SME
Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Prvý človek na Mesiaci či povojnové Československo: 19 filmových premiér v októbri

Johnny English znova zasahuje.

1. Zrodila sa hviezda (A Star Is Born)

Muzikant Jackson Maine sa zamiluje do speváčky Ally. Tá však už svoj hudobný sen vzdala a nemieni s ním nič robiť, až kým ju jedného večera Jackson nevytiahne na pódium. Jej raketový štart zatieni muzikantovu kariéru, na čo rozhodne nebol pripravený.

Snímka je režisérskym debutom Bradleyho Coopera, ktorý si zároveň zahral hlavnú rolu. Po jeho boku už 4. októbra uvidíme prvýkrát v hlavnej filmovej úlohe speváčku Lady Gaga.

Načítavam video...

2. Venom

Redaktor Eddie Brock sa chváli tým, že vždy strká nos do niečoho, čo si úrady nemusia všimnúť. Keď sa dostane do kontaktu s cudzou látkou, získa nadprirodzené schopnosti, ktoré dokáže čoraz menej ovládať. Postupne sa z neho naplno stáva symbiont Venom.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden zo „Spideyho“ najobávanejších nepriateľov od Marvelu vtrhne do kín už 4. októbra.

Načítavam video...

3. Studená vojna (Zimna wojna)

V poľskej novinke je obdobie studenej vojny kulisou vášnivého milostného príbehu medzi speváčkou a tanečníčkou Zulou a klaviristom Wiktorom. Dvaja ľudia odlišného postavenia a temperamentu sa na prvý pohľad k sebe vôbec nehodia. Napriek tomu sa ich láska v beznádejných časoch prehlbuje.

Príbeh, ktorý sa odohráva v Poľsku, Berlíne, Juhoslávii a Paríži, nájdeme v kinách od 4. októbra.

Načítavam video...

4. 3 dni v Quiberone (3 Tage in Quiberon)

Najzvláštnejšie je, že už ani neviem, či sa to naozaj stalo. Nebola to scéna z filmu?" pýta sa samej seba filmová ikona Romy Schneider. Snímka zachytáva život hviezdy v rehabilitačnom centre v Quiberone. Počas troch dní poskytuje herečka novinárom rozhovor bez toho, aby si uvedomovala následky svojej otvorenosti a spontánnej úprimnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Film zachytáva príbeh nemeckej hviezdy a zároveň poukazuje na bezohľadnosť médií. V kinách ho uvidíme od 4. októbra.

Načítavam video...

5. Zlé časy v El Royale (Bad Times at the El Royale)

Hotel El Royale prechádza priamo cez hranice Nevady a Kalifornie. Hostia si tak môžu vybrať, v ktorom štáte chcú mať izbu a porušovať či dodržiavať zákony jedného alebo druhého. Päť momentálne ubytovaných cudzincov spájajú len tajomstvá a kedysi vychytený hotel so svojou temnou minulosťou.

Jeff Bridges, Chris Hemsworth či Dakota Johnson. Aj tieto mená lákajú divákov 11. októbra do kín.

Načítavam video...

6. Zlodeji (Manbiki kazoku)

Osamu si privyrába kradnutím v obchodoch a to isté učí aj svojho syna. Obaja žijú v provizórnom dome spolu s ďalšími členmi rodiny. Do dennej rutiny im raz nečakane zasiahne dievčatko, ktoré sa osamelo hrá v mraze na balkóne. Osamu sa rozhodne, že prijať zanedbané dieťa za svoje bez nahlásenia úradom nie je zločin.

SkryťVypnúť reklamu

Japonská novinka je citlivou a rafinovanou drámou o bezpodmienečnej láske a dôstojnosti chudobných. V kinách ju nájdeme od 11. októbra.

Načítavam video...

7. Tajomstvo domu s hodinami (The House with a Clock in Its Walls)

Keď sa desaťročný Lewis presťahuje k svojmu strýkovi, ešte netuší, aké magické dobrodružstvo ho čaká. Jeho novým domovom sa stane rozľahlé starodávne sídlo, v ktorom sa dejú spočiatku nevysvetliteľné veci. Strýko a jeho susedka sú totiž čarodejníci a už dlho sa snažia rozlúštiť tajomstvo tikajúcich hodín.

Podarí sa im s Lewisovou pomocou hodiny zastaviť a odvrátiť tak apokalypsu, ktorú kedysi dávno naplánoval zlý čarodejník? Zistíme 11. októbra.

Načítavam video...

8. Prvý človek (First Man)

Pred päťdesiatimi rokmi sledovali milióny ľudí pristátie Apolla 11 na Mesiaci. Krátko nato vyslovil astronaut Neil Armstrong slávnu vetu: „Je to malý krok pre človeka, ale obrovský skok pre ľudstvo.“

SkryťVypnúť reklamu

Oscarový režisér muzikálu La La Land Damien Chazelle vyslal vo svojej snímke na obežnú dráhu herca Ryana Goslinga. Film o jednom z najväčších dobrodružstiev v dejinách doletí do kín 11. októbra.

Načítavam video...

9. Cirkus Rwanda

Bál sa, že spadne lietadlo, umrie na maláriu alebo ho zastrelia. Medzinárodne uznávaný vedúci kultového pražského zoskupenia Cirk La Putyka Rosťa Novák sa napokon vydal do Rwandy a súhlasil so spoluprácou s tamojšími akrobatmi. Tých vedie Eliseé Niyonsenga, ktorý ako dieťa prežil rwandskú genocídu a cirkusovým umením pomáha osirelým deťom.

Ako sa začne a skončí spolupráca dvoch povahových protikladov, ktoré vytvárajú spoločné predstavenie naprieč dvoma kontinentmi? Dozvieme sa v snímke režiséra Michala Vargu už 13. októbra.

Načítavam video...

10. Tvár (Twarz)

Malomestský podivín a egocentrik Jacek miluje heavy metal, svoju priateľku, psa a malé auto. Pracuje na stavenisku, kde má vyrásť najvyššia socha Ježiša na svete. Keď sa zmrzačí pri tragickej nehode, nechcene na seba upriami pozornosť celej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Jacek sa stane prvým občanom Poľska, ktorý podstúpi transplantáciu tváre. Ako bude vyzerať? Zistíme 18. októbra.

Načítavam video...

11. Toman

Zdeněk Toman, vlastným menom Zoltán Goldberger, bol mužom mnohých tvárí a mien, šéfom zahraničnej rozviedky, obchodníkom a karieristom. Poverili ho zásadnou úlohou – zohnať peniaze, ktoré komunistom vyhrajú voľby. A Toman peniaze zohnať vedel. Pre seba, pre rodinu i pre stranu. Nezáležalo na tom, či sa mu to podarí vydieraním alebo obchodmi s vojnovými zločincami a ich obeťami.

Toman sa neštítil ničoho, no cena, ktorú za svoju kariéru so svojimi blízkymi zaplatil, bola privysoká. Film zároveň odkrýva pozadie takzvanej tretej republiky. Uvidíme ho v kinách od 18. októbra.

Načítavam video...

12. Tiesňové volanie (Den skyldige)

Bývalý policajt Asger Holm odpovie na tiesňové volanie vystrašenej ženy. Keď je hovor náhle prerušený, začína po nej a únoscovi pátrať. S telefónom ako jediným nástrojom odkrýva zločin, ktorý je však omnoho väčší, ako na začiatku čakal.

SkryťVypnúť reklamu

Škandinávsky režisér Gustav Möller vo svojej prvej celovečernej snímke experimentuje s ľudskou predstavivosťou, zmyslami, strachom a presvedčením, že najsilnejšie filmové momenty sú tie, ktoré 18. októbra neuvidíte.

Načítavam video...

13. Serenity: Ticho pred búrkou (Serenity)

Baker sa živí v Karibiku ako rybársky sprievodca, má svoju loď s názvom „Serenity“, domček, milenku a nepeknú minulosť, ktorú zapíja v bare. Jeho relatívne pokojný život nečakane naruší až bývalá manželka Karen. V mene ich spoločného syna zúfalo požaduje od Bakera, aby zabil jej súčasného násilníckeho manžela. Dokonca mu ponúkne jeden milión dolárov ako odmenu.

Vyhovie Baker žiadosti svojej bývalej? Zistíme v novinke s Anne Hathaway už 18. októbra.

Načítavam video...

14. Mowgli

Známy príbeh opisuje výchovu ľudského mláďaťa Mauglího v indickej džungli. Pod vedením medveďa Balooa a pantera Bagheery chlapca akceptujú aj ostatné zvieratá s výnimkou tigra Shere Khana. Ešte väčšie nebezpečenstvo však príde, keď sa Mauglí ocitne tvárou v tvár ľudskej rase.

SkryťVypnúť reklamu

Kniha džungle, jedna z klasík svetovej literatúry od Rudyarda Kiplinga, sa dočkala svojho nového a najtemnejšieho spracovania. Uvidíme ho už 18. októbra.

Načítavam video...

15. Mars

Lety na Mars dávno vyšli z módy. Marťanskú vedeckú stanicu udržuje v núdzovom režime zastaralý robot Bot. Prežil päť veľkých prašných búrok, čítal len komiks o Indiánoch a niekoľkokrát ho trafil blesk. Má dojem, že už nechce byť sám. Môže umelá inteligencia cítiť žiarlivosť?

Na scenári sa podieľala aj režisérka filmu Mečiar Tereza Nvotová, ktorá si v novej komédii aj sama zahrala. Výsledok si môžeme 18. októbra pozrieť na plátnach.

Prečítajte si tiež: Desať filmov o umelej inteligencii, ktoré sú lepšie ako Dôverný nepriateľ Čítajte 
Načítavam video...

16. Králi zlodejov (King of Thieves)

Brian Reader je 77-ročný dôchodca, ktorý sa už v mladšom veku preslávil ako zlodej. Zaháľať sa mu nechcelo ani na staré kolená. Zoskupil okolo seba skupinku postarších pánov z rovnakej branže. Po troch rokoch plánovania sa napokon konečne vlámali do sejfu v budove trezorovej spoločnosti. Podarilo sa im ukradnúť šperky, zlato, diamanty a finančnú hotovosť v hodnote 14 miliónov libier.

SkryťVypnúť reklamu

Kriminálna dráma je inšpirovaná neuveriteľným skutočným príbehom. V roku 2015 sa v Londýne naozaj odohrala najväčšia lúpež v dejinách Anglicka, ktorú na počudovanie polície spáchal gang dôchodcov. Detaily tohto kuriózneho zločinu uvidíme 18. októbra.

Načítavam video...

17. Halloween

Pred štyridsiatimi rokmi dokázala Laurie Strode ako jedna z mála prežiť zabíjanie maskovaného vraha Michaela Myersa. Útok, ktorý sa odohral počas Halloweenu, v nej však zanechal hlboké jazvy. Má strach, že si ju Michael znova nájde, a tak sa dôsledne pripravuje na jeho návrat.

Prežije Laurie opätovné stretnutie s mužom v bielej maske a s nožom v ruke? Hororová snímka nám to prezradí už 18. októbra.

Načítavam video...

18. Keď draka bolí hlava

Drak Čmoudík má dve hlavy. Jednou hovorí po česky, druhou po slovensky, a tak v dvojjzačnej rozprávke spoznávame príbeh o vzniku kráľovstva Draka a veľkej láske princeznej Adelky a princa Janka.

SkryťVypnúť reklamu

Vo filme si zahrali aj Karel Gott či Ján Koleník. Už 25. októbra sa tiež dozvieme, prečo je borůvka po slovensky čučoriedka.

Načítavam video...

19. Johnny English znova zasahuje (Johnny English Strikes Again)

Johnny English je tajný agent v penzii, ktorý sa stal učiteľom. Do služieb vlasti by ho nepovolal už ani šialenec. Keď však istý geniálny počítačový hacker odhalí identitu všetkých aktívnych agentov britskej tajnej služby, premiérka nemá na výber.

Johnny English sa na plátna vracia po siedmich rokoch. Dokáže ako technologický antitalent obstáť aj v tejto misii? Komédia s Rowanom Atkinsonom nás pobaví 25. októbra.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: 15 filmových premiér, ktoré prinesie september Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
     2. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
     3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
     4. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
     5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
     6. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
     7. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
     8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
     1. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
     2. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
     3. Jablone prinášajú už tretiu úrodu. A je rovnako bohatá.
     4. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
     5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
     6. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
     7. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov
     8. Medzi prírodnými izoláciami vedie celulóza
     1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 455
     2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 300
     3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 254
     4. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 728
     5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 349
     6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 2 661
     7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 591
     8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 469
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu