SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Desať filmov o umelej inteligencii, ktoré sú lepšie ako Dôverný nepriateľ

Filmy o robotoch ľudí bavia už dlhé roky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Moderné technológie a umelá inteligencia už naplno menia svet okolo nás. Nečudo, že si filmoví a seriáloví tvorcovia kladú otázky, kam až zájdu experimenty so smartfónmi, kamerami, GPS a robotmi.

Najnovšie sa o film o umelej inteligencii pokúsili konečne aj Slováci - presnejšie režisér Karel Janák so snímkou Dôverný nepriateľ.

V ňom spoznávame inteligentný dom, do ktorého príde bývať priateľka vynálezcu Andreja. Spočiatku sa jej vynálezy a to, že dom urobí všetko za ňu, pozdáva. Postupne si však uvedomí, že jej dom znepríjemňuje život a desí ju.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nebudeme spoilovať, len povieme, že očividne existujú aj veci, ktoré nedokáže zachrániť ani sexy hlas Roba Rotha. A tento film je jednou z nich.

Prečítajte si tiež: Slováci nakrútili film o umelej inteligencii. Dopustili sa pritom kopy nezmyslov Čítajte 

Diváci, ktorí videli aspoň jednu časť seriálu Black Mirror, odchádzali z kina sklamaní.

Práve seriál od Netflixu priniesol nový pohľad na svet technológii. V každej časti spoznávame iný príbeh, ktorý väčšinou končí tragicky, a vy často máte chuť odstrihnúť sa od sveta a odísť niekam na samotu bez akýchkoľvek výdobytkov modernej doby.

Prečítajte si tiež: 10 technických vynálezov z reálneho života, ktoré by sa nestratili v seriáli Black Mirror Čítajte 

Pred vznikom seriálu však vyšlo viacero filmov, ktoré upozorňujú na nebezpečenstvo robotizácie sveta. Často sa v nich divák ocitá medzi virtuálnou a skutočnou realitou, dobrom a zlom, životom a smrťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tieto filmy o umelej inteligencii sú omnoho lepšie ako Dôverný nepriateľ a stoja za to, aby ste si ich pozreli.

1. Blade Runner

Ridley Scott a Denis Villeneuve, Harrison Ford a Ryan Gosling, Vangelis a Hans Zimmer. Aj tak by sa dali opísať snímky o Blade Runnerovi - film z roku 1982 je dnes už legendou, pokračovanie v roku 2017 vyhralo Oscara za kameru a vizuálne efekty.

Diváci aj kritici pochvaľujú najmä filmové umenie a atmosféru budúcnosti, slabšie miesta sú v deji, čo však dokonale nahrádzajú herecké výkony Ryana Goslinga a Harrisona Forda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dystopické sci-fi sa točí okolo pátrania po androidoch Replikantoch - biosyntetických bytostiach, ktoré sú takmer na nerozoznanie od ľudí.

Hodnotenie ČSFD: 77 %, 74 %
Hodnotenie IMDB: 8.2/10, 8.1/10

Načítavam video...

2. Ready Player One

Najnovší film, ktorý ustrelil dekel milovníkom sci-fi a počítačových hier, má na svedomí Steven Spielberg (tak ako aspoň štvrtinu filmov v tomto článku).

Kritici aj diváci ocenili najmä množstvo referencií na iné diela - Batmana, Jokera, Star Trek, Jurský park, Spider-mana, Knight Ridera či majstrovskú scénu z The Shinning.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Veľkú filmovú šou zasadil Spielberg do diela Ernesta Clineho. Dej sa odohráva v roku 2045, svet sa ocitá v chaose a na pokraji kolapsu a ľudia nachádzajú spásu vo virtuálnom svete Oasis. Keď zomrie jeho zakladateľ, rozbehne sa súboj o Easter Egg, ktoré svetu zanechal.

Hodnotenie ČSFD: 82 %
Hodnotenie IMDB: 7.6/10

Načítavam video...

3. Ja Robot

Svetoznámu klasiku Isaaca Asimova sfilmoval v roku 2004 egyptský režisér Alex Proyas. Ak si už nepamätáte nič z povinného čítania, film vám rozpovie aspoň niektoré z príbehov od autora, ktorý dal svetu Tri zákony robotiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Je rok 2035 a v Chicagu žije okrem robotov, ktorí sú každodennou súčasťou sveta, aj detektív John Spooner. Ten robotom už z princípu nedôveruje, a keď ho poveria vyšetrovaním smrti vedca, tuší, že vraždu naozaj spáchal podozrivý robot Sonny. A ten nie je zďaleka jediný robot, ktorý sa odmieta riadiť Troma zákomi.

Hodnotenie ČSFD: 82 %
Hodnotenie IMDB: 7.1/10

Načítavam video...

4. Her

Aj vy ste mali chuť po rozchode konečne nájsť niekoho, kto vám bude rozumieť, no neublíži vám ako váš bývalý? Theodore sa so zlomeným srdcom začne zaujímať o nový, pokročilý operačný systém, ktorý je podľa výrobcu unikátna a intuitívna bytosť.

SkryťVypnúť reklamu

"Samantha" je naozaj citlivá a vtipná, a čoskoro sa mu dostane pod kožu. Vzájomne sa do seba zamilujú a celý príbeh má len jeden háčik. Nie je reálna. Alebo?

Hodnotenie ČSFD: 76 %
Hodnotenie IMDB: 8.0/10

Načítavam video...

5. Artificial Intelligence: AI

S názvom sa prekvapivo nijako nebabral režisér Steven Spielberg. Film z roku 2001 vás na viac ako dve hodiny prenesie do sveta, v ktorom majú aj roboti svoje sny a túžby. Presnejšie, jeden robot - David, ktorého výskumníci navrhli tak, aby mal v sebe naprogramovanú lásku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Adoptuje si ho manželský pár, ktorý už jedno dieťa má - to je však v kóme. Preto sa manželia rozhodnú aktivovať "kód" v Davidovi, ktorý ich vďaka tomu bude bezhranične milovať. Všetko sa však zmení, keď sa ich prvý syn preberie.

Hodnotenie ČSFD: 77 %
Hodnotenie IMDB: 7.1/10

Načítavam video...

6. Ex Machina

Ex Machina a Dôverný nepriateľ majú spoločné dve veci - temný dom na horskej chate, ktorý patrí zamestnávateľovi a umelú inteligenciu. Ale to je asi tak všetko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Caleb vyhrá vo firemnej súťaži týždenný pobyt na horskej chate. Čoskoro však zistí, že supermoderná stavba pripomínajúca atómový bunker má niečo, s čím nerátal - krásnu Avu. Tá však nie je človekom, ale prototypom umelej inteligencie.

Dokáže v ňom robotka, ktorú bravúrne stvárnila Alicia Vikander, prebudiť city? A čo sa stane, keď zistí, že jeho zamestnávateľ mu o projekte ani zďaleka nepovedal všetko?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 75 %
Hodnotenie IMDB: 7.7/10

Načítavam video...

7. Matrix

Len málokto na planéte ešte nevidel snímku z roku 1999. A aj tí, čo ju nevideli, už určite aspoň raz použili slovné spojenie "odpojiť sa od Matrixu" alebo videli mémy s Keanu Reevesom a Lawrencom Fishburnem.

Matrix je príbeh o mladom mužovi, ktorý sa snaží prežiť každodenný život v zhone veľkomesta. Jedného dňa sa mu však začne zdať, že bol proti svojej vôli vložený v podobe dát do počítača a všetko, čo považoval za svoj osud, je len vírom dát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Film opisuje svet v Matrixe (počítačovom systéme), v ktorom ľudia žijú svoj virtuálny život.

Hodnotenie ČSFD: 90 %
Hodnotenie IMDB: 8.7/10

Načítavam video...

8. Ghost in the Shell

V roku 2017 vyšla aj dlhoočakávaná novinka so Scarlett Johansson v hlavnej úlohe, nezožala však až taký úspech, ako by sa čakalo. Fanúšikovia ale ocenili najmä to, že sa na plátna mainstreamových kín konečne dostala japonská manga.

Film je o policajtke, ktorá je napoly človekom a napoly robotom a bojuje proti najhorším kyberzločinom. Postupne sa však začne sama seba pýtať, kým bola predtým, ako ju zmenila technológia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 62 %
Hodnotenie IMDB: 6.4/10

Načítavam video...

9. Morgan

Uprostred odľahlého a prísne tajného laboratória pracujú vedci na experimente, ktorý by mohol znamenať ďalší krok v evolúcii človeka. Otvoria však Pandorinu skrinku a umelo vytvorený "človek" sa im vymkne spod kontroly.

Bude ich vedecký objav natoľko dôležitý, aby prevážil aj nebezpečenstvo, ktoré je s ním spojené?

Hodnotenie ČSFD: 53 %
Hodnotenie IMDB: 5.8/10

Načítavam video...

10. Bicentennial Man

Ľudsky na divákov pôsobila snímka Chrisa Columbusa, ktorá prišla do našich kín v roku 1999 pod názvom Andrew, člen našej rodiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Spoznáte v nej Richarda Martina, ktorý do rodiny kúpil robota Andrewa. Na rozdiel od ostatných robotov má Andrew zmysel pre humor, myslí mu to, je schopný cítiť a vnímať krásu sveta a je kreatívny.

Postupne sa učí žiť, obohacuje život celej rodiny (najmä malej Amandy) a nakoniec sa rozhodne vydať na dlhú cestu po svete, aby v ňom hľadal rovnako odlišných robotov, ako je on sám.

Hodnotenie ČSFD: 72 %
Hodnotenie IMDB: 6.9/10

Načítavam video...

Ak sa chcete do sveta medzi robotmi a ľuďmi ponoriť ešte viac, skúste aj tieto snímky:

Prečítajte si tiež: Od Captain America po Infinity War: V akom poradí si pozrieť všetky filmy Marvelu? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Machaj sa ujme funkcie generálneho riaditeľa RTVS 2. augusta.

Ako prvé bude tiež riešiť financovanie a urobí ekonomický audit.


a 1 ďalší 3 h
Skica Abdeslama v súdnej miestnosti.

Terorista sa už z väzenia asi nedostane.


15m
Hadí ostrov po útoku ukrajinským dronom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 16 h

Facebook zrušil Blahovi už aj osobný účet.


53m

Neprehliadnite tiež

Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


a 3 ďalší 11. mar

Konečne poriadny diss!


a 2 ďalší 7. jan

Ďakujeme, že ste sa zapojili!


a 3 ďalší 31. dec

Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


a 3 ďalší 17. dec
SkryťZatvoriť reklamu