Fičí logo Fičí
Pondelok, 9. december, 2019 | Meniny má Izabela

Od Captain America po Far From Home: V akom poradí si pozrieť všetky filmy Marvelu?

Ako sa v tom celom vyznať.

Filmový svet spoločnosti Marvel už má na konte 24 filmov.

Spoznali sme v nich superhrdinov aj záporákov, pričom v niektorých filmoch sa objavili hneď viacerí naraz.

Ako sa v tom celom vyznať?

Základom je vedieť, že filmy neboli natočené v takom poradí, v akom ich má začiatočník pozerať. Pripravili sme preto zoznam filmov Marvelu (bez seriálov a bez X-menov), ktoré by ste si mali pozrieť predtým, ako pôjdete do kina na ten najnovší.

Prečítajte si tiež: Svet Marvelu odhaľujú aj seriály. V akom poradí si ich pozrieť, aby všetko dávalo zmysel? Čítajte 

Opisy sú bez spoilerov a pripomíname, že Marvel filmy sa nekončia titulkami - po nich nasledujú scény, ktoré vás namotajú na najnovšie filmy tohto komiksového giganta.

Článok pokračuje pod video reklamou

***

Poznámka na úvod: Tento článok sa týka sveta Marvelu, nie DC. V čom sa tieto komiksové svety od seba líšia? Už len superhrdinami:

 • DC - Superman, Batman, Wonder Woman, Flash, Green Lantern, Aquaman, Green Arrow, Joker, Lex Luthor, Catwoman či tím Justice League
 • Marvel - Spiderman, Iron Man, Kapitán Amerika, Ant Man, Hulk, Thor, Loki, Nick Fury, Hawkeye, Quick Silver, Doctor Strange, Black Panther či tím Avengers a X-men

V akom poradí si pozrieť filmy Marvelu?

1. Captain America - The First Avenger (2011)

Hoci bol film natočený až v roku 2011, čiže dávno po prvom Iron Manovi, Hulkovi aj Thorovi, chronologicky patrí úplne na začiatok. Dozviete sa v ňom príbeh Stevena Rogersa, ktorého počas druhej svetovej vojny nechcú prijať do armády. Aj napriek tomu bojuje proti nacistom ako Kapitán Amerika.

Načítavám video...

2. Captain Marvel

V roku 2019 uzrel svetlo sveta film, ktorý nás vracia späť do 90. rokov. Jedna z najmocnejších superhrdiniek (ak nie najmocnejšia) sa v ňom bude snažiť ukončiť vojnu medzi dvoma mimozemskými rasami, ale tiež spoznať svoju minulosť a zistiť, kto vlastne je.

Udalosti z tohto filmu sú dôležité najmä pre úplný záver celého príbehu vo filme Avengers: Endgame. V jedinom samostatnom filme o Carol Danversovej sa hlavnej úlohy zhostila americká herečka Brie Larson a spoznáme aj mladšiu verziu Nicka Furyho.

Načítavám video...

3. Iron Man (2008)

Slávny Iron Man sa nám v prvom filme predstaví ako "obyčajný" výrobca a dodávateľ zbraní Tony Stark. Na horúcej afganskej púšti ho unesú teroristi, ktorí chcú, aby vyrábal zbrane pre nich. Plán sa im však troška vymkne z rúk a vznikne jeden z najobľúbenejších hrdinov Marvelu.

Načítavám video...

4. The Incredible Hulk (2008)

V prvom filme s Hulkom spoznáme sympatického vedca s krehkou dušou Brucea Bannera. Všetko sa však zmení, keď sa Bruce začne meniť na ničiace zelené monštrum.

Načítavám video...

5. Iron Man 2 (2010)

V dvojke uvidíme okrem Roberta Downeyho Juniora aj Scarlett Johanssonovú či Sama Rockwella. A hlavná zápletka? Iron Man sa na rozdiel od ostatných superhrdinov svojím plechovým alter egom netají. Preto sa oňho začne zaujímať vláda aj konkurenti.

Načítavám video...

6. Thor (2011)

Po celkom uveriteľných príbehoch superhrdinov zo Zeme sa dostávame do sveta Asgardu, domova Thora a jeho brata Lokiho. Thora otec z Asgardu vyženie na Zem a odoberie mu jeho superschopnosti, ako aj kladivo Mjolnir. Na Zemi Thor spozná krásnu vedkyňu Jane Fosterovú a pokúsi sa získať naspäť všetko, čo mu bolo odobrané.

Načítavám video...

7. The Avengers (2012)

Prvýkrát sa väčšina marvelovských hrdinov stretla vo filme The Avengers, kde ich dal dokopy agent Nick Fury, aby odvrátili blížiacu sa katastrofu. Nebudú chýbať Hulk, Iron Man, Kapitán Amerika, Hawkeye ani Black Widow.

Načítavám video...

8. Iron Man 3 (2013)

Tretí Iron Man nebojuje len so zloduchom Mandarinom, ktorý terorizuje svet, ale aj sám so sebou. Čoraz viac sa totiž seba samého pýta, či je on súčasťou svojho obleku, alebo je oblek súčasťou jeho.

Načítavám video...

9. Thor: The Dark World (2013)

V druhom filme o severskom bohovi spoznáme záporáka Malekitha, ktorý sa snaží zneužiť zázračnú tekutinu Aether na to, aby zničil všetko svetlo na svete. Tentoraz sa Thorovi v boji bude snažiť pomôcť aj jeho pozemská láska, ktorú stvárňuje Natalie Portman.

Načítavám video...

10. Captain America: Winter Soldier (2014)

Po dlhom čase sa v samostatnom filme vrátil aj Kapitán Amerika, ktorý sa po katastrofických udalostiach s Avengermi v New Yorku a rokoch spánku snaží prispôsobiť moderným časom. Nebude to však také jednoduché, pretože hrozba číha na každom kroku. Aj v organizácii, ktorá by mala ľudí chrániť.

Načítavám video...

11. Guardians of the Galaxy (2014)

Jedným z najobľúbenejších a najvtipnejších marvelovských filmov sú Strážcovia Galaxie. V ich prvom samostatnom filme spoznáte dobrodruha Petra Quilla, medvedíka čistotného (Rocketa), humanoid, ktorý pripomína strom (Groot), pomstychtivého zabijaka Draxa a tajomnú zelenú bytosť Gamoru. Podarí sa tejto bizarnej partičke zachrániť galaxiu?

Načítavám video...

12. Guardians of the Galaxy 2 (2017)

V druhej časti sa Strážcovia snažia rozlúsknuť hádanku okolo Petrových rodičov. A, samozrejme, nejako sa im do toho pripletie aj záchrana sveta a nové postavy.

Načítavám video...

13. Avengers: Age of Ultron (2015)

Ani druhé stretnutie Avengerov nebude práve prechádzkou ružovou záhradou - v dôsledku experimentov Tonyho Starka, ktorému sa vymkne spod kontroly program na udržanie celosvetového mieru, budú musieť znova zachraňovať svet.

Načítavám video...

14. Ant Man (2015)

Na rozdiel od ostatných superhrdinov, ktorí svoju silu demonštrujú už na tom, ako vyzerajú, sa Ant Man svojou veľkosťou chváliť nemôže. Dokáže sa zmenšiť na veľkosť mravca, to mu však dáva obrovské výhody. Aj v záchrane pred nebezpečnými druhmi.

Načítavám video...

15. Captain America: Civil War (2016)

Ako už prezrádza názov, Civil War bude o "občianskej vojne" - medzi Avengermi. Vedenie tímu prevzal Kapitán Amerika, pre nešťastný incident sa však Avengeri rozdelia na dva tábory. Jeden vedie Kapitán, druhý Iron Man. Ktorému budete držať palce vy?

Načítavám video...

16. Doctor Strange (2016)

Obľúbeným hrdinom Marvel sveta je aj doktor Stephen Strange, ktorého život sa od základov zmení po dopravnej nehode. V dôsledku nej nemôže používať ruky, a teda ani byť doktorom. Rozhodne sa preto skúsiť sa vyliečiť pomocou alternatívnej medicíny - vydáva sa na mystické miesto, ktoré ho má uzdraviť. Okrem toho tu však nájde aj superschopnosti súvisiace s ovládaním času.

Načítavám video...

17. Spiderman - Homecoming (2017)

Hoci filmy o Spidermanovi tu boli aj dávno pred rokom 2017, až tento je oficiálne z dielne Marvelu. Mladý Peter Parker sa objavil už v Captain America: Civil War, až teraz však jeho postava ožila vo filme, ktorý bude patriť len pavúčiemu mužovi. A hoci na rozdiel od iných Marvel filmov pôsobí Homecoming viac tínedžersky, nudiť vás určite nebude.

Načítavám video...

18. Thor: Ragnarok (2017)

V treťom filme sa Thor snaží zabrániť Ragnaroku - skaze svojho domova a koncu asgardskej civilizácie. Nebude to mať ľahké, pretože na scénu sa dostáva aj jeho sestra Hela a Thor navyše nemá svoj Mjolnir. Vo filme uvidíme aj Hulka a, samozrejme, nebude chýbať milovaný zloduch Loki.

Načítavám video...

19. Black Panther (2018)

Z klasických vzorcov marvelovských filmov sa snažil vykročiť aj Black Panther. Spoznáme v ňom bojovníka T'Challu, ktorý sa po smrti svojho otca vracia domov do Wakandy, aby sa stal novým kráľom. Okrem neho má však o toto miesto záujem aj niekto, kto sa nemieni len tak vzdať. Konflikt vo Wakande môže ohroziť celý svet...

Načítavám video...

20. Ant-Man and the Wasp

Hoci časovo vyšiel tento film až po Infinity War, udalosti vo filme Ant-Man and the Wasp sa z 99 percent odohrávajú ešte pred Nekonečnou vojnou. Na Infinity War vás naladia až potitulkové scény.

Scott Lang sa vo svojom druhom samostatnom filme bude musieť spojiť s Hope van Dynovou, aby odhalil čo-to z jej minulosti a aby sa pokúsil zachrániť tých, ktorí sú na prvý pohľad beznádejne stratení.

Načítavám video...

21. Avengers: Infinity War (2018)

Vo veľkolepom treťom pokračovaní Avengerov spoznáme záporáka Thanosa, ktorý sa pre seba snaží získať Kamene nekonečna. Predposledný film o Avengeroch nemá práve najšťastnejší koniec, uvidíme v ňom všetky hlavné postavy predchádzajúcich filmov.

Prečítajte si tiež: Čo vieme o Thanosovi a kde sú kamene? Toto by ste mali vedieť predtým, ako si pozriete Infinity War Čítajte 
Načítavám video...

23. Avengers: Endgame

Posledný veľkolepý film tejto dejovej línie Marvelu uzatvára jednu veľku etapu filmového komiksu. Po tom, čo sa Thanosovi podarilo urobiť to, čo chcel, sa preživší Avengeri snažia ísť ďalej. Aj po rokoch je to však nemožné a preto sa pokúsia zvrátiť udalosti z filmu Infinity War.

Ak ste posledný film ešte nevideli, pred návštevou kina si prečítajte naše zhrnutie:

Prečítajte si tiež: Čo by ste mali vedieť predtým, ako si pozriete Avengers: Endgame Čítajte 
Načítavám video...

24. Spider-Man: Far from Home

Po tragických udalostiach vo filme Endgame je Spider-Man zdrvený a snaží sa žiť život obyčajného chlapca a užiť si výlet do Európy so spolužiakmi. Ani tu mu však temné sily nedajú pokoj a znova bude musieť zachraňovať svet.

Fanúšikov Marvelu poteší aj Jake Gyllenhaal ako Mysterio a podľa hodnotení sa tvorcovia vôbec nemajú za čo hanbiť.

Načítavám video...

P.S: Nezabúdajte na to, že marvelovské filmy nekončia záverečnými titulkami.

Prečítajte si tiež: 10 legendárnych komiksových scén, v ktorých sa objavil Stan Lee Čítajte 

Zdroje: Independent, Cnet.com, Listafterlist.com, Purefandom.com, Digitalspy.com

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka
 2. Deti potrebujú na Vianoce rodinu. Drahé dary ju nenahradia
 3. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 5. ​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile
 6. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov
 7. Athleisure: V športových legínach do mesta aj na šport
 8. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 9. Dotácie stlačili cenu ekologických Volkswagenov na minimum
 10. Aké vianočné darčeky nakúpiť a zaplatiť len za dva z troch?
 1. Prohibition of competition after employment termination
 2. Family winter paradise - Bachledka Ski & Sun
 3. Čo znamená spomalenie hospodárskeho rastu pre Slovensko?
 4. Deti potrebujú na Vianoce rodinu. Drahé dary ju nenahradia
 5. Zálohovanie PET fliaš je úspech, stopka výrubom bola prioritou
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 7. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 8. ​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile
 9. Tipy na darčeky z Tokaja...
 10. Vieme kto vám dá garanciu doručenia zásielky do Vianoc
 1. Aké proteíny sú najzdravšie? Našli sme odpoveď 14 888
 2. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 12 024
 3. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 11 856
 4. Každodenne sa na cestách zraní veľa detí 9 505
 5. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny 8 936
 6. Čo chýba deťom v pestúnskych rodinách? Láska to nie je 8 701
 7. Ťažko uveriť, že aj takto kvalitne sa dá študovať na Slovensku 8 459
 8. Agadir je úplne iný ako zvyšok Maroka 7 813
 9. Večer bola voda pitná, ráno už nie 7 222
 10. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov 7 103

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Klasika pre predsedu

Len samotné zjavné mentálne problémy nemusia byť jediným dôsledkom rokov nepoctivého života.

Poškodenú bytovku zrejme začnú búrať čo najskôr, keďže ohrozuje okolie.
Ilustračná fotografia.
Stĺpček Petra Schutza

Exodus rozumu z NAKA dosiahol level Sýria

U Lučanského zrejme pravá ruka nevie, čo robí ľavá.

Komentátor SME Peter Schutz.