SME
Piatok, 27. január, 2023 | Meniny má Bohuš

Hrnko nepije tvrdé, Sulík miluje červené. Aký majú politici vzťah k alkoholu

Kto ochutnal burčiak v jedenástich.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Našich politikov sa pravidelne pýtame na veci, ktoré by vám na tlačovkách nepovedali. Už sme zistili, čo všetko povystrájali počas výšky na intráku, kde ako študenti brigádovali, aké knihy čítajú a pozreli sme sa aj na ich umelecké vlohy.

Keďže sezóna vinobraní a oberačiek je na jeseň v plnom prúde, dnes sa pozrieme na ich vzťah k vínu.

Politikov sme sa opýtali, či chodia na vinobrania a čo si na nich najviac užívajú, aký alkohol majú v obľube a ak je to víno, ktorému holdujú najviac. A prezradili aj to, kedy víno ochutnali po prvýkrát a ako to dopadlo. Spoiler: Niekedy nie práve najlepšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V článku sa dozviete, že:

  • Ondrej Dostál ochutnal prvý burčiak už v 11-tich
  • Gábor Grendel sa prvýkrát opil, keď mu do šampanského naliali tvrdé
  • Anton Hrnko má radšej Dni zelá a nepije tvrdé
  • Richard Sulík miluje červené a má vlastnú Rišovicu
  • Martin Klus ochutnal víno ako malý, keď sa nikto nepozeral
  • Simona Petrík je dievča z Liptova, preto má radšej tvrdé
  • Jana Cigániková víno neobľubuje, Juraj Droba miluje biele
  • Gábor Gál má rád burčiak
  • Veronika Remišová pila víno so spolužiakmi a školiteľom u neho na byte
  • Natália Blahová zvykla ako študentka mixovať víno s kolou
Prečítajte si tiež: Vinobrania aj otvorené pivnice: Kam sa vybrať za vínom v októbri Čítajte 

Ondrej Dostál a burčiak v jedenástich

Poslanec z klubu SaS Ondrej Dostál chodí na vinobrania pravidelne, nevynecháva najmä to v Pezinku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Dobre sa poznám s tamojším vinárom Jánom Hacajom a aj pod jeho vplyvom som sa naučil, že nie je burčiak ako burčiak. V niektorých stánkoch je burčiak len presladená mútna tekutina, ale dobrí vinári zvyknú mať nielen dobré víno, ale aj dobrý burčiak. Takže si treba vyberať, od koho kupujete," radí poslanec.

Dobrý alkohol podľa neho nie je zlý, či už ide o české pivo, škótsku whisky, domácu slivovovicu alebo kvalitný destilát. V poslednom čase vyhľadáva najmä remeselné pivá, ale ak by si mal vybrať jeden najobľúbenejší nápoj, bolo by to biele víno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Práve z neho sa opil aj prvýkrát v živote. "Mohol som mať nejakých jedenásť alebo dvanásť. Otec robieval víno z vlastného hrozna. Raz sme sa vrátili zo záhrady a otec nás aj s mladším bratom zobral do pivnice. Burčiak bol práve v najlepšom štádiu, a tak nás nechal okoštovať a porovnávať rôzne demižóny. A trochu pozabudol, že sme ešte len deti."

A čo na to mama? "Keď sme prišli domov, tackali sme sa. Mama si najskôr myslela, že si z nej robíme srandu a pripitosť len predstierame. Ale nepredstierali sme. Bratovi bolo potom strašne zle a dodnes je takmer abstinent. Ja som dopadol lepšie, iba som sa ležiac v posteli smial. Takže na mňa tá prvá skúsenosť nezapôsobila odradzujúco a v dospelosti som sa stal milovníkom dobrého vína," spomína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Gábor Grendel a šampanské, do ktorého mu naliali tvrdé

"Odkedy som v politike, hody a vinobrania si idem. Často sa totiž krížia s volebnými kampaňami. Najviac si vychutnávam jedlá, ale nezabudnuteľné sú pre mňa aj tohtoročné dúbravské hody, na ktorých som si s priateľkou vyskúšal tie najdivokejšie kolotoče," prezrádza poslanec.

Najradšej má biele, suché víno. A kedy ho ochutnal prvýkrát? "Stalo sa to na talianskom zájazde speváckeho zboru Mladé Srdcia. Bolo to zo šumivého vína a problém vznikol z mojej nepozornosti. Nevšimol som si, že mi starší kolegovia prilievali do šampanského tvrdý alkohol," spomína Grendel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Anton Hrnko má radšej Dni zelá a nepije tvrdé

Podpredseda SNS by na vinobrania chodil rád, ale podľa jeho slov sa mu to ešte nepodarilo. "Ako správny Stupavčan chodím radšej na Dni zelá," argumentuje.

Tvrdému alkoholu neholduje, ale občas si dá "jedno alebo dve pivá". Víno obľubuje najmä pri slávnostných príležitostiach a najradšej má Rizling vlašský a Frankovku modrú.

A kedy ochutnal víno prvýkrát? "Bolo to veľmi skoro. Nepamätám si, že by som mal nejaké problémy, lebo vždy som všetky veci bral s mierou."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Richard Sulík miluje červené a má vlastnú Rišovicu

Predseda SaS pravidelne chodil na Pezinské vínne trhy. "Najprv som si tam kúpil kopec pagáčov, lebo tie sa minuli ako prvé," hovorí Sulík. Alkohol sa snaží piť kvalitný a najviac mu chutí červené víno. "Spomedzi slovenských odrôd mi najviac chutí Dunaj, spomedzi svetových Sangiovese."

Do sveta vína ho uviedol ešte v roku 2003 Peter Vajda, spoluzakladateľ denníka SME: "Dovtedy som rozlišoval víno akurát tak biele a červené, a to sa zmenilo fľašou Brunella di Montalcino, ktorú mi Peter Vajda spolu s rozsiahlym výkladom daroval. Nič ani len vzdialene tak dobré som dovtedy nepil a toto víno je dodnes mojim obľúbeným."

SkryťVypnúť reklamu

Pred dvoma rokmi na Veľkú noc spolu s vinárom vyrobil "Rišovicu". Tajný recept? Šupky z merlota, pomaranče, citróny, vanilka, škorica a klinčeky.

Martin Klus ochutnal víno ako malý, keď sa nikto nepozeral

"Nebudem klamať, vínko mám rád, a to slovenské obzvlášť. Fascinujúce pre mňa je, ako naše vinárstvo v posledných rokoch napreduje. Vrátane schopnosti prezentovať sa. Som si istý, že sa rozhodne nemáme za čo hanbiť ani vo svete," hovorí poslanec SaS. Ak má príležitosť, snaží sa vinobrania nevynechať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Práve víno má spomedzi alkoholu najradšej. "Typ vína je u mňa skôr sezónnou záležitosťou alebo otázkou doladenia k jedlu. V horúcom lete neodmietnem ani dobré ružové, napríklad Cabernet Sauvignon niektorých slovenských vinárov sa vydaril aj na tohtoročnú sezónu," vysvetľuje. Z bielych vín má najradšej Tramín alebo Devín, z červených skôr ťažšie odrody.

Prvýkrát ho ochutnal, keď bol malý chlapec: "Páčili sa mi poháre, z ktorých dospelí na návšteve popíjali. A keď ma chvíľku nepozorovali, išiel som ochutnať. Bol som zhrozený, čo im na tom môže chutiť. Dnes mám samozrejme celkom iný názor."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Simona Petrík je dievča z Liptova, preto má radšej tvrdé

Okrem vinobraní má poslankyna a členka hnutia Spolu za sebou aj niekoľko vínnych ciest, na ktorých si doplnila znalosti o víne. "Mám čerstvú príhodu z Karloveských hodov, kde sme si s manželom kúpili červený burčiak a až pri vychádzaní z auta doma sme zistili, že fľaša nebola dobre uzavretá, a tak nám teraz smrdká celé auto," hovorí.

Aj keď víno nie je jej preferovaný alkohol, chutí jej odroda Devín a Alibernet. "Som dievča z Liptova - u nás sa pije tvrdé, preto príležitostne si radšej vypijem kvalitný rum alebo whisky."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A jej prvá skúsenosť s alkoholom? "Toto si vôbec nepamätám, takže to bol asi dobrý zážitok."

Jana Cigániková víno neobľubuje, Juraj Droba má rád biele

Poslankyňa SaS Jana Cigániková víno nemá veľmi v obľube. "Neuveríte, ale najradšej mám obyčajného Huberta za pár eur, pretože je sladký," hovorí. Nevie, kedy klasické víno ochutnala prvýkrát, ale vždy ju pri ňom strasie, pretože sa jej zdá príliš kyslé.

Naopak, bratislavský župan Juraj Droba nepohrdne vínom, najmä bielym, pretože podľa vlastných slov na červené ešte nedorástol. Najskôr mal v obľube tramín červený a chardonnay, neskôr sauvignon a v súčasnosti uňho najviac fičí veltlín a rizlingy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Mám veľmi rád aj kvalitné ovocné destiláty. Nedávno som objavil drienkovicu, dlhodobo mi chutí marhuľovica a malinovica. V období vinobrania nepohrdnem ani tradičným burčiakom," hovorí Droba.

Prvýkrát ochutnal víno na lyžovačke na strednej škole a ako väčšina prvých pokusov, ani tento vraj nedopadol veľmi dobre. Práve na strednej škole spoznal aj čaro vinobraní. "Pamätám si skvelú atmosféru a vtedy ešte aj chuť zakázaného ovocia so spolužiakmi. Vinobrania medzičasom narástli na akcie nadregionálneho významu a rád sa ich zúčastňujem dodnes," prezradil župan.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Gábor Gál má rád burčiak

Minister spravodlivosti Gábor Gál je pri spomienkach na svoje prvé víno tajnostkár. "Prvýkrát som ho ochutnal, keď ešte žil staý otec Lajoš, bolo to veľmi dávno. Ale len ochutnal," prezradil Gál.

Hoci má teraz menej času, kedysi chodieval na vinobrania pravidelne. "Vždy ma na nich priťahovala nálada, dobré jedlo a burčiak. Teraz chodím už dobrých pár rokov do spoločnej vinice a na oberačku, kde sa stretne rodina a priatelia," vysvetľuje a dodáva, že po otcovi zdedil lásku k burčiaku. "Pijem ale aj víno, mám rád suché rosé, rizling aj ťažký merlot".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Veronika Remišová a konzultácie so školiteľom pri víne

"Na vinobrania veľmi nechodievam, som skôr horský typ," hovorí poslankyňa OĽaNO a dodáva, že k vínu nemá žiadny špeciálny vzťah.

"Moji francúzski kamaráti sa to snažili zmeniť, učili ma rozoznávať rôzne vône, chute a potenciál starnutia, no v tomto som bola veľmi zlým žiakom. Ale spomínam si na študentské časy na Sorbone v Paríži, keď mňa a mojich kolegov školiteľ pozval k sebe domov a pri dobrom víne sme pravidelne rozoberali naše práce. Išlo nám to mimoriadne dobre, asi kvôli tomu vínu," spomína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nepamätá si, kedy víno ochutnala prvýkrát, takže to podľa jej slov "zrejme nebol žiadny výnimočný zážitok."

Natália Blahová a víno riedené kolou

Na rozdiel od väčšiny politikov, poslankyňa SaS vinobrania nenavštevuje, ale ako rodáčka z Trnavy nevynechá Trnavský jarmok. Najradšej má biele víno, suché a ľahké.

"Prvé víno som ochutnala ako študentka. V tých časoch, ak ste sa čašníka opýtali, aké majú víno, tak odpoveďou bolo - biele a červené. Spomínam si, že sme si ho riedili kolou alebo kofolou, čo svedčí o našich vtedajších gurmánskych kvalitách," spomína Blahová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ako si na internátny život spomínajú slovenskí politici? Do spŕch si nosili kohútiky aj žiarovky Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


a 3 ďalší 11. mar

Konečne poriadny diss!


a 2 ďalší 7. jan

Ďakujeme, že ste sa zapojili!


a 3 ďalší 31. dec

Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


a 3 ďalší 17. dec
SkryťZatvoriť reklamu