SME

Varšava pre začiatočníkov: Ako si naplánovať výlet do metropoly Poľska

Varšava pre začiatočníkov: Ako si naplánovať výlet do metropoly Poľska

Varšava je ideálna destinácia na víkendový výlet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak vám tak neznie, možno vás presvedčíme jej rýchlou dostupnosťou, nízkymi cenami či dobrým jedlom. Hlavné mesto Poľska vie príjemne prekvapiť a ocenia ho hlavne tí, ktorí majú hlbšie do vrecka. Všetko je tam totiž o niečo lacnejšie ako v Bratislave.

Ako sa tam dostať?

Rozhodne najrýchlejšie, najpohodlnejšie a paradoxne možno aj najlacnejšie spojenie z Bratislavy a okolia je určite to letecké. S aerolinkami Wizzair sa do Varšavy dostanete za asi hodinku letu. Cena leteniek môže byť pokojne aj od 10 eur jednosmerne, teda 20 eur spiatočne, ak budete mať trochu šťastia. Pravdupovediac, za viac ako 30 eur spiatočne som tam ani neletela.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Letieť sa dá aj z Košíc s poľskými aerolinkami LOT, ale za spiatočnú letenku zaplatíte od 160 eur.

Vlakmi a autobusmi to bude na dlhšie, pripravte sa na aspoň 12 hodín cesty. Vlakom sa do Varšavy chodí cez Česko, ZSSK má v ponuke aj akciové SparNight tarify od 19 eur jednosmerne, inak vás to však spiatočne môže vyjsť tak 100 eur.

Autobusom sa dá dostať z Bratislavy a z Donovalov s Polski Bus, ktorý teraz prevádzkuje spoločnosť Flixbus. Inzerujú ceny už od 12, respektíve 9 eur, ale to chce tiež kus šťastia a skôr rátajte s cenou od 20 eur za jednosmernú cestu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autom je to z Bratislavy necelých 700 kilometrov, podľa spotreby vášho auta si môžete vyrátať, koľko vás to vyjde. Počítajte aj s diaľničnými poplatkami.

Ako sa premiestňovať po Varšave?

Varšavská verejná doprava pozostáva z metra, mestských vlakov, električiek a autobusov. Tarifné zóny sú dve, ale v zásade by vám mala stačiť tá prvá, v ktorej sa nachádza aj letisko. Lístky začínajú od 3,4 zlotých (asi 80 centov), najlepšie je však kúpiť si 24-hodinový lístok za 15 zlotých (asi 3,5 eur). Dokonca majú aj víkendový lístok, platný od piatku rána do pondelka rána, za 24 zlotých, teda asi 5,5 eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Lístky si môžete kúpiť buď v automatoch na staniciach, alebo v automatoch v dopravných prostriedkoch, ale tam budete potrebovať mince. Nezabudnite si lístky označiť a nestraťte ich, lebo ich treba na vstup do metra.

Pre orientáciu je najlepšie používať aplikáciu Google Maps. Tá vám presne povie, ktorými spojmi sa kam dostanete, aj vás naviguje na zastávku. S európskym roamingom by ste s dátami nemali mať problém.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kde sa ubytovať?

Ubytovanie vo Varšave má veľmi priateľské ceny. Ako všade, aj tu závisí na tom, aký komfort očakávate, či budete v centre alebo ďalej a či chcete bývať v izbe aj s inými ľuďmi.

Jednou z možností je Airbnb, kde množstvo ubytovaní všetkých druhov. Hostia však dávajú varšavským ubytovaniam v priemere 4,7 hviezdičiek z 5, takže je vysoká pravdepodobnosť, že budete spokojní.

Za málo môžete bývať aj vo fajn v hosteloch. Mňa milo prekvapil napríklad Vava Hostel v štvrti Praga, kde sme s kamoškou bývali za 20 eur za osobu a na noc. Toľko nás to však vyšlo aj s priateľom v Ibis Warszawa Stare Miasto, čo je trojhviezdičkový hotel známej siete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čiže za 20 eur na noc viete vo Varšave zohnať veľmi slušné ubytovanie blízko centra. Dobré vyhľadávače sú Booking (cez môj odporúčací link môžete dostať zľavu 10 %) aj Hostelword, kde si viete pozrieť aj hodnotenia tisícov ľudí, ktorí tam boli pred vami, a hľadať podľa rôznych kritérií.

Čo vo Varšave vidieť?

Hlavnou atrakciou a dominantou Varšavy je určite Palác kultúry a vedy, impozantná budova, ktorú vojnou zničenému mestu daroval Stalin. Určite sa aj vyvezte výťahom na vyhliadku na 30. poschodí, teda vo výške 114 metrov. Za vstup zaplatíte 20 zlotých, teda necelých 5 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi príjemná je večerná prechádzka varšavským Starým mestom. V tejto oblasti sa nachádza aj Kráľovský zámok, do ktorého by mal byť vstup cez víkendy voľný. Zvonku si môžete pozrieť aj Prezidentský palác. Celkovo je vo Varšave a okolí dosť veľa rôznych palácov a zámkov, ak máte radi tento druh turistiky, určite tam nájdete vyžitie.

Pre tých, ktorých zaujíma veda (alebo cestujú s deťmi), bude zážitkom interaktívne Kopernikovo centrum vedy. Lístky si určite kúpte vopred cez internet, lebo v pokladni už nemusia byť k dispozícii. Najvyššia cena za víkendový lístok pre dospelých je 33 zlotých, čiže necelých 8 eur, deti a študenti majú rôzne zľavy, aj počas týždňa stoja lístky o niečo menej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Z múzeí je zaujímavé Múzeum neónov, v ktorom zhromaždili staré reklamné neóny, kedysi typické pre Varšavu. Mohlo by byť aj rozsiahlejšie, ale vstup stojí len okolo 3 eur. Doby nedávno minulé zas pripomína malé Múzeum žitia v komunizme Czar PRL.

Fascinujúcu budovu a smutný odkaz má Múzeum histórie poľských Židov. Lístok stojí 25 zlotých, teda asi 6 eur, tiež sa odporúča kúpiť si lístok vopred online.

Varšava má viacero rozsiahlych parkov. Napríklad v najväčšom parku Lazienki Królewskie nájdete aj zámok a veľkú sochu skladateľa Fryderyka Chopina, ktorého stopy sú vo Varšave neprehliadnuteľné. Za návštevu stoja aj aj Ogród Krasińskich alebo Pole Mokotowskie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hru vody, svetiel a hudby si môžete v teplých mesiacoch pozrieť v Multimediálnom parku fontán.

Nádherná záhrada, ktorá v lete určite stojí za návštevu, je na streche Univerzitnej knižnice. Je zadarmo a je z nej krásny výhľad. Otvorená je od apríla do októbra.

Na hľadanie a výber atrakcií dobre poslúži aplikácia Google Trips, kde nájdete tipy na najznámejšie a najlepšie pamiatky či múzeá a ich hodnotenia od reálnych ľudí. Aplikácia vami vybrané miesta aj označí na mape, prípadne si môžete vybrať z už zostavených itinerárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo vo Varšave jesť?

Aj keď poľské jedlo nemá u Slovákov tú najvyššiu reputáciu, Varšava vám môže zmeniť mienku o ňom. Najviac vás potešia veľmi prijateľné ceny.

V miestnych podnikoch pomôže s orientáciou aplikácia Foursquare. Na základe používateľských hodnotení v nej na mape nájdete podniky vo vyznačenej oblasti - či hľadáte najlepšiu pizzu v meste, alebo raňajky blízko vášho ubytovania. U mnohých podnikov si tam aj zistíte, či v nich zaplatíte kartou či v ktorých denných hodinách je tam najrušnejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Poľsko je známe svojimi pierogmi. Ochutnať ich môžete napríklad v sieti reštaurácii Zapiecek. Odporúčame vyskladať si svoje jedlo z viacerých príchutí a na pitie si dať niektorý zo špeciálnych nápojov v menu.

Raňajky si dajte vo francúzskej pekárni Charlotte Menora. Je síce možné, že tam bude dosť plno, ale ich raňajky Charlotte s výberom pečiva a ich marmelád či čokoládových nátierok sú skvelé. Najviac nás prekvapil účet, keď sme za neskromnú objednávku zaplatili len okolo 10 eur. Príjemný podnik na jedlo od rána do večera je aj kaviareň Państwomiasto.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podnik Mezze je síce ďalej od centra, ale keď budete v časti Mokotów, určite ho neobíďte. Z ich výborného blízkovýchodného jedla budete najedení po zvyšok dňa. Tiež sa tam oplatí vystáť si aj rad.

Cukráreň Odette je síce v centre, ale trochu skrytá od ruchu hlavných ulíc. Určite si ju však vyhľadajte, lebo ich dezerty sú hotové umenie. Nielen skvele vyzerajú, ale aj chutia.

Na kávu sa vyberte napríklad do kaviarne Kafka. Má výbornú atmosféru a v lete si svoj drink môžete zobrať von na trávnatý kopček oproti nej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako je to s peniazmi?

Jeden poľský zlotý je asi 0,24 eura, ale vždy si pozrite aktuálny kurz. Ak máte radi hotovosť, zmeňte si peniaze alebo si ich vytiahnite z bankomatu, my sme však zvládli aj víkend kompletne celý bez hotovosti. Platili sme kartou za všetko, od lístkov, cez jedlo, až po atrakcie, a nemali sme s tým najmenší problém.

Prečítajte si tiež: Berlín pre začiatočníkov: Ako si naplánovať výlet v hlavnom meste Nemecka Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Veci, ktoré som povedala, keď som bola hladná, som tak vôbec nemyslela. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu