Sedem mesiacov sme cestovali po Južnej Amerike. Toto je našich top 10 zážitkov

Južná Amerika je fascinujúci kontinent.

(Zdroj: MatoVeve have gone mad)

O majetok, zdravie, prácu môžete hocikedy prísť, ale spomienky a zážitky vám nikto nezoberie. Aj preto sme sa my z MatoVeve have gone mad rozhodli vydať na cestu okolo sveta. Prvé kroky viedli do Južnej Ameriky.

Prečítajte si tiež: Maťo a Veve sa zbláznili. Vzdali sa kariéry a všetkých svojich vecí, aby sa vydali na veľkú cestu Čítajte 

Našu cestu sme začali štúdiom španielčiny v Quite, hlavnom meste Ekvádoru, a odtiaľ sme putovali smerom na juh. Podarilo sa nám navštíviť Ekvádor, Peru, Bolíviu, Argentínu, Čile, Uruguay a juh Brazílie.

Nedokázali sme sa medzi sebou dohodnúť na rebríčku najobľúbenejších krajín, a preto vám radšej prinášame zoznam našich najväčších zážitkov.

1. Galapágy, Ekvádor

O ceste na Galapágy sme snívali, odkedy sme si prečítali rovnomennú knihu od Kurta Vonneguta. Miesto, kde zastal čas a kde sa zvieratá vyvinuli bez strachu z ľudí, na nás zapôsobilo ako žiadne iné.

Mláďatá uškatcov sa s nami hrali vo vode. Na leguány sme si museli dávať obzvlášť pozor, lebo neuhli z cesty, ani keď už sme takmer na nich išli stúpiť.

Žraloky okolo nás krúžili bez chuti zaútočiť a na jedno ponorenie sme videli snáď 13 obrovských korytnačiek. Takto nejako si predstavujeme raj na Zemi.

2. Výstup na aktívnu sopku Villarica v Čile

Každé “tenkrát po prvé” nesie v sebe niečo magické. Výstup na sopku sme už absolvovali, ale ešte nikdy sme nevideli bublajúcu lávu vychádzajúcu z útrob sopky pod nami.

Výstup na 2860 metrov vysokú aktívnu sopku trval necelých 5 hodín. S cepinom v ruke a v mačkách sme sa pomaly šplhali po zamrznutom kopci, dúfajúc, že sa nikto nepošmykne. Výpary aktívnej sopky boli také toxické, že sme sa bez plynovej masky nezaobišli.

Úplnou čerešničkou bolo, keď sme si zamrznutú sopku zajazdili na lopári. Čo viac si môže adrenalínový junkie priať?

Prečítajte si tiež: Nudí vás už obyčajná turistika? Vyberte sa na sopky, výhľad z ich vrcholov určite neoľutujete Čítajte 

3. Sever Peru v oblasti Chachapoyas

Väčšina turistov v Peru si to namieri rovno do Cuzca a odtiaľ na Machu Picchu. My sme si najviac užili autentický sever krajiny, kde nás ľudia zastavovali na ulici, aby nás pozvali k sebe na dezert.

Okrem nás tam neboli takmer žiadny turisti, ale zato historických pamiatok a prírodných krás na rozdávanie.

Najviac nám v pamäti utkvelo kečuánske posvätné sídlo Kuelap,venované božstvu mesiaca. Preto sú aj všetky stavby v tvare kruhu, teda mesiaca.

4. Perito Moreno ľadovec v Argentínskej Patagónii

Patagónia je prírodný div sveta. Scenéria ako z filmu. Čo ale na nás najviac zapôsobilo, bol ľadovec Perito Moreno, ktorý má v najhrubšom mieste cez 750 metrov. Je to jeden z mála ľadovcov na svete, ktorý sa aj napriek globálnemu otepľovaniu nezmenšuje a udržuje si svoju majestátnosť.

Zvuky, ktoré vydáva popri tom, ako sa obrovské kusy ulamujú a padajú do jazera, sú nezabudnuteľné. Až tak, že sme aj kamery zabudli zapnúť. Vydržali sme sa na to fantastické divadlo pozerať štyri hodiny bez pohnutia.

Loading

...

5. Laguna 69 v národnom parku Huascaran v Peru

Druhé najvyššie pohorie sveta, Cordillera Blanca, v sebe ukrýva neskutočné zákutia. My sme sa vybrali na 5-dňový trek. Aj napriek problémom s výškovou chorobou sa nám podarilo prekonať samých seba a dostať sa do výšky 4800 metrov nad morom.

Na tomto treku nám došlo, že život bez civilizácie nám začína vyhovovať viac, a v horách sme akoby lepšími ľuďmi. Takéto výhľady pravdepodobne prispeli k nášmu celkovému stavu mysle.

6. Národný Park Torotoro v Bolívii

Torotoro je prezývaný aj Jurským parkom Bolívie. Okrem prenádhernej prírody tu nájdete fosílie a 65 miliónov staré stopy dinosaurov.

Naše nečakané dobrodružstvo v jaskyni bez chodníkov, svetiel či zábradlia dostal Torotoro medzi naše najväčšie zážitky z celej juhoamerickej cesty.

7. Reštaurácia Gustu v La Paz v Bolívii

Sme veľkí gurmáni, teda keď sme sa dozvedeli, že dánska Noma otvorila sesterskú reštauráciu práve v La Paz a jej šéfkuchárka bola zvolená za Best Female Chef na svete, neváhali sme ani minútu.

Údené amazónske chrobáky, chvost aligátora na štýl ceviche alebo surové mäso z lamy zaradili Gustu medzi naše najväčšie kulinárske zážitky vôbec.

Osemnásťchodové menu nás vyšlo asi toľko ako trojchodová večera v lepšej reštaurácií na Slovensku. Nie nadarmo sa hovorí, že láska ide cez žalúdok, lebo aj vďaka Gustu sme sa do Bolívie absolútne zamilovali.

8. Deväťdňový trek na Machu Picchu v Peru

Machu Picchu pozná úplne každý. Jeho väčšieho brata Choqueqirao už málokto. Je to aj preto, že dostať sa k tejto pamiatke je celkom zložité.

Na to, aby ste si užili mesto Inkov bez turistov, musíte šľapať dva dni po najnáročnejšom chodníku v Peru.

Ak ste šialení ako my z MatoVeve have gone mad, môžete si to dať pešo až na Machu Picchu. Týchto 9 dní naprieč džungľou plnou malých štípajúcich mušiek bolo ťažkých na fyzičku, ale zato nezabudnuteľných (hneď, ako svalovica poľavila).

9. Buenos Aires, Argentína

Volajú ho Paríž Juhoamerického kontinentu. Pre nás toto mesto znamenalo stretnutia s kamarátmi z Austrálie i so spolužiakmi, ktorých sme nevideli 10 rokov.

Ak sme sa práve neoboznamovali s históriou Perónovcov, tak sme pravdepodobne tlačili do hlavy jeden steak za druhým, sledovali tango show alebo obdivovali street art v jednej z designových štvrtí.

Buenos Aires má úplne všetko, a my si vieme v tomto meste predstaviť skvelý život.

Loading

...

10. Bicyklovanie kaňonom na najsuchšom mieste zemegule v Čile

San Pedro de Atacama na severnom konci Čile je preslávené tvrdením, že Luis Armstrong nepristál na mesiaci, pokojne mu stačilo pristáť tu.

Najlepšia viditeľnosť pre pozorovanie hviezd je práve na najsuchšej púšti sveta v Atacame. My sme si požičali bicykle a na vlastnú päsť sa vybrali na obhliadku kaňonu.

Je ťažké uveriť, že v minulosti tadiaľto tiekla rieka, ktorá kaňon vytvarovala do súčasného stavu.

Drobné odporučenie, nebuďte ako my a zoberte si do najsuchšej púšte zo sebou aspoň tri litre vody. Objavovanie bude príjemnejšie.

Ak by ste hľadali viac informácií a typov ohľadom našej cesty okolo sveta, nájdete ich na našej stránke. Vlogy a inšpiratívne videá publikujeme pravidelne na našom YouTube, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež: Maťo a Veve: Po tvrdom privítaní sme sa do Bolívie zamilovali. Trochu nám pripomínala Slovensko Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu