsobená malým hráčom

+ zábavné prvky, ktoré ihneď zaujmú deti, napríklad výskok princeznej z veže

- i keď hru môžu hrať podľa výrobcu až štyria hráči, hracie figúrky sú len dve (nerátajúc princeznú, ktorá chúďa len stojí vo veži a čaká na záchranu), a tak pri hre viac ako dvoch hráčov sa ostatní len striedajú v hre s figúrkou Robina

Poklady Karibiku

Zažite napínavé dobrodružstvo pri objavovaní strateného pirátskeho pokladu. V spleti jaskýň zbierajte zlaté mince, perly no nezabúdajte byť ostražití! V jaskyniach žije žralok, ktorý si už brúsi zuby na votrelcov!

Odporúčaný vek: 7+
Počet hráčov: 2 - 4
Herná doba: 45 min.

Na prvý pohľad veľmi zaujímavý herný plán, tvorený veľkými puzzle dielikmi s cestičkami naprieč jaskyňou, zaručuje, že každá hra Pokladov Karibiku bude originálom. Je totiž na hráčoch, ako dieliky pospájajú a aký tvar jaskyni dajú.

Každý hráč vlastní svoj čln, z ktorého jeho postavička potápača skáče do vody a vydáva sa do jaskyne. Karta s člnom zároveň slúži na ukladanie nájdených pokladov. Pohyb hráčov i žraloka určuje Koleso šťastia.

Ak niektorého z potápačov na jeho ceste za pokladov napadne žralok, hra pre neho, našťastie, nekončí. Pri snahe uniknúť žralokovi však hráč prichádza o všetky predmety, ktoré má pri sebe.

Keď sú všetky žetóny s pokladmi vyzbierané, hráči sa musia vrátiť k svojej lodi a spočítať hodnotu nájdeného pokladu. Hráč s najväčšou hodnotou pokladov sa stáva víťazom.

Stručné hodnotenie:

+ variabilita hry

+ zábavné a kreatívne skladanie herného plánu z puzzle dielikov, ktoré robí hru zakaždým jedinečnou

+ hru sťažuje pohyb žraloka

+ verzia pre najmenších hráčov bez žraloka

+ princíp hry pochopiteľný aj hráčmi predškolského veku

- herná doba 45 minút môže byť problém u hráčov v dolnej vekovej hranici (dá sa však využiť variant hry bez žraloka či odobrať niektoré žetóny s pokladmi, a tak hernú dobu skrátiť)

Tajomný hrad

Zúfalý plač princeznej sa mieša so zlovestným šepotom. Náhlite sa labyrintom chodieb Tajomného hradu a počujete plač čoraz hlasnejšie. Už len pár krokov, pár metrov vás delí od oslobodenia zajatkyne. Vtom z tmy s hrkotom vystúpi rytier v brnení, odhodlaný nepustiť vás ani o meter ďalej.

Odporúčaný vek: 7+
Počet hráčov: 2-4
Herná doba: 45 min.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Tajomný hrad a Poklady Karibiku sú totožné hry, vsadené každá do iného prostredia. Nedajte na prvý dojem.

Rovnakým znakom oboch hier je herný plán, ktorý sa skladá z puzzle dielikov a predstavuje spleť rôznych uličiek. U Tajomného hradu, ako už názov hovorí, ide o hradné chodby, v ktorých na hráčov čaká nejedno prekvapenie.

Cieľom hry je prehľadať hrad a nájsť predmety zobrazené na karte hráča. Na chodbách však na vás striehne škodoradostný duch, ktorý vás nepustí ďalej skôr, ako chodíte na kocke aspoň sedem bodov, bojovne naladený bludný rytier, prefíkaný trpaslík či dokonca draci.

Až v momente, keď zozbierate všetky potrebné predmety, môžete sa vydať zachrániť princeznú. Aby ste sa stali víťazom hry, musíte s potrebnými predmetmi doraziť k princeznej a ako prvý hodiť na kocke aspoň desať bodov.

Stručné hodnotenie:

+ variabilita hry

+ možnosť teleportovania

+ lákavý námet hry a veľmi vydarené spracovanie

- väčšie množstvo tvorov, ktorí sa vás snažia zdržať v ceste za oslobodením princeznej

Queendomino

Mať veľké a prosperujúce kráľovstvo je túžbou každého panovníka. Dokážte, že ste najlepším kráľom a získajte si priazeň kráľovnej.

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 2 - 4
Herná doba: 25 min.

Po obrovskom úspechu hry Kingdomino, ktorá v minulom roku získala najprestížnejšie ocenenie medzi stolovými hrami Spiel des Jahres, prichádza na trh jej vylepšená pokračovateľka - hra Queendomino.

Princípom hry je získavanie dielikov vždy s dvoma symbolmi krajiny (polia, lesy, jazerá, lúky, močiare, bane a mestá) a ich prikladanie k sebe v štýle domina, čiže dieliky s rovnakým symbolom prikladajú hráči k sebe v priestore kráľovstva s rozlohou 5 x 5 (verzia pre troch a štyroch hráčov) alebo 7 x 7 (verzia pre dvoch hráčov) hracích políčok.

Oproti Kingdominu poskytuje Queendomino oveľa viac hráčskych akcií. Okrem umiestňovania dielika a vyberania nového, môžu ešte využiť svojich rytierov a poslať ich na výber daní či postaviť budovu na špeciálnom dieliku.

Zaujímavým spestrením hry je možnosť škodiť protihráčom za pomoci draka, ktorého môžete zo získaných peňazí podplatiť, aby zapálil budovu protihráča.

Hra pozostáva z dvanástich kôl, počas ktorých sa spotrebujú všetky dieliky domina. Po umiestnení posledného dielika nasleduje fáza spočítania bodov, ktoré jednotliví panovníci získali. Hráč s najväčším počtom bodov sa stáva víťazom.

Stručné hodnotenie:

+ možnosť kombinovania s hrou Kingdomino, keď sa hra rozširuje o tri nové varianty

+ rozšírený výber herných akcií hráča

+ jednoduchý princíp hry

- u neskúsených hráčov či menších detí môže byť problém s množstvom akcií, ktoré sa môžu vykonať, i s pochopením princípu bodovania, preto odporúčame začať s jednoduchšou hrou Kingdomino

Zakázaná púšť

Vietor sa dvíha, v diaľke už vidíte siluety cieľa vašej cesty, no piesočná búrka je príliš silná a núti vás ihneď núdzovo pristáť. Nikto však netuší, aké veľké škody takéto pristátie napáchalo a ako vás to oddiali od prastarého mesta, kam sa potrebujete dostať.

Odporúčaný vek: 10+
Počet hráčov: 2 - 5
Herná doba: 45 min.

Zakázaná púšť nadväzuje na úspešnú hru Zakázaný ostrov. Herný princíp ostal zachovaný, tvorcovia pridali viacero osviežujúcich mechanizmov, ktoré hru robia zaujímavejšou i mierne náročnejšou.

Kooperatívny prvok núti hráčov v úlohe prieskumníkov spolupracovať a využívať všetky svoje osobitné schopnosti na vypátranie štyroch častí legendárneho lietajúceho stroja poháňaného slnkom.

Príbeh začína v momente, keď prieskumníci počas púštnej búrky núdzovo pristali uprostred púšte a jedným chybným manévrom prišli o jediný dopravný prostriedok - vrtuľník.

Teraz sú odkázaní len na svoje nohy, triezvy úsudok a svoje schopnosti, s pomocou ktorých sa musia dostať do prastarého mesta, kde sa lietajúci stroj nachádza. Len ak ho včas nájdu a zostroja, môžu si zachrániť život. Hráčov tak čaká neľahká úloha boja s púšťou, piesočnou búrkou i vlastným egom.

Stručné hodnotenie:

+ náročnosťou je hra koncipovaná tak, že víťazstvo hráčom len tak ľahko nedaruje

+ možnosť zvoliť si stupeň náročnosti hry, takže sa máte kam posúvať

+ tým, že každá postava má osobitné schopnosti, môžete každú novú hru ozvláštniť výmenou postavy, za ktorú hráte

+ nutnosť kooperácie

- príliš dominantní jedinci môžu mať snahu prevziať "velenie" nad ťahmi spoluhráčov a tým skaziť radosť z hry

Citadela DeLuxe

Počuli ste už tú novinu? Kráľ vyhlásil súťaž o titul Kráľovského majstra staviteľa. Šikovní staviteľa z blízka i zďaleka sa zbiehajú do kráľovstva, aby postavili najhonosnejšie kráľovské mesto a titul získali pre seba.

Odporúčaný vek: 10+
Počet hráčov: 2 - 8
Herná doba: 30 - 60 min.

Keď v roku 2000 uzrela svetlo sveta hra Citadela, nikto netušil, že sa stane hitom po celom svete. Doposiaľ bola preložená do 25 jazykov a i napriek tomu, že bol o ňu neustály záujem (či možno práve preto), bola v roku 2017 hra prepracovaná a rozšírená. Tak vznikla hra Citadela DeLuxe.

Hra poskytuje viacero variantov, tie závisia jednak od počtu hráčov, no hlavne od výberu postáv a budov, s ktorými hráči hrajú.

Herné kolo pozostáva z dvoch fáz. V prvej hráči vyberajú postavy, prostredníctvom ktorých môžu získať určité výhody, či ktorými môžu škodiť protihráčom.

V druhej fáze sa môžu rozhodnúť, či budú čerpať z banku mince potrebné pre stavbu budov, alebo získajú kartu s budovou. Následne smú niektorú z budov, ktorej kartu vlastnia, postaviť, pričom zaplatia príslušné stavebné náklady.

Len čo niektorý z hráčov postaví vo svojom meste sedem budov, hráči ešte dokončia rozohraté kolo a hra končí. V záverečnom vyhodnotení sa určí, ktorý hráč získal najviac bodov, a je mu udelený titul Kráľovský majster staviteľ.

Stručné hodnotenie:

+ nádherné ilustrácie prepracované do najmenšieho detailu

+ viacero variantov hry

+ hru je možné hrať až s ôsmimi hráčmi

- trochu sklamaním sú žetóny predstavujúce zlaté mince, na ktorých si mohol dať výrobca viac záležať a vyrobiť ich ako napodobeninu mincí, pretože popri krásne ilustrovaných kartách trochu kazia vizuálny dojem z hry. Ide však len o "kozmetickú" drobnosť.

Prečítajte si tiež: Tri spoločenské hry, ktoré si užijú najmä nároční hráči Čítajte 

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 2. Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?
 3. Aj s SUV môžete jazdiť ekologicky a ekonomicky
 4. Podnikateľský úver, s ktorým ušetríte
 5. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov?
 6. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant
 7. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci
 8. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 9. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 10. Nestarnú, ale dozrievajú
 1. Slováci sú chlebovým národom
 2. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 3. Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?
 4. P3 začína na východe Slovenska s výstavbou parku
 5. Zľavnené študentské lístky na dopravu s ISIC už aj cez mobil
 6. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 7. Kto vyhrá súboj medzi prírodnými a syntetickými diamantmi?
 8. Otvorenie nového sídla DELTA sprevádzala virtuálna realita
 9. Podnikateľský úver, s ktorým ušetríte
 10. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 13 709
 2. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 11 950
 3. Čo všetko dnes majú deti v mobiloch? Boli by ste prekvapení 11 608
 4. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 10 941
 5. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 9 937
 6. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 9 425
 7. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky 9 401
 8. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 9 306
 9. Luxusný hybrid za 22 900 eur. Nadpriemerný už v základnej výbave 8 231
 10. Vyrába koláče pre celiatikov. Najobľúbenejšie zákusky prekvapia 8 071

Téma: Spoločenské hry


Hlavné správy zo Sme.sk

V Gorile počuť šušťanie bankoviek aj stretnutia, ktoré spis nespomína

Nahrávka korešponduje so spisom zverejneným pred ôsmimi rokmi.

Ústredné postavy internetového spisu Gorila: Jaroslav Haščák, partner skupiny Penta, Anna Bubeníková, bývalá šéfka Fondu národného majetku za SDKÚ a Jirko Malchárek, bývalý minister hospodárstva za ANO.

Minúta po minúte: Haščák hovoril o finančnej pomoci Smeru

Viaceré redakcie dostali nahrávku Gorily.

Prezidentka Čaputová.

Nahrávka Gorily: Malchárek a Haščák o hovoria o províziách

Jirko Malchárek je jedným z hlavných aktérov kauzy Gorila.

Ilustračné foto.