Do študentskej jedálne v Mlynskej doline dostala vegánske jedlo

Zostaviť vegánsky jedálniček bola výzva.

Autorka iniciatívy Tamara Stohlová. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pred niekoľkými rokmi mali vegetariáni v študentskej jedálni väčšinou na výber nanajvýš vyprážaný syr a nejaké sladké jedlo. No na internátoch v Mlynskej doline, v najväčšom študentskom mestečku na Slovensku, sa veci menia k lepšiemu.

Dve miestne jedálne, Venza a Eat&Meet, sa začali pretekať, ktorá príde so zaujímavejšími novinkami. Toto súperenie má jednoznačného víťaza - študentov.

Prečítajte si tiež: Ako prežiť v Mlynskej doline #5: Kam sa ísť najesť: Venza alebo Eat & Meet? Čítajte 

Tentoraz si však bod k dobru pripísala Venza.

Tá od začiatku akademického roka 2018/2019 zaradila do svojej každodennej ponuky aj alternatívu pre vegánov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za dobrou správou pre všetkých vegánov, vegetariánov, laktózovo intolerantných študentov či skrátka tých, ktorým chutí rastlinná strava, paradoxne stojí dievčina, ktorá v Mlynskej doline nikdy nebývala. Tamara Stohlová je rodená Bratislavčanka a zároveň už štyri roky vegánka. Predtým bola desať rokov vegetariánkou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V rámci svojho životného presvedčenia chcela spraviť niečo, čo by malo väčší efekt ako to, že o vegánstve rozprávala svojim blízkym či známym. Doplnkové štúdium pre občianskych aktivistov na Sokratovom inštitúte ju nakoplo k tomu, aby oslovila študentskú jedáleň, či by nemali záujem zaradiť do svojej ponuky aj vegánske jedlá. A podarilo sa. Tamara teda vytvorila okolo 25 receptov na vegánske jedlá, z ktorých bude Venza každý deň nejaký ponúkať študentom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečo ste si vybrali práve Venzu? Mali aj predtým v ponuke nejaké jedlo, ktoré by bolo vhodné pre vegánov?

Tento rok bol prvýkrát robený prieskum o vegánoch, vegetariánoch a ľuďoch, ktorí nejakým spôsobom znižujú spotrebu živočíšnych výrobkov, ktorý si v agentúre Focus dala vypracovať organizácia Vegánske hody (dnes sa volá Humánny pokrok, pozn.red.). Z neho vyplynulo, že práve medzi mladými a vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi žijúcimi v Bratislave by mal byť veľký dopyt po takejto strave. Povedala som si, že práve Mlyny, kde v Bratislave žijú vysokoškoláci, by mohli byť super miesto.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dodatočnou výzvou pre mňa bolo, že je to štátna jedáleň, pretože ak sa na niečo také dá štátna jedáleň, je to veľmi pozitívny krok smerom k vegánom a znak toho , že ako spoločnosť sme na to pripravení.

Mali zopár jedál, ktoré by boli vhodné, ale ani zďaleka by sa to nedalo nazvať skutočnou alternatívou. Dostala som tip, že práve táto jedáleň by sa mohla nechať nahovoriť na niečo také, pretože raz už zavádzali šalátový bar. To však nie je to isté a nemala som žiadnu istotu, ale dodalo mi to nápad, či to naozaj nie je to dobré miesto, kde by sa môj projekt dal realizovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako vedenie jedálne zareagovalo, keď ste im prvýkrát predstavili svoj projekt?

Celkom som sa bála, pretože som nešla cez žiaden kontakt, priamo som im dala ponuku. Na moje prekvapenie zareagovali veľmi pozitívne. Napriek tomu, že nemajú nejaký špecifický vzťah k rastlinnej strave, majú vzťah k svojim zákazníkom a veľmi im záleží na tom, aby ponúkali stravu, o ktorú majú ich stravníci záujem. Keď som im dala argumenty, že je tu komunita, ktorú v mieste ich dočasného bydliska nikto nevie obslúžiť, stačilo im to, aby sa o to pokúsili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keďže ide o štátnu jedáleň, aké boli obmedzenia pri tvorbe receptov?

Veľké obmedzenia mi dané neboli, sama som však vedela, že jedáleň musí ponúkať cenovo dostupné jedlo. Snažila som sa vopred rozmýšľať, že tam nebudem dávať drahé náhrady mäsa alebo nejaké veľké vychytávky, čo ani nie je potrebné.

Nakoniec sa ukázalo, že najväčším obmedzením je práve to, že jedáleň je štátna a musí nakupovať cez verejné obstarávanie. Dostala som zoznam surovín, z ktorých môžem variť, a keby som chcela nejaké ďalšie, môžu sa dopĺňať v priebehu roka, ale jedna zmluva sa obnovuje raz za rok. Nemohla som si skrátka spraviť zoznam, čo ešte chcem. V podstate ešte stále pracujem iba so surovinami, ktoré jedáleň už mala vyobstarávané.

SkryťVypnúť reklamu

Zo „špecialít“ mám k dispozícii len tofu, žiadne rastlinné mlieka ani smotany, ani iné náhrady mäsa. Ale bola celkom fajn výzva ukázať, že aj z toho sa dá vegánsky variť, netreba na to polotovary, stačia na to skutočné potraviny, ktoré sú prirodzene rastlinné, ako je zelenina, semienka či celozrnné obilniny.

Budú sa recepty ešte ďalej meniť alebo dopĺňať?

Je to dosť možné. Jedáleň stanovila dosť vysoký cieľ, koľko by chcela jedál, aby sa dookola nerotovali tie isté, nech je to skutočne plnohodnotná alternatíva. Počítali sme aj s rezervou, že 20 – 30 percent jedál môže padnú pre malý dopyt. To sa stáva s každým typom jedál. Sme už za polovicou tohto ich očakávania, máme nejakých 25 jedál, ktoré vieme ponúkať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Koľko jedál bude denne v ponuke?

Zatiaľ začíname jedným jedlom, aj keď vízia bola taká, že vždy bude jedno teplé jedlo a jedno charakteru šalátu.

Aké jedlá môžu študenti očakávať?

Recepty sú naozaj pestré. Máme tam aj vegánske alternatívy domácich jedál, aj keď treba povedať, že slovenská kuchyňa je dosť mäsová a dosť mliečna, čiže bez tých náhrad je to dosť zložité robiť. Sú tam tiež jedlá talianskej kuchyne a nejaké druhy cestovín, ktoré sú viac zeleninové.

Potom máme čisto zeleninové jedlá, ktorá sa ani nedajú zaradiť k nejakej kuchyni, proste sme sa pohrali s ingredienciami tak, aby to bolo skutočne chutné. Zopár jedál je aj z ázijskej kuchyne, keďže máme k dispozícii tofu – napríklad sladko-kyslé chrumkavé tofu, ktoré je pripravené iným spôsobom, ako sa bežne robí v jedálni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Veľkou špecialitou sú sýte šaláty, ktoré ukazujú, že šalát nemusí byť len nasekaná surová zelenina, ktorá je nanajvýš posolená. Rada pridávam do šalátov niečo teplé a výraznejšie ochutené. Keď sa to pomieša a spoja sa chute, je z toho plnohodnotné jedlo, ktoré je aj veľmi výživné, keďže má veľký obsah zeleniny.

Prečítajte si tiež: Ideš bývať prvýkrát na intráky v Mlynskej doline? Máme odpovede na všetky tvoje otázky Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu