Slováci nechcú cudzincov v rodine ani na párty, ukázal prieskum

Podľa sociologičky za to môžu politici.

Väčšina z z 1000 respondentov v prieskume verejnej mienky, ktorý si na Slovensku nechala spraviť značka Absolut, by ľudí inej rasy odmietla nielen v rodinnom živote či kruhu priateľov, ale aj pri zábave na párty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skúsenosť s človekom s inou farbou pleti má pritom len 56 % z opýtaných.

Toto sú najdôležitejšie zistenia, ktoré z prieskumu vyplynuli:

  • Len tretina opýtaných by v rodine akceptovala mulata, až 80 % Slovákov by odmietlo, keby si ich deti zobrali Afroameričana či Aziata. Ľudí arabského pôvodu by do rodiny prijalo len 11 % opýtaných.
  • Priateľstvo s mulatom, černochom či Aziatom si vie predstaviť len viac ako 60 % ľudí, menej ako polovica by sa chcela priateliť s človekom arabského pôvodu.
  • Na párty by si černocha, mulata a Aziata zavolala len polovica opýtaných. Zábavu s ľuďmi arabského pôvodu si vie predstaviť len tretina opýtaných.

Práve s ľuďmi arabského pôvodu majú Slováci najväčší problém.

Sociologičku Silviu Porubänovú to neprekvapuje. "Je to aj výsledkom politického a mediálneho masírovania. Islamofóbia a odmietanie ľudí arabského pôvodu je problém, často týchto ľudí generalizujeme a všetkých ich považujeme za islamistov a teroristov," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nej to nie je spôsobené len samotnou migračnou krízou, keďže na Slovensku takmer žiadnych migrantov nemáme a máme s nimi takmer nulovú skúsenosť. Dôležité je, ako k téme pristupujú politici a médiá.

"Politici si pravidelne dávajú robiť prieskumy verejnej mienky. Keďže islamofóbia je populárna téma, pridáva to body skrz celé politické spektrum. Obávam sa, že na Slovensku dnes ani nie je strana, ktorá by povedala: rozlišujme, diferencujme, výstavba mešít neznamená radikalizáciu a podobne," hovorí Porubänová.

Upozorňuje na to, že na Slovensku sa s diskrimináciou a nenávisťou stretávajú aj pracovníci zo Srbska či Ukrajiny. "A to sú rovnaká jazyková skupina, nejde o inú etnicitu ani náboženstvo, a je tu voči nim odpor," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Podľla Jána Jaňáka zo združenia Ľudia proti rasizmu Slováci nie sú "prvoplánoví rasisti". "Často je to spôsobené len nedostatočnými a skresľujúcimi informáciami, zavádzaním v bulvárnych médiách a dezinformačných médiách," hovorí.

Prečítajte si tiež: Naučte sa odhaliť propagandu, falošné správy a konšpirácie v médiách. Pomôže vám tento manuál Čítajte 

Absolut chce proti tomu bojovať aj klipom so Slovenkou afrického pôvodu.

Tá vo videu prichádza na párty a spieva ľudovku Slovenské mamičky. Až na konci videa divák zistí, že ide o černošku. Súčasťou kampane je aj Spotify playlist s piesňami proti nenávisti, kde nájdete songy od Majka Spirita, Ega, Tona S ale aj zoskupenia Modré Hory.

Prečítajte si tiež: Piesne, ktorými Slováci a Česi reagujú na náckov a nenávisť Čítajte 

„Toto je prvá kampaň od značky alkoholu, ktorá konečne nie je len o tom, aby si sa 'opil s rozumom'. Idú hlbšie, uvedomujú si, čo všetko sa deje, keď sa ľudia opijú, a že práve vtedy vznikajú potýčky a často rasového charakteru," hovorí raper Separ, ktorého piesne tiež nájdete v playliste.

SkryťVypnúť reklamu

Sám Separ chodí s mulatkou a má otca Róma. "Na Slovensku žijú tisíce Slovákov, ktorých rodičia nie sú 'tunajší', ale oni sami sú tu od narodenia. Nebuďme hlupáci a nemajme predsudky kvôli rase,“ dodal Separ.

Výťažok z playlistu značka venuje organizácii Ľudia proti rasizmu. Tá chce z peňazí financovať dokončenie vzdelávacieho portálu Argumentuj.sk a posilnenie spolupráce s učiteľmi.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Hanbíme sa za Tisa a Mečiara, hrdí sme na Štúra. Prieskum ukázal, ako Slováci vnímajú históriu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu