Bryndzové halušky a placky vybrali medzi päťsto najlepších gastrozážitkov

Do výberu ich zaradil Lonely Planet.

Prečítajte si tiež: 10 najlepších cestovateľsko-kulinárskych zážitkov podľa Lonely Planet Čítajte 

Svetový cestovateľský sprievodca Lonely Planet vydal nedávno knihu Ultimate Eatlist, ktorá je oslavou dobrého jedla na cestách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z celého sveta vybrali 500 najlepších kulinárskych zážitkov.

Z najobľúbenejších a najautentickejších gastronomických zážitkov cestovateľských expertov magazínu zostavili šéfkuchár a moderátor Adam Liaw​ a foodbloggerka Leyla Kazim 500-miestny rebríček.

Rozhodovali sa podľa chuti jedla, jeho kultúrneho významu či špeciálnej atmosféry, ktorá sa spája s jeho podávaním či miestom, kde ho ponúkajú.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko má v knihe rovno dvoch zástupcov.

Do prvej polovice sa dostali naše národné jedlo - bryndzové halušky s poradovým číslo 225. Autori knihy si tento "sýty tanier zemiakových halušiek pokrytých ovčím syrom ostrej chuti a zasypaných kúskami opraženej slaniny" odporúčajú vychutnať s pivkom v bratislavskom Starom Meste v reštaurácii Modrá Hviezda. Škoda, že nezašli aj na poriadny salaš.

Loading

...

Na 488. mieste sú zas placky, ktoré opisujú ako "slovanskú zemiakovú posadnutosť". Podľa autorov sú zemiakové placky láskou krajín východnej Európy, ale špeciálne Slovákov a Čechov.

Kniha opisuje, ako pobyt v nejakej miestnej domácnosti takmer vždy vyústi do servírovania placiek či lokší. Neodporúčajú žiaden konkrétny podnik, lebo najlepšie sú vraj tie domáce, tak si treba zohnať pozvanie k niekomu domov a s veľkými očami pozerať na toho, kto ich pripravuje.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Naprázdno neobišli ani naši susedia.

V Česku odporúčajú vyskúšať trdelník v Prahe - či už "obyčajný" s cukrom a škoricou, alebo plnený čokoládou či zmrzlinou. Umiestnil sa na 470. mieste.

Na Ukrajine zas nabádajú ochutnať slaninu v Kyjeve, ktorá dostala v rebríčku 456. miesto.

Prečítajte si tiež: Navštívte Krakov a Katovice za menej ako 100 eur. Poradíme vám, ako na to Čítajte 

V Poľsku by ste si mali dať kyslú polievku žurek v bochníku chleba s horúcim pivom v Krakove (176. miesto), pierogi na každoročnom krakovskom pirohovom festivale (154. miesto) či studenú repovú polievku chlodnik (418. miesto) - taktiež v Krakove.

V Rakúsku pozývajú cestovateľov na poriadny viedenský rezeň (269. miesto). Z dezertov majú potom na výber Sacherovu tortu (102. miesto) a jablkovú štrúdľu (494. miesto) vo Viedni, ako aj Mozartove gule v Salzburgu (433. miesto).

SkryťVypnúť reklamu

Až šesť špecialít má v knihe Maďarsko. Najvyššie sa umiestnil budapeštiansky lángos na 130. mieste, ktorý prirovnávajú k maďarskej pizzi. V Maďarsku si netreba nechať ujsť ani plnenú kapustu töltött káposzta (242. miesto) či guláš (297. miesto). Sladké chute zas uspokoja Dobošova torta (328. miesto), kürtöskalács (389. miesto) či maďarsko-židovský vrstvený koláč flódni (426. miesto).

Prečítajte si tiež: Desať najlepších destinácií v Ázii na tento rok Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu