SME
Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Od Captain America po Far From Home: V akom poradí si pozrieť všetky filmy Marvelu?

Ako sa v tom celom vyznať.

Filmový svet spoločnosti Marvel už má na konte 24 filmov.

Spoznali sme v nich superhrdinov aj záporákov, pričom v niektorých filmoch sa objavili hneď viacerí naraz.

Ako sa v tom celom vyznať?

Základom je vedieť, že filmy neboli natočené v takom poradí, v akom ich má začiatočník pozerať. Pripravili sme preto zoznam filmov Marvelu (bez seriálov a bez X-menov), ktoré by ste si mali pozrieť predtým, ako pôjdete do kina na ten najnovší.

Prečítajte si tiež: Svet Marvelu odhaľujú aj seriály. V akom poradí si ich pozrieť, aby všetko dávalo zmysel? Čítajte 

Opisy sú bez spoilerov a pripomíname, že Marvel filmy sa nekončia titulkami - po nich nasledujú scény, ktoré vás namotajú na najnovšie filmy tohto komiksového giganta.

SkryťVypnúť reklamu

***

Poznámka na úvod: Tento článok sa týka sveta Marvelu, nie DC. V čom sa tieto komiksové svety od seba líšia? Už len superhrdinami:

 • DC - Superman, Batman, Wonder Woman, Flash, Green Lantern, Aquaman, Green Arrow, Joker, Lex Luthor, Catwoman či tím Justice League
 • Marvel - Spiderman, Iron Man, Kapitán Amerika, Ant Man, Hulk, Thor, Loki, Nick Fury, Hawkeye, Quick Silver, Doctor Strange, Black Panther či tím Avengers a X-men

V akom poradí si pozrieť filmy Marvelu?

1. Captain America - The First Avenger (2011)

Hoci bol film natočený až v roku 2011, čiže dávno po prvom Iron Manovi, Hulkovi aj Thorovi, chronologicky patrí úplne na začiatok. Dozviete sa v ňom príbeh Stevena Rogersa, ktorého počas druhej svetovej vojny nechcú prijať do armády. Aj napriek tomu bojuje proti nacistom ako Kapitán Amerika.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

2. Captain Marvel

V roku 2019 uzrel svetlo sveta film, ktorý nás vracia späť do 90. rokov. Jedna z najmocnejších superhrdiniek (ak nie najmocnejšia) sa v ňom bude snažiť ukončiť vojnu medzi dvoma mimozemskými rasami, ale tiež spoznať svoju minulosť a zistiť, kto vlastne je.

Udalosti z tohto filmu sú dôležité najmä pre úplný záver celého príbehu vo filme Avengers: Endgame. V jedinom samostatnom filme o Carol Danversovej sa hlavnej úlohy zhostila americká herečka Brie Larson a spoznáme aj mladšiu verziu Nicka Furyho.

Načítavam video...

3. Iron Man (2008)

Slávny Iron Man sa nám v prvom filme predstaví ako "obyčajný" výrobca a dodávateľ zbraní Tony Stark. Na horúcej afganskej púšti ho unesú teroristi, ktorí chcú, aby vyrábal zbrane pre nich. Plán sa im však troška vymkne z rúk a vznikne jeden z najobľúbenejších hrdinov Marvelu.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

4. The Incredible Hulk (2008)

V prvom filme s Hulkom spoznáme sympatického vedca s krehkou dušou Brucea Bannera. Všetko sa však zmení, keď sa Bruce začne meniť na ničiace zelené monštrum.

Načítavam video...

5. Iron Man 2 (2010)

V dvojke uvidíme okrem Roberta Downeyho Juniora aj Scarlett Johanssonovú či Sama Rockwella. A hlavná zápletka? Iron Man sa na rozdiel od ostatných superhrdinov svojím plechovým alter egom netají. Preto sa oňho začne zaujímať vláda aj konkurenti.

Načítavam video...

6. Thor (2011)

Po celkom uveriteľných príbehoch superhrdinov zo Zeme sa dostávame do sveta Asgardu, domova Thora a jeho brata Lokiho. Thora otec z Asgardu vyženie na Zem a odoberie mu jeho superschopnosti, ako aj kladivo Mjolnir. Na Zemi Thor spozná krásnu vedkyňu Jane Fosterovú a pokúsi sa získať naspäť všetko, čo mu bolo odobrané.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

7. The Avengers (2012)

Prvýkrát sa väčšina marvelovských hrdinov stretla vo filme The Avengers, kde ich dal dokopy agent Nick Fury, aby odvrátili blížiacu sa katastrofu. Nebudú chýbať Hulk, Iron Man, Kapitán Amerika, Hawkeye ani Black Widow.

Načítavam video...

8. Iron Man 3 (2013)

Tretí Iron Man nebojuje len so zloduchom Mandarinom, ktorý terorizuje svet, ale aj sám so sebou. Čoraz viac sa totiž seba samého pýta, či je on súčasťou svojho obleku, alebo je oblek súčasťou jeho.

Načítavam video...

9. Thor: The Dark World (2013)

V druhom filme o severskom bohovi spoznáme záporáka Malekitha, ktorý sa snaží zneužiť zázračnú tekutinu Aether na to, aby zničil všetko svetlo na svete. Tentoraz sa Thorovi v boji bude snažiť pomôcť aj jeho pozemská láska, ktorú stvárňuje Natalie Portman.

Načítavam video...

10. Captain America: Winter Soldier (2014)

Po dlhom čase sa v samostatnom filme vrátil aj Kapitán Amerika, ktorý sa po katastrofických udalostiach s Avengermi v New Yorku a rokoch spánku snaží prispôsobiť moderným časom. Nebude to však také jednoduché, pretože hrozba číha na každom kroku. Aj v organizácii, ktorá by mala ľudí chrániť.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

11. Guardians of the Galaxy (2014)

Jedným z najobľúbenejších a najvtipnejších marvelovských filmov sú Strážcovia Galaxie. V ich prvom samostatnom filme spoznáte dobrodruha Petra Quilla, medvedíka čistotného (Rocketa), humanoid, ktorý pripomína strom (Groot), pomstychtivého zabijaka Draxa a tajomnú zelenú bytosť Gamoru. Podarí sa tejto bizarnej partičke zachrániť galaxiu?

Načítavam video...

12. Guardians of the Galaxy 2 (2017)

V druhej časti sa Strážcovia snažia rozlúsknuť hádanku okolo Petrových rodičov. A, samozrejme, nejako sa im do toho pripletie aj záchrana sveta a nové postavy.

Načítavam video...

13. Avengers: Age of Ultron (2015)

Ani druhé stretnutie Avengerov nebude práve prechádzkou ružovou záhradou - v dôsledku experimentov Tonyho Starka, ktorému sa vymkne spod kontroly program na udržanie celosvetového mieru, budú musieť znova zachraňovať svet.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

14. Ant Man (2015)

Na rozdiel od ostatných superhrdinov, ktorí svoju silu demonštrujú už na tom, ako vyzerajú, sa Ant Man svojou veľkosťou chváliť nemôže. Dokáže sa zmenšiť na veľkosť mravca, to mu však dáva obrovské výhody. Aj v záchrane pred nebezpečnými druhmi.

Načítavam video...

15. Captain America: Civil War (2016)

Ako už prezrádza názov, Civil War bude o "občianskej vojne" - medzi Avengermi. Vedenie tímu prevzal Kapitán Amerika, pre nešťastný incident sa však Avengeri rozdelia na dva tábory. Jeden vedie Kapitán, druhý Iron Man. Ktorému budete držať palce vy?

Načítavam video...

16. Doctor Strange (2016)

Obľúbeným hrdinom Marvel sveta je aj doktor Stephen Strange, ktorého život sa od základov zmení po dopravnej nehode. V dôsledku nej nemôže používať ruky, a teda ani byť doktorom. Rozhodne sa preto skúsiť sa vyliečiť pomocou alternatívnej medicíny - vydáva sa na mystické miesto, ktoré ho má uzdraviť. Okrem toho tu však nájde aj superschopnosti súvisiace s ovládaním času.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

17. Spiderman - Homecoming (2017)

Hoci filmy o Spidermanovi tu boli aj dávno pred rokom 2017, až tento je oficiálne z dielne Marvelu. Mladý Peter Parker sa objavil už v Captain America: Civil War, až teraz však jeho postava ožila vo filme, ktorý bude patriť len pavúčiemu mužovi. A hoci na rozdiel od iných Marvel filmov pôsobí Homecoming viac tínedžersky, nudiť vás určite nebude.

Načítavam video...

18. Thor: Ragnarok (2017)

V treťom filme sa Thor snaží zabrániť Ragnaroku - skaze svojho domova a koncu asgardskej civilizácie. Nebude to mať ľahké, pretože na scénu sa dostáva aj jeho sestra Hela a Thor navyše nemá svoj Mjolnir. Vo filme uvidíme aj Hulka a, samozrejme, nebude chýbať milovaný zloduch Loki.

Načítavam video...

19. Black Panther (2018)

Z klasických vzorcov marvelovských filmov sa snažil vykročiť aj Black Panther. Spoznáme v ňom bojovníka T'Challu, ktorý sa po smrti svojho otca vracia domov do Wakandy, aby sa stal novým kráľom. Okrem neho má však o toto miesto záujem aj niekto, kto sa nemieni len tak vzdať. Konflikt vo Wakande môže ohroziť celý svet...

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

20. Ant-Man and the Wasp

Hoci časovo vyšiel tento film až po Infinity War, udalosti vo filme Ant-Man and the Wasp sa z 99 percent odohrávajú ešte pred Nekonečnou vojnou. Na Infinity War vás naladia až potitulkové scény.

Scott Lang sa vo svojom druhom samostatnom filme bude musieť spojiť s Hope van Dynovou, aby odhalil čo-to z jej minulosti a aby sa pokúsil zachrániť tých, ktorí sú na prvý pohľad beznádejne stratení.

Načítavam video...

21. Avengers: Infinity War (2018)

Vo veľkolepom treťom pokračovaní Avengerov spoznáme záporáka Thanosa, ktorý sa pre seba snaží získať Kamene nekonečna. Predposledný film o Avengeroch nemá práve najšťastnejší koniec, uvidíme v ňom všetky hlavné postavy predchádzajúcich filmov.

Prečítajte si tiež: Čo vieme o Thanosovi a kde sú kamene? Toto by ste mali vedieť predtým, ako si pozriete Infinity War Čítajte 
Načítavam video...

23. Avengers: Endgame

Posledný veľkolepý film tejto dejovej línie Marvelu uzatvára jednu veľku etapu filmového komiksu. Po tom, čo sa Thanosovi podarilo urobiť to, čo chcel, sa preživší Avengeri snažia ísť ďalej. Aj po rokoch je to však nemožné a preto sa pokúsia zvrátiť udalosti z filmu Infinity War.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste posledný film ešte nevideli, pred návštevou kina si prečítajte naše zhrnutie:

Prečítajte si tiež: Čo by ste mali vedieť predtým, ako si pozriete Avengers: Endgame Čítajte 
Načítavam video...

24. Spider-Man: Far from Home

Po tragických udalostiach vo filme Endgame je Spider-Man zdrvený a snaží sa žiť život obyčajného chlapca a užiť si výlet do Európy so spolužiakmi. Ani tu mu však temné sily nedajú pokoj a znova bude musieť zachraňovať svet.

Fanúšikov Marvelu poteší aj Jake Gyllenhaal ako Mysterio a podľa hodnotení sa tvorcovia vôbec nemajú za čo hanbiť.

Načítavam video...

P.S: Nezabúdajte na to, že marvelovské filmy nekončia záverečnými titulkami.

Prečítajte si tiež: 10 legendárnych komiksových scén, v ktorých sa objavil Stan Lee Čítajte 

Zdroje: Independent, Cnet.com, Listafterlist.com, Purefandom.com, Digitalspy.com

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
     2. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
     3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
     4. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
     5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
     6. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
     7. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
     8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
     1. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
     2. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
     3. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
     4. Jablone prinášajú už tretiu úrodu. A je rovnako bohatá.
     5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
     6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
     7. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
     8. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov
     1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 406
     2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 302
     3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 295
     4. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 733
     5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 378
     6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 2 761
     7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 592
     8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 470
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Zľava ruský prezident Vladimir Putin, minister obrany Sergej Šojgu a admirál Nikolaj Jevmenov.

     Diktátora z Kremľa nedokáže odstrániť ulica ani oligarchia, stále mu však ide o život.


     Arpád Soltész 27. sep
     Michaela Valicová

     Poradenstvu sa venuje desať rokov.


     22. sep
     Igor Matovič

     Matovič dôvod na svoje odvolanie nevidí.


     a 3 ďalší 2 h
     Nataša Holinová

     Kontroly na vnútorných hraniciach Schengenu sú dávno, len Heger s Mikulcom ich nevidia.


     54m

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu