SME

Čo vieme o Thanosovi a kde sú kamene? Toto by ste mali vedieť predtým, ako si pozriete Infinity War

(Zdroj: www.comicbox.eu)
Čo vieme o Thanosovi a kde sú kamene? Toto by ste mali vedieť predtým, ako si pozriete Infinity War

Pripomeňme si, čo sa dialo v posledných filmoch od Marvelu.

V posledný aprílový týždeň sa fanúšikovia marvelovských superhrdinov konečne dočkajú - do kín prichádza najnovší veľkolepý film Avengers: Infinity War.

Svet Marvelu nie je práve najjednoduchší, čo sa týka dejových línií - Infinity War predchádzalo 17 filmov, ktoré by ste si určite mali znova pozrieť predtým, ako pôjdete v apríli do kina. Je totiž pravdepodobné, že bez toho, aby ste sa rozpamätali na staršie filmy, nebudete rozumieť tomu, čo sa na plátne deje.

Ak na všetky filmy nemáte čas, tu sme pre vás zhrnuli všetko, na čo by ste sa mali rozpamätať pred pozretím Avengers: Infinity War.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Čo vieme o Thanosovi?

Najnovší film z dielne Marvelu sa bude točiť okolo záporáka Thanosa. Prvýkrát sa Thanos objavil v potitulkových scénach filmu Avengers, taktiež v Guardians of the Galaxy a Avengers: Age of Ultron.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Thanos (alebo aj Šialený Titan - The Mad Titan) je bytosť z rasy Eternals a pochádza z Titanu (jeden z mesiacov Saturna). Od narodenia sa však od ostatných Eternals líšil, keďže mal genetickú poruchu zvanú Deviant Syndrome - preto má masívne, deformované telo aj kožu.

To ovplyvnilo jeho dospievanie - od ostatných si držal odstup, bol nevrlý a hral sa len so svojím bratom Erosom. Postupne začal byť posadnutý smrťou - niektoré teórie hovoria, že je do nej zamilovaný, a preto sa ju snažil "uspokojiť".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kvôli tomu robil na svojom tele experimenty a preto ho vyhnali z Titanu. Po nejakom čase sa preto rozhodol pomstiť sa a zničiť vlastnú planétu - zbombardoval ju jadrovými zbraňami a zabil pri tom aj svoju matku Sui-San.

Posadnutý smrťou a mocou sa Thanos pokúsil získať Kamene nekonečna - Infinity Stones, ku ktorým sa dostaneme v ďalšej časti článku. Dôležitými postavami v Marvel svete sú aj Nebula a Gamora, Thanosove adoptívne dcéry, ktoré si "osvojil" pri podmaňovaní ľudí a ich verbovaní do svojej armády. Chcel z nich urobiť svoje zbrane.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

2. S kým budú Avengeri bojovať?

Thanos má obrovskú silu a vlastní armádu mocných bytostí - v Infinity War mu budú v boji pomáhať takzvaní Children of Thanos, ktorí budú plniť všetko, čo si zažiada. Medzi nimi nebudú chýbať:

3. Čo bude hlavnou zápletkou filmu?

Infinity War je pokračovaním takmer všetkých marvelovských filmov, preto nezaškodí pripomenúť si, čo v nich bolo hlavnou (a niekedy len vedľajšou) dejovou líniou.

Thanos vlastní rukavicu Infinity Gauntlet, ktorú si možno pamätáte z potitulkovej scény filmu Avengers: Age of Ultron. Samotná mu však je nanič - potrebuje na ňu dostať 6 kameňov, o ktorých boli predchádzajúce filmy Marvelu. Volajú sa Infinity Stones - Kamene nekonečna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vďaka rukavici so všetkými kameňmi potom získa schopnosť ohýbať čas, priestor, energiu aj zákony fyziky a reality.

O Kameňoch nekonečna boli v podstate takmer všetky predchádzajúce filmy Marvelu - každý z nich má totiž obrovskú moc a silu, záporáci ich chcú získať, aby si podmanili svet, a superhrdinovia sa snažia kamene ochrániť.

V čom sa od seba kamene líšia?

4. Čo sa doteraz s Kameňmi nekonečna dialo a kde sa nachádzajú?

Každý kameň má iný príbeh a za tých 17 filmov sa toho udialo naozaj veľa. V tejto časti nájdete stručne vysvetlenie toho, kde by sa kamene mohli nachádzať po poslednom marvelovskom filme Black Panther.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Modrý kameň - Priestor

Tesserakt sa v marvelovskom svete objavil v Asgarde - počas vlády Odina bol bezpečne uzamknutý pred zneužitím, potom sa však Odin rozhodol ho poslať na Zem - do nórskej dedinky Tønsberg. Tá bola v tom čase okupovaná Nemcami, ktorí Tesserakt našli a vyráballi z neho zbrane pre boj v 2. svetovej vojne.

Experimenty prebiehali najmä v pozemskej vesmírnej lodi, tú nakoniec zneškodnil Kapitán Amerika, a Tesserakt z lode spadol do vody. Tam ho objavil Howard Stark, vďaka ktorému ostal Tesserakt v rukách SHIELD-u. Neskôr sa dostal do rúk Erika Selviga, ktorý ho mal skúmať - tomu ho však ukradol Loki, čo viedlo k prvej avengerskej vojne - Bitke o New York.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Po nej sa Thor rozhodol vziať Tesserakt naspäť do Asgardu, kde bol schovaný tak ako na začiatku. Na konci filmu Thor: Ragnarok pravdepodobne vzal Loki kameň so sebou, keď spolu s ostatnými ľuďmi opustil horiaci Asgard. To by dávalo zmysel, keďže v traileri na Infinity War ho ponúka Loki Thanosovi.

Žltý kameň - Myseľ

Žltý kameň sme videli už v Avengeroch, hoci sme to možno ani netušili - nachádzal sa v Lokiho žezle, ktoré mu pred inváziou na zem daroval Thanos. Už v prvých Avengeroch sa Loki vďaka žezlu dostal na základňu SHIELDu, aby z nej ukradol Thesseract. Okrem toho sa sila kameňa prejavila aj v tom, ako Loki dokázal zmanipulovať Hawkeyea aj doktora Salvina.

SkryťVypnúť reklamu

Po tom, čo bol Loki porazený, skúmali jeho žezlo Tony Stark a Bruce Banner. Práve vtedy sa formoval tím Avengerov a hádky medzi nimi mohli byť spôsobené práve prítomnosťou žezla a kameňa. Žezlo vlastnil SHIELD, ale nie nadlho - ukradla mu ho Hydra, ktorá ho testovala na ľuďoch v Sokovii. Vďaka tomu získali svoje superschopnosti Scarlet Witch a Quicksilver.

Avengeri následne získali žezlo späť a Tony Stark s Brucom Bannerom pokračovali v jeho skúmaní. Objavili v ňom umelú inteligenciu a chceli ju využiť k dokončeniu Starkovho projektu Ultron, ktorý má zaistiť globálnu bezpečnosť. Kvôli Kameňu nekonečna sa to však vymkne spod kontroly a z Ultrona sa stáva hrozba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ultron si chce vyrobiť aj reálne telo, plán však zlyhá a kombináciou technológií a vibránia vznikne nový androidový superhrdina - Vision, ktorý má Kameň mysle priamo vo svojom čele. Dokáže lietať, telepaticky ovládať počítače a robotov a útočiť nahromadenou energiou.

V traileri na Infinity War to s Visionom nevyzerá dobre - je viac než pravdepodobné, že sa Thanosovej crew podarí mu Žltý kameň z hlavy vytrhnúť.

Červený kameň - Realita

Aj keď hovoríme o jednom z kameňov, dlhé roky sme ho poznali len v tekutej forme ako látku Aether. Vo filme Thor: The Dark World sa snaží tekutinu zneužiť Malekith na to, aby zničil všetko svetlo na svete. Zabráni mu v tom však Thorov starý otec a schová Aether na tajnom mieste.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Okrem Malekitha sa Aether dostal aj do ďalšej bytosti, Jane Fosterovej, ktorá však jeho silu nedokáže ovládnuť a takmer zomiera. Na konci Thor: The Dark World sa Thor a Asgarďania rozhodnú, že držať na jednom mieste až dva Kamene nekonečna je priveľké riziko, preto z tekutiny urobia naozajstný kameň a rozhodnú sa ho dať Zberateľovi, aby bol kameň v bezpečí.

Zberateľ (alebo Collector), vlastným menom Taneleer Tivan, je ten bledovlasý šialený muž, ktorý zbiera všetko naprieč galaxiou - živočíchov, bytosti, rastliny, a v neposlednom rade aj Kamene nekonečna. Doteraz sa objavil len vo filmoch Thor: The Dark World a Guardians of the Galaxy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tešiť sa na neho môžeme aj v Infinity War, zrejme to však tiež nedopadne najlepšie, keďže v traileri vidíme, ako Thanos Zberateľa mučí.

Fialový kameň - Sila

S Kameňom sily sme sa stretli vo filme Strážcovia galaxie. Thanos vyslal Ronana na mŕtvu planétu Morag, aby tento kameň získal. Skôr sa to však podarilo Peterovi Quillovi, ktorý však netuší, aký vzácny kameň skutočne je, a preto ho predá Zberateľovi.

Jedna zo Zberateľovych služobníc sa rozhodne kameň využiť na svoje oslobodenie, ale nie je hodná moci kameňa a rozpúta zničujúci výbuch. Kameňa sa zmocní Ronan a odkáže Thanosovi, že nie je jeho sluhom a teraz bude vládnuť svetu on.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V závere filmu mu však Peter Quill kameň zoberiem a hoci kameň takmer zabije aj jeho, sila ostatných Strážcov ho udrží nažive. Kameň uložia na bezpečnom mieste - planéte Xandar, no v traileri na Infinity War vidíme, že toto miesto zase až tak bezpečné nebolo.

Zelený kameň - Čas

Zelený kameň sa nachádza v artefakte zvanom Agamattovo Oko. Oko je schované v starej knižnici v Kamar-Taj a vo filme Doctor Strange sa ho pokúša využiť Stephan Strange v boji proti Dromammuovi, ktorého privolal Kaecilius, aby priviedol zem do temnej dimenzie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Strange si však nie je istý tým, že môže naplno využívať silu kameňa, preto ho dáva naspäť tam, odkiaľ ho vzal. Vo filme Thor: Ragnarok však vidíme Agamattovo Oko na jeho krku, keď sa stretáva s Thorom a Lokim.

Ako to celé dopadne? Nechajme sa prekvapiť - tvorcovia filmov kvôli Infinity War odmietli prezradiť názov ďalšieho pokračovania Avengerov, ktoré má vyjsť v roku 2019.

Vraj preto, lebo názov je spoilerom pre udalosti v Infinity War. Dúfajme, že naši obľúbení kladní superhrdinovia (a Loki) prežijú.

Prečítajte si tiež: 7 hrdinov Marvelu, ktorí by mohli byť ďalším tímom Avengerov Čítajte 

Zdroje: Nerdist.com, Fandomwire, Screenrant, Collider, Nafilmu.cz, Comicbox.eu, Rollingstone.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Pochádza z Čadce, vyštudovala žurnalistiku na UK v Bratislave. V denníku SME tvorí podcasty (aj podcast Piatoček) a stará sa o Instagram a YouTube SME. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu