Bola to beznádej a skepsa. Raper Vec pomáhal deťom v utečeneckom tábore

Deti si ho hneď obľúbili.

Humanitárna organizácie Magna je známa svojimi netradičnými kampaňami - v roku 2016 rozmiestnila po Bratislave krvavé lekárske plášte, ktorými chcela upozorniť na nedostatok lekárov v Sýrii.

O rok neskôr vďaka Magne ľudia zaplavili Facebook čiernobielymi fotkami detí, ku ktorým písali slová "moje dieťa". Išlo o malých Sýrčanov a Sýrčanky, ktoré žili v provizórnych táboroch v okolitých krajinách a čakali na mier.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie Magna zapojila do kampane aj rapera Brančiho Kováča, známeho pod pseudonymom "Vec".

Vec sa vybral spolu s pracovníkmi Magny do Južného Sudánu, aby sa staral o deti a pomáhal v utečeneckom tábore.

SkryťVypnúť reklamu

"V Južnom Sudáne žiadni turisti nie sú. Je tam vojna. Nie taká tá klasická, akú 'poznáme' my: s tankami a lietadlami a vojakmi v uniformách, ale taká skrytá. Taká, čo stále visí vo vzduchu. Všetko je tam iné ako u nás," napísal Vec po návrate na Facebooku.

Prečítajte si tiež: Potrebuje pomoc, aj tú slovenskú. Ako sa vojna v Južnom Sudáne týka Slovákov Čítajte 

Južný Sudán patrí medzi najmladšie krajiny na svete, vznikol po občianskych vojnách odtrhnutím od Sudánu v roku 2011. Ani po vyhlásení samostatnosti však nepokoje neprestali a znova vypukli v roku 2013.

Výsledok? Vojna stále neskončila, zničila zdravotné aj civilné štruktúry a obyvatelia ostali bez prístupu k zdravotnej starostlivosti a základným životným potrebám. Zo Sudánu utieklo viac ako 2 a pol milióna ľudí. A tí, ktorí ostali, sú odkázaní na pomoc humanitárnych organizácii v utečeneckých táboroch.

SkryťVypnúť reklamu

Vec pomáhal najmä tehotným ženám a deťom, ktoré si ho hneď obľúbili.

"Pre deti som bol samozrejme atrakcia a v sekunde ma ovešali ako vianočný stromček. Niektorým tiekol sopeľ prúdom, ale všetky boli veselé a hravé," spomína raper.

V tábore videl motajúce sa deti, varenie na provizórnej kamennej piecke, hromadné latríny aj oslavy krátkeho, zrejme len dočasného prímeria.

"Sú to utečenci vo vlastnej krajine a mnohí z nich prežili celý svoj život v rôznych utečeneckých táboroch. Lebo nemali inú možnosť. Lebo utiecť z utečeneckého tábora je jednak nonsens a navyše pravdepodobnosť, že ťa tam vonku zabijú, sa blíži k istote. Neprirovnateľné k našim európskym životom. Nepredstaviteľné," hovorí.

Slovníkom sebe vlastným opísal aj dennodenné strasti a radosti v tábore.

"V tejto atmosfére beznádeje a skepsy som mal stráviť mnoho dlhých dní. Pozerať na tých ľudí, točiť sa s nimi v kruhu, narodiť sa, žiť tu a zomrieť bez väčších vyhliadok do života. Poprípade sa na pár dní tešiť z podpísanej mierovej dohody, s ktorou si ale ich prepnutý prezident môže každú chvíľu vytrieť *iť," napísal Vec.

SkryťVypnúť reklamu

Kampaň s názvom Toto nedám rozbehla Magna ešte v júni tohto roka. Osobnosti v nej vyzývali, aby išli spolu s pracovníkmi do utečeneckých táborov v Južnom Sudáne či Kongu. Prezident Kiska, Sajfa, Evelyn, Juraj Kemka či Václav Mika to odmietli, no vyzvali ľudí, aby prispeli na činnosť Magny.

Jediný, kto výzvu prijal, bol raper Vec. Ľuďom v Južnom Sudáne môžete pomôcť na webe organizácie Magna.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: V Bratislave sa objavili krvavé lekárske plášte. Vysvetlíme vám, čo znamenajú Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu