SME
Štvrtok, 8. december, 2022 | Meniny má Marína

Kodaň pre začiatočníkov: Ako si naplánovať výlet do hlavného mesta Dánska

V Kodani môžete nájsť hygge i nezávislosť.

Výlet do Kodane bol v poslednom čase aktuálny najmä pre fanúšikov hokeja, táto metropola Dánska vám však má čo ponúknuť v každom období. Či už sa vyberiete pozrieť si pamiatky, alebo len vychutnávať si pohodu v škandinávskom fenoméne šťastia hygge - životnom štýle, ktorý očaril celý svet.

Prečítajte si tiež: Dánsky fenomén hygge: Recept na šťastný život alebo marketingový výmysel? Čítajte 

Ako sa tam dostať?

Najrýchlejšie, najpohodlnejšie a najlacnejšie sa do Kodane dostanete letecky, hoci priamu leteckú linku zo Slovenska zatiaľ nemáme. Z Budapešti sa však Ryanairom dostanete do Kodane už od 20 eur, jednosmerná letenka z Prahy s aerolinkou Norwegian stojí okolo 40 eur. Z Viedne sa tam dostanete s leteckou spoločnosťou Austrian Airlines, ceny sa však môžu pohybovať až okolo 200 eur jednosmerne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Alternatívou je letieť do neďalekého švédskeho Malmö. Cena jednosmernej letenky z Budapešti s aerolinkami Wizz Air sa začína už od 30 eur, z poľských Katowíc už od 9 eur. Následne sa z Malmö do Kodane dostanete cez známy Öresundský most (najdlhší kombinovaný most v Európe, ktorý preslávila detektívka Broen). Trasu Malmö-Kodaň môžete absolvovať buď vlakom (približne 35 minút), alebo autobusom (približne 55 minút) a vyjde vás asi 10 eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Do Kodane sa eventuálne môžete dostať aj autobusom Flixbus z Prahy, čo vás jednosmerne vyjde na 35 - 65 eur, no posedíte si v ňom viac ako 13 hodín.

Vlakom sa tam z Bratislavy dostanete s prestupom v nemeckom Hamburgu, ceny jednosmerného lístka však začínajú na 150 eurách.

Ak by ste sa do Kodane chceli dopraviť autom, pripravte sa na viac ako 1 400-kilometrovú jazdu.

Ako sa premiestňovať po Kodani?

Na dopravu vlakom, metrom či autobusom vám v Kodani postačí jeden cestovný lístok. Jednosmerný lístok v dvoch zónach vás vyjde na 24 dánskych korún (približne 3,20 eur), vo všetkých ôsmich zónach 84 DKK (cca 11,30 eur).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kúpiť si môžete aj 24-hodinový lístok za 80 DKK alebo 72-hodinový lístok za 200 DKK, s ktorými môžete cestovať neobmedzene do všetkých zón všetkými dopravnými prostriedkami. Lístky si môžete kúpiť v automatoch alebo v predajniach 7Eleven.

Hoci doprava po Kodani nie je lacná, nemusíte sa obávať, že by vám výdavky na ňu zhltli veľkú časť rozpočtu. Takmer všetky pamiatky a zaujímavosti sa nachádzajú v centre, takže pokiaľ sa nechystáte ubytovať v okrajových častiach mesta, pohodlne všetko zvládnete aj peši.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Riešením je tiež požičať si bicykel a prepravovať sa po meste tak, ako to robí väčšina domácich. Prepravu metrom, vlakom či autobusom pravdepodobne využijete len na dopravu z letiska, odkiaľ sa pohodlne a rýchlo (do 15 minút) dostanete na hlavnú stanicu.

Kde sa ubytovať?

Kodaň nie je práve low-cost destináciou, čo sa odrazí aj na cene ubytovania. Vo všeobecnosti sa oplatí hľadať ubytovanie v blízkosti centra mesta a urobiť tak čo najskôr - pre pomerne vysoké ceny bývajú tie najvýhodnejšie ponuky dosť skoro vypredané.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ubytovanie v hotelovej izbe pre dvojicu sa začína na 90 - 100 eurách za noc. Priemerná cena ubytovania cez AirBnb je 94 eur/noc, niečo prijateľné si však zoženiete už od 30 - 35 eur za noc.

V približne rovnakej cene sa pohybuje ubytovanie v hosteloch. Z vlastných skúseností môžeme odporučiť obrovský niekoľkoposchodový Danhostel Copenhagen, ktorý vychádza od 35 eur za noc. Čo sa týka zariadenia je to taký priemer, ale oceníte skvelú polohu len niekoľko minút od stanice i do centra mesta či možnosť vybrať si izbu s pekným výhľadom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V centre a v pešej dostupnosti stanice i pamiatok máme tiež odskúšaný Copenhagen Downtown Hostel, kde vás noc vyjde tak od 40 eur. Ocenia ho hlavne mladí spoločenskí ľudia, lebo v hosteli to žije a organizujú množstvo podujatí, na ktorých môžete spoznať cestovateľov z celého sveta.

Skúste pátrať na Bookingu či Hostelworlde a určite nájdete niečo v týchto cenách.

Čo vidieť v Kodani?

Najfotogenickejším miestom, ktoré určite poznáte zo sociálnych sietí, je prístav Nyhavn, známy svojimi farebnými budovami. Nájdete tui najstarší dom v Kodani, ten však ostávajú turistami často nepovšimnutý. Radi si však pohľad na pekné farebné domčeky vychutnávajú z terás reštaurácií či kaviarní, ktorých je v tejto oblasti neúrekom. Počas zimy sa tu konajú vianočné trhy, v lete zas rôzne slávnosti alebo vystúpenia.

SkryťVypnúť reklamu

Na svojho spisovateľa Hansa Christiana Andersena sú však Dáni právom pyšní a v Kodani mu je venovaných hneď niekoľko pamiatok. Azda najznámejšou je socha Malej morskej panny podľa Andersenovej rovnomennej rozprávky. Tento symbol Kodane sa nachádza trochu ďalej od centra mesta, je vždy obklopený množstvom turistov, no úprimne povedané, v skutočnosti socha sama osebe nie je mimoriadne zaujímavá. V lete však môžete oceniť prechádzku príjemným parkom pri promenáde, ktorý obklopuje prístav, kde sa socha nachádza.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Fanúšikovia najznámejšieho dánskeho spisovateľa možno ocenia skôr múzeum venované Hansovi Christianovi Andersenovi. V jeho Rozprávkovom dome sa dozviete nielen viac o jeho živote, ale môžete si tam aj vypočuť jeho najznámejšie rozprávky doplnené zaujímavými zvukovými či svetelnými efektmi. Je otvorené každý deň a vstupné stojí okolo 6 eur.

Vynechať by ste nemali ani návštevu Dánskej národnej galérie, kde môžete vidieť zbierku dánskeho maliarskeho umenia za posledných sedem storočí. Je otvorená každý deň okrem pondelka a za vstup zaplatíte približne 15 eur, respektíve 11, ak máte do 30 rokov. Zbierku sôch od antiky až po súčasnosť zas nájdete v Thorvaldsen's Museum, kde stojí vstup 9 eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak ste nadšení knihomoli, nenechajte si ujsť návštevu Dánskej kráľovskej knižnice, ktorá okrem kníh a rôznych výstav zaujme aj svojou architektúrou. Hneď vedľa nájdete Dánske židovské múzeum, ktoré vám ponúkne pohľad na životy dánskych Židov, ktorí boli z rúk nacistov oslobodení v roku 1943.

Ako z Harryho Pottera vyzerá aj budova Univerzitnej knižnice, ktorú nájdete v centre mesta.

Milovníci histórie a architektúry môžu navštíviť zámok Amaliensborg, kde sa môžete ísť pozrieť aj dovnútra, alebo len zvonku pozorovať výmenu čestných stráží; či zaujímavý kupolovitý kostol Frederiks Kirke, ktorý sa nachádza v jeho blízkosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Z výšky sa na Kodaň môžete pozrieť z veže zámku Christiansborg, ktorý je dnes sídlom dánskeho parlamentu. Za poplatok sa viete pozrieť aj do jeho útrob či stajní, ale výstup na vežu je zadarmo. Nedajte sa odradiť a hľadajte správny vchod, ktorým sa dostanete k výťahom.

Prejdite sa aj ulicou Strøget, ktorá je tepnou mesta a zároveň najdlhšou pešou ulicou v Európe. Nájdete na nej množstvo obchodov známych značiek, ale aj vlajkovú predajňu Lego, do ktorej sa oplatí zájsť pozrieť si kodanské dominanty z kociek, obrovské postavičky či vývoj ich loga.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V Kodani sa takisto nachádza známa Christiania - alebo Freetown Christiania. Ide o územie bývalých vojenských kasární, kde si v šesťdesiatych rokoch našli svoj domov príslušníci hnutia hippies. Na tomto území si v roku 1971 sami uzákonili práva ako stavať bez povolenia či užívať ľahké drogy a Christiania sa stala domovom mnohých umelcov, intelektuálov a voľnomyšlienkarov. Hoci predaj drog tam bol oficiálne zakázaný a zákony už nie sú také benevolentné, Christiania si stále drží status slobodného mesta. Ak sa tam rozhodnete ísť pozrieť, nezabudnite, že fotiť je tam zakázané, a že kupovať si tam drogy nie je práve najzodpovednejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Zabaviť sa môžete v zábavnom parku Tivoli, ktorý bol založený už v roku 1843, patrí teda medzi najstaršie lunaparky v Európe i na svete. No aj dnes ponúka mnoho možností, ako zažiť adrenalín. Kolotoče, horské dráhy i mnohé ďalšie atrakcie zaujmú návštevníkov v každom veku. Najkrajší je vo vianočnom čase, keď je celý vysvietený. Samotný vstup stojí okolo 15 eur, no nie sú v ňom zahrnuté atrakcie, tie si musíte kúpiť navyše.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neďaleko letiska nájdete aj dánske národné akvárium Den Blå Planet. Jedno z najväčších európskych akvárií zaujme na prvý pohľad svojou futuristickou budovou. Ak si chcete pozrieť aj ryby a iné morské živočíchy, vstup stojí približne 23 eur.

Ak budete mať pri návšteve Kodane deň nazvyš, ľahko a rýchlo sa dostanete do už spomínaného Malmö vo Švédsku. Za jeden deň si tu stihnete pozrieť zámok Malmöhus, Múzeum moderného umenia či Múzeum technológií a námorníctva, prejsť sa v niekoľkých miestnych parkoch či ochutnať mäsové guľky vo vychýrenej reštaurácii Bullen. Aj samotná cesta cez most Öresund je zážitok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo v Kodani jesť?

Kodaň nie je úplne mesto preslávené svojou typickou gastronómiou. Reštaurácií tu nájdete veľa, výber je viac-menej podobný a neprekvapivo prevažujú jedlá z rýb.

Jedlom typickým pre Kodaň je smørrebrød, teda otvorené sendviče na ražnom chlebe s rôznorodými nátierkami a oblohou. Ponúkajú ich takmer v každej reštaurácií, kde servírujú raňajky. Veľmi chutné nájdete napríklad v The Union Kitchen. Ak budete v parku Tivoli, vyskúšajte ich v reštaurácii Grøften. Brunch si môžete dopriať aj v Hyggestund.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Stravovanie v reštauráciách však nie je úplne lacné, za jedlo s nápojom väčšinou zaplatíte všade viac ako 15 eur na osobu. Ešte aj "mekáč" je drahší ako u nás.

Už spomínané reštauráciu a kaviarne v štvrti Nyhavn síce ponúkajú pekný výhľad, často však neprimerane vysoké ceny.

Pomerne lacný streetfood typický pre Kodaň sú hotdogy - pølen, stánky s ktorými nájdete po celej Kodani. Výhodou je, že vždy si môžete jednotlivo vybrať typ pečiva, párku, dressingu i oblohy, takže si na svoje príde každý.

Ryby a morské plody vyskúšajte v Kødbyens Fiskebar a chutný ramen aj vo vegetariánskom prevedení nájdete v Ramen to Bíiru.

Na kávu si môžete odskočiť do kaviarní Coffee Collective, pre netradičnejší zážitok vyskúšajte Laundromat, kde si pri káve a domácom koláčiku môžete spríjemniť čakanie na to, kým si vyperiete.

Chutné croissanty a sladké pečivo si zakúpite v lokálnych pekárňach či potravinách. Určite ochutnajte škoricového slimáka.

Ako je to s peniazmi?

Oficiálna mena je dánska koruna, 1 DKK má hodnotu cca 0,13 eur. Kartou sa dá platiť všade, od verejných WC až po reštaurácie. Pre istotu si však overte, či vaša banka pri platbe kartou nestrháva extra peniaze za platbu inou menou, čo by mohlo výdavky na výlet zbytočne zvýšiť.

Prečítajte si tiež: Varšava pre začiatočníkov: Ako si naplánovať výlet do metropoly Poľska Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Eduard Heger počas rozpravy počas vyslovovania nedôvery jeho vláde. Vpravo Richard Sulík, ktorého SaS návrh na odvolanie podala.

Parlament začal vo štvrtok odvolávať vládu.


1 h
Peter Schutz.

Iniciatívu SaS môžu viacerí „noví liberáli“ z OĽaNO vziať ako poslednú príležitosť zachovať si tvár.


2 h
Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa vo viacerých okresoch od pondelka sprísnia, reštaurácie budú prázdne.

Nižšia DPH mnohých nezachráni a tri mesiace sú aj tak málo.


3 h
Minister práce Milan Krajniak v parlamente počas rozpravy počas vyslovovania nedôvery vláde Eduarda Hegera.

Opozícia potrebuje aspoň 76 hlasov, aby pád vlády dosiahla.


a 2 ďalší 8 h

Neprehliadnite tiež

Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


a 3 ďalší 11. mar

Konečne poriadny diss!


a 2 ďalší 7. jan

Ďakujeme, že ste sa zapojili!


a 3 ďalší 31. dec

Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


a 3 ďalší 17. dec
SkryťZatvoriť reklamu