Ako naozaj fungujú rozchodové klišé

Nevyčítajte si, ak nejakému podľahnete.

(Zdroj: TASR/AP)

Žena sa po rozchode utápa v slzách na gauči v teplákoch, v ruke lyžica, ktorou vyjedá vedierko zmrzliny. Hrá jej do toho smutná hudba. Potom sa však rozhodne vzchopiť, radikálne zmení vizáž a zrazu sa z nej stane nový človek. Tieto klišé ste už určite videli nespočetne veľa ráz vo filmoch či seriáloch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je však tiež možné, že ste to po ukončení vzťahu zažili aj na vlastnej koži. Aj keď každý človek tieto udalosti prežíva inak, nie je málo tých, ktorí sa v porozchodovom období správajú podľa istých vzorcov, z ktorých sa stali stereotypy. Nedá sa to však nikomu vyčítať, pretože tieto klišé majú svoje dôvody, prečo vznikli a prečo mnohým pomáhajú vysporiadať sa so situáciou.

SkryťVypnúť reklamu

1. Prečo sa vraví, že klin sa klinom vybíja?

Lebo na tom niečo bude. Hoci niektorí pochybujú o kvalite vzťahov, ktoré vznikli rýchlo po rozchode, výskumy naznačujú, že „náplaste“ môžu skutočne fungovať.

Nielenže v novom vzťahu nebudete mať toľko času utápať sa v smútku, analýzach a zmrzline, podľa štúdie z roku 2014 takýto vzťah človeku rýchlejšie pomôže preniesť sa cez ten skrachovaný a prinavráti mu sebavedomie v oblasti randenia.

A rýchlejšie zotavenie zo vzťahového neúspechu platí aj v prípade, keď sa ľudia do nových vzťahov vrhajú z pomsty voči bývalému partnerovi alebo nového partnera po krátkom čase medzi vzťahmi porovnávajú s tým predchádzajúcim.

V štúdii prišli na to, že emocionálne stabilnejší ľudia sú náchylnejší mať medzi jednotlivými vzťahmi kratšie pauzy. Dokonca môže byť po kratšom čase jednoduchšie v novom vzťahu nadobudnúť dôveru, pocit bezpečia a intimity, než keď si zvyknete na single život.

SkryťVypnúť reklamu

2. Prečo po rozchode radikálne meníme účesy?

Zmenili ste po rozchode farby vlasov alebo z dlhých vĺn sa zrazu stal krátky bob? Ako vyhlásila Coco Chanel: „Žena, ktorá si ostrihá vlasy, sa chystá zmeniť svoj život.“

Nový účes je viac symbol než riešenie. Jeho nositeľke, ale aj okoliu má naznačiť, že žena je ochotná robiť radikálne zmeny, že má kontrolu nielen nad svojím výzorom, a že sa nikoho nemusí pýtať na názor pri svojich rozhodnutiach.

Podľa profesorky psychológie Renee Engeln je málo pravdepodobné, že zmena účesu skutočne pomôže k významnej zmena nášho života, ale neprekvapuje ju, že to očakávame. Spoločnosť podľa nej ešte stále dosť posudzuje ženy podľa ich výzoru a existujú celé odvetvia, ktoré sa ženám snažia predať myšlienku, že ich „zázračné“ produkty či služby majú moc zmeniť im život.

SkryťVypnúť reklamu

3. Prečo jeme zo smútku zmrzlinu?

Obyčajne vám stačí jeden kopček, ale po rozchode alebo zlom dni na posedenie zjete aj celé balenie? Belgickí výskumníci zistili, že keď náš žalúdok prijíma tuky, mozog sa vie lepšie vysporiadať so smútkom.

Taktiež v návale emócií inak vnímame rôzne chute. Podľa kalifornských i nemeckých vedcov v emocionálne vyhrotených chvíľach o 15 percent lepšie rozlišujeme základné chute ako sladkosť, kyslosť či horkosť. Zároveň však dokážeme horšie posúdiť, koľko tuku jedlo obsahuje.

4. Prečo počúvame smutnú hudbu, keď sme smutní?

Kým niektorí ľudia si smutnú náladu radšej vylepšujú pozitívnymi pesničkami, ďalší vyhľadávajú na smutné skladby. Aj vedci sa roky zaoberajú otázkou, prečo ľudia majú radi negatívne emócie v hudbe.

SkryťVypnúť reklamu

Smútok z hudby totiž môže poskytovať isté potešenie, a to v prípadoch, ak ho nevnímame ako hrozivý alebo je pre nás estetický uspokojivý. Taktiež pre nás môže mať psychologické benefity ako reguláciu nálad a vyvolať pocity empatie, ktoré pochádzajú napríklad z premýšľania nad udalosťami z minulosti a ich vyhodnocovania.

Či vám smutná hudba vylepší náladu, záleží aj od toho, ako veľmi ste smutní. Podľa japonského výskumu z roku 2002 vám smutné pesničky zlepšia náladu len pri hlbokom smútku. Keď nie ste príliš smutní, po počúvaní takejto hudby vám nálada ostane na približne rovnakej úrovni.

Vnímanie a prežívanie hudby je však dosť individuálne, preto ani pre výskumníkov nie je jednoduché nájsť univerzálnu odpoveď platnú pre každého.

Prečítajte si tiež: Ako randia dnešní dvadsiatnici? Naši rodičia ani nesnívali o problémoch, ktoré riešime Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu