Keď mi vyhorel dom, študenti mi pomohli, hovorí študijná referentka

Čo ju na študentoch najviac štve?

Študijná referentka Helena Ravingerová. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

So študijnou referentkou Helenou Ravingerovou (64) sme sa stretli u nej v pracovni. Len tak-tak sme stihli posledný deň pred zápismi, počas ktorých trávi v práci aj 12 hodín, hoci úradné hodiny pre študentov má len dve denne.

Študijnou referentkou na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave je už 10 rokov. Za ten čas zažila arogantných a drzých študentov, ale takých, s ktorými sa zblížila natoľko, že im išla na promócie. S niektorými si dodnes píše na Facebooku.

Minulý rok jej vyhorel celý dom v obci Báhoň. Študenti a absolventi urobili finančnú zbierku a pomohli jej ako-tak sa postaviť na nohy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore sa dozviete:

***

Keď niekto povie, že musí ísť na študijné, všetci ho ľutujú. Prečo predpokladajú, že ho tam nič dobré nečaká?

Záleží to na tom, či študent príde v úradných hodinách alebo mimo nich. Keď nahrávate testy z prijímačiek a počítate kredity, nemôžete sa venovať študentovi, ktorý práve prišiel.

Je rozdiel, keď niekto príde počas úradných hodín, keď sa tu "nič nedeje", alebo príde, keď nám vypadne systém, za čo my nemôžeme.

Keď je študent milý, snažím sa byť milá aj ja. Ak je arogantný, tak milá nebudem. Ešte sa mi nestalo, aby som na študenta kričala, ja radšej v duchu napočítam a poviem si, že každý sme iný a ja som tu pre nich.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprekáža študentom, že ste im k dispozícii dve hodiny denne? Niekomu sa to môže zdať málo.

Študentom sa vždy zdá, že máme málo úradných hodín, ale v porovnaní s ostatnými školami je ich veľa. Väčšina iných fakúlt má aspoň jeden deň na študijnom voľno a úradné hodiny nie sú.

Nesťažujú sa aj na to, že musia dlho čakať?

Áno, často nechápu, prečo musia niekoľko minút čakať na jedinú pečiatku, ale ja mám 500 študentov. Musím si dávať pozor, čo robím s papiermi, a musím sa pozrieť do systému, či mu tú pečiatku môžem dať. Nie je to také jednoduché, ako to vyzerá. Musím si to overiť, lebo som zodpovedná za to, čo podpíšem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nemám rada, keď cítim, že ma niekto chce oklamať. Preto nikdy nedávam potvrdenia k spätnému dátumu alebo bez dátumu. Na toto si dávam obzvlášť pozor, pretože aj s tým mám negatívnu skúsenosť. Raz som podpísala potvrdenie, kde si študentka potom dopísala spätne dátum, keď už ale bola vylúčená.

Zjednodušene: Na študijné treba chodiť hlavne slušne. A platí: Keď ste spokojní, povedzte to všetkým, keď ste nespokojní, povedzte to mne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

S absolútnou väčšinou študentov mám dobrý vzťah, niektorí ma dokonca volajú aj na posedenie po promóciách, s ďalšími si píšem na Facebooku.

Bavíte sa takto so študentmi bežne? Sú vám často takto blízki?

To asi nie, žoviálne sa bavím len s takými, pri ktorých to cítim. Z niektorých ľudí jednoducho cítite dobrosrdečnosť. Niektorí napríklad potrebujú podporu pred štátnicami. Vždy im hovorím: Nestresujte sa, ak nespravíte, aspoň budete dlhšie študenti.

Ovládam maďarčinu, ale nemám nikoho, s kým by som mohla hovoriť po maďarsky. Tu je maďarská katedra a keď počujem, že sa študenti rozprávajú po maďarsky, pridám sa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Často mi dobre padne, keď si prečítam študentskú anketu a vidím, že mi ľudia ďakujú a píšu, že som im naozaj pomohla. Keď ma chvália, vždy o centimetrík porastiem, aj keď to mojej malej výške veľmi nepomôže (smiech).

Študenti môžu mať pocit, že keď ste tu pre nich len dve hodiny denne, zvyšok dňa nepracujete. Čo robíte mimo úradných hodín?

Tie dve úradné hodiny znamenajú, že som tu pre študentov. Mimo nich riešime zvyšnú administratívu – prihlášky, odvolania, splnené podmienky na štátnice, všetko, čo sa týka študentov.

Pracujeme od ôsmej ráno, oficiálne do štvrtej poobede. Keď je ťažké obdobie a sú štátnice, prijímačky a zápisy, som tu aj do ôsmej večer. Najhoršie sú posledné dva týždne v auguste a september, keď končia štátnice, ale už sú aj zápisy. Vtedy pracujeme aj od svitu do mrku.

SkryťVypnúť reklamu

Sú ale aj obdobia, kedy „poľavíme“. Vtedy zakladáme spisy, dávame ich do poriadku po tom veľkom pracovnom zaťažení. Vtedy sa nájde všetko, čo sa predtým nenašlo.

Takže pracujete hlavou aj rukami.

Presne. Raz sme spočítali, že kým zapíšeme do ročníka jedného študenta, musíme urobiť 134 klikov. Každá pritom máme 500 študentov. Ja som sa už preto liečila na karpálny tunel, ale, chvalabohu, nemusela som ísť na operáciu.

Čo vás dokáže na študentoch najviac naštvať?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5HEN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu